Stoute leerling Zeeland Schoondijke krijgt nieuw woonwagencentrum keuken De binnenstad van Terneuzen is weer een stukje mooier geworden Terneuzen pakt wateroverlast in Iepenlaan aan Wagenhuis blijft niet gewenst 26 Donderdag 24 mei 2007 pzcZ Vier families verhuizen in het najaar naar de Willemsweg. door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - Dit najaar heeft Schoondijke een nieuw woonwa gencentrum aan de Willemsweg. Vier families van het oude cen trum aan de Sasputsestraat verkas sen naar het centrum aan de be langrijkste toegangsweg van het dorp. De andere helft verhuist of is al verhuisd naar een woning in Schoondijke of een andere plaats in- de streek. Het nieuwe centrum krijgt vier standplaatsen. Wel zijn infrastructurele voorzieningen (zo als rioleringen en gasleidingen) aangebracht voor eventuele uitErei- ding van het kampje in een later stadium. Het nieuwe centrum wordt om ringd met geluidswallen. Aan de kant waar transportbedrijf Beeke zit, wordt de wal vier meter hoog. Tegen de Willemsweg aan zal de wal drie meter hoog zijn. Die SLUIS - Het dagelijks bestuur van Sluis blijft tegen het plan om een oud wagenhuis uit IJzendijke te be houden door het bij een boerderij in Terhofstede neer te zetten. Een bestemmingsplanwijziging is niet gewenst, omdat gemeente en provincie tegen uitbreiding van de hoogtes zijn gekozen om te vol doen aan alle wettelijke eisen. Zo mag de transporteur niet in zijn bedrijfsvoering worden belem merd en is de wal aan de Wil lemsweg bedoeld voor het tegen houden van verkeerslawaai. Aan de twee overblijvende zijden van het nieuwe kampje komen ook aarden wallen. De gemeente moet voldoen aan de in de Wet Geluidshinder vastgestelde eisen, maar wil de geluidsweringen daar naast ook graag mooi in het land schap inpassen. De wallen rond om het woonwagencentrum mo gen dus best evolueren tot aantrek kelijke bloemdijkjes aan de rand van het dorp. Omwonenden van het nieuwe cen trum ageerden begin deze eeuw te gen de vestigingsplaats. Ze stelden dat hun uitzicht werd bedorven Protesten van omwonenden zijn verstomd, nadat Raad van State nieuw bestemmingsplan goed keurde. Bewoners kunnen alleen nog planschade claimen. bebouwing in het buurtschap zijn. De provincie heeft ook aangege ven dat er 'voldoende cultuurhisto rische agrarische bebouwing' in de regio is te vinden. Behoud van de IJzendijkse schuur - waar ook de Boerderijenstichting Zeeland voor pleit - is daarom niet nodig. en vreesden voor een waardeda ling van hun woningen. De Raad van State verwierp ruim vier jaar geleden alle bezwaren tegen het nieuwe bestemmingsplan Kom Schoondijke. Geluidsmetingen toonden vervolgens ook niet aan dat door het oprichten van de wal len de geluidsbelasting op de hui zen van buurtbewoners toeneemt. Het enige dat de actievoerders nog konden doen, is planschadevergoe ding eisen. Een aantal mensen heeft dat - net als zij - gedaan, weet woordvoer ster A. Reijerse-Cauwels van de voormalige 'actiegroep'. Ze benadrukt nogmaals dat de buurt niet protesteerde tegen de komst van woonwagenbewoners, maar vooral tegen waardevermin dering van hun woningen. Een huis aan de Willemsweg stond bij voorbeeld meer dan een jaar te koop tijdens de procedure bij de Raad van State. Als de gemeente een redelijk bedrag aan schadever goeding betaalt, is voor Reijerse de kous af. