Bach ontmoet leeland Politiek worstelt met inhoud raadskalender De binnenstad van Terneuzen is weer een stukje mooier geworden Vuurwerkspreekbeurt brengt Boris in finale Derde met fragment van Jacques Vriens 26 I Donderdag 24 mei 2007 PZC Leefbaarheid en veiligheid toegevoegd aan lijst actiepunten. door Piet Kleemans zierikzee - Aandacht voor leefbaar heid en veiligheid op Schou- wen-Duiveland is toegevoegd aan de zogeheten raadskalender, een lijst van actiepunten. De politiek vraagt eveneens aan dacht voor duurzame ontwikke ling van het landschap. Dat heb ben de raadsfracties besloten. Aan dat besluit ging deze week een langdurige discussie vooraf. Wat simpel het samenstellen van een verlanglijstje lijkt, blijkt een taaie klus. Met als eindresultaat dat van de 19 door de fracties aangedragen actiepunten er slechts enkele over bleven. De uitverkoren actiepun ten zijn echter wel samengesteld uit verschillende ideeën die eerst afzonderlijk op de lijst stonden. Zo is het aandachtspunt hulpverle ning (welke norm moet gesteld Meeste inwoners tevreden met opknapbeurt. door Joeri Wisse TERNEUZEN - Kritische stemmen zullen altijd blijven klinken, ook in Terneuzen. Dus vergelijkt de één het nieuwe uiterlijk van de Scheldekade met de Atlantikwall en vindt de ander de kronkelende muur van schanskorven beter tot zijn recht komen als geluidswal aan een drukke snelweg. „Maar voor de meeste mensen is het op alle punten een verbetering hoor", zegt Jaap Swierenga, bewo ner van de Scheldekade. Swieringa laat zijn hondje uit op de Schelde- Leerling 't Kofschip ziet weken noeste arbeid beloond. door Piet Kleemans zierikzee - „Ik hou van knallen", verwoordt Boris Odinot zijn liefde voor vuurwerk. De li-jarige Zierik- zeeënaar maakte er een spreek beurt over. Die heeft hem tot de fi nale van de Z@pp SuperSpreek- beurt wedstrijd gebracht. Woens dag gaat Boris richting Hilversum voor de eindstrijd van de landelij ke competitie. Boris is al jaren helemaal gek van vuurwerk. „Na oud en nieuw ga ik meteen sparen voor het vuurwerk van volgend jaar. Ik vind siervuur werk het mooist, maar ik koop meestal knalvuurwerk, want dat is goedkoper." Boris kan sinds zijn speurwerk op internet bogen op een forse dosis worden en hoe haal je die) onder meer gekoppeld aan aandacht voor het functioneren van de eilan- delijke brandweer. SGP'er C. van den Berge bleek een warm pleitbe zorger van brede aandacht voor de veiligheid op het eiland. WD'er W. Jumelet was concreter in zijn pleidooi voor het scherp in de ga ten houden van de eilandelijke brandweer. Nu komt het volgens Jumelet te vaak voor dat de uitruk- norm overschreden wordt. De WD vindt dat de burger zeker moet zijn van tijdige hulp. Voor herinrichting van het Zierik- zeese Havenplein als actiepunt bleek geen breed draagvlak te be staan. Wordt al aan gewerkt, was het commentaar. Het idee van de SGP voor realise ring van een parkeergarage aan de PW De Schouwen-Duivelandse frac- ties werken aan het actualiseren van de raadskalender, maar dat vraagt meer tijd dan gepland. Er komt een tweede bijeenkomst. boulevard, waar Dirk Wilson (ook bewoner van de Scheldekade) op een bankje van het uitzicht op de Westerschelde geniet. Wilson is af- wachtender. „Ik vind het niet le lijk. Maar het moet allemaal nog wel groeien, hè. Ik vind het wel een verbetering, want het was hier een rotzooi." 