Actie tegen glastuinbouw Omwonenden rest slechts claim voor planschade in Schoondijke Verbouwing theater in Middelburg vanaf juni Slinger van Foucault in Veerse kerk Boris houdt van knallen Open huis bij bouw van nieuwe Sloelijn tkeo lucaó oud en nieuw ga ik meteen sparen voor het vuur werk van volgend jaar. Ik vind siervuurwerk het mooist, maar ik koop meestal knalvuurwerk, want dat is goedkoper." foto Dirk-Jan Cjeltema juwelier Gasthuisstraat 7 Goes Tel. 01 1 3-251 915 AKTIE: T TROUWRING GRATIS kijk op: www.lucasjuwelier.nl pzc Donderdag 24 mei 2007 29 Verzet tegen komst kassen in Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen. door Conny van Cremberghe westdorpe - Het actiecomité De Groene Parel uit Westdorpe be reidt nieuwe acties voor tegen de voorgenomen bouw van een kas sencomplex in de Kanaalzone. De belangengroepering heeft de voor bije maanden in den lande aanslui ting gezocht bij andere actiegroe pen tegen glastuinbouw. Door bundeling van krachten en kennis hopen de groepen sterker verweer te kunnen bieden tegen overheden en projectontwikke laars die nieuwe glastuinbouwcom- plexen van de grond willen tillen. Woordvoerder Gerry de Braai: „Toen enkele jaren geleden de plannen voor vestiging van glas tuinbouw in de streek vorm kre gen, zijn we spontaan als bewo ners bij elkaar gaan zitten. Wij wil den geen kassen vlakbij ons buurt schap. In eerste instantie was er sprake van glastuinbouw in de Au- trichepolder. Die is nog steeds in beeld, maar eerst richt Terneuzen zich op kassen in de Smidsschorre- polder. De voorbije tijd hebben we als comité weinig van ons laten horen, maar dat betekent niet dat we niets hebben gedaan. Integen deel: we hebben contact gezocht met diverse groepen die ageren te gen glastuinbouw. In Groningen (Op Goede Grond), West-Brabant (Glashard Nee), in Rilland. We gaan proberen kennis en kracht te bundelen, vooral om de juridische strijd aan te kunnen." Die strijd komt er. Daar is De Braai van over tuigd. „Onze argumenten tegen de ze vorm van tuinbouw met zijn licht- en luchtvervuiling blijven. Ook gaan we ervan uit dat de ver keersdruk op het poldergebied sterk toeneemt." Havenschap Zeeland Seaports heeft inmiddels 170 hectare van de Krachtenbundeling moet belan- genclubs sterken in het voeren van de juridische strijd tegen overheden en projectontwikke laars in de glastuinbouw. veere - Bezoekers van de Grote Kerk in Veere kunnen de Slinger van Foucault weer bezichtigen. Bij de verbouwing in 2001 werd de oude slinger geschonken aan de Sint Nicolaaskerk te Brouwersha ven. Kunstenaar Kees Wijker uit Middelburg maakte in opdracht van de Stichting Grote Kerk Veere een nieuw exemplaar. De slinger werd 'uitgevonden' door de Franse natuurkundige Léon Foucault om we tenschappelijk aan te tonen dat de aarde om haar as draait. Hij werd in 1851 voor het eerst gede monstreerd in het Panthéon in Pa rijs. De Veerse slinger draait 360 gra den met de klok mee in dertig uur en bestaat uit een stalen bal van 35 kilo aan een 24 meter lange roest vrij stalen draad. Geïnteresseerden kunnen de slinger van 11.00 uur tot 17.00 uur komen bekijken. zierikzee - „Ik hou van knallen", verwoordt Boris Odinot zijn liefde voor vuurwerk. De 11-jarige Zierikzeeënaar maakte er een spreekbeurt over. Die heeft hem tot de finale van de Z@pp Super- Spreekbeurt wedstrijd gebracht. Woensdag gaat Boris richting Hilversum voor de eindstrijd van de landelijke competitie. Boris is al jaren helemaal gek van vuurwerk. „Na benodigde gronden in bezit. Maar De Groene Parel gelooft niet dat met de aanleg van kassen nog dit jaar kan worden begonnen. „De gronden zijn weliswaar overgedra gen, maar de boeren hebben het vruchtgebruik tot november kun nen vastleggen. Dat betekent dat er dit jaar gewoon geboerd