Prikkels voor Scholen moeten Veerse dorpen leefbaar houden Slinger van Foucault terug in kerk Veere Vier tuinen doen mee aan open tuindagen 26 Donderdag 24 mei 2007 PZC W Vlissingse fietser geschept door auto ritthem - Een 46-jarige Vlissinger is woensdagmiddag rond 16.30 uur gewond geraakt toen hij werd ge schept door een auto. Een 62-jari- ge automobilist uit Vlissingen reed over de Ritthemsestraat en wilde rechtsaf de Zandweg inrijden. Hij zag de fietser, die aan kwam rijden over het fietspad uit de richting van Vlissingen- Oost, over het hoofd. De fietser raakte hij flink ge wond aan zijn handen en is naar het ziekenhuis gebracht. Politie controleert snelheid op Walcheren vlissingen - De politie heeft gister ochtend op twee Walcherse loca ties radarcontroles gehouden. Op de Sloeweg stonden ze tussen 8.00 en 10.00 uur. Daar passeerden 635 bestuurders, waarvan 94 te hard re den. In Biggekerke is tussen 10.15 en 13.00 uur op de Kaasboerweg gecontroleerd. Hier reden 160 van de 329 voertuigen te hard. Politiek: onderwijs nodig voor kinderen van alle gezindten. door Henk Postma DOMBURG - Basisscholen in de Veerse dorpen moeten zich ope ner opstellen. Ze zouden mee moe ten werken aan de realisering van sociale en culturele voorzieningen. En behoren hun deuren open te zetten voor kinderen van alle ge zindten. Dat is nodig, willen de kleinere dorpen leefbaar blijven. Die opvatting werd woensdaga vond breed uitgedragen door de gemeenteraadscommissie voor fi nancieel beleid en algemeen be stuur. Met name CDA-woordvoer- ster K. Wouters-Kleinepier drong er bij het college van burgemeester en wethouders op aan met de Lange Jan Project gaat weer van start middelburg - Vanaf vandaag wordt weer het Lange Jan Project van de drie kerken onder de Lange Jan in Middelburg gehouden. Om 13.00 uur is een middagpauze- dienst gevolgd door een minicon- cert om 15.00 uur. De drie kerken houden in de maanden juni, juli en augustus ook een kerkenpad waarbij zes godshuizen in Middelburg worden aangedaan. Aanvang steeds om 13.30 uur. Pinkstermarkt op Boulevard Vlissingen vlissingen - Zo'n 150 kramen staan zondag 27 mei langs de Bou levards van Vlissingen. Tijdens de ze eerste editie van de Pinkster- markt is vanaf 10.00 uur van alles te koop, van boeken tot en met strandlakens. Er zijn ook diverse standwerkers aanwezig.. Voor de kinderen is er onder meer een bungy-trampoline. scholen in gesprek te gaan. Ze kreeg bijval van alle andere frac ties. De raadsleden bepleiten de tot standkoming van dorpsscholen waar kinderen uit alle gezindten welkom zijn en zich thuis kunnen voelen. In veel dorpen is dat nu nog niet het geval. De raadsleden toonden zich met name bezorgd over de ontwikke lingen in Meliskerke. Daar draaien nu nog twee scholen: de reforma torische Boazschool en de protes tants-christelijke school De Zees ter. Die laatste school wordt vol gend jaar opgeheven. Niet-reforma- De Veerse gemeenteraad wil dat de basisscholen opener worden. Burgemeester en wethouders zouden daarin een actieve rol moeten spelen. Een reis door de natuur en tijd oostkapelle - Museum Terra Ma- ris bij Oostkapelle houdt zondag 27 mei om 13.00 uur een speciale rondleiding door het museum en de tuin. Het is volgens het mu seum een reis door de natuur en de tijd, vanaf het moment dat de eerste schorren ontstonden tot aan het landschap van nu. Pinkstermaandag is er vanaf 10.30 uur voor de kinderen de Wonder- waterwereld, waarbij gespeurd wordt naar het leven in de sloot. Bejaarde spookrijder aangetroffen op A58 arnemuiden - De politie heeft gis termiddag langs de A58 bij Arne- muiden een spookrijder aangetrof fen. De 83-jarige dame uit Middel burg had de auto langs de kant ge zet, omdat ze na tweeënhalve kilo meter merkte dat ze