Binnenland Nederland moet massaal aan de 'light'-worst Druk op Eurlings na HSL- onderzoek Wanbetaler CDA sleept partij voor rechter om kiesrecht 649»- SPEELVELD: GAZONS TOT 800 M: Fouten bij alarm legionella 6 Donderdag 24 mei 2007 pzc Overheid eist van fabrikanten gezonder vlees. door Jan Trommelen den bosch - 'Eerst iets hartigs, dan pas zoet'. Elke dag zeggen ouders het aan het ontbijt als hun kinde ren meteen naar de hagelslag grij pen. Ze leren kinderen gezond te eten, maar het 'hartig' dat eerst moet, is lang niet altijd goed. Leverpastei of gekookte worst op de boterham van junior bestaat bijna voor een derde uit vet, waarvan een flink deel uit verzadigde vetten die funest zijn voor hart en bloedva ten. Duizend doden en bijna vieren- halfduizend hart- en vaatpatiën- ten per jaar wil het ministerie van Volksgezondheid voorkomen. Dat kan als Nederlanders dertig pro- 'Vlees zorgt voor ruim 20 procent van de verzadigde vetten die wij binnenkrijgen' cent minder verzadigd vet eten. De margarine- en olie-industrie en zuivelsector zijn door de over heid al met succes aan het werk ge zet. Nu zijn de vleesfabrikanten aan de beurt. Ze moeten gezondere vlees producten ontwikkelen en ons ook nog zover krijgen dat we het eten in plaats van de vette boter hamworst of paté. „Wij verwachten van fabrikanten dat ze met gezonde, innovatieve producten komen. Anders zullen we het via wettelijke maatregelen afdwingen", aldus Ria Westen dorp van het ministerie. „Vlees is een groot deel van het probleem, het zorgt voor meer dan twintig procent van de verza digde vetten die wij binnenkrij gen. Dat vet is vaak niet zicht baar." Fabrikanten zijn sceptisch. „We maken al 25 jaar light-producten en veel daarvan zijn wegens ge brek aan succes verdwenen. Neem Linera-vleeswaren. De verkoop valt in het niet bij de gewone bulk. Waar dat aan ligt? Misschien de prijs, of het beperkte aanbod, of onwetendheid bij consumenten", zegt Erik Vliek. Vliek is directeur bij fabrikant Zwanenberg en verte genwoordiger van de Vereniging voor de Nederlandse Vleeswaren- industrie. Bovendien verdienen fabrikanten er goed aan door vet te verwerken in gehakt, frikand ellen en boter hamworst. En dan is er het probleem van de smaak. Vet is lekker. Technologisch is het geen pro bleem de consument voor de gek te houden, zegt vleesexpert Gérard de Wildt van de Hogere Agrarische School (HAS) in Den Bosch. „We kunnen dierlijke vet ten vervangen door olie of water, maar daar moet je wat voor doen. Olie en water lopen uit vlees bij het bakken, dus die moeten we binden. En vet zorgt niet alleen voor smaak, maar ook voor sappig heid en voor, wat hij omschrijft als 'mondgevoel'." Unox heeft er jaren over gedaan om de magere rookworst net zo te laten smaken als de gewone. De Wildt: „Op school houd ik proeve- rijen. Jaren pikten de mensen er de magere en de gewone rook worst zo uit, maar afgelopen jaar lukte dat niet. Knap van Unox. Maar dan zit er geen dertig maar twintig procent vet in, dat is nog boven de gezondheidsnorm", waarschuwt de vleesexpert van de HAS. Volgens De Wildt zijn fabrikanten bang 'de eerste te zijn en enige te blijven'. „Dan lig jij in het koelvak met je gezondere worst naast de goedkope van je concurrent. Die beter smaakt, omdat hij vetter is." Zwanenberg ziet vooral toekomst in ontwikkeling van totaal nieuwe producten. Zo zit er een gezondheidsworst in de pijplijn met een hoog eiwitge halte en weinig koolhydraten, al dus Zwanenberg-directeur Vliek. De 'hetze tegen vet' vindt hij onte recht. 100 G De overheid vraagt de industrie om vleeswaren te ontwikkelen met minder verzadigd vet. foto David van Dam/GPD Gezond vlees 'Gezond vlees' bestaat al mondjesmaat. Na de opmars van vegetarische producten van namaakvlees in de supermarkt (Valess, Vivera) komen nu kruisingen van echt vlees met plantaardige grondstoffen. Vorig jaar lanceerde Enkco hamburgers en gehaktballen die voor de helft bestaan uit mager vlees en voor de helft uit tarwevezels en groenten. De 'light'-burgers en -ballen bevatten 50 procent minder calorieën dan ge woon vlees. Het mengen van namaakvlees met echt vlees is één van de manieren om het vetgehalte omlaag te krijgen. Een andere is om dierlijk vet deels te ver vangen door betere vetten of plantaardige olie. Nog een stap verder is het vervangen van vet door water. Om te voorkomen dat het 'magere' vlees gaat lekken tijdens bakken moeten oliën