Japan wil broeikasgassen drastisch terugdringen Balkenende staat bijna alleen in EU BORETTI OUTDOOR KITCHEN ÏAD StAi Genoeg aidsmedicijnen in Afrika, maar te weinig dokters w w 1 2 Vrijdag 25 mei 2007 PZC Voorstel voor nieuw klimaatverdrag wordt op G8-top besproken. TOKYO - Japan stelt voor de uit stoot van broeikasgassen in de pe riode tot 2050 te halveren als on derdeel van een nieuw klimaatver drag waar grote vervuilers als de Verenigde Staten, China en India ook onder zouden moeten vallen. De Japanse premier Shinzo Abe, die dat donderdag in Tokyo be kendmaakte, wil het voorstel op de G8-top van 6-8 juni in Duits land presenteren. Het door Abe voorgestelde verdrag moet ingaan in 2013, als het kli maatverdrag afloopt dat in 1997 in de oude Japanse hoofdstad Kyoto werd gesloten. Het Japanse voorstel bevat verder oproepen voor hulp aan de ont wikkelingslanden bij het zuiniger omgaan met energie, technologi sche innovatie om schadelijke uit stoot te verminderen, ontwikke ling van duurzame energiebron nen zoals zonne-energie en uitbrei ding van kernenergie. De premier zei niet op welk ni veau van uitstoot de voorgestelde halvering betrekking heeft en hoe veel geld Japan zal steken in een fonds dat het wil opzetten voor hulp aan de ontwikkelingslanden. Japanse functionarissen zeiden eer der al dat Abe's voorstel meer moet worden opgevat als een visie dan als een dwingende doelstel ling. Japan wil op de G8-top het voor- stel doen om de uitstoot van broeikasgassen tot 2050 te halve ren. Ook China, India en de VS zouden moeten meedoen. Wil je de grote vervuilers meekrij gen dan is het misschien niet slim om te beginnen met het stellen van numerieke doelen, zei minis ter van buitenlandse zaken Taro Aso eerder deze week. Op grond van het nu geldende ver drag van Kyoto moeten de 35 on dertekenaars hun uitstoot van broeikasgassen in 2012 hebben te ruggebracht tot gemiddeld 5 pro cent onder het niveau van 1990. Zich ontwikkelende landen als China en India worden in het Kyo- to-verdrag uitgezonderd van deze verplichting, wat de Verenigde Sta ten aanvoerden als reden om ook niet te tekenen. Sinds het Verdrag van Kyoto tien jaar geleden werd opgesteld heb ben zichtbare gevolgen van de kli maatverandering de zorg om het klimaat wereldwijd enorm doen toenemen. (geldt niet in combinatie met andere aanbiedingen) KEUKENSTUDIO Kloosterweg 6 Kapel Ie industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 - 33 00 04 Openingstijden: maandag t/m do. 9.30 - 17.30 uur vr. 9.30 - 21.00 uur - za. 9.30 - 16.00 uur 's-Avonds op afspraak vrijdag koopavond! Nederland hoeft in debat EU-grondwet niet op Fransen te rekenen. door Hans de Bruijn BRUSSEL - Samen. In zijn toespraak tot het Europees Parlement en het daaropvolgende debat gebruikte premier Jan Peter Balkenende het woordje woensdag tientallen ma len. Samen moeten we Europa sterk maken. Samen kunnen we de uitdagingen van deze tijd aan. Samen kunnen we zorgen voor een slagvaardige Europese Unie. Maar terwijl zijn Italiaanse collega Romano Prodi een dag eerder door het parlement werd toege juicht toen hij opriep de handen ineen te slaan vóór de Europese grondwet, kreeg Balkenende een uitermate lauwe ontvangst. De meeste Europarlementariërs en een ruime meerderheid van de EU-landen verstaan onder 'samen' iets totaal anders dan de premier. De omstreden Europese grondwet is in Straatsburg nog allerminst dood en begraven. Tegen beter we ten in blijft het parlement volhou den dat het door Frankrijk en Ne derland in 2005 weggestemde grondwettelijk verdrag nog steeds het beste middel is om Europa vooruit te brengen. Daarom voor Nog