vanaf de Veer dijk tegen het verkeer in reed. Ze moest haar rijbewijs afgeven. Agen ten hebben haar thuisgebracht. torische kinderen zijn dan aange wezen op scholen in naburige dor pen. Want, drukt CDA-raadslid K. Wouters-Kleinepier voorzichtig uit: „Het reformatorisch onderwijs heeft een aantal regels die voor kin deren van andere gezindten een blokkade kunnen zijn." Ook raadslid L. de Visser (SGP/ Christen Unie) ziet in dat er wat moet gebeuren. Hij wil dat de scholen met elkaar gaan praten over clustering, en vergroting van draagvlak voor nieuwe voorzienin gen. Hij riep het college op daarin een actieve rol te gaan spelen. Onderwijs-wethouder W. van Ta- tenhove (CDA) noemde de gelui den uit de commissie 'heel interes sant', maar waarschuwde dat de scholen vrij zijn in hun beleid, en dat de gemeente daar slechts gerin ge invloed op kan uitoefenen. Jaap Ventevogel maakt alternatieve plannen voor Westduingebied. door Wendy van den Hurk vlissingen - Verrassend vond Jaap Ventevogel het voornemen om het Westduingebied in Vlissingen landwaarts te versterken. De direc teur van het Toeristisch Ontwikke lingsbedrijf Vlissingen vond het maar zonde van de natuur en be dacht een ander plan. Neem niet eenderde van de land bouwgrond tegenover de Bachlaan als natuurcompensatie, maar het geheel. Bovendien zou Ventevogel de tennisbanen van tennisclub De Schelde aan de Van Woelderen- laan liever zien in het Nollebos. Dan kan camping De Nolle uitbrei den. En niet in de laatste plaats: een hotel op de Nolledijk. Inderdaad, ambitieus. Vlissingen is van Ventevogel is niet anders ge wend. Eerder kwam hij met het idee om een beeldentuin te ma ken van de Kleine Spuikom. In de Binnenhavens moest een aqua- tisch educatief centrum komen en Holland Casino, dat kon mooi in de Timmerfabriek. Van die ideeën is (nog) niets terechtgekomen. Toch is Ventevogel enthousiast als altijd. „Ons punt van natuurcom pensatie is al overgenomen door de provincie, die het project Zwak ke Schakels leidt. Het gebied zou mooi aansluiten bij het Nollebos en de rest van het gebied. Als één groot stadspark." Voor het hotel, door architect Hans Slemmer geschetst als archi tectonisch kustwonder, heeft Ven tevogel exploitanten in gedachten. „Ik weet dat er zowel regionale als buitenregionale belangstelling be staat om het aantal hotelbedden uit te breiden. Wie mijn contacten zijn, kan ik niet zeggen. Ja, ik weet dat er nog een hotel leeg staat aan de boulevard. Maar daar probeert de projectontwikkelaar alleen voor Het Toeristisch Ontwikkelingsbe drijf Vlissingen wil Vlissingen een toeristische impuls geven. Alleen worden de schetsen van Ventevo gel nog niet serieus genomen. elkaar te krijgen dat er apparte menten in mogen komen. Dat kan ik niet serieus nemen." Wie het betaalt? „De investeerder. Kosten heb ik nog niet bekeken, maar het moet te doen zijn. Zeker op die plek. Normaal kost het al moeite om één struik weg te ha len, maar met het project Zwakke Schakels moet de Nolledijk toch worden aangepakt. De gemeente vraag ik het hotel mee te nemen als serieuze optie. Als het gaat om toeristische uitbreiding, moet je de hand niet op de knip houden." Voorlopig ziet die het plan als niet meer als een prikkel. „Maar prik kels zijn altijd goed", reageert Wal ter Vael, die gaat over kustverster- king. „Of het plan haalbaar is, is vers twee. Je kunt niet zomaar op een dijk gaan bouwen. Maar goed, het is altijd goed als mensen elkaar bezig houden op toeristisch ge bied." Dat het idee van natuurcompensa tie al is overgenomen, noemt de provincie 'optimistisch'. „Maar het is niet waar", stelt Ad Sannen. „We hadden het zelf al bedacht. We on derzoeken of we het hele land bouwgebied kunnen verwerven. Dat sluit inderdaad mooi aan op de Veerse