Veere heeft weer slinger Westdorps comité bereidt nieuwe acties tegen tuinbouwkassen voor Theater Middelburg vanaf juni gesloten H&M trekker in Goese winkelstraat Celstraffen voor kleine drugsdealers Fietstunnel krijgt veilige uitstraling S pzc Donderdag 24 mei 2007 29 Kunstenaar bouwde nieuw exemplaar van natuurkundige attractie. door Ronald Huissen veere - Bezoekers van de Grote Kerk in Veere kunnen de Slinger van Foucault weer bezichtigen. Bij de verbouwing in 2001 werd de oude slinger geschonken aan de Sint-Nicolaaskerk te Brouwersha ven. Kunstenaar Kees Wijker uit Mid delburg maakte in opdracht van de Stichting Grote Kerk Veere een nieuw exemplaar. De slinger werd 'uitgevonden' door de Franse natuurkundige Léon Foucault om we tenschappelijk aan te tonen dat de aarde om haar as draait. Hij werd in 1851 voor het eerst gede monstreerd in het Panthéon in Pa rijs. Omdat een heen en weer bewegen de slinger zich altijd door de wer king van de zwaartekracht op het middelpunt van de aarde richt, laat deze na een tijd slingeren een schijnbare afwijking in zijn slinger richting zien. De slinger is echter niet van richting veranderd, maar de aarde is in de tussentijd gedeel telijk rond haar as gedraaid, wat de afwijking in de slingerrichting ver klaart. De Veerse slinger draait 360 gra den met de klok mee in dertig uur en bestaat uiteen stalen bal van 35 kilo aan een 24 meter lange roest vrij stalen draad. Kunstenaar Kees Wijker: „In de eerste instantie leek het me een simpele opdracht, maar het bouwen van het slinger mechaniek bleek vrij moeilijk. De slinger moest niet alleen heen en weer kunnen bewegen, maar ook in de rondte, en dat met zo weinig mogelijk wrijving." De slinger draait nu zo'n ander half uur voordat hij stopt. Wijker vertelt dat het eerste 'testrondje' toch erg spannend was. Hij had Toen de Grote Kerk van Veere in 2001 werd verbouwd, kreeg de Sint-Nicolaaskerk te Brouwersha ven de Slinger van Focault. Veere heeft nu een nieuwe. nog nooit eerder een Slinger van Foucault gebouwd. „In theorie zou hij gewoon moeten werken, maar het geeft toch een hoop vol doening om te zien dat hij het in de praktijk toch ook doen Je ziet al na enkele minuten dat de slinger begint af te wijken. We moeten nog wel na enkele maanden kijken of er door slijtage correcties nodig zijn." Geïnteresseerden kunnen de slin ger van 11.00 uur tot 17.00 uur ko men bekijken in de Grote Kerk te Veere. Kinderen tot zes jaar mogen gratis naar binnen, kinderen van zes tot twaalf jaar betalen 1,50 euro per persoon en volwassen betalen 2,50 euro. goes - De gemeente Goes kwam aanzetten met het thema sport, kunstenaar Gayan de Muynck uit Goes voegde daar mode en trends aan toe. De fietstunnel onder Ringbaan Oost bij Sport- punt Zeeland krijgt een nieuwe muurschildering. „Aan de ene kant komen aardkleuren. De andere kant krijgt een blauwe tint; lucht en water." Door de lichte kleuren moet de tunnel een veilige uit straling krijgen. Gayan is deze week bezig met de achtergrond en de grote lijnen van het kunst werk. Vrijdag en zaterdag komen graffitikunste naars Stefan, Gabrielle en Marcel hem helpen. Ze zijn gespecialiseerd in graffitiletters, cartoons en realistische afbeeldingen. Als het werk zaterdag klaar is, komt er een beschermende coating over heen. Bang dat vandalen op zijn kunstwerk klad deren, is Gayan niet. „Echte kunstenaars spuiten niet over eikaars werk." foto Willem Mieras goes - De Lange Vorststraat in Goes wacht een spectaculaire ver andering. Volgend jaar zomer zit niet alleen mannenmodehuis Van Westen er in een nieuwe zaak, maar opent ook de modewinkel Hennes&Mauritz er zijn deuren. Op bijna 2000 vierkante meter wordt het de grootste H&M van Zeeland. P. van Westen verwacht dat het loopje door de stad met de komst van H&M aanzienlijk zal worden verlegd. „Nu laten mensen de Lan ge Vorststraat nog weieens links liggen. De vestiging van H&M zal dat veranderen. Het is wel te ho pen dat de gemeente aan de kant van de Oostwal extra parkeervoor zieningen schept." De zaak