en vetten 'gebonden' wor den. Dat kan met vezels of zetmeel die van het water gelei maken. Volgens vleestechnoloog De Wildt is het goed mogelijk om vlees op die manieren 'magerder' te maken met behoud van kwaliteit. Het vereist wel flinke aanpassingen aan de productieprocessen van vleesfabrikanten en het magere vleesproduct zal duurder zijn. Top vijf veel gegeten vette vleeswaren Percentage vet per 100 gram produi Q Leverworst E3^HËSE9i 5 "1 f fD I i ii(s> i f 1 h* 1 O) 0 0 s «-t infographic: GPD bron: Stichting Voedingscentrum Nederland Kamerleden vragen zich af of minister project wel kan managen. den haag - De Tweede Kamer wil minister Camiel Eurlings (CDA, Verkeer) vandaag stevig aan de tand voelen over het onderzoeks rapport rond de hoge snelheidslijn (HSL). Daarin staat dat de ontwik keling van het spoorbeveilingssys- teem ERTMS, dat in de snelle HSL-Zuid-verbinding naar het zui den komt, is onderschat. Er rijzen vraagtekens of het minis terie van Verkeer en Waterstaat wel toegerust is om het HSL-pro- ject te managen en ook andere gro te (ICT-)projecten aan kan, zoals de OV-chipkaart en de kilometer- heffing. Volgens CDA, PvdA, GroenLinks, SP en WD moet Eur lings daarvoor zorgen. Wijnand Duyvendak (Groen Links) heeft er na het rapport van TU Delft 'geen vertrouwen' in. WD'er Paul de Krom concludeert dat het ministerie er niet 'boven op' zat. PvdA'er Diederik Samsom wil dat het ministerie de aanbevelingen uit het rapport opvolgt. DEN haag - Door een technische fout zijn veertien patiënten van het HagaZiekenhuis niet gewaar schuwd voor een mogelijke be smetting met legionella op de afde ling waar ze gelegen hebben. On der hen bevindt zich ook de 78-ja- rige vrouw die overleed aan de ge volgen van legionella. Het HagaZiekenhuis stuurde vori ge week een brief aan zestig patiën ten die op de afdeling interne ge neeskunde mogelijk besmet zijn geraakt met de bacterie. „Ons sys teem heeft echter niet alle patiën ten weergegeven die in de bewus te periode op deze afdeling heb ben gelegen", aldus een woord voerder. Geen stemrecht voor wanbetalers CDA bij verkiezing voorzitter. door Erwin Buter den haag - Het voormalige Bra bantse CDA-Statenlid Ewout van den Berg merkte vorige week tot zijn ontzetting dat hij geen stem mag uitbrengen op een van kandi daten voor het voorzitterschap van zijn partij. Hij had verzuimd om op tijd, voor 12 april, zijn con tributie over te maken. De CDA'er accepteert dit niet en begint nu een rechtszaak. Van den Berg (36) is al zijn halve leven actieflid en draagt het CDA 'een warm hart toe'. Toch wil hij zijn partij voor de rechter slepen om alsnog te mogen stemmen. „Ju ridisch is dit onhoudbaar. In de sta tuten staat dat ik tot en met 31 de cember mijn contributie over dat jaar mag betalen. Dan mag ik ook gewoon stemmen." Van den Berg heeft de eerste steunbetuigingen binnen en dat kunnen er nog veel meer worden. Ruim 23.000 van de 70.000 leden mogen deze weken niet meestemmen voor een voor- Een CDA-lid uit Noord-Brabant spant proces aan om stemrecht te behouden. De eerste steunbe tuigingen zijn al binnen. De partij houdt echter vast aan de regels. zitter, omdat zij hun lidmaat schapsgeld niet hebben betaald. Volgens een woordvoerder van het CDA hadden de leden kunnen we ten dat zij in ieder geval een kwart van de contributie voor 12 april hadden moeten betalen. Het CDA erkent dat een veel leden gewoon lijk pas in de loop van het jaar het lidmaatschapsgeld overmaakt. Op het partijcongres van 2 juni maakt het CDA de uitslag van de voorzittersverkiezing bekend. Van den Berg wordt er niet zenuw achtig van. „In theorie kan de rech ter ook na afloop van de verkiezin gen zeggen dat zij onrechtmatig zijn verlopen. Dan komen er nieu we verkiezingen." Leo de Visser Tuinmachine Service, De Zompe 28 (t.o. de Milieustraat), SEROOSKERKE T.H.O. A.D. van Gilst, Nieuwe Rijksweg 2a, 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN C.F. Tuintechniek B.V., J.W. Frisostraat 31, KRABBENDIJKE Belderok B.V., Neringweg 2, OOSTBURG Ideaal voor gazons tot 800 m2 Centrale maaihoogte- en duwboomverstelling Krachtige 5,5 pk B&S-motor 43 cm aluminium chassis met 15 jaar garantie Capaciteit grasvangzak 55 liter, Mulchoptie Bruikbaar als bladzuiger (TurboStar-systeem) Als 43-A Economy ook met aandrijving leverbaar van €899,-voor €799.- SABO A3 COMPACT van €.749,; nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6