Sluis zet in op 'natuurlijk Te bent pas echt en stijlvol' Cadzand-Bad College Hulst kraakt rapport Rekenkamer over dorpsraden Groenteman Willy van de Wiele zit al vijftig jaar op de baan 30 Vrijdag 25 mei 2007 PZC Z Toekomstig uiterlijk van badplaats blijft voorlopig ongewis. door René Hoonhorst SLUIS - Cadzand-Bad moet zo snel mogelijk een prachtige transforma tie ondergaan tot prachtige, stijlvol le, karakteristieke en natuurlijke badplaats waar de kwaliteit vanaf druipt. Burgemeester en wethouders en gemeenteraadsleden van Sluis, on dernemers én bewoners van het kustdorp waren én zijn het daar al lemaal over eens. De raad stelde gisteravond dan ook het ontwikke lingsplan Cadzand-Bad 'Natuurlijk Stijlvol' unaniem vast. Dat wil niet zeggen dat nu duide lijk is hoe de belangrijkste bad plaats van West-Zeeuws-Vlaande- ren er over enkele jaren uitziet. De uitvoering van grote bouwplan nen, diverse deelplannen van re creatieondernemers én de locaties en het aantal aan te leggen parkeer plaatsen staan nog niet vast. Door nu een richting vast te stellen, heb ben projectontwikkelaars, recrea tieondernemers én burgemeester en wethouders de mogelijkheid za ken op de rails te zetten. De gemeenteraadsleden zullen door het college gedurende de rit constant op de hoogte worden ge houden, beloofde wethouder L. Wille. Dat argument gaf uiteindelijk de doorslag voor alle fracties om ak koord te gaan met 'Natuurlijk Stijl vol'. Met WD'er J. Provoost - voorma lig wethouder die Cadzand-Bad ook al in de vaart der volkeren wil de opstuwen - zijn alle raadsleden van mening dat de bouwkranen zo snel mogelijk moeten rondrij den aan de Cadzandse kust. Pro voost liet dan ook maar knarsetan dend toe dat de meerderheid van De raad van Sluis stelt eisen, maar weet nog niet precies hoe het West-Zeeuws-Vlaamse visitekaartje aan de kust er uit komt te zien. de gemeenteraad de bouwhoogte voor een aantal appartementen niet bij voorbaat op 'drie lagen en een kap' wil vaststellen. En de Pv dA en Helder Zeeuws moeten er op hopen dat er ook tijdens de bouwactiviteiten voldoende par keerruimte in en om Cadzand is. Een harde toezegging over waar hoeveel plaatsen zijn ingericht, is door het college niet te geven. Het college van burgemeester en wethouders werd door de voltalli ge raad wel verplicht om de vent- weg langs boulevard De Wielin gen te handhaven. Voor recreatieondernemers blijft tot het najaar onzeker hoeveel ap partementen zij bij een hotel mo gen zetten. Het college wilde hen de gelegenheid geven om net zo veel appartementen te bouwen als zij hotelkamers exploiteren, maar de meerderheid van de raad voelt meer voor dertig appartementen op zeventig hotelkamers. In september moet duidelijk zijn wat visueel en economisch haal baar is. Burgemeester en wethouders noemen onderzoek eenzijdig. door Sheila van Doorsselaer HULST - Burgemeester en wethou ders van Hulst zijn het niet geheel eens met de conclusie en aanbeve lingen in het rapport De Kern Cen traal; een onderzoek van de Reken kamercommissie naar de samen werking tussen de gemeente en de zestien dorps- en wijkraden. Het betreft het eerste rapport van de vorig jaar ingestelde Rekenka mer. De commissie heeft het on derzoek enkele maanden geleden ingesteld, omdat zij signalen kreeg dat er vraagtekens bestaan over de samenwerking tussen het gemeen tebestuur en de wijk- en dorpsra den. Volgens de Rekenkamer laat het gemeentelijk beleid over de omgang met wijk- en dorpsraden ook veel te wensen over. Een cohe rent beleid ontbreekt waardoor beide partijen niet goed weten wat zij aan elkaar hebben en wat zij van elkaar mogen verwachten. De commissie doet het college een aantal aanbevelingen om de sa menwerking beter te laten verlo pen. Zo moeten