Blijdorp past verblijf van 'ster' Bokito aan En weg is hét argument om Delta op te splitsen BECEL PRO-ACTIV VERLAAGT CHOLESTEROL Parlement praat over afschaffen bio-industrie Gratis uw cholesterol meten? Weet u het al? Roep om meer bijstand in natura Alibi in zaak schoolmoord m HÉ PZC Donderdag 24 mei 2007 5 Blijdorp houdt bezoekers op meer afstand van gorilla's. rotterdam - De Rotterdamse die rentuin Blijdorp gaat het buiten verblijf van de gorilla's aanpassen om uitbraken in de toekomst te voorkomen. De dierentuin denkt aan een extra glazen wand op de plek waar zilverrug Bokito afgelo pen vrijdag ontsnapte. Ook wordt onderzocht of een houten wand met kijkgaten kan worden ge plaatst. In het binnenverblijf wor den de regels eveneens aange scherpt, zo maakte de dierentuin gisteren bekend. Bezoekers moe ten in de toekomst minimaal 1,20 meter afstand houden van het glas om oogcontact met de mensapen moeilijker te maken. Volgens des kundigen kunnen gorilla's het ma ken van oogcontact als een provo catie opvatten. De vrouw die werd aangevallen door Bokito en daarbij ernstig ge wond raakte, heeft Blijdorp schrif telijk aansprakelijk gesteld voor de opgelopen schade. Volgens haar ad vocaat M. Tromp staat dit los van de schuldvraag. „Bij haar bezoek aan de dierentuin heeft mijn cliënt redelijkerwijs niet kunnen verwachten dat dit haar zou over komen. Als een hond iemand bijt, dan is het baasje ook aansprake lijk, maar daarmee hoeft het baas je niet schuldig te zijn." Bokito krijgt een eigen kledinglijn, drukwerk en komt voor in reclame Dat Blijdorp heeft aangekondigd het verblijf van de gorilla's te zul len aanpassen, heeft volgens Tromp geen invloed op zijn zaak. „Maar het helpt natuurlijk wel als ze zelf erkennen dat het verblijf an ders had gemoeten." Bokito is inmiddels niet meer al leen een gorilla die vorige week uit brak, het is nu ook een merk ge worden. Maandag is Bokito door Bryan Carlo Pengel uit Den Haag als merknaam gedeponeerd voor een aantal producten zoals cd's, drukwerk, kleding en reclame-ui- tingen. De gorilla heeft al een ei gen kledinglijn, via de internetpagi na www.bokitoshop.nl. In de recla mes van een aardappelmerk wordt Bokito ook opgevoerd. Tijdens een telefoongesprek wordt de gorilla aangeraden voortaan de aardappel tjes te eten als hij stoom wil afbla zen. Diergaarde Blijdorp is niet blij met deze ontwikkeling en wil com merciële uitbuiting van de gorilla tegen gaan. Stephan Fellinger, adviseur interac tieve marketing, is op kingkongbo- kito.hyves.nl een fansite begonnen voor de ontsnapte gorilla. Bezoekers worden bij het binnenverblijf van gorilla Bokito op een meter af stand van de ruit gehouden. foto Ed Oudenaarden/ANP Of 1 op de 3 mensen heeft een te hoog cholesterol, vaak zonder het zelf te weten. De Nationale Cholesteroltest: van 21 mei t/m 30 juni 2007. Kijk voor supermarktadressen op www.hartstichting.nl -hm Becëi) Nederlandse^*®' Hartstichting SSSL'CfSSS?' den haag - Staatssecretaris Aboutaleb van Sociale Zaken vindt dat gemeenten bijzondere bijstand vaker in natura moeten geven. Hij denkt dan aan nuttige gebruiksvoorwerpen, zoals een computer. Geldelijke steun wordt vaak gebruikt om schulden af te lossen of om uitgaven te doen waar de kinderen in het gezin niet van profiteren. De staatssecretaris is hierover in ge sprek met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, zei hij giste ren tijdens overleg met de Kamer over het armoedebeleid. Minister en Senaat zullen op nieuw de degens kruisen over de toekomst van de energiebedrijven. De discussie over de mogelij ke splitsing van de energie bedrijven duurt voort. Vo rig jaar nam de Tweede Kamer een wet aan die de onafhankelijkheid van de netwerken moet garande ren. Daarvoor moesten ze worden losgeknipt van commerciële ener gieleveranciers als Delta. Die spar telden heftig tegen, omdat split sing hen rijp zou maken voor een buitenlandse