zijde van Galgewei." De tennisclub en de camping zijn wat behoudend. Of zoals meneer Tesselaar van de camping het zegt: „Het is leuk bedacht, maar ik zie het nog niet zomaar gebeuren." Zwakke Schakels v Om de Walcherse kust te be schermen tegen een 'super- storm', moeten de duinen en dijken sterker worden. Vlissingen heeft twee zwakke schakels: Westduin en de bou levard. v Voor Westduin heeft het stads bestuur van Vlissingen gekozen voor iandwaartse versterking, dus bredere duinen. Zeewaart- se versterking was gezien de vaargeul niet mogelijk. Een keuze voor de boulevard is voorlopig vooruitgeschoven, v Het werk aan het Westduinge bied begint dit jaar. De Slinger van Foucault bewijst dat de aarde om haar as draait. In de Grote Kerk in Veere hangt een nieuw exemplaar. foto Lex de Meester Kunstenaar bouwde nieuw exemplaar van natuurkundige attractie. door Ronald Huissen veere - Bezoekers van de Grote Kerk in Veere kunnen de Slinger van Foucault weer bezichtigen. Bij de verbouwing in 2001 werd de oude slinger geschonken aan de Sint Nicolaaskerk te Brouwersha ven. Kunstenaar Kees Wijker uit Middelburg maakte in opdracht van de Stichting Grote Kerk Veere een nieuw exemplaar. De slinger werd 'uitgevonden' door de Franse natuurkundige Léon Foucault om we tenschappelijk aan te tonen dat de aarde om haar as draait. Hij werd in 1851 voor het eerst gede monstreerd in het Panthéon in Pa rijs. Omdat een heen en weer bewegen de slinger zich altijd door de wer king van de zwaartekracht op het middelpunt van de aarde richt, laat deze na een tijd slingeren een schijnbare afwijking in zijn slinger- richting zien. De slinger is echter niet van richting veranderd, maar de aarde is in de tussentijd gedeel telijk rond haar as gedraaid, wat de afwijking in de slingerrichting ver klaart. De Veerse slinger draait 360 gra den met de klok mee in dertig uur en bestaat uit een stalen bal van 35 kilo aan een 24 meter lange roest vrij stalen draad. Kunstenaar Kees Wijker: „In de eerste instantie leek het me een simpele opdracht, maar het bouwen van het slinger mechaniek bleek vrij moeilijk. De slinger moest niet alleen heen en weer kunnen bewegen, maar ook in de rondte, en dat met zo weinig mogelijk wrijving." De slinger draait nu zo'n ander half uur voordat hij stopt. Wijker vertelt dat het eerste 'testrondje' toch erg spannend was. Hij had nog nooit eerder een Slinger van Foucault gebouwd. „In theorie zou hij gewoon moeten werken, maar het geeft toch een hoop vol doening om te zien dat hij het in de praktijk toch ook doet. Je ziet al na enkele minuten dat de slinger begint af te wijken. We moeten nog wel na enkele maanden kijken of er door slijtage correcties nodig zijn." Geïnteresseerden kunnen de slin ger van 11.00 uur tot 17.00 uur ko men bekijken in de Grote Kerk te Veere. Kinderen tot zes jaar mo gen gratis naar binnen, kinderen van zes tot twaalf jaar betalen 1,50 euro per persoon en volwassen be talen 2,50 euro. oostkapelle - Tuinen Aan De Kust houdt op de vrijdagen 1 en 8 juni en de zaterdagen 2 en 9 juni van 10.00 tot 17.00 uur haar open tuindagen in Oostkapelle. Vier tuinen zijn geopend voor pu bliek. De romantische rozentuin van Hetty van Baaien is te zien aan de Duinweg 32. De ecologi sche cottagetuin van Thea van Mal- degem ligt aan de Noordweg 51. De bijzondere plantentuin aan de Wijkhuijsweg 5 is van Tiny Tilroe. Lia Jobse, die aan de Noordweg 60a woont, stelt haar landelijke tuin open voor publiek. De toegangsprijs bedraagt 2,50 per tuin, kinderen hebben gratis toegang. Honden mogen niet bin nen. Groepen moeten vooraf een afspraak maken. Dat kan op tele foonnummer 06-22417379, of via mail: hettyvanbaaleniSplanet.nl. www.tuinenaandekust.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28