drinken 'Lekker mag Misschien overbodig maar Maple syrupzoet uit boom M l 20 Donderdag 24 mei 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Sommige heerlijkheden uit de keuken druipen van de folklore. Bij maple syrup mag je dat zelfs letterlijk ne men. De unieke winning ervan vindt plaats in het vroe ge voorjaar, als de sneeuw begint te smelten en de bomen lang zaam tot leven komen. Zodra het sap in de bomen begint te stromen, komen de saptappers in de suikerbossen in actie. Ze boren de stammen aan van de nog kale maple-bomen (ook suiker-esdoorn of ahorn genoemd), plaatsen een tapje of pijp je en hangen daar emmertjes onder, die het sap opvangen. Een volwassen boom (tussen 40 en 140 jaar oud) levert drup pel voor druppel per dag zo'n twaalf liter sap. Als de knoppen opengaan, wordt de smaak onaangenaam en stopt het tappen. De beste kwaliteit maple syrup (A of AA) wordt gestookt van de vroegste tap. Voor één liter siroop is ongeveer 40 liter sap nodig. Vandaar dat het best prijzig is, circa 4 euro voor 250 mil liliter. In die korte productieperiode zijn hele families actiefin het bos. Vaak geholpen door vrienden en buren, want ze moeten het sap zo snel mogelijk verwerken. Het wordt opgehaald, vroeger van boom tot boom met de arrestee. Tegenwoordig vloeit het via een systeem van plastic buisjes naar verzamel- tanks. Midden in het bos staat een houten hut met daarin een stookinstallatie, waarvoor veel hout nodig is. Vandaar de vele traditionele houthakwedstrijden, waar duizenden belangstel lenden op afkomen. Op het slotfeest, de sugaring-off party, eten ze gerechten die druipen van de maple syrup. Kinderen krijgen maple taffy: ko kend hete stroop, uitgeschonken over verse sneeuw. Ze draaien het om stokjes tot toffeeachtige lollies. Maple was eeuwenlang dé zoetstof voor de oorspronkelijke bewoners van noordelijk Ameri ka. De exotische rietsuiker ken den ze niet en de honingbij kwam in die koude contreien amper voor. Ook de Europese kolonisten die zich er later ves tigden, moesten het zonder sui ker doen. Ze keken de techniek van het aftappen van maplesap af van de indianen, die met hun tomahawk v-vormige inkepin gen in de stam maakten. Ze kookten het sap in grote ijzeren of koperen ketels in tot goud kleurige stroop, die ze bewaar den in potten of afgesloten va ten. Zo hadden ze het hete jaar zoetstof Voor hen was de map le een onmisbare boom. Niet voor niets prijkt het rode maple- blad op de Canadese vlag en de munt. Het favoriete Canadese en Amerikaanse ontbijt bestaat nog steeds uit luchtige dikke pannenkoekjes van circa tien cen timeter, gevuld met bosbessen en overgoten met maple syrup. Verder wordt de stroop gebruikt in gebak. Zie bijvoorbeeld het recept van deze week voor een toffeeach tige notenkoek. Ik maak hem met grofgehakte gemengde no ten, maar ook met verse walnoten is hij onweerstaanbaar. ]e proeft de bossen. Het rode maple-blad prijkt op de Canadese vlag en de munt - Notenkoek met maple syrup p 150 gram bloem, 50 gram poedersuiker, 60 gram koude boter, 30 gram boter, 100 ml maple syrup, 50 gram bruine suiker, 1 eetlepel zure room, 1 zakje vanillesuiker, 200 gram gemengde noten p Warm oven voor op 180 graden. p Meng bloem, poedersuiker en in kleine blokjes gesneden boter met koele hand tot een korrelig deeg (het vormt geen