Lopers hebben Zeeland Hotel Zierikzee mag parkeerplaats behouden Aantal milieuovertredingen loopt terug op Schouwen-Duiveland Ouwerkerk al vroeg in ban bestaansfestijn Goesenaar niet eens met boete knokpartij 30 Vrijdag 25 mei 2007 pzc was immers van onszelf" De kla gers stelden een lijst met bezwa ren op. De auto's zouden stank en lawaai produceren, zowel in de wo ning als in de gezamenlijke tuin achter het complex. Die grenst voor een deel aan de parking en wordt er door een stenen muur van gescheiden. Verder zou de par keerplaats voor de opslag van rom mel worden gebruikt. De bewo-.<. ners noemden onder meer oude fietsen en autobanden. Van de Tonnekreek bestrijdt dat. „De fietsen waren van gasten. En er heeft ooit even één band ge staan. Die was van mij: ik moest die van mijn eigen auto vervan gen." Verder maakte de parking het ver keer in de binnenstad drukker, stel den de bezwaarmakers. Pfl De gemeente weerlegt de argu- menten van overburen van Hotel Zierikzee. Daardoor kan de par king die het hotel twee jaar gele den aanlegde, gewoon blijven. Die zienswijzen zijn nu door het college van B en W stuk voor stuk weerlegd. Het algemeen belang van de gemeente om de recreatie op het eiland te verbeteren weegt zwaarder dan het belang van de be zwaarmakers, stelt het dagelijks be stuur. Dat wijst er verder op dat op de parking maar elf auto's kun nen staan, dus dat het met de drukte wel meevalt. Bovendien is er ook niemand bij gebaat dat au to's met draaiende motor voor de deur moeten worden uitgeladen, stelt de gemeente. En aangezien omwonenden nu eenmaal in de buurt van een hotel wonen, moe ten ze niet raar opkijken van wat geluid, stelt het college ook nog. Van de Tonnekreek is er blij mee. „Een parking is voor ons onmis baar. Om ons heen kun je alleen betaald of met vergunning parke ren. Ik denk dat we veel klanten verliezen als ze hun auto niet voor de deur kunnen zetten." De klagers waren gistermiddag niet bereikbaar voor commentaar. Gemeente wijst klachten van bezwaarmakers af. door Martijn de Koning zierikzee - Hotel Zierikzee mag de parking tegenover zijn pand ge woon in stand houden. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft het bezwaar van twee bewo ners van het naastgelegen apparte mentencomplex afgewezen. Twee jaar geleden maakten de toendertijd nieuwe eigenaren van het hotel op een lapje grond tegen over de ingang in de Driekoningen straat een parking. „Dat was een stuk met hoog gras. Er stond zelfs een oude auto op", vertelt eigena resse M. van de Tonnekreek. Zij had echter buiten de reactie van enkele overburen gerekend. Die waren niet blij met de parkeer plaats onder hun raam en klaag den bij de gemeente. „Daar had den wij niet op gerekend", zegt Van de Tonnekreek. „De grond door Piet Kleemans zierikzee - Het aantal overtredin gen van de milieuvergunningsre- gels is op Schouwen-Duiveland in een paar jaar tijd met 20 procent gedaald. Dat blijkt uit de eerste programmarapportage 2007. In deze rapportage zet de gemeen te periodiek op een rijtje welke doelen zij wil bereiken en hoe de vlag er bij hangt. Voor wat de mi lieuvergunningen betreft streeft de gemeente naar een snelle en ade quate afhandeling van aanvragen voor een milieuvergunning én goe de controle op naleving van de re gels. Voor wat de afhandeling van aan vragen betreft gaat het de goede kant op. De achterstanden zijn vol ledig weggewerkt. De controle op de regels werpt eveneens vruchten af Ultimo 2007 is het aantal gecon stateerde overtredingen gedaald met 20 procent ten opzicht van 2004. Daar komt bij dat ook de ernst van de overtredingen af neemt. Dat is de gemeente echter nog niet genoeg. In de toekomst wil zij bij nieuwe - of te actualise ren - milieuvergunningen ook kij