Sport Het dopinggeheim ligt op straat zwijgen Duitsland wacht nu op Jan Ullrich Biecht riekt naar oude cultuur van Aldag bestelde epo in Nederland 48 Vrijdag 25 mei 2007 PZC Erik Zabel eerste nog actieve wielrenner die gebruik toegeeft. door Ad Pertijs DEN HAAG - Een emotionele Erik Zabel en een felle Rolf Aldag heb ben gisteren als twee spijtoptan ten live op de Duitse televisie la ten weten dat ze in hun jaren bij Telekom epo hebben gebruikt. „Het liegen en ontkennen was de afgelopen tien jaar net zo erg als het gebruik van de doping zelf', liet Aldag in het hoofdkantoor van T-Mobile in Bonn weten. Aldag is bij T-Mobile een van de vooraanstaande mensen die ren ners moet bijbrengen dopingvrij te koersen. Hij bood twee weken geleden zijn ontslag aan, maar de ploeg wil dat hij 'met volle overga ve' verder gaat met zijn werk. Zabel is de eerste nog actieve ren ner die toegeeft epo te hebben ge bruikt. Zijn huidige werkgever Mil- ram beslist na Pinksteren wat te doen met de Duitse wielerster. „Wat mij betreft ligt mijn lot nu in handen van de fans en de rest van de wereld. Toen ik hier binnen stapte, heb ik mijn 'oude kleren' achtergelaten. Ik accepteer de con sequenties van mijn outing", zegt De Duitse sprinter Erik Zabel be kent tijdens de Tour de France een epo-kuur van één week te hebben gevolgd. Toen is hij er mee gestopt. Tranen van Erik Zabel wekken geen meelij bij zijn landgenoten. door Achille Prick BERLIJN - Geschokt, boos, teleurge steld en met schaamte is in Duits land gereageerd op de dopingbe- kentenissen van sprintkoning Erik Zabel en oud-renner Rolf Aldag. Om het drama van het spuitende en slikkende Duitse profpeloton compleet te maken, wacht ieder een eigenlijk nog maar op één an dere bekentenis, die van oud-Tour-winnaar Jan Ullrich. Nadat afgelopen maandag Bert Dietz op televisie toegaf als renner Rolf Aldag en Erik Zabel be kennen dopinggebruik. De ja renlange leugens zorgen voor wantrouwen dat groter dan ooit is. Dat Rolf Aldag en Erik Za bel hard konden fietsen, weten we al langer. Dat ze doping gebruikten, weten we sinds gisteren ook. Maar wat bo venal blijft hangen van hun biecht, is het feit dat ze al die jaren zulke goede leugenaars waren. Keer op keer lieten ze weten voor al spijt te hebben van dat laatste. „Het steeds moeten ontkennen, de voormalige Oost-Duitser. De twee vrienden zeggen dat op 30 april, de dag dat Der Spiegel een verhaal over oud-verzorger Jef d'Hont en diens boek 'Memoires van een wielerverzorger' publiceer de, het moment kwam dat ze bei den niet langer dopinggebruik wil den ontkennen. Die dag - aan de vooravond van de wedstrijd Run- dum den Henninger Turm deden ze dat nog wel en met name Zabel schaamde zich dood. Het feit dat hij zei te zweren op het leven van zijn familie dat hij van Team Telekom in de jaren ne gentig doping te hebben gebruikt, valt het succesvolle Duitse team van toen als een rijtje dominoste nen omver. Een dag later beken den Christian Henn en Udo Bölts en gisteren volgden Rolf Aldag en Erik Zabel. De laatste heeft nu de eer dat hij als eerste nog actieve wielrenner dopinggebruik heeft toegegeven. Hij moest er van hui len. Veel medelijden wekte hij niet. Duitsland schaamt zich voor zijn wielrenners na de dopingbeken- tenissen van de afgelopen dagen. De grootste Duitse renner, Jan Ul lrich, zwijgt. ANALYSE door Ad Pertijs werd me te zwaar", zei Zabel. Ze schaamden zich meer voor hun leugens dan voor het gebruik van doping. „Want dat deed