wordt. Seaports en gemeente moeten dan vervolgens nog alle procedures op starten. Wij hebben nog genoeg voorbereidingstijd", zegt De Braai. Overigens wil het comité ook met de landelijke politiek in de slag om verdere 'verglazing' tegen te gaan. ,.in Zeeuws-Vlaanderen gaat het om netto 220 hectare. In Dinte- loord hebben ze het over 1000 hec tare, dat is andere koek." lewedorp - Wie altijd al een kijk je achter de schermen van de bouw van de nieuwe goederenlij n naar Vlissingen-Oost had willen nemen, kan zaterdag 2 juni aan zijn trekken komen. De bouwers houden die dag van 10.00 tot 16.00 uur open huis, dit allemaal in het kader van de landelijke Dag van de Bouw. Tweehonderd bouwpro jecten door het hele land zijn die dag te bezichtigen. Wie in de Sloe lijn geïnteresseerd is, kan zich bij de bouwkeet aan de Postweg ver voegen, op de Sloedam tussen Le- wedorp en Arnemuiden. De Dag van de Bouw is speciaal gericht op jongeren om hen te laten zien dat iets bouwen mooi is. De Sloelijn moet medio 2008 klaar zijn. Schoondijke heeft dit najaar nieuw centrum woonwagenbewoners. door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - Dit najaar heeft Schoondijke een nieuw woonwa gencentrum aan de Willemsweg. Vier families van het oude cen trum aan de Sasputsestraat verkas sen naar het centrum aan de be langrijkste toegangsweg van het dorp. De andere helft verhuist of is al verhuisd naar een woning in Schoondijke of een andere plaats in de streek. Het nieuwe centrum krijgt vier standplaatsen. Wel zijn infrastructurele MOftrzieningei als rioleringen en gasleidingen) aangebracht om het kampje in een later stadium eventueel met twee standplaatsen uit te kunnen brei den. Het nieuwe centrum wordt om ringd met aarden geluidswallen van drie tot vier meter hoog. De gemeente zou graag willen dat die uitgroeien tot fraaie bloemdijkjes aan de rand van het dorp. Omwonenden van-het nieuwe cen trum ageerden in 2001 tegen de Protesten van omwonenden zijn verstomd nadat Raad van State nieuw bestemmingsplan goed keurde. Bewoners kunnen alleen nog pjanschade claimen. vestigingsplaats. Ze stelden dat hun uitzicht werd bedorven en vreesden voor een waardedaling van hun woningen. De Raad van State verwierp ruim vier jaar gele den alle bezwaren tegen het nieu we bestemmingsplan Kom Schoondijke. Geluidsmetingen toonden vervolgens ook niet aan dat door het oprichten van de wal len de geluidsbelasting op de hui zen van buurtbewoners toeneemt. Het enige dat de actievoerders nog konden doen, is planschadevergoe ding eisen. Een aantal mensen heeft dat - net als zij - gedaan, weet woordvoer ster A. Reijerse-Cauwels van de door Maurits Sep middelburg - Twee dagen nadat de Middelburgse Turnvereniging de laatste voorstelling in de Mid delburgse schouwburg heeft gege ven, begint de verbouwing van het theater. Op 4 juni vangt de Bouwgroep Pe ters aan met het werk. Op 10 no vember kan er weer worden opge treden. Die dag staan De Egels op het toneel, een band die een hom mage brengt aan de muziek van The Eagles. De verbouwing is nodig om het theater te laten voldoen aan de ei sen van arbo-wetgeving en brand veiligheid. Er wordt gewerkt aan aangepast en de stoelen worden vervangen. De trekkerswand waar mee decorstukken naar boven wor den gehesen, wordt gemechani seerd. Ook komen er extra vlucht wegen. Daarvoor wordt de keuken verplaatst. Aan de buitenzijde ko men een laad- en losperron en een hellingbaan. Het kantoor van de schouwburg wordt tijdens de verbouwing on dergebracht in tijdelijke gebouw tjes op de parkeerplaats voor Mi niatuur Walcheren. Het attractie park stelt parkeerruimte beschik baar voor de auto's van de aanne mers, zodat mensen uit de buurt voldoende parkeerplaatsen over-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63