verwerping van een EU- verdrag zou Nederland tot de risée van Europa maken alle duidelijkheid nog maar eens: die grondwet komt er zeker niet. Wat er wel komt, is een maand voor de Europese top waarop daar over besluiten moeten vallen nog steeds onduidelijk. Balkenende pleit voor een 'uitgeklede' grond wet, een van alle toeters en bellen ontdane tekst die zo min mogelijk op het verworpen verdrag mag lij ken. Hij moet wel. Hoe dichter de nieu we tekst lijkt op de oude grond wet, hoe moeilijker hij het in Ne derland krijgt en hoe kleiner de kans dat hij voor de goedkeuring van zo'n nieuw verdrag een nieuw referendum kan vermijden. Met al le risico's vandien. Een tweede ver werping van een EU-verdrag zou Nederland immers pas echt tot de risée van Europa maken. In zijn pleidooi voor een uitge kleed verdrag weet Balkenende zich gesteund door de Britten, die toch al het meest Eurosceptisch zijn, en de Tsjechen en Polen, die zich de afgelopen twee jaar in rap tempo tot de nieuwe dwarsliggers van Europa hebben ontwikkeld. En Frankrijk dan, dat bij monde van de nieuwe president Nicolas Sarkozy pleit voor een 'versimpeld verdrag'? Als Balkenende dacht dat hij een nieuwe bondgenoot had ge vonden, dan zou hem dat nog wel eens kunnen tegenvallen. Het 'ver simpelde verdrag' waar Sarkozy aan denkt, lijkt immers minder uit gekleed dan de versie die Balkenen de voor ogen heeft. Sarkozy pleit onomwonden voor meer meerder heidsbesluiten en een Europese president, iets waar de Nederland se regering nu toch anders tegen aan kijkt. Sarkozy heeft het ook makkelijker. Hij heeft voor de verkiezingen een mandaat gevraagd - en op 7 mei ge kregen - om een verdrag zonder een nieuw referendum door de As semblee Nationale te loodsen. Balkenende daarentegen zweeg in de verkiezingscampagne van vori ge herfst het liefst over 'Europa'. En ook in de 'honderd dagen luis- teren'-tournee van het kabinet speelde het thema Europa geen rol van betekenis. De angst voor de te genstem zat en zit er goed in, met als gevolg dat Balkenende het ver drag dat hij nota bene zeifin 2004 heeft ondertekend nooit heeft dur ven verdedigen. De pragmaticus in de premier heeft de overhand gekregen. Als het beste de vijand van het goede geworden is, doe je er beter aan om je knopen te tellen. Over vier weken blijkt of Balkenende met zijn minimalistische benadering ten opzichte vamzijn Europese col lega's niet te ver is doorgeschoten. Artsen zonder Grenzen meldt schreeuwend tekort aan medici. KAAPSTAD - Gebrek aan medisch personeel is momenteel een van de belangrijkste obstakels voor het verstrekken van aidsmedicijnen aan meer Afrikanen. Dat staat in een donderdag verschenen rap port van Artsen zonder Grenzen. In 2003 kregen honderdduizend Afrikanen aidsmedicijnen. Drie jaar later waren dat er al 1,3 mil joen. Maar het plafond is bereikt, vanwege het gebrek aan medisch personeel, aldus Eric Goemaere van Artsen zonder Grenzen. Meer dan yo procent van de Afrika nen die voor behandeling in aan merking komen, heeft deze nog niet gekregen. Hoeveel Afrikanen met aids overlijden omdat er te weinig medisch personeel is, is on duidelijk. In Zuid-Afrika zijn per honderd duizend inwoners 74 dokters en 393 verplegers, maar een groot deel van hen werkt in de private sector. Vooral op het platteland zijn de tekorten schrijnend. In het kleine Lesotho, dat zwaar is getrof fen door de aidsepidemie, zijn er vijf dokters en 63 verpleegkundi gen per honderdduizend inwo ners. In Malawi zijn dat twee dok ters en 56 verpleegkundigen en in Mozambique drie dokters en twin tig verplegers. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12