iedereen in die tijd." Ze vertelden ook hoe ze al die jaren hadden kunnen le ven met hun geweten. Aldag: „Ik dacht: iedereen doet het. Dus is het niet zo erg." Zabel en Aldag de den op overtuigende wijze hun best om aan te tonen dat ze het nooit doping had gebruikt, deed hem van binnen walgen. „Het was veel gemakkelijker geweest de laat ste maanden van mijn carrière te blijven ontkennen en daarna rus tig van he^ toneel te verdwijnen. Geen haan zou ernaar gekraaid hebben. Ik kon het echter niet." Zabel gaf overigens maar een ge ring vergrijp toe. In een periode dat volgens hem iedereen ervan uitging dat je zonder epo geen re sultaten meer kon behalen, pro beerde hij tijdens de Tour een week een epo-kuur. „Mijn lichaam „Deze maffiose netwerken in de wielersport moeten nu eindelijk volledig blootgelegd worden", rea geerde de Duitse minister van Bin nenlandse Zaken Wolfgang Schau- ble. „Als er een direct of indirect verband wordt aangetoond tussen belastinggeld en doping, dan zul len we dat terugvorderen." Toen malig sponsor Telekom was in overheidshanden, daarnaast was de publieke zender ARD ook lan ge tijd sponsor. Grote vraag was gisteren: komt Jan Ullrich nog met een mededeling? Tegen de Tour-winnaar van 1997 loopt al een gerechtelijk onder zoek wegens dopingverdenking, maar eerder dit jaar, toen hij zijn slachtoffer waren van het systeem. Wie niet slikte, kon niet volgen, merkten de twee in 1994. Vrij ver taald bestond hun keuze uit twee dingen: meedoen met het nemen van epo of opstappen uit het wiel rennen. Zij zijn gebleven. Nog vrijer vertaald: wie gebleven is na 1994, heeft gepakt. Aldag Het zich echter niet verlei den tot het beschuldigen van ande ren. Hij schetste een heel intieme dopingwereld, waarin niemand van elkaar wist wat hij deed. Al leen van zijn goede vriend en sla pie Erik Zabel kreeg hij toevallig het een en ander mee. 'Toevallig' zat die ook gisteren naast hem. Aldag wilde ook voormalig team baas Godefroot niet aanklagen. Hij stemperatuur ging omhoog en ik ben er direct mee gestopt. De epo had ook geen effect op mijn presta ties die week." Zabel denkt dat hij als sprinter so wieso weinig baat had bij het mid del. „Omdat ik als sprinter vaak maar 250 meter voluit hoefde te trappen. Ik ben nooit een klim mer of tijdrijder geweest." Hij zei wel te beseffen dat hij had geprofi teerd van het werk van teammaats die wel epo pakten en zich daar om net zo schuldig te voelen als de anderen. Dat was ook het verhaal van Al- dag, die er in 2994 achterkwam dat hij steeds gelost werd, omdat er iets moest zijn dat hij niet kende. „Ik wilde prof blijven, ik wilde bij de groep blijven die naar de Tour ging. Ik ben op zoek gegaan naar epo en via verzorger D'Hont kreeg ik het middel ook. De artsen wis ten er ook van." Later op de dag gaf ook Brian Holm aan epo te hebben gebruikt. Zijn verhaal sluit aan bij die van de eerdere getuigenissen van zijn ploeggenoten Bert Dietz, Udo Bölts en'Christian Henn. Bjarne Riis geeft vandaag een persconfe rentie in Kopenhagen. Riis runt momenteel een van de meest voor- strevende teams, CSC. Hij zette Basso aan de kant toen bleek dat diens naam werd genoemd in het Fuentes-onderzoek. Voormalige teambaas Walter Godefroot blijft ontkennen iets geweten te hebben van epo-gebruik binnen de ploeg. afscheid aankondigde, herhaalde hij onschuldig te zijn. Zijn advo caat Peter-Michael Diestel zei giste ren dat het publiek er aan moet wennen dat het niet normaal is dat renners