Winkels liggen nog vol fout hout ICORTiniG dat zeg ik- ZATERDAG 26 MEI OP ALLES' carina Aanpassingen Aansluit en Leveringsvoorwaarden «O Nederland wil sancties op vangen walvis PZC Vrijdag 25 mei 2007 5 Van alle meubels is 40 procent gemaakt van dubieus hout. door Dylan de Gruijl en Karen Zandbergen wageningen - De verkoopster in de parketzaak kijkt alsof ze water ziet branden. Al jaren werkt ze in de winkel, maar niet eerder vroeg een klant of het tropisch hardhout wel duurzaam is geteeld. Na een moment van verbijstering, herstelt ze zich. „Al ons hout komt van plantages, hoor." Dan volgt een toer langs de houtpanelen aan de wand. Afromosia en afzelia uit Afrika passeert de revue, mahonie uit Zuid-Amerika en merbau uit Indonesië, wereldwijd recordhou der ontbossing. Maar heeft ze ook vloeren met een keurmerk dat duurzame bosbouw garandeert? Het assortiment met het internationale FSC-keurmerk is klein. „Ik moet het voor u bestel len", waarschuwt ze. „En het is twee keer zo duur." Frans Bongers, hoogleraar boseco- logie aan de Universiteit Wagenin gen, hoort het gelaten aan. „Prijs en kwaliteit bepalen nog steeds de keuze van hout. Het cynische is: hoe meer er wordt gekapt, hoe la ger de prijs van hout." Nederlandse winkels liggen nog steeds vol dubieus tropisch hard hout. De herkomst van de meeste vloeren, meubelen en planken is 'Wat we moeten doen, is 'bos' een commerciële waarde geven.' onduidelijk. Dat geldt ook voor tuinmeubelen, blijkt uit onder zoek dat Milieudefensie vandaag presenteert. Van de tafels en stoe ien in grote ketens, zoals de Hema, Ikea, Groenrijk en Intratuin, is 40 procent van dubieus hout. Verder wordt bij 23 procent een onbe trouwbaar bewijs van duurzaam heid gegeven. Twee jaar geleden was de situatie nog slechter, concludeert Milieude fensie. Toch heeft ook nu nog maar 37 procent van de tuinmeu belen een FSC-certificaat, het eni ge keurmerk dat de milieuclub steunt. Van al het hout op de Ne derlandse markt is minder dan 20 procent FSC-gecertificeerd. Bij andere keurmerken is volgens Milieudefensie van alles mis. „Ook komt veel hout met een omweg Nederland binnen", verzucht An ne van Schaik van Milieudefensie. „Hout dat bijvoorbeeld illegaal is gekapt in Indonesië wordt via Chi na vervoerd, zodat de herkomst er van nauwelijks te traceren is." Tropische boomsoorten als mer bau verdwijnen daardoor zo snel dat het westen en de milieulobby hameren op bescherming. Dat kan over twee weken worden geregeld, als in Nederland 171 landen bijeen komen voor de Cites-conferentie 10% Kijk op www.gamnta.cor over de handel in bedreigde dier en plantensoorten. Juist de landen van herkomst, zo als Indonesië, Birma en Maleisië, zetten de voet dwars. Hun econo misch belang bij de houtkap is enorm. Hoogleraar Bongers is ook sceptisch over het Cites-verdrag. Ontwikkelingslanden werken zel den mee. En als ze dat wel doen, betekent dat vaak dat de boom soort vrijwel is verdwenen en eco nomisch niet meer interessant is. „Wat we moeten doen", zegt Bon gers, „is 'bos' een commerciële waarde geven. Om de bijzondere gebieden kun je een hek zetten. Verder is duurzame bosbouw een oplossing. Bos neemt ook kooldi oxide op en voorkomt erosie. Dat is allemaal in geld uit te drukken." den haag - Nederland gaat zich tij dens de komende jaarlijkse confe rentie van de Internationale Wal visvaart Commissie sterk maken voor sancties tegen Japan. Minister Gerda Verburg (Natuur) zegde dat gisteren toe in de Kamer. Landen van de walviscommissie komen van 28 tot en met 31 mei bijeen in Anchorage (Alaska). Ze proberen daar afspraken te maken over onder meer de commerciële walvisjacht, die sinds 1986 is verbo den, en het instellen van reserva ten voor de zeezoogdieren. Nederland is voorstander van wal visreservaten en onderzoekt de mogelijkheid er één te realiseren in de Caribische wateren van het Nederlands Koninkrijk. Japan zegt walvissen te vangen voor weten schappelijke doeleinden. Net als IJsland voelt het zich steeds min der gebonden aan het vangstver bod. Keurmerken Forest Stewardship Council (FSC) - FSC wordt als enige onafhankelijke keurmerk breed gesteund door milieuorganisaties en overheden. Het stelt eisen aan natuur, milieu en sociale omstandigheden. De herkomst van het hout is tot in het bos te traceren. Sustainable Forestry Initiative (SFI) - SFI is van de American Forest Pa per Association. Milieuorganisatie vinden de criteria ver beneden de maat. Bovendien is certificering niet onafhankelijk geregeld. Programme for Endorsement of Forest Certification schemes (PEFC) - PEFC, opgericht door de Europese bosbouwindustrie, is omstreden. De herkomst van hout is soms onduidelijk, waardoor het kon gebeuren dat oerbos is gekapt voor plantages. Duurzaam Keurhout - Dat is het keurmerk van Nederlandse Houtonder nemingen, dus niet onafhankelijk. Milieuorganisaties steunen het niet. Toch is bosecoloog prof. Bongers positief over de duurzaamheidscriteria. Malaysian Timber Certification Council (MTCC) - MTCC is opgericht door de overheid van Maleisië. Het biedt geen garantie voor duurzaam heid en in de bosbouwgebieden zijn voortdurend conflicten met de loka le bevolking. i k Van al het hout op de Nederlandse markt heeft minder dan 20 procent een FSC-keurmerk. Met deze aankondiging informeren wij u graag over de aanpassingen van de Aansluit- en Leveringsvoorwaarden van Essent Warmte B.V. per 1 juli 2007. De aangepaste voorwaarden zijn verwoord in de: - Algemene Aansluitvoorwaarden voor huishoudelijke of kleinzakelijke klanten van Essent Warmte B.V. - Algemene Aansluitvoorwaarden voor grootzakelijke klanten van Essent Warmte B.V. - Algemene Leveringsvoorwaarden van Essent Warmte B.V. - Algemene Voorwaarden Wijkverwarming van Essent Warmte B.V. De algemene voorwaarden kunt u downloaden van www.essent.nl of kosteloos opvragen via 0800 0330 -essent helemaal thuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5