Geld en werk' Veel kapers op de kust voor het vakantiegeld PZC Vrijdag 25 mei 2007 23 Het loonstrookje over de maand mei ziet er altijd fraai uit. Door het vakantiegeld verdubbelt het maandelijkse salaris bijna. Bruto tenminste, netto blijft er heel wat minder over. door Dolf Rogmans illustratie Job van Celder Mei is in Nederland traditioneel de maand van het va kantiegeld, ook al staat in de wet dat de toeslag in juni moet worden uitbetaald. Mil joenen werknemers en uitkerings gerechtigden krijgen ineens bijna twee maandsalarissen op hun reke ning, ruw geschat zo'n dertig mil jard euro. Overheid en bedrijven pikken graag een graantje mee. De fiscus heeft het overigens over vakantiebijslag en niet over vakan tiegeld. De bijslag is minimaal 8 procent van het bruto jaarsalaris, bijna een dertiende maand dus. Vakantiegeld is de term voor het loon dat wordt doorbetaald als een werknemer zijn vakantieda gen opneemt. Iemand die vijf da gen werkt, mag minimaal twintig dagen vakantie opnemen, onge veer een maand per jaar. Per saldo werkt een Nederlander dus elf maanden per jaar en krijgt dertien maanden salaris. Tot zo ver het goede nieuws. Want de 8 procent vakantiebijslag komt niet ongeschonden in de por temonnee van de werknemer. De fiscus laat er een bijzonder tarief op los, dat natuurlijk weer hoger is dan normaal. Over het hele bedrag wordt het tarief berekend dat door gaans alleen over de top van het in komen wordt ingehouden. Dus be taalt een werknemer over de top van het inkomen 42 procent, dan levert hij dat deel van zijn vakan tietoeslag bij de fiscus in. Dat leidt er toe dat de vakantiebijslag netto altijd minder is dan een normaal maandsalaris. Het lijkt alsof de fiscus op deze ma nier met twee maten meet, maar dat is schijn. Door het hoogste ta rief te hanteren, wordt de belas tingdruk over de twaalf maanden gelijk verdeeld. Het is mogelijk dat iemand daardoor te veel of juist te weinig belasting betaalt. Dat wordt het jaar daarna via de belas tingaangifte verrekend bij mensen die belasting terugvragen, bijvoor beeld vanwege hypotheek of ziek tekosten. Wie geen aangifte doet, zou een T-biljet (teruggave) kun nen invullen, aldus een woordvoer ster van de belastingdienst. Overigens gaat lang niet alles wat van de vakan tietoeslag overblijft op aan vakantie. Zes op de tien mensen doet er wat anders mee. Bijvoorbeeld luxe goederen kopen. Niet voor niets puilen in mei en juni de brievenbussen uit van de reclamefolders. Dan zijn het vaak brochures voor de wat grotere uitgaven. Ongeveer 20 pro cent van de mensen zet het geld op de spaarrekening, een kwart steekt het in het huis. Blijft over ongeveer 15 procent van de mensen die weinig invloed heeft op de besteding van de va kantietoeslag, zegt Madeleine Bosch van incassobureau Intrum Justitia. „Wij zien het als extra be talingscapaciteit en dringen er bij mensen op aan hun schulden er mee af te lossen." Alleen lukt dat de laatste jaren steeds minder. „Het geld is al op voordat het binnen is. Mensen ge ven makkelijker geld uit. ledereen is positief, omdat de economie groeit. Maar de inkomens stijgen nauwelijks. Dus wordt spaargeld uitgegeven of worden schulden ge maakt. Een paar jaar geleden ver stuurden we naar 800.000 men sen brieven, nu naar 2,3 miljoen mensen." Bij ongeveer 150.000 mensen is al leen al door Intrum Justitia zelfs loonbeslag gelegd. Hun vakantie toeslag gaat rechtstreeks naar schuldeisers. Het nationaal instituut voor bud getvoorlichting, Nibud, onder schrijft de trend dat de vakantie toeslag steeds vaker voor andere uitgaven wordt gebruikt. Om de vakantie vervolgens toch nog be taalbaar te houden, geeft het Ni bud op de website vanaf eind mei tips. Bijvoorbeeld hoe een vakan tiebegroting gemaakt moet wor den. Plus hoe je op vakantie slim met geld kunt omgaan, bijvoor beeld weinig uit eten gaan en op passen met bellen vanuit het bui tenland. En jaag niet al het geld er doorheen. „September is een dure maand. Dan komen er doorgaans veel rekeningen binnen", aldus het Nibud. SI www.nibud.nl ALLEMENSEN Keira Knightley wint smaadzaak anorexia De Britse krant The Daily Mail moet actrice Keira Knightley 4500 euro betalen wegens een in sinuerend artikel over haar ge wicht. Dat heeft het Britse hoog- gerechtshofbepaald. Bij een arti kel over een meisje dat aan ano rexia stierf, plaatste de krant een foto van Knightley in bikini. De kop erboven luidde: „Als er een gezondheidswaarschuwing stond bij foto's zoals deze, had mijn lieve dochter nog geleefd." Keira Knightley, nu te zien in Pi rates of the Caribbean - At world's end, stelt dat ze niet verantwoor delijk is voor de dood van het meisje en dat ze geen eetstoor nis heeft. Het geld gaat naar een organisatie die zich inzet voor mensen met een eetstoornis. Wodkamerk sponsort feestje Lindsay Lohan Filmster Lindsay Lohan heeft een deal gesloten met een wod kaproducent om haar 21e verjaar dag mede te financieren. Het is een opmerkelijke stap van de ac trice, die wegens alcoholproblo- men onlangs de Anonieme Alco holisten bezocht. Haar advocaat Mike Heller heeft het nieuws be vestigd. „Het gaat een geweldig feest worden", zegt hij. Eerste kleinkind voor Marianne Weber Marianne Weber is gisteren oma geworden. Haar eerste kleinkind is een jongetje met de voorna men Daylin Mika Alain. De baby werd donderdag twintig minu ten na middernacht geboren en weegt 3280 gram. Het is het eer ste kind van de vriendin van haar oudste zoon Jeffrey. De 51-jarige trotse oma is 'heel blij'. „Ik voel me het gelukkigste mens van de wereld", zegt de volkszangeres. „Wat een erva ring en wat prachtig dat ik bij de bevalling mocht zijn." Idol Jamai en Idol Ron Link vinden elkaar Jamai (20) heeft een nieuwe lief de gevonden in Ron Link (27), die momenteel de rol vertolkt van Tarzan in de gelijknamige musical. Jamai (winnaar van Idols in 2003) heeft d; tend bevestigd in het gramma van Giel Beelen op 3FM. Jamai, die eerder nog ont kende iets te hebben met Link (hij eindigde als zevende in Idols 2004), liet weten dat de relatie zich nog in een vroeg stadium bevindt. „Het is nog erg pril", al dus de musicalster. Er werd al weken gespeculeerd over een re latie tussen de twee. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23