van Van Westen wordt af gebroken en van diep onder het maaiveld weer opgebouwd. „Bij el kaar komt er 2500 vierkante meter winkeloppervlak, verdeeld over twee lagen." Daarvan neemt Van Westen er ongeveer 550 voor zijn rekening, evenveel als nu. De win kels krijgen elk een eigen entree en een lift. Van Westen verwacht aan H&M een goede buurman te hebben, want de marktsegemen- ten waarin de bedrijven zich bewe gen, verschillen. „Hooguit vijf pro cent van de klanten van H&M is man. Waar zij ophouden, begin nen wij." middelburg - Twee Middelburgers zijn gisteren door de rechtbank veroordeeld voor handel in cocaï ne. Een 43-jarige man tot zes maanden celstraf Zijn dertien jaar jongere kompaan tot 150 dagen cel waarvan 115 voorwaardelijk, alsme de een werkstraf van 180 uur. De ze heeft echter al 35 dagen in voor arrest gezeten, zodat hij nu alleen nog zijn werkstraf moet uitvoeren. Twee weken geleden eiste het OM nog iets zwaardere straffen tegen de twee mannen. Volgens de recht bank hebben ze echter een be perkt aantal maanden en op een kleine schaal gehandeld in drugs en niet een half jaar, zoals het OM destijds aanvoerde. Groene Parel zoekt aansluiting met andere actiegroepen. door Conny van Gremberghe westdorpe - Het actiecomité De Groene Parel uit Westdorpe be reidt nieuwe acties voor tegen de voorgenomen bouw van een kas sencomplex in de Kanaalzone. De belangengroepering heeft aanslui ting gezocht bij andere actiegroe pen tegen glastuinbouw. Door bundeling van krachten en kennis hopen de groepen sterker verweer te kunnen bieden tegen overheden en projectontwikke laars die nieuwe glastuinbouwcom- plexen van de grond willen tillen. Woordvoerder G. de Braai: „Toen enkele jaren geleden de plannen voor vestiging van glastuinbouw in de streek vorm kregen, zijn we spontaan als bewoners van de Bat terij en omgeving bij elkaar gaan zitten. Wij wilden geen kassen vlakbij ons buurtschap. In eerste instantie was er sprake van glas tuinbouw in de Autrichepoïder. Die is nog steeds in beeld, maar eerst richt Terneuzen zich op kas- Inwoners Kanaalzone vrezen licht- en luchtvervuiling en toena me van verkeersdruk. Zij voeren juridische strijd tegen tegen over heden en projectontwikkelaars. sen in de Smidsschorrepolder. De voorbije tijd hebben we als comité weinig van ons laten horen, maar dat betekent niet dat we niets heb ben gedaan. Integendeel: we heb ben contact gezocht met diverse groepen die ageren tegen glastuin bouw, in Groningen, West-Bra bant en andere plaatsen. We gaan proberen onze kennis en kracht te bundelen, vooral ook om de juridi sche strijd aan te kunnen." Die strijd komt ër. Daar is De Braai van overtuigd. „Onze argumenten tegen deze vorm van tuinbouw met zijn licht- en luchtvervuiling blijft. Ook gaan we ervan uit dat de verkeersdruk op het polderge bied sterk toeneemt." middelburg - Twee dagen nadat de Middelburgse Turnvereniging de laatste voorstelling in de Mid delburgse schouwburg heeft gege ven, begint de verbouwing van het theater. Op 4 juni vangt de Bouwgroep Pe ters aan met het werk. Op 10 no vember kan er weer worden opge treden. Die dag staan De Egels op het toneel, een band die een hom mage brengt aan de muziek van de legendarische popgroep The Eagles. De verbouwing is nodig om het theater te laten voldoen aan de ei sen van de arbo-wetgeving en van de brandveiligheid. Er wordt ge werkt aan de ventilatie, de recep tie wordt aangepast en de stoelen worden vervangen. De trekkers- wand waarmee decorstukken naar boven worden gehesen, wordt ge mechaniseerd. Ook komen er extra vluchtwegen. Daarvoor moet de keuken worden verplaatst. Aan de buitenzijde komen een laad- en losperron en een hellingbaan. Het kantoor van de schouwburg wordt tijdens de verbouwing on dergebracht in tijdelijke gebouw tjes op de parkeerplaats voor Mi niatuur Walcheren. Het attractie park stelt parkeerruimte beschik baar voor de auto's van de aanne mers, zodat mensen uit de buurt voldoende parkeerplaatsen over houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69