overname, met ba nenverlies als gevolg en voor Delta mogelijk het verdwijnen van het hoofdkantoor uit Zeeland. De Eerste Kamer nam de wet ook aan, met de toevoeging dat het niet daadwerkelijk tot splitsing hoefde te komen. Zolang de ener giebedrijven het netwerkbeheer maar niet in gevaar zouden breng- breda - Twee mannen die volgens verdachte Julien C. verantwoorde lijk zijn voor de moord op de 8-ja- rige lesse Dingemans op zijn school in Hoogerheide hebben een sluitend alibi. Het Openbaar Ministerie komt tot die conclusie na uitgebreid onderzoek van hun verklaringen, zei de officier van justitie gisteren tijdens de tweede pro-formazitting in deze zaak. C. ontkent nog steeds en wijst naar drie anderen die in zijn ogen voor de moord op de scholier verant woordelijk moeten zijn. Het gaat om drie mannen die hem zouden hebben afgeperst, ontvoerd en mis handeld. Zij zouden hebben ge dreigd zijn halfbroertje wat aan te doen. Dit jongetje zat in dezelfde klas als Jesse. ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal en, bijvoorbeeld door buitenland se avonturen. Toezichthouder DTe moet dat controleren. Begin april, nog voor de eerste DTe-rapportage binnen was, kon digde minister Van der Hoeven (CDA, Economische Zaken) tot voldoening van de Tweede Kamer aan dat ze de energiebedrijven toch wilde splitsen. Haar belang rijkste argument was de overname van het Belgische afvalbedrijf Inda- ver door Delta. De minister wilde nog wel het oordeel van DTe af wachten. Dat is nog niet openbaar, maar de PZC heeft de samenvat ting gezien. DTe concludeert dat de transactie met Indaver geen di recte invloed heeft op het publiek en onafhankelijk netbeheer. Het den haag - Milieudefensie en Jon geren Milieu Actief zijn er in ge slaagd hun voorstel tot een verbod op de bio-industrie op' de agenda van de TWeede Kamer te krijgen. Na de zomer vergaderen de parle mentariërs over het eerste 'burger initiatief, waarvoor de milieu clubs het afgelopen jaar meer dan 106.000 steunbetuigingen wisten te verzamelen. Waar normaal gesproken de minis ters en hun ambtenaren in de Tweede Kamer zitten, zaten giste ren vertegenwoordigers van de mi lieuclubs. Ze verdedigden hun ini tiatief voor dier- en milieuvriende lijke veehouderij tegenover de Ka merleden. „Wij willen een veehou- netwerk is op geen enkele wijze di rect betrokken bij deze transactie, dus zeker niet als onderpand ge bruikt. Daarmee slaat de DTe mi nister en Kamer hét argument uit handen om alsnog tot splitsing van de energiebedrijven over te gaan. Andere mogelijke overtredin gen van het gebod van de Eerste Kamer zijn er namelijk niet. Er zit nog wel een adder onder het gras. DTe wil verder onderzoeken of altijd voldoende geld beschik baar zal zijn om het netwerk te on derhouden, zeker als Delta in nog meer bedrijven overneemt. Dat is de strohalm waaraan Van der Hoe ven zich kan vastklampen als ze straks de senatoren moet overtui gen dat splitsing toch echt op zijn plaats is. Want dat ze die wil door zetten, liet ze in april al blijken. Vooralsnog zal de Eerste Kamer haar met de hoofdconclusie van dit DTe-rapport om de oren slaan. Een senator van haar eigen CDA zei deze week al: „De messen wor den geslepen." derij die niet ten koste gaat van het milieu, waar dierenwelzijn voorop staat en waar ontwikke lingslanden niet het slachtoffer van worden", lichtte Wouter van Eek van Milieudefensie de plan nen toe. Milieudefensie denkt dat Nederland met de helft van de vee stapel toe moet om de lucht en het water niet méér te vervuilen. Dan hoeft er ook minder soja te worden geïmporteerd. Voor de teelt van die soja wordt nu vaak oerwoud in ontwikkelingslanden gekapt. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling van Milieudefensie om de boeren Nederland uit te jagen. „Met ons plan kunnen de boerde rijen juist in stand blijven." Becêj)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5