Christendom en Boeddhisme blijven Panorama vanaf Nederlandse snelwegen gaat snel bergafwaarts zlm. PZC Vrijdag 25 mei 2007 7 Bisschop Muskens ziet grote overeenkomsten tussen beide religies. door Jan Reijnders BREDA - Christendom en boeddhis me zijn de levensbeschouwingen met de grootste overlevingskans. Dat is de vaste overtuiging van bis schop Muskens van Breda, erkend kenner van de overeenkomsten en verschillen tussen de wereldgods diensten. „Boeddhisme en chris tendom beginnen met dezelfde vraag: Waarom is er zoveel pijn, zo veel ellende, zoveel oorlog in de wereld? En beide pogen op die vraag een antwoord te geven. Het boeddhisme zoekt de oplossing in de vereniging met het hoogste we zen door middel van meditatie. Het christendom kondigt al op de eerste bladzijde van de Bijbel over de zonde van Adam en Eva de ver lossing aan." De affiniteit tussen boeddhisme en christendom is in de beleving van Muskens groter dan tussen bij voorbeeld christendom en islam. Muskens is net terug uit Bali, waar hij het 200-jarig jubileum van het katholicisme in Indonesië meevier de. De bisschop was jarenlang werkzaam in Indonesië. Muskens beschouwt zijn bezoek aan Bali als zijn afscheid van dat land. „Elke reis wordt zwaarder. Deze reis was weer zwaarder dan de vorige. Bo vendien treed ik op 2 februari in bij de benedictijnen in Teterin- gen." Met de 'milde vorm' van islam zo als die over het algemeen in Indo nesië wordt gepraktiseerd, kan Muskens uitstekend uit de voeten. „Maar de gematigden bepalen niet het beeld. Dat zijn Fatah en Ha rnas, de elkaar uitmoordende soen nieten en sjiieten in Irak. Het zijn verschijnselen als de jihad, de heili ge oorlog, die het beeld bepalen. De islam heeft helaas een trieste traditie op dat gebied. Islamieten hebben in de geschiedenis hun mystici als ketters veroordeeld en verbrand. Zeker, christenen heb ben anderen en elkaar ook uitge moord. De Kruistochten waren verschrikkelijk, maar die zijn wel voorbij. Islamieten zitten in 2007 nog met dit soort twisten. Als ze daar niet vanaf komen, geen orde op zaken stellen in eigen kring, dan zal de islam aan aantrekkings kracht verliezen." Nee, dan het boeddhisme, dat vol gens Muskens ook uitstekend aan sluit op de tijdgeest. „Daarom groeit het, ook in Nederland. In Cadzand zit een boeddhistisch op leidingscentrum van jewelste. Het bestaat uit tien gebouwen. Ik was laatst op een school in Terneuzen en vroeg de leraren of ze dat cen trum kenden. Dat was niet het ge val. Toen stak een leerling in de klas zijn vinger op. 'Ik ben boed dhist', zei hij. Gewoon een jongen uit Terneuzen. Je zult dat meer gaan zien. De monniken in de ab dij van Zundert leren mensen me diteren. Ze hebben zich be kwaamd in de zen-boeddhistische meditatietechniek. Zij leren er je zelf leeg te maken en die leegte te vullen met Christus. Het loopt daar storm." Muskens is als kenner van de we reldgodsdiensten voorzitter van de katholieke Raad voor Dialoog tus sen de Godsdiensten. In die hoedanigheid opende hij dit jaar een hindoetempel in Wy- chen. De bisschop van Breda heeft een probleem met het hindoeïsme. „Dat is hun kastensysteem. India kent 300 miljoen kastenlozen. Die hebben een erbarmelijk bestaan, ze zijn rechteloos en worden op een wrede manier onderdrukt. Ik vind het moeilijk met hindoes tot een gemeenschappelijke emotie te komen. Boeddhistische monniken versta ik ook niet, maar ik herken me in hun beleving. Maar een reis door een hindoeland als India er- Muskens gefotografeerd op paaszondag van dit jaar, toen hij de hoogmis leidde in de Maria Magdalenakerk in Goes. protestanten. De burgemeester van Hulst zei wel eens: katholie ken in Zeeuws-Vlaanderen heb ben meer plezier bij een uitvaart dan protestanten op Walcheren bij een bruiloft." 