'Toiletbezoekers' zijn niet meer ge signaleerd sinds de groenstrook ruim twee maanden geleden op de schop ging. Gisteren werd de opgeknapte Scheldekade feestelijk geopend met een wandeling. De route liep verder naar het parkje van de Westelijke Stadsrand en de Groene Kerk, twee plaatsen die re centelijk ook zijn aangepakt. Hid- do de Hoon komt dagelijks door kennis over Gillende Keukenmei den, rotjes, Bengaals vuur en kleur rijke pijlen. „Ik ben gewoon op in ternet gaan zoeken en daar kun je echt een heleboel informatie vin den." Dat vuurwerk een rijke ge schiedenis heeft en de bakermat er van China is, wist hij al. Maar dat in één Chinese stad meer dan 8o procent van alle vuurwerk ter we reld gemaakt wordt, was voor hem nieuw. Evenals de techniek achter vuur werk. „Ik heb bijvoorbeeld uitge zocht hoe een vuurpijl werkt en dat was heel interessant om te doen. Ik weet nu dat de kleuren van een vuurpijl komen van che mische bolletjes die ontploffen." Het opbouwen van zijn spreek beurt kostte Boris naar eigen zeg gen weinig moeite. Hij maakte in leiding, hoofdstukken en lardeer de zijn spreekbeurt met via Z@pp gevonden bijpassende filmpjes. rand van het centrum van Zierik zee vond evenmin voldoende bij val. Tijdens de discussie werd duidelijk dat de politiek wat betreft een aan tal niet op de raadskalender ge plaatste punten de vinger wel nauwgezet aan de pols wenst te houden. Het ging onder meer om het promoten van het eiland bij het bedrijfsleven en het aantrekke lijk houden van Renesse als recrea tiedorp. Ook werd aandacht ge vraagd voor de werkdruk van het gemeentepersoneel en de vraag of voor het inlopen van achterstan den al dan niet externe bureaus in gehuurd moeten worden. Die kwestie komt niet op de raadska lender, maar heeft wel de warme aandacht van de politiek. De fracties werden met huiswerk heengezonden. Raadsgriffier T. van Oostenbrugge vroeg de frac ties de soms vage ideeën om te zet ten in concrete voorstellen. Die worden tijdens een tweede sessie besproken. het parkje aan de Grenulaan. „Ik heb twee honden, die ik drie keer per dag uitlaat. Het is hier een stuk opgeknapt. Eerst was het een verrot paadje, met veel rommel. Gelukkig hebben ze de bomen la ten staan, want die vind ik erg mooi." In het parkje zijn meer bankjes gezet. Ook is er een speels chip voor de kinderen geplaatst. Ook het pleintje achter de Willi- brordustoren is aangepakt. De bo men vormden al grofweg de con touren van een kerk. Wie het openlucht-godshuis wil toespre ken, heeft nu ook een podium; aan het eind van het pleintje is een verhoging gemaakt. De eerste voorganger van de Groene Kerk is nog niet gesignaleerd. „Ik vind het ook leuk om te doen en ik haal er altijd goede cijfers voor. Het moelijkste was om de tekst helemaal uit mijn hoofd te le ren. Daar heeft mijn moeder me gelukkig heel goed bij geholpen." Voor de eindstrijd, volgende week, is Boris niet zenuwachtig. „Ik ga gewoon die finale winnen en die laptop mee naar huis nemen", zegt hij zelfverzekerd. Bijzondere 'Keet' in Sint-Nicolaaskerk met hoog bezoek. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Het lijkt on denkbaar, ruim honderd kinderen van amper twaalf jaar die in opper ste concentratie naar Bach en Bux tehude luisteren. Toch gebeurde dat gisterochtend in de Sint-Nico laaskerk in Brouwershaven. De naam van het stadje was voor de gelegenheid omgedoopt in Bux- tehaven. Daar maakte een piepjon ge Johan Sebastiaan Bach zijn op wachting om kennis te maken met zijn idool Dietrich Buxtehude. De ze componisten van weleer werd nieuw leven ingeblazen door con servatoriumstudent Wout Bos- schaert uit Aagtekerke (Bach) en theatermaker Cees Möhlmann uit Zierikzee. Ze waren onderdeel van een bijzondere 'Keet in de Kerk', de concertserie voor de boven bouw van de basisscholen op Schouwen-Duiveland. Doel daar van is kinderen op speelse wijze kennis te laten maken met muziek instrumenten, componisten en muziekstijlen. De titel is gebaseerd op