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Bewoners van de le- penlaan in Terneuzen worden ver lost van regelmatig terugkerende wateroverlast. De grond in een groenstrook wordt losgemaakt en voorzien van extra beplanting. Als dat niet afdoende blijkt, wordt er een uitstaptegel aangelegd, meldt het college van B en W van Terneuzen aan PvdA-raadslid G. van den Berg. Hij constateerde dat de plantsoenen in de Iepenlaan bij hevige regenval veranderen in vij vers. De zijkant van de groen strook wordt regelmatig belopen door mensen die uit hun auto stap pen. De grond is daardoor zo plat getrapt, dat een goede verticale wa terafvoer niet meer mogelijk is. Tijdens de herinrichting van de wijk Triniteit is bewust gekozen voor een constructie, waarbij pas sagiers op de rijbaan moeten uit stappen, stelt het college. Leerlingen lagere school in Driewegen halen herinneringen op. door Raymond de Frel driewegen - Ja zeg, er staan inder daad initialen in het steen van het kolenkot van de voormalige lagere school van Driewegen geschreven. Van leerlingen die kattenkwaad hadden uitgehaald of iets teveel hadden gelachen om een blunder van een leerkracht. Straf? Een tijd je zitten in het donkere kolenkot, het domein van dikke spinnen. „Ik heb dat kot nooit van binnen ge zien, hoor", roept de 69-jarige oud-leerlinge Francien Boeije tij dens een rondje om het voormali ge schoolgebouw. De 91-jarige Ko Engels houdt eerst nog wijselijk zijn mond, maar be kent ietwat later dan toch met een ondeugende glimlach dat hij wél dondersgoed weet hoe slecht het in dit hok toeven was. „Voor wat ik hier allemaal heb gezeten? Voor van alles. Ik spijbelde nogal eens. En in het voorjaar ging ik sowieso al niet, want dan moest ik mijn ouders helpen op het land." Engels is opgesnord door Sarie den Hamer, die het initiatief nam voor een reünie van scholieren van d'ouwe schoole van Driewe gen. Inmiddels hebben zo'n hon derdvijftig leerlingen zich aange meld voor het feestje op zaterdag 2 juni. Leerlingen die Driewegen al tijd trouw zijn gebleven, maar ook oud-scholieren die hun heil zoch ten in plaatsen als Zeewolde, Ug- chelen en Eindhoven. Engels (leer ling in de jaren twintig) woont nog altijd in de buurt, in de polder tussen Biervliet en Driewegen. Samen met Sarie Dieleman (leer linge tussen 1949 en 1955), Fran cien Boeije (1944-1952) en Betsy Haak (1950-1956) haalt hij aan de vooravond van de reünie herinne ringen op. Bij het originele trapje waar de schoolfoto's werden geno men, bij het weilandje dat vroeger Reünie lagere school Driewegen schoolplein was. En ja, bij dat ver foeide kolenkot. „Ik heb er bijvoor beeld eens gezeten omdat ik een puut (een kikker) in mijn broek zak had gestopt. Die liet ik los, waarna juffrouw Hamelink zich rot schrok", vertelt hij lachend. De meeste verhalen gaan over meester ]acob Voogelaar, de opvol ger van bovenmeester Pieter Verfla ge. „Meester Voogelaar was ee heel strenge, maar rechtvaard' man", vertelt Den Hamer. „F kon prachtige verhalen vertellen, hoewel hij het vaak mooier maak te dan het was. Zijn vrouw bracht elke morgen een Eeker chocolade melk voor hem. Daar lag altijd een vel op, die na de eerste slok aan zijn snor bleêf hangen. Als je daar om lachte, moest je zeker naar het kolenkot." Haak: „Lachen was bij Voogelaar 'Lachen was bij Voogelaar uit den boze. Je moest met je armen over elkaar zitten.' echt uit den boze. Ie moest met je armen over elkaar zitten en stil blij ven. Ja, onze school was streng. Tot 1955, toen meester Van de Vel de kwam. Een heel aardige kerel, die je heel veel leerde." Meester Reinhout