ken of er regels in kunnen worden opgenomen met betrekking tot het scheiden van afval. Met het oog op de toekomst wil de gemeente ook werken aan een beter milieubewustzijn bij kinde ren. Dat doel kan bereikt worden door meer en betere milieueduca tie. Als voorbeeld noemt de ge meente de expositieboot 'waterv lo' die in september Zierikzee aan doet. Verder wordt de schijnwer per gericht op energieverbruik. In 2005 en 2006 lag wat dat betreft het zwaartepunt in het gemeente huis zelf In 2007 wil de gemeente de blik verruimen en wel richting andere gemeentelijke gebouwen, waaronder scholen. In samenwer king met Stimular - een door het bedrijfsleven opgerichte 'werk plaats' voor duurzaam onderne men' - is de gemeente bezig een project voor energiebesparing op scholen op poten te zetten. Op de deelnemende scholen is inmiddels onderzocht hoe het anders en be ter kan. De uitkomsten zijn nog niet bekend. Schouws team rent in Roparun voor eigen prestatie én opbrengst. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Natuurlijk, het goede doel staat voorop. Maar als zij dan toch aan het rennen zijn, willen ze goed presteren ook. Je bent nu een maal sporter of je bent het niet. Zondag en maandag doet een team van de Schouwen-Duiveland Runners mee aan de Roparun. Dat is een estafetteloop van Parijs naar Rotterdam. De deelnemers halen er geld mee op dat ten goe de komt aan kankerpatiënten en de bestrijding van de ziekte. De Runners doen voor de zesde keer mee. Middelburger Robert Ca rol, werkzaam in Zierikzee, is toe aan zijn derde deelname en coördi neert de boel in aanloop naar de estafette. Op de loopdagen geeft hij dat uit handen, want dan telt al leen het rennen. „We zijn allemaal fanatieke lopers", vertelt hij. „Ze ven van ons liepen vorige maand nog de marathon van Rotterdam." Om alle teams vlak na elkaar te la ten finishen, start elke ploeg op een ander tijdstip. Hoe harder je denkt te gaan, hoe later je in Parijs weggaat. Vorig jaar eindigden de Schouwenaren als elfde. Dat wil len ze dit jaar minstens evenaren. En dus wordt er niets aan het toe val overgelaten. Naast de lopers gaan er vier fietsers, drie chauf feurs, twee fysiotherapeuten, een teamleider en een verzorger mee. Wie denkt dat zo'n uitgebreid team ervaren genoeg is om het zonder voorbereiding te doen, slaat de plank mis. Carol: „Het gaat niet eens om de lopers; die weten wel hoe ze moeten rennen. Maar de fietsers bijvoorbeeld zijn dit jaar alle vier nieuw. En die moeten straks wel de weg wijzen en snel kunnen handelen bij de wisselpunten." Dus is alles uitgedokterd. „Wij lo pen in teams van vier. De leden wisselen elkaar elke twee kilome ter af. De andere vier rusten op dat moment uit in een oude Daf van de brandweer, die hen naar het wisselpunt brengt. Onderweg worden we gemasseerd en eten wat." Dat teamwisselen gebeurt el ke 65 kilometer. Er rijden steeds twee fietsers mee: eentje om de moed van de loper erin te'houden en eentje die voor uit rijdt en kaart leest. Om dat in goede banen te leiden, heeft het team eerder al een deel van het parcours verkend. De Runners hopen dik 20.000 eu ro op te halen. Het meeste komt 'Het hele team heeft zich laten knippen. De betaling ging naar het goede doel' van bedrijven, die soms ludieke ac ties bedenken. Carol: „Wij hebben ons bijvoorbeeld laten knippen bij de kapper. De betaling ging naar het goede doel." Verder organiseer den scholen sponsorlopen. Dat le vert flink op, maar is ook een hele organisatie. „Het team doet veel meer dan alleen de estafette", be nadrukt Carol. „Iedereen is ook licjj van een commissie en zoekt bij* voorbeeld sponsors, gaat naar sch^M len of helpt bij de organisatie va* onze eigen wedstrijd, De zwaars» tien van Zeeland." Hij vindt dat