'God geeft ons de opdracht ons voor de aarde en onze medemens in te zetten. Onze kerk laat dat te veel liggen' vaar ik als veel zwaarder dan door andere niet-christelijke landen." De verschillen tussen godsdien sten zijn vaak groot, Muskens weet het als geen ander. „Kijk in ons eigen bisdom naar de verschillen tussen katholieken en De onstuitbare opmars van China heeft Muskens al vijftien jaar gele den trefzeker voorspeld. Over hon derd jaar maakt China de dienst uit in de wereld, zei hij toen. Nu is hij er van overtuigd dat het eerder zal zijn. „De Amerikanen zijn daar doodsbenauwd van. In de International Harold Tribune zag ik laatst drie artikelen over Chi na naast elkaar op de voorpagina staan. Dat zegt genoeg. Chinezen zijn van nature werkers. Werken en vooruitgang boeken zit hen in de genen. Ik heb dat op mijn laat ste reis weer waargenomen. Chine zen zetten op veel terreinen de toon. Ik heb daar in Indonesië nog eens goed over nagedacht. Waar om maken Aziatische landen zul ke geweldige progressie, terwijl in Afrika de stammen elkaar nog aan het uitmoorden zijn? Het moet in het verschil tussen de rassen zit ten. Zwarte rassen zijn minder op foto Willem Mieras de toekomst gericht. De rassen zijn gelijkwaardig, maar niet gelijk- vaardig, zo bedacht ik. Ik heb lang op dat woord 'gelijkvaardig' ge proefd en ik denk dat die waarne ming klopt. Natuurlijk mogen we ons daar niet bij neerleggen. Al in het boek Genesis geeft; God ons de opdracht ons voor de aarde en on ze medemensen in te zetten. Onze kerk laat dat veel te veel liggen. In organen als de VN en de Wereld Handels Organisatie moeten we veel meer op de trom slaan. Daar worden allesbepalende beslissin gen genomen. Een vanuit de ka tholieke inspiratie gecorrigeerd ka pitalisme heeft toekomst." Langs de rijkswegen wordt het bijna overal een rommeltje. DEN HAAG - Wie wil genieten van een fraai uitzicht vanaf de snel weg, moet zich haasten. Het Ruim telijk Planbureau berekende voor de studie Snelwegpanorama's in Nederland dat er 1753 uitzichten zijn, waarvan ongeveer de helft door bouwplannen wordt be dreigd. „In een derde van deze gevallen kunnen de bouwplannen mogelijk nog worden aangepast en kan dus rekening worden gehouden met het belang van het panorama", al dus het adviesorgaan. „Het be houd van de vrije uitzichten vanaf de snelweg, is van groot belang in het kader van de huidige discussie over de verrommeling van Neder land." Het Ruimtelijk Planbureau stelt vast dat de snelwegomgeving steeds vaker negatief in de belang stelling staat. Uitzichten op het cul tuurlandschap verdwijnen in rap tempo. Nederland lijkt vanaf de snelweg één grote lint van woon wijken en bedrijventerreinen, zo luidt de kritiek ongeveer. „De 1753 uitzichten variëren uiter aard in kwaliteit", vervolgt het Ruimtelijk Planbureau. „In Neder land zijn er 322 uitzichten - met een totale lengte van bijna 440 ki lometer - op landschappen met een hoge zichtbare culturele en na tuurlijke kwaliteit. De meeste van deze uitzichten zijn te vinden van af de snelwegen door het Groene Hart, in Zuid-Limburg, langs de Nederland lijkt op een lint van woonwijken en bedrijfsterreinen. Het deel van de A58 dat door Zeeland loopt blinkt niet uit in positieve of negatieve zin. Ay en de A9 in Noord-Holland, in Flevoland en in Friesland." Het uit zicht langs de Ay vanaf de Afsluit dijk op het IJsselmeer is het lang ste ononderbroken uitzicht van Nederland. Hier bestaan onder meer plannen voor windmolen parken. Hoewel ook de verrommeling langs de A58 regelmatig opduikt in de publieke discussie komt de Zeeuwse snelweg in dit rapport niet in zeer positieve als zeer nega tieve zin ter sprake. De weg ont breekt in de top tien van routes met het meeste uitzicht en in die van het minste. Na de presentatie van het rapport in Den Haag gingen bestuurders en politici met elkaar in discussie. Co Verdaas, gedeputeerde ruimte lijke ordening in Gelderland, zei dat provincies vaker nee moeten durven zeggen tegen gemeenten met bouwplannen. De Onderlinge Verzekering Maatschappij ZLM U.A. nodigt de leden uit tot het bijwonen van de jaarlijkse algemene ledenvergadering die gehouden wordt op donderdag 14 juni 2007 om 16.00 uur in het gebouw van ZLM Verzekeringen, Cereshof 2 in Goes. AGENDA 1. Opening 2. Notulen van de algemene ledenvergadering van 15 juni 2006 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Jaarrekening 2006 5. Samenstelling Raad van Commissarissen 6. Aanwijzing accountant 7. Rondvraag 8. Sluiting De volledige agenda met bijlagen ligt vanaf 31 mei a.s. ter inzage op het kantoor van ZLM Verzekeringen in Goes. Wij verzoeken de leden die de vergadering willen bijwonen om hiervan uiterlijk 7 juni schriftelijk mededeling te doen aan de directie van ZLM Verzekeringen, Postbus 70, 4460 BA Goes. Mr. A J. de Jonge algemeen directeur verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7