leverde op 6 juli 1973 met pijn in zijn hart de sleu tels in, nadat de politiek ondanks weerstand van de inwoners de stekker uit het schooltje trok. De veertien overgebleven kinderen moesten daarna op de fiets naar scholen in Hoofdplaat en Bier vliet. Dén Hamer: „Dat heeft heel wat voeten in aarde gehad. Driewe gen was een hechte gemeenschap, de school was de enige echte ont moetingsplek." Volgende week zaterdag herleeft die tijd nog één keer, vanaf 15.00 uur in de schuur aan de Hoofd- plaatseweg 7. Den Hamer: „We hebben geen programma. Er valt genoeg te kletsen." De eerste school in Driewegen stond langs de Sint-Pietersdijk, nu de Drie- wegenseweg. In 1883 werd aan de kant van de Helenapolder een nieuwe school gebouwd, naar ontwerp van de Goese architect J.H. Hannink. De oudste nog levende oud-leerling die Sarie den Hamer kon traceren, is de 96-jarige Arie Putter uit IJzendijke. Er is een fotoboekje gemaakt met klassenfoto's, dat op 2 juni wordt uitge reikt. Aanmelden voor de reünie kan nog via sariem@zeelandnet.nl. door Joeri Wisse terneuzen - Kritische stemmen zullen altijd blijven klinken, ook in Terneuzen. Dus vergelijkt de één het nieuwe uiterlijk van de Scheldekade met de Atlantikwall en vindt de ander de kronkelende muur van schanskorven beter tot zijn recht komen als geluidswal aan een drukke snelweg. „Maar voor de meeste mensen is het op alle punten een verbetering hoor", zegt Jaap Swierenga, bewo ner van de Scheldekade. Swieringa laat zijn hondje uit op de Schelde- boulevard, waar Dirk Wilson (ook bewoner van de Scheldekade) op een bankje van het uitzicht op de Westerschelde geniet. Wilson is af- wachtender. „Ik vind het niet le lijk. Maar het moet allemaal nog wel groeien, hè. Ik vind het wel een verbetering, want het was hier een rotzooi. Er lag altijd troep in de bosjes en die Fransen scheten en zeken hier." 'Toiletbezoekers' zijn niet meer ge signaleerd sinds de groenstrook ruim twee maanden geleden op de schop ging. „Ik was nog wel even bang dat er meer geluidsover last zou komen", zegt Swierenga. „Maar dat valt alles mee." Gisteren werd de opgeknapte Scheldekade feestelijk geopend met een wandeling. De route liep verder naar het parkje van de Wes telijke Stadsrand en de Groene Kerk, twee plaatsen die recentelijk ook zijn aangepakt. Hiddo de Hoon komt dagelijks door het parkje aan de Grenulaan. „Ik heb twee honden, die ik drie keer per dag uitlaat. Het is hier een stuk op geknapt. Eerst was het een verrot paadje, met veel rommel. Gelukkig hebben ze de bomen laten staan, want die vind ik erg mooi." In het parkje zijn meer bankjes ge zet. Ook is er een speelschip voor de kinderen geplaatst. De Hoon juicht de nieuwe voorzieningen toe, maar vreest het ergste. „Dat schip is vast binnen de kortste ke ren beklad. Ik zie er ook zelden kinderen spelen. Die zitten toch meer bij de schooltjes." Het pleintje achter de Willibrordustoren is ook aangepakt. De bomen vor men grofweg de contouren van een kerk. foto Camile Schelstraete Ook het pleintje achter de Willi brordustoren is aangepakt. De bo men vormden al grofweg de con touren van een kerk. Wie het openlucht-godshuis wil toespre ken, heeft nu ook een podium; aan het eind van het pleintje is een verhoging gemaakt. De eerste voorganger van de Groene Kerk is nog niet gesignaleerd. Koken in een keuken die een kok 1S verdient! Ook voor... «u vervangingsapparatuur! iMimin. tumteJKi :k£t:bewt!,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54