een goede za^Ê „Door die dingen blijf je besef^H dat de wedstrijd op zich bijzaa'^H Het gaat om dat goede doel." m Schouwen-Duiveland Runners pas iaat van start De Schouwse lopers gaan zondagochtend om twee uur van start in Pa rij Van de 210 ploegen zijn zij daarmee de op elf na laatste. Maandag aan hff begin van de middag denken ze de Coolsingel in Rotterdam te bereiken. Het team verwacht de 540 kilometer in zo'n 38 uur te lopen. Dat is ge middeld 14,2 kilometer per uur, ofwel 4 minuut 30 per kilometer. De loop komt niet door Zeeland, wel vlak erlangs. De Schouwen-Duive land Runners passeren maandag tussen elf en twaalf uur de Philipsdam. Dubbeldekker terug op het dorp bij viering 775- jarig bestaan. door Ali Pankow ouwerkerk - Onder het motto 'grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit' blijkt Ouwer kerk al vroegtijdig in de ban te ra ken van de viering van het 775-ja- rig bestaan in 2008. „Het belooft echt een groots dorps feest te worden waar de gehele be volking aan meedoet en waar ook heel veel bezoekers op af zullen ko men", zegt Carla Totté, een van de leden van de speciale commissie die voor de viering van deze mijl paal in het leven is geroepen. Het initiatief daartoe komt van de dorpsraad. „We hebben als commissie direct alle verenigingen aangeschreven met de vraag of ze op een of ande re manier een bijdrage aan het pro gramma willen leveren. Werkelijk iedereen heeft daar positief op ge reageerd", laat Totté weten. De viering van het 775-jarig be staan wordt gecombineerd met het traditionele Krekenfeest in Ou werkerk en staat gepland op 5, 6 en 7 september 2008. „Om dat we het grootst willen opzetten, gaan we er tijdens het Krekenfeest dit jaar al de aandacht op vestigen. Dat doen we onder meer met de presentatie van de Dubbeldekker. Dat is geen vorm van openbaar vervoer, maar een bijzondere koek, die bakker Jan Boot speciaal voor dit feest weer op de markt brengt", vertelt Totté lachend. Zij koestert persoonlijke herinnerin gen aan die dubbeldekkers uit de tijd dat zij zeifin de bakkerswinkel werkte. „Het is een vrij machtige, maar lekkere cake met spijs en ro zijnen. Destijd kostte hij één gul den tien. Dat wordt nu wel wat meer. Gelukkig maar, want bakker Boot zal een percentage van de ver koop afstaan voor de organisatie van het dorpsfeest." De hoogtepunten van de jubileum viering volgend jaar worden een bourgondische maaltijd en een gro te reünie waarvoor zoveel moge lijk oud-Ouwerkerkers worden be naderd. De plaatselijke toneel groep is inmidels bezig met het maken van een eigen productie waarin het dorpsverleden en -he den centraal staan. Verder blijken er nogal wat amateurfilmopna- men van dorpsgebeurtenissen te bestaan. Dat oude filmmateriaal zal verzameld op één video of dvd worden uitgebracht. De schoolkin deren zullen hun eigen vlaggen voor het feestende dorp maken. door Frank de Klerk DEN HAAG - Een 23-jarige Goese naar begrijpt niet dat hij een boete heeft gekregen wegens openlijk ge weldpleging. Hij had zich bemoeid met een knokpartij op het parkeer terrein aan de Oude Moolweg in Renesse. Gisteren probeerde de man in hoger beroep bij het Haag se gerechtshof de boete van 405 euro van de Middelburgse politie rechter van tafel te krijgen. „Ik ging meedoen omdat ik mijn vrienden wilde weghalen", zei hij. Een van de rechters wees de man er echter op dat hij ook rechtsom keert had kunnen maken. „Ik zou het in de toekomst anders aanpak ken", gaf de Goesenaar toe. Hofaanklager M. van der Horst vond echter dat de man onvol doende afstand had genomen van de grote knokpartij. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. Gezicht op de toren van Ouwerkerk over de kreken, foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62