de gemeenteraad en het college de wijk- en dorpsra den serieus nemen, op korte ter mijn beleid ontwikkelen waaruit wijk- en dorpsraden kunnen aflei den wat zij van Hulst mogen ver wachten. Ook moeten afspraken met de raden gemaakt worden- over hoe en wanneer zij bij welke gemeentelijke zaken worden be trokken. De Rekenkamer adviseert de ge meenteraad de aanbevelingen op korte termijn door het college te la ten uitwerken en erop toe te zien dat er inderdaad ook zaken gaan veranderen. In een reactie op het gisteren ge presenteerde rapport erkennen burgemeester en wethouders dat er werk aan de winkel is om de sa menwerking met de wijk- en dorpsraden te verbeteren en zij stellen ook dat de aanbevelingen een stap in de goede richting zijn. Desondanks vinden zij dat het rap port een gemiste kans is omdat het zich slechts richt op het func tioneren van de gemeente, en daar mee eenzijdig is. Dat een gebrek aan samenwerking enkel 'de schuld' is van de gemeente, er vaart het college als niet juist. Voorzitter M. Bakker van de Re kenkamercommissie stelt dat het niet de taak is van de Rekenkamer commentaar te hebben op het functioneren van de de wijk- en dorpsraden. Hij vindt dat zij hun eigen verantwoordelijkheid heb ben in de omgang met de gemeen te. Wereld Kinderfestival laat scholieren ruiken aan andere culturen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Bwahahahahahaha! Zag je dat? Zag je hem springen? Jeemig, die man is lenig! Zo, drie keer over de kop en daarna hele maal in spagaat! Alsof het niets is, geweldig! En zo kunnen de leerlingen van verschillende Zeeuws-Vlaamse ba sisscholen deze donderdagochtend in het Terneuzense Scheldetheater nog wel even doorgaan met loft uitingen aan het adres van de Gha- nese acrobaten van Adessa. Kwa men de mannen eerst nog via een zijingang binnen om de kinderen met een 'monsterlijk masker' en een 'vogelkop' de stuipen op het lijf te jagen, nog geen vijf minuten later zijn ze eikaars grootste vrien den. Taalbarrière? Jazeker, die is er, maar met een beetje 'televisie-En gels' kom je bij leerlingen uit de groepen zes tot en met acht na tuurlijk al een heel eind. De show van de Ghanezen is sa men met een toneelstuk van de broers 'Raf en Rafi', die bij hun nieuwe huis nieuwe vrienden pro beren te maken, onderdeel van het Wereld Kinderfestival. Het festival is door het projectbureau Cultuur menu's naar Terneuzen gehaald in het kader van de maand van de vrijheid. Op deze manier proeven 4300 Zeeuws-Vlaamse leerlingen deze week hoe vrijheid in andere landen wordt ervaren. „De doel stelling van het Wereld Kinderfesti val is om kinderen te laten zien dat iedereen, los van cultuur, zijn eigen identiteit heeft. Aan de hand van een lespakket zijn zij daar de ze maand mee beziggeweest. Daar naast biedt het festival wereldtalen ten op het gebied van zang, dans, muziek, acrobatiek en circus de kans zich internationaal te ont plooien", vertelt Jaap Clement van de Zeeuwse welzijnsorganisatie Cultuurmenu's op basisscholen - De cultuurmenu's worden gefinancierd door de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten, provincie Zeeland en sponsors. In 1999 startte het project op tien scholen in de voormalige gemeente Oostburg. Sinds dit jaar doen bijna tienduizend leerlingen van 74 basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen mee aan de cultuurmenu's. Twee keer per jaar maken scholieren kennis met een vorm van cultuur. Bij voorbeeld via een voorstelling of bezoek aan een museum. Scoop, partner van het projectbu reau Cultuurmenu's. Een eigen identiteit, jezelf zijn of nog beter helemaal vrij zijn... da's voor al deze leerlingen een vanzelf sprekendheid. „Wat vrij zijn is? Dat je niet opgesloten zit. Dat je niet moet