Ideaal: zonder hulp Zorg en Visserij tegen regels zeereservaat Steeds weer Anja De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Vrijdag 25 mei 2007 pzc m MATTY VERKAMMAN Heerlijke lijst, die recent geopenbaarde Zeeuwse top-40 van Omroep Zeeland. Al is het natuurlijk wel opmerke lijk dat het Zeeuwse publiek de stoere bierboys van Sur render hoger aanslaat dan de echte hitmakers van Racoon. Blof met 'Aan de kust' op 1 is normaal. Dat Blofin algemene zin de Zeeuwse muzieklijst domineert is evenmin een verrassing. Maar dat Racoon met het sublieme 'Love you more' slechts ze vende is en met 'Feel like flying' zelfs niet hoger komt dan de achttiende positie - nou ja, dat zou je vreemd kunnen noemen. Waar ik wel ontzettend blij mee ben is dat Anja Kopmels met twee nummers op de lijst staat: 'Twi Meeuwen' op de zestien de en 'Een diek mee bomen' op de dertigste plaats. Laat ik het maar bekennen: ik ben een groot liefhebber van het repertoire van Anja Kopmels. Ze heeft een stem die mij ontroert en hoewel ik eigenlijk niet eens zo hou van liedjes in dialect, ligt dat in het geval Anja Kopmels anders. Van af midden jaren negentig mocht ik in Goes in het maandelijks cultureel café 'Om Den Potkachel', kortweg ODP een kleine tien jaar het programma regelen. Eens per jaar was Anja te gast. En niet alleen daar. Ze weet het zelf waarschijnlijk niet eens, maar stiekem heb ik Anja vaak gepromoot. Met enige regel maat zit ik in een Hilversums radioprogramma en dan gebeurt het nog wel eens dat je als gast je favoriete muziek mag laten horen. Buitenkansjes! Er is een jaar geweest dat ik bij de VPRO, de NOS en de VARA 'Twi Meeuwen' liet draaien. Toen ik dat jaar hetzelfde liedje nog eens bij de NOS wilde horen, greep de eindredacteur in. Of ik misschien ook nog andere zangeressen kende?! Het betekende het einde van mijn promotiecampagne voor Anja. In Hilversum was het blijkbaar gaan opvallen. Of ik misschien ook nog andere zangeressen kende?! COLOFON directie Directeur/uitgever: Ad Verrest hoofdredactie Hoofdredacteur: Peter Jansen (1pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl centrale redactie redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 kantoren Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 abonnementsprijzen Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) advertenties Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Met een goed geoliede or ganisatie ligt de toekomst in Zeeland open voor 'zorg- toerisme'. In Nieuwviiet-Bad staan drie woningen die helemaal zijn aangepast aan wensen van gehandicapten. door Joeri Wisse Tonnie is altijd de dupe als 'woning 1' van zorg centrum Zevenbergen in Ranst Antwerpen) op vakantie gaat. Hij is namelijk, in tegenstelling tot zijn huisgenoten, behalve verstandelijk gehandicapt ook 'immobiel', zoals zijn begeleiders dat noemen. „En vind maar eens een leuke vakantie bestemming waar je speciale voor zieningen voor lichamelijk gehan dicapten tot je beschikking hebt", zegt Nele, 'hoofdopvoedster' van woning 1, waar ook Tonnie woont. Dit jaar heeft Nele iets gevonden. Een midweek lang zijn vier bewo ners van 'woning 1' en drie begelei ders op vakantie in een vakantie huis van het Rode Kruis, in bunga lowpark Sint Pierre in Nieuw- vliet-Bad. Drie woningen zijn daar helemaal aangepast voor mensen met een handicap. Een uitkomst voor het Vlaamse gezelschap. „Door die voorzieningen kunnen we mensen met respect behande len en in hun waarde laten", zegt Nele. Voorbeeldje. In een normaal vakantiehuisje moet Tonnie (25) continue door twee begeleiders worden vastgehouden als hij op het toilet zit. Het dragen van een pamper is dan onvermijdelijk. In de woningen van het Rode Kruis is dat beter geregeld. Daar hoeven mensen als Tonnie enkel begeleid te worden naar de wc. Aan de speciale beugels houdt hij zich vast. Met een druk op de knop gaat er in de huiskamer een belletje: het teken voor zijn begelei ders om Tonnie weer van de wc in zijn rolstoel te helpen. „Voor hem is het ideaal. Hij wil ge woon graag zélf naar de wc, net als ieder ander mens", zegt Nele. Ook de doucheruimte is 'fantas tisch' en 'nog luxer dan thuis'. In de ruimte staat zelfs een speciale brancard waarop mensen gewas sen kunnen worden. Zo is de hele woning ingericht: bekeken door een bril van iemand met een licha melijke