Bedrijventerreinen Opknappen prima, betalen ho maar Hoge tinprijs is voor Arkema het struikelblok r mm t CHATEAU ll PINKSTERDAG y GEOPEND 11.00-i6.00 m 1 MECHIELSEN nam gasvul - tankstation 42 Vrijdag 25 mei 2007 PZC VRAGEN AAN Vijfenveertig medewerkers van chemiebe drijf Arkema in Vlissingen-Oost raken hun baan kwijt. De kansen op vervangend werk in dezelfde sector zijn niet ongunstig. Naam: Jan Slokkers Leeftijd: 59 jaar Woonplaats: Bergen op Zoom Beroep: Coördinator Procestechniek Zeeland West-Brabant (PZW) JAN SLOKKERS -*L, 1 Officieel dealer HOMECAR Officieel dealer fmm k^Mpeercentrum Gildeweg 35 - VLISSINGEN - 0118 - 44 01 00 www.kampeercentrummechielsen.nl door Ben Jansen Hoe zit het met de werkgelegenheid in de procesindustrie? De personeelsbehoefte bij bedrijven in de procesindustrie in Zeeland en West-Brabant is vrij groot. Ze krijgen in toenemende mate te maken met pensionering van ervaren operators. Daarnaast verhogen ook uit breidingen en innovatieve ontwikkelingen de druk op de arbeidsmarkt. In het gebied waarin we werken is jaarlijks behoefte aan 300 nieuwe pro cesoperators. Goed nieuws bij de slechte boodschap die de Arkema-medewerkers hebben gekregen? Dat kun je zo stellen. De vooruitzichten zijn niet somber. Zeker voor wie bereid is eventueel wat verder te rijden en zich grondig te verdiepen in het productieproces bij een nieuwe werkgever. Dat laatste lijkt me al helemaal geen probleem, want operators zijn gewend aan voortdurende bijscholing om nieuwe technieken en processen in de vingers te krijgen. De ervaring bij vergelijkbare reorganisaties was dat operators die ontslag kregen aangezegd over het algemeen snel een nieuwe baan hadden. Wat doet PZW daaraan? Op dit moment zijn wij vooral een platform voor achttien bedrijven in de procesindustrie en vier scholen voor beroepsonderwijs. We proberen te laten zien wat de procesindustrie is, wie er werken en wat de loop baanmogelijkheden zijn. Dat werkt. De status van procesoperator is al aardig opgekrikt. In korte tijd zijn we in de opleiding van 43 naar 150 leerlingen gegaan. Daarnaast richten we ons op tijdelijk defensieperso neel, de beroepsmilitairen bepaalde tijd. Daar zijn ook mensen bij die uitstekend in de procestechniek passen. En de bemiddeling van werknemers voor wie bij een bedrijf, zoals Arkema, geen plaats meer is? Daar doen we nu nog niets aan. Er is een goed netwerk van functionaris sen personeel en organisatie van bedrijven in deze sector in ons werkge bied. Zij wisselen informatie uit, zodat een redelijk goed beeld bestaat van waar operators beschikbaar komen, waar vacatures bestaat en welke vaardigheden beschikbaar zijn en worden verlangd. Veel bedrijventerreinen zijn een verzamelplaats van grijze en rode dozen. De armoedigheid straalt er van af. Ondernemers vinden uitstraling belangrijk, maar betalen er liever niet voor. door Jeffrey Kutterink D e grondprijs is niet meer het enige waar ondernemers op let ten. Steeds belangrij ker is hoe een bedrij venterrein er uitziet. Vooral be staande terreinen dreigen in Zee land te verpauperen. Lang niet alle Zeeuwse gemeenten besteden genoeg aandacht aan de uitstraling van bedrijventerreiaen, concludeert de Kamer van Koop handel voor Zeeland. Het wordt tijd dat ze erover gaan nadenken en er wat aan gaan doen", reageert woordvoerder Mark Volleman. De Kamer van Koophandel signa leert een nieuwe trend. „Onderne mers hechten steeds meer waarde aan uitstraling. Zowel van het ter rein als van hun pand. Het gaat dan niet alleen om het plaatsen van wat bomen langs strak aange legde sloten of het recht leggen van stoeptegels. Een bedrijventer rein hoort een visitekaartje te zijn van een gemeente. En je ziet dat gemeenten er lang niet altijd zo te gen aankijken. Daardoor ogen vooral bestaande terreinen romme lig en verpauperd." Het grote pro bleem voor gemeenten is dat veel ondernemers niet willen meebeta len aan een opknapbeurt. De pro vincie erkent dat het een pro bleem kan vormen. Net als de Vereniging voor ontwik kelaars bouwondernemers (NVB). Die pleitte deze week dat er snel iets moet worden gedaan te gen de verloedering van verouder de bedrijventerreinen. De Kamer van Koophandel voor Zeeland maakt zich er ook zorgen over. „Opknappen staat lang niet altijd hoog op de politieke agen da", constateert Volleman. „Dat kost veel geld, dus gemeenten moeten ver vooruitkijken. Dat doen ze niet." De trends die de Kamer signaleert, ziet ook makelaar Sinke Komejan. „Het hangt af van het type onder nemer, maar uitstraling wordt be langrijker", is de ervaring van di recteur en makelaar Koos Schreu- der. Nieuwe ondernemers kiezen eerder voor een bestaand pand. „Bestaande terreinen maken veelal een desolate indruk." Aan nieuwe terreinen is in Zee land geen gebrek, zegt hij. Daar gaat het een stuk beter. Al ziet hij dat niet altijd goed met de ruimte wordt omgesprongen. „Gemeen ten moeten uitkijken dat ze terrei nen slechts aanleggen uit lokale ambitie. Waarom moet elk dorp een terrein hebben als er verderop al één ligt? Het is niet nodig een bedrijventerrein aan te leggen als er geen behoefte aan is." Archieffoto bedrijventerrein Bedrijven bouwen liever een nieuw pand op een nieuw terrein. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Ondernemers kun nen wel meer waarde hechten aan uitstraling, maar meebetalen aan het opknappen van bestaande ter reinen doen ze liever niet. Dat concludeert het dagelijks pro vinciebestuur. Het bemoeit zich er mee, omdat de provincie let op zui nig ruimtegebruik. Sinds februari 2006 kan de provin cie meebetalen aan de opknap beurten van gemeentelijke bedrij venterreinen. Of zelfs het omvor men van een bedrijvenpark tot woonwijk. Maar de belangstelling voor op knapbeurten van bestaande terrei nen is gering. Het aantal terreinen dat onder handen wordt genomen is dan ook zeer beperkt. Er is een aantal oorzaken. Doordat er grond genoeg beschikbaar is, trekken bedrijven al snel naar een nieuwe stek die er veel beter uit ziet. Vervolgens blijkt dat een op knapbeurt heel veel geld kost en dat bedrijven weinig of geen inte resse tonen. En als ze dat wel heb ben, leggen ze de rekening volle dig bij de overheid neer. Slechts weinig terreinen worden daarom onder handen genomen, ondanks dat de provincie bereid is er aan mee te betalen. Sterker: het aantal projecten loopt zelfs terug. De hoeveelheid geld dat de provin cie beschikbaar stelt is dan ook bij lange na nog niet op. Aan de ande re kant is het totale budget te wei nig om echt grote projecten aan te pakken. Daarom stelt het dagelijks provinciebestuur voor om meer geld uit te trekken, met name voor het omvormen van bedrijventerrei nen in bijvoorbeeld woonwijken. 45 mensen verliezen hun baan door hoge tinprijs en concurrentie. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Een explosieve stij ging van de tinprijs en hevige con currentie uit Azië nopen Arkema om te stoppen met het maken van gewasbeschermingsmiddelen. Daarom raken 45 van de 157 men sen hun baan kwijt. De fabriek waar de zogenoemde agri-produc- ten worden gemaakt, legt Arkema stil. Het chemiebedrijf neemt 18 maanden de tijd om te zoeken naar producten die door dezelfde fabriek kunnen worden gemaakt. Vindt Arkema die niet, dan laat ze de fabriek demonteren. Arkema is in de problemen geko men door twee ontwikkelingen, al dus L. Nagtegaal, hoofd personeels zaken. „De prijs van tin, op basis waarvan de producten worden ge maakt, is in twee jaar tijd meer dan verdubbeld. In 2005 kostte tin 6000 dollar per ton, nu is dat opge lopen tot 14.000 dollar. Daarbij komt dat we steeds grotere concur rentie ondervinden uit Azië. Ook wordt de milieuwetgeving steeds strenger." Het gebruik van middelen met tin is in Nederland verboden. In het buitenland wordt steeds meer uit geweken naar goedkopere (Aziati sche) middelen. Concurrenten van Arkema zijn ge vestigd in Europa en Azië. „Die hebben uiteraard ook te maken met de hogere tinprijzen. Maar we hebben te maken met een combi natie van kosten die voor concur renten wel lager zijn. Zo zijn de energiekosten hier hoger." De uitspraak van het College van Beroep om 245 stoffen te verbie den die worden gebruikt in bestrij dingsmiddelen, is geen directe aan leiding voor Arkema om de pro ductie te stoppen. „Wel maakt die uitspraak de productie in de toe komst moeilijker", aldus Nagt egaal. De ontwikkeling van nieu we producten is op niets uitgelo pen. Arkema stopt met gewas beschermingsmiddelen. Dat be sluit heeft geen invloed op de an- Chemiebedrijf Arkema in Vlissin- gen ziet zich genoodzaakt de pro ductie van gewasbescherming smiddelen te staken. Dat kost 45 van de 157 mensen hun baan. dere producten die Arkema in Vlis- singen maakt, benadrukt Nagt egaal. „Daarmee gaan we door. Voor de mensen die in dienst blij ven, voorzien we een goede toe komst." De directie heeft de onder nemingsraad en de vakbonden in gelicht. Ze onderhandelt de ko mende tijd met de bonden over een sociaal plan. Arkema is bij velen een onbeken de naam. Het voormalige Atofina, in 1967 geopend door wijlen prins Claus, is sinds 2004 onderdeel van de Arkemagroep. Een concern met wereldwijd 90 fabrieken, 6 onder zoekslaboratoria, een omzet van 5,7 miljard euro en 18.600 mede werkers in 40 landen. Jaarlijks in vesteert de chemiereus 300 mil joen euro, dat 6 procent is van de omzet. Arkema in Vlissingen blijft wel coatings vooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44