werken of naar school moet", zegt leerling Camiel Kerck- haert (9) van Ter Doest in Graauw. „Vrij zijn is dat je een goed leven hebt. En dat is voor ie dereen anders. In Ghana zullen ze vast met andere dingen tevreden zijn dan wij", zegt zijn schoolge nootje Lieke Kips (8). Nele van Bunderen (11), Laura van den Bergen (11) en Nathalie van der Wielen (12) van De Oostvogel in Lamswaarde hebben nog meer verklaringen voor het begrip 'vrij heid'. „Als je vrij bent, mag je zeg gen wat je wilt. Je mag een eigen 'Je mag een eigen mening hebben, zonder dat je je daarvoor moet schamen' mening hebben, zonder dat je je daarvoor moet schamen", zegt Ne le. „Vrijheid staat ook gelijk aan eerlijke rechten voor iedereen", vindt Laura. „En dat je zelf mag uitkiezen welke kleding je draagt, zonder dat je vervolgens wordt ge discrimineerd", vult Nathalie haar klasgenootjes aan. Zo, de boodschap is de voorbije maand dus duidelijk overgeko men. In een vertrouwde taal voor de klas, in een vreemde taal op het podium. En hoewel sommige leerlingen naar school gaan als een verplichting zien, hoort ook onder wijs bij vrijheid. Daarom steunt het festival een actie van Oxfam/Novib, dat zoveel mogelijk klassenfoto's verzamelt om wereld leiders er van te overtuigen dat elk kind, waar dan ook, onderwijs moet kunnen krijgen. Ook de 4300 leerlingen doen mee aan de ze actie. door Harold de Puysseieijr hulst - Je kunt indrukwekkende cijfers op een rijtje zetten over de staat van dienst van groenteman Willy van de Wiele uit Hulst. Hij rijdt de komende dagen rond met een versierde wagen. Willy (63) zit namelijk vijftig jaar 'op de baan'. Wekelijks werkte hij zo'n honderd uur, wat erop neerkomt dat hij el ke nacht maar enkele uurtjes slaapt. Om half vier 's nachts ver trekt hij naar de veiling in Antwer pen. Om elf uur 's avonds zit het werk er voor die dag weer op. Met zijn groentenauto is hij een ver trouwde verschijning in Hulst. Koewacht, Graauw, Nieuw-Na- men, Terhole en Clinge. Een van zijn kinderen gaf hem eens een keer een stappenteller mee uit nieuwsgierigheid 'hoeveel pad Wil ly dagelijks aflegt'. „Op 500 meter na twintig kilometer", zegt hij. Willy begon als jongen van veer tien jaar op de bakfiets met de ver koop van aardbeien en bloemko len. Dat waren in die tijd nog ech te seizoensproducten. Zij werden nog niet uit verre landen geïmpor teerd. Tegenwoordig zijn ze het he le jaar door verkrijgbaar, maar een aardbei uit Spanje smaakt volgens Willy toch niet zo lekker als eentje van eigen bodem. Later stapte hij over van de bakfiets op paard en wagen. „In Sint lansteen had ik een adres aan het eind van mijn route waar ik koffie kreeg. Daar kwam ik op een goede dag eens buiten en het paard was weg. Bleek dat het in zijn eentje via de Steensedijk terug naar huis was ge wandeld." In vijftig jaar tijd zijn vooral de eetgewoonten van de mensen veel veranderd, weet Wil ly. De meeste van zijn vaste klan ten zijn mensen van middelbare leeftijd of ouder. Tachtig voorziet hij er dagelijks van verse groenten en fruit. „Die mensen koken zelf nog een pot eten. Dat jong gerief doet dat tegenwoordig bijna niet meer. Die kopen alles kant en klaar in de su permarkt." Verse groenten en fruit houden ook Willy gezond. Ooit Groenteman Willy van de Wiele uit Hulst rijdt rond met een versierde wa gen. Hij zit namelijk vijftig jaar 'op de baan'. foto Camile Schelstraete kwam hij voor een cursus een ze dankzij de conserveringsmidde- keer in een conservenfabriek van len toch nog jam van wisten te ma- een gerenommeerd merk. „Met ken. Mijn goesting voor eten uit veldmuisjes die tussen de spinazie potten en blikken was meteen zaten. Of beschimmeld fruit waar over."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68