een fonetische verwijzing naar de naam van presentatrice Cathy Kotoun. Zij was gisteren voor deze gelegenheid getooid met pijpen krullen en fraaie Rococo-japon. De werkgroep Keet in de Kerk werkt deze keer samen met de or ganisatie van het Buxtehude Festi val Zeeland, dat tot eind juni wordt gehouden ter gelegenheid van de driehonderdste sterfdag van Buxtehude (1637-1707). Hij gold als vooraanstaand organist/ componist en was tevens groot in spirator van Bach. Het feit dat Bach als jongeling van amper twin- Buxtehude Festival Zeeland Boris weet zich gesteund door zijn enthousiaste klasgenoten. „Ik neem gewoon een heleboel sup porters mee." Zolang die zich stil houden put Boris er eerder inspira tie uit dan dat het hem zenuwach tig maakt. „Ik hoop dat ze span doeken meenemen dan heb ik iets om naar te kijken, want als ik naar de jury kijk, word ik zenuw achtig." tig jaar 400 kilometer lopend naar Lübeck aflegde om Buxtehude te ontmoeten, krijgt bij 'Keet in de Kerk' een theatrale herleving. „Wie ben jij?", bromt een ver toornde Buxtehude als Cathy met Johan Sebastiaan de Sint-Nicolaas kerk is binnengeslopen. De leerlin gen van obs Binnen de Veste, cbs J. L. de Jonge en De Meie, school voor speciaal onderwijs, wachten in spanning af wat er verder ge beurt. „Bach, meneer Buxtehude", stelt de verlegen bezoeker zich voor. Daar heeft de maestro nog nooit van gehoord, maar hij wil Bach best even horen spelen op het Van Vulpenorgel. Even later verspreidt de jonge musicus de sprankelende klanken van een fu ga. Buxtehude is verrast en legt uit dat een fuga mooi, maar heel moei lijk is om te spelen, met vier mu- 'Wie ben jij? Bach, meneer Buxtehude. Bach? Nooit van gehoord'. zieklijnen door elkaar heen. Op dat moment verschijnen er zeven elegante danseressen van Danscen trum Kramer uit Zierikzee op het podium. Onder leiding van docen te Elly Geelhoed hebben zij een choreografie op deze fuga ingestu deerd. In gracieuze bewegingen on dersteunen ze de muziek en ma ken daarmee glashelder hoe de me lodielijnen door elkaar verweven zijn. „Het vergt heel goed luiste ren, maar is spannend om te doen, hoor", was na afloop de ervaring van de ballerina's. Buxtehude vraagt Bach zijn opvol ger te worden, mits hij ook zijn dochter trouwt. Maar dat gaat Bach nou toch net te ver. UTRECHT - Lara Bruggeman uit Ou- werkerk mocht gisteren voor haar derde plaats in de Nationale Voor- leeswedstrijd twee boekenbon- nen, een van 35 en een van 15 eu ro, bloemen en twee oorkondes in ontvangst nemen. Zij heeft gistermiddag, evenals tij dens de regionale en provinciale voorronden, een fragment voorge lezen uit het boek Achtste groepers huilen niet van Jacques Vriens. „Ze had zelf niet zo'n goed gevoel over haar optreden, maar het ging uitstekend. Lara zelf was wel ver rast dat ze bij de eerste drie is geëindigd", vertelt stagiaire Rachel Meerdink van obs 't Stoofje. Volgens Meerdink zal het succes van Lara vandaag op de school in Ouwerkerk nog even gevierd wor den. De Zeeuwse voorleeskampioene kreeg steun van een bus vol klasge nootjes en familieleden. Buxtehude-cantatedienst, zon. 27 mei, 16.30 u., Nieuwe Kerk, Zierikzee. Koorstudiemiddagza. 2 juni, 13.00 u. Nieuwe Kerk, Zierikzee. Zierikzingt, vrij. 8 juni, 19.30 u. St.Nicolaaskerk, Brouwershaven. Buxtehude wandeltocht Dreischor-Zierikzee za. 9 juni, 13.30 u. Abendmusik, za. 16 juni, 16.00 u., St.Nicolaaskerk, Brouwershaven. Buxtehude orgelconcours, zat. 23 juni, 13.00 u., Geref. Kerk, Zierikzee. Slotconcert, wo. 27 juni, 20.00 u., St.Nicolaaskerk, Brouwershaven. Boris Odinot weet zich gesteund door een kias vol supporters. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66