Zeeland 'Als je eens zag hoe trots ze zijn' Ramsburg in kleine stappen verbouwd Rijschool Vader Meer ruimte voor winkels en horeca in centrum van Veere Al 7 jaar thuis op de weg! 30 I Vrijdag 25 mei 2007 pzc Tegen inlevering van deze advertentie 1 GRATIS LES (1 bon per klant) www.rijschoolvader.nlrijschoolvader@zeelandnet.nl tel./fax: 0118-477221 mob.: 06-22937333 Geitenhuiden tassen uit Kenia voorzien in levensonderhoud. door Ronald Huissen middelburg - Kenia heeft er sinds kort een nieuw exportproduct bij. „Puur handwerk, er is geen elektri citeit aan te pas gekomen", vertelt initiatiefnemer Steven Klatte uit Middelburg over de tassen, waar van hij er een aantal heeft uitge stald in zijn woonkamer. Ze zijn gemaakt in West-Kenia, waar ze op dit moment twintig mensen van een fulltime baan voorzien. „Negentig procent van de inwo ners daar heeft geen serieus, sta biel inkomen. We willen mensen die de techniek beheersen de mo gelijkheid geven om daarvan hun werk te maken. Je zou eens moe ten zien hoe trots ze zijn, ze vin den het prachtig om iets te maken wat in Europa gewaardeerd wordt. Het is voor hen niet alleen werk, ze ontlenen er ook hun eigenwaar de aan." Ook Stevens echtgenote Ellen Goudswaard hield een nieuwe baan over aan de tassen. Zij kwam namelijk met het idee om geiten huid te gebruiken om tassen te produceren, toen Steven in januari 2006 in Kenia was voor het Ameri kaanse vrijwilligersproject Village Volunteers, waarbij ondernemers in ontwikkelingslanden worden geholpen om van de grond te ko men. „Ik las thuis een boek over Kenia en kwam er achter dat er in het land grote hoeveelheden gei tenhuid als restproduct overblij ven vanwege de vele nomaden stammen die geiten hoeden voor het vlees. Met de huid werd echter niets gedaan." Ze vertelt dat het ontwerpen van tassen een droom baan was die ze al lang koesterde en nu binnen handbereik lag. Hoewel... binnen handbereik? Ste Gemeentebestuur legt nadruk op goede entree in oostelijk Middelburg. door Maurits Sep middelburg - Voorzichtig begin nen maar veilig en mooi eindigen. Dat is het scenario dat het dage lijks gemeentebestuur van Middel burg uitzet voor Ramsburg en de toekomstige entree van de stad vanaf de nieuwe N57. 'Stapsgewijs toegroeien naar ons ambitieniveau', noemt het college van B en W dat. „We gaan niet al les in één keer doen, maar het ge bied stapje voor stapje ontwikke len", stelt wethouder H. Kool-Blok land. Als de gemeenteraad daar mee tenminste instemt. Voor Ramsburg waren twee scena rio's bedacht door het bureau Palmboom en Van den Bout: heel weinig doen - zoals buurtbewo ners willen - of heel veel doen. Het royale scenario, waarbij werd gedacht aan appartementengebou wen in een campusachtige omge ving, is door het college zelf inmid dels ook afgedaan als 'niet realis tisch'. Dan zou het hele gebied in één keer op de schop moeten. Dan is het niet klaar als de N57 er ligt. Bovendien heeft Middelburg het geld niet om Ramsburg in één keer te ontwikkelen. Geld is toch al een probleem bij Ramsburg. Want ook in het nu ge kozen basale scenario moeten klei ne stappen worden gezet. Het be langrijkste doel in deze visie is een volwaardige oostelijke entree van Middelburg die de Oostperkweg verkeerskundig en qua beeld vol doende kwaliteit geeft. De eerste stap is het verkeer goed te verwerken en voldoende par rot Middelburg kiest voor een gefa- seerde ontwikkeling van bedrij venterrein Ramsburg. De eerste stap is een veilige en mooie en tree via de Oostperkweg. keerruimte te maken. De weg moet worden verbreed. De ge meente onderhandelt al enige tijd met onder meer bedrijven om grond te verwerven voor de weg- verbreding. Volgens Kool-Blok land zijn ook al gronden aange kocht. Langs de nieuwe Oostperk weg komt een mix van woningen, kantoren en bedrijven. Als deze stappen zijn gezet, en er voldoende geld is, kan Ramsburg verder worden verbouwd in het normale scenario. Daarin komt het gedeelte tussen de Oostperk weg en het kanaalgebied ten wes ten van de Stadsambachtweg aan bod. Er komen huizen en, langs het kanaal, appartementengebou wen. „Ramsburg is een heel moeilijk ge bied om te ontwikkelen", legt Kool-Blokland uit. „Daarom zet ten we nu wel enkele hoofdlijnen uit, maar wordt de uitvoering in fa ses voltooid." De gemeenteraad be slist in juni over deze aanpak. „Stoere tassen, zonder gefriemel of bling bling. Het ontwerp is tijdloos en klassiek, maar toch vallen ze op als je ermee rondloopt." foto Ruben Oreel ven moest lang zoeken naar men sen in Kenia die vaardig genoeg waren om de tassen te maken: „Er zijn zo'n 55 verschillende bevol kingsgroepen in het land, die van oudsher elk hun eigen ambachtelij ke specialiteit hebben. Ze wilden stuk voor stuk aan de slag, maar vaak waren ze niet kundig ge noeg." Na een zoektocht door West-Kenia vond hij de Kamba's, een bevolkingsgroep die tra ditioneel veel met leer werkt, on geveer 50 kilometer ten westen van hoofdstad Nairobi. Daar werd 'Puur handwerk, er is geen elektriciteit aan te pas