met bijna 40 km/u ge middeld een Pyreneeën-rit afleg gen. En dat er eigenlijk geen zaak meer is tegen Ullrich, nu dopingge bruik in het team kennelijk gebrui kelijk was. Opvallende opmerkin gen, maar daar bleef het bij. Rudolf Scharping kwam gisteren als voorzitter van de Duitse Wie lerbond misschien wel met het un derstatement van het jaar. „Ik denk niet dat nu alles is opgehel derd", zei hij zonder een spoortje ironie. wilde zelfs de ontkenningen van de Belg niet als onzin afdoen. „Al leen wie het overzicht had, kan be palen of er een systeem was", al dus Aldag. Hij vond het alleen on voorstelbaar dat Godefroot niets in de gaten heeft gehad. Kortom, Al- dag bekende zelf epo gebruikt te hebben, maar wilde niets zeggen over de andere renners uit zijn tijd. Zelfs niet over teambaas Go defroot. Dat riekt toch weer naar de oude cultuur van zwijgen. T-Mobile wil dat Aldag op zijn post blijft. Hij zou de ideale man zijn om jongeren te behoeden de verkeerde weg in te slaan. Aldag lijkt vastberaden in zijn nieuwe missie. De ploeg ook. Blijft toch dat ene hangen: de leu- Profiel van Erik Zabel Geboren: 7 juli 1970 in Berlijn. »- Ploeg: Milram (sinds 2006). Vorige ploegen: Team Telekom/T-Mobile (sinds 1993). k Voornaamste overwinningen: 12 etappes in de Tour de Fran ce en 6 keer winnaar punten klassement in de Tour. 6 etappes in de Ronde van Spanje en 3 keer winnaar van het puntenklassement in deze Ronde. 4 keer winnaar Milaan-SanRe- mo. 3 keer winnaar Parijs-Tours en Rund urn den Henninger Turm. 2 keer Duits kampioen. Totaal aantal zeges: 192. BONN - De Duitse oud-wielrenner Rolf Aldag heeft na 1998 via inter net verboden prestatiebevorderen- de middelen vanuit Nederland be steld. Dat zei de huidige sportdirecteur van T-Mobile gisteren tijdens de persconferentie waarin hij net als Erik Zabel toegaf dope te hebben gebruikt in zijn tijd bij Team Tele kom. Aldag gebruikte sinds 1995 epo, maar stopte daarmee naar eigen zeggen in 1998. Daarna pakte hij het toch weer op. „Ik heb via inter net epo-producten uit Nederland besteld. Ze zaten in kleine flesjes, die ook worden gebruikt voor oog druppels." gens. Op 30 april ontkende hij al les nog snoeihard. „Ik kon de ploeg toch niet opblazen", veront schuldigde hij zich. Dan blijft de vraag hangen: waarom hij niets weet van anderen en van Go defroot. Om de sport niet verder op te bla zen? Omdat hij nog steeds goed kan liegen? Terecht werd Aldag door journalisten gisteren aange sproken op zijn leugens uit het ver leden. Het wantrouwen bij de bui tenwereld is groter dan ooit, nu we weten dat hij kan liegen. De motieven van T-Mobile kunnen nobel zijn, maar het zou beter zijn dat de ploeg met het wegsturen van Aldag en Holm dat wantrou wen snel wegneemt. Erik Zabel: „Het was veel gemakkelijker geweest de laatste maanden van mijn carrière te blijven ontkennen en daarna rustig van het toneel te ver dwijnen." foto Oliver Berg/EPA Geen schorsing Zabel Zabels wielerploeg Milram wil eerst een persoonlijk gesprek met de renner, voordat het eventuele maatregelen treft. Zabel hoeft niet te vrezen dat hij wordt geschorst. Volgens de code van het mondiale anti- dopingbureau (WADA) is zijn dopingvergrijp uit 1996 ver jaard. T-Mobile blijft als sponsor in de wielersport ondanks de vele onthullingen over het gebruik van dope bij de ploeg. Tour-directeur Christian Prud- homme is niet van plan T-Mo bile te weren uit de Ronde van Frankrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50