handicap. De rolstoelen passen onder de eetkamertafel, het aanrechtblad is in hoogte ver een normaal vakantiehuisje op een park aan de Zeeuwse kust haast een onmogelijke opgave zijn. Nele: „Die rolwagen het duin op duwen, dat is niet te doen. Boven dien gaan ze kapot van zand, daar zijn ze niet op gemaakt." Bij de drie woningen op het vakan tieparkje in Nieuwvliet-Bad is stan daard een strandmobiel voorhan den. Dat is een heel hoge rolstoel die nat mag worden en veel ge makkelijker over het zand kan wor den geduwd. Een toegangspas van Rijkswaterstaat ligt standaard klaar in de speciale vakantiehuis jes. Met de pas achter de voorruit kan de huurder het duin oprijden, tot aan het strand. In de twee andere Rode Kruis-wo- ningen zit een heel ander gezel schap: senioren van verpleeghuis Bloemendaal in Gouda. Met zeven bejaarden die allemaal afhankelijk zijn van een rolstoel, zijn aangepas te bedden en sanitair een vereiste. 'In een normaal vakantiehuisje is alles te klein voor een elektrische rolstoel. Die moetje dan thuislaten.' stelbaar en de bedden zijn automa tisch te verstellen. Fysiotherapeute Chris, die ook mee is als begeleider, heeft het wel eens slechter meegemaakt. „In nor male vakantiehuisjes raken we doodmoe; we moeten mensen vaak tillen omdat de gangen te smal zijn voor rolstoelen of omdat je een trap op moet. Doordat hier alle voorzieningen zijn, gaat alles veel sneller en houd je tijd en ener gie over voor leuke dingen." Zoals een uitje naar het strand. Met Tonnie erbij zou dat vanuit Tillift Brancarddouche Het heeft Ineke van Arendonk flink wat moeite gekost om zo'n vakantiehuis te vinden. „Via via hoorde ik van dit huis. Op inter net zijn wel lijsten te vinden van aangepaste huizen, maar dat levert niets op." Meer zorg-vakantiewo- ningen én een organisatie in Zee land die inzicht geeft in alle hui zen, zouden meer dan welkom zijn voor Ineke. Aan de omgeving zal het niet liggen. „Het is hier schitterend. De mensen genieten enorm, waar zit je nou beter dan op de boulevard van Knokke?" Bij ondernemers moet het kwartje nog vallen over zorgtoerisme. door Claudia Sondervan neeltje jans - Zeeland kan de toe ristische omzet zes procent hoger tillen naar zeventig miljoen euro, als het toeristisch bedrijf zowel de zorgbehoevende als de reguliere toerist bedient. Een vakantiehuis of hotelkamer kan anti-allergeen gestoffeerd zijn, voorzien van muurgrepen en bre de deuren en voor beide groepen aantrekkelijk zijn. Een verbindings deur naar de naastgelegen kamer bedient de verpleegkundige die Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar. PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC Rekeningnummer om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaat zorgvuldig on n met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ernst Jan Rozendaal den haag - Als het niet lukt de vis serij in te passen in het zeereser vaat in de Voordelta, zal de sector mogelijk opnieuw naar de Raad van State stappen om de aanleg van de Tweede Maasvlakte tegen te houden. Dat zegt hoofd visserij zaken N. Steins van het Product schap Vis. Aanleiding is een brief van minister Eurlings (CDA, Ver keer en Waterstaat) aan de Twee de Kamer. Hij schrijft dat het niet mogelijk is de visserij vrij te stel len van het aanvragen van een ver gunning in het kader van de Na tuurbeschermingswet. Daarmee wordt volgens het Productschap te ruggekomen op een toezegging die het vorige kabinet heeft ge daan over het bestaande gebruik in het zeereservaat, dat wordt aan gelegd als natuurcompensatie voor de Tweede Maasvlakte. Omdat in het ontwerp-beheerplan al is vast gesteld dat de visserij geen nadeli ge effecten heeft op het gebied, zouden vissers niet jaarlijks een vergunning hoeven aan te vragen. Zo'n aanvraag is peperduur en geeft natuurorganisaties de kans elk jaar bezwaar te maken. Het stoort de visserijsector verder dat de recreatiesector, die mogelijk wél schade toebrengt aan het na tuurgebied, niet vergunningplich- tig is. Steins: „Dat is meten met twee maten." Ze hoopt nog op een positief resul taat van een overleg binnenkort met minister Verburg (CDA, Land bouw). „We willen de aanleg van de Tweede Maasvlakte niet tegen houden. Maar als het niet anders kan, is het onze allerlaatste optie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2