gekomen' een bedrijfje uit de grond ge stampt. Ruim een jaar later is het balletje rollende en het merk True Colors staat. Ellen licht haar designs toe: „Stoere tassen, zonder gefriemel of bling bling. Het ontwerp is tijd loos en klassiek, maar toch vallen ze op als je ermee rondloopt. En el ke tas is uniek." Via internet wordt een goede hoe veelheid verkocht. „Op dit mo ment vooral in Nederland, dus er zijn nog veel groeimogelijkheden", vertelt Steven. Hij voelt zich ver antwoordelijk voor zijn werkne mers in Kenia. „Een kostwinner in Kenia onderhoudt niet alleen zijn partner en kinderen, maar ook zijn vader en moeder en vaak ook andere familieleden. Het is enorm belangrijk dat dit project het op lange termijn volhoudt. Ie kunt ze geen wortel voorhouden en ze ver volgens teleurstellen. Hiermee wordt zekerheid in hun leven ge creëerd, die tassen moeten voor hen verkocht worden." www.true-colors.eu Meezingmiddag en orgelconcert oostkapelle - PKN Oostkapelle houdt op tweede pinksterdag een muzikaal programma in de Oostka- pelse dorpskerk. Van 10.30 tot 11.30 geven organist Rinus Jobse en cornettistes Elize de Rijke en Yvon de Visser een licht orgelcon cert. Om 14.00 uur begint de Zeeuwse troubadour Engel Rein- houdt een meezingmiddag met al gemeen bekende 'meezingers'. En tree is gratis. Fietser (47) geschept door automobilist oost-souburg - Een 47-jarige fiet ser uit Vlissingen heeft giste ren een hoofdwond opgelopen, na dat hij was geschept door een auto. Dat gebeurde om 7.30 uur op de Ritthemsestraat, waar een 41-jari- ge Souburger net met zijn auto de A58 wilde oprijden. Hij zag de fiet ser niet en reed hem aan. De fiets is vernield. Southpark Festival krijgt extra subsidie middelburg - De stichting achter het Southpark Festival krijgt extra steun van het VSB Fonds en het Prins Bernhard Cultuur Fonds. Met deze subsidie kan het festival zich gaan opmaken voor de vierde editie, op zaterdag 23 juni in Mid delburg, met artiesten als Hind, R.O.O.O.M. en Massada. Het wach ten is alleen nog op steun van de provincie. Pas dan wordt het pro gramma definitief Beurs met oldtimers en jukeboxen in Goes goes - Klassieke automobielen, brommers en motoren zijn aan staand weekend te zien op de Old timer- en Jukeboxbeurs in de Goe- se Zeelandhallen. Zondag stopt de Molentochtrally er, met driehon derd oldtimers. Verder zijn er dans- demonstraties, modeshows, koffer- bakverkoop en jukeboxmuziek. Za terdag van 12 tot 18 uur. Zondag en maandag van 10 tot 18 uur. Vier dagen wandelen door Zoutelande zoutelande - Wandelaars en nor- die walkers kunnen 4 tot en met 8 juni meedoen aan de avondvier daagse van Zoutelande. De routes, van vijf of tien kilometer, zijn uit gezet over strand, binnenwegen en bos- en duinpaden. Meedoen kost drie euro bij voorinschrijving via 0118-562257, en anders vier euro. Hoewel het een vierdaagse is, zijn het vijf avonden, waaruit de wan delaar er zelf vier kan kiezen. Turkse culturele dagen in de Stromenwijk middelburg - In wijkgebouw De Vergulde Baars van de Middelburg se Stromenwijk kunnen mensen vrijdag 1 en zaterdag 2 juni proe ven van de Turkse cultuur. Tussen 11.00 en 21.00 uur zijn er die dagen dansdemonstraties, muziek, activiteiten als henna- versieringen, een workshop Turk se pizza maken en allerhande hap jes. Gemeenteraad wil stad kans op ontwikkeling niet ontnemen. door Maurits Sep domburg - Een zege(n) voor de ondernemers, verlies voor de be woners. In het centrum van Veere mogen extra winkels en horecaza ken komen. De uitbreiding kan, als er zo veel belangstelling is van ondernemers, uitkomen op negen zaken; ten koste van woonhuizen. De gemeenteraad van Veere heeft gisteren besloten het centrumge bied van het stadje uit te breiden met de nummers 65 tot 101 op de Kaai. Omdat de kadernotitie detail handel en horeca een verdeling van 50/50 voorschrijft voor wonen versus winkels/horeca, ontstaat extra ruimte voor bedrijvigheid. De uitbreiding werd mogelijk door een amendement van de SGP/CU. Dat werd gesteund door WD, CDA en DTV. Alleen PvdA/GL stemde tegen. Ook het college van B en W was tegen, maar kon het amendement niet tegenhouden. Veere mag niet op slot voor nieu we ontwikkelingen, verklaarden de voorstanders. WD en DTV hadden daarin zelfs nog verder wil len gaan dan SGP/CU en CDA. Het door SGP/CU bedachte com promis kwam wel exact overeen met de wens van de Midden standsvereniging Veere, terwijl een inwoonster juist had gewaar schuwd voor aantasting van het woon- en leefklimaat. Dus waarom de mogelijkheden voor ondernemers verruimen als er alleen maar bezwaren zijn van bewoners, vroeg PvdA/GL zich af. Dat was ook de waarschuwing van wethouder J. Melse. „We hebben goed geluisterd naar de mensen en ons voorstel had de meeste kans van slagen. Door op de Kaai meer panden te betrekken bij het cen trumgebied, kan de concentratie van horeca en detailhandel ver schuiven richting de Campveerse Toren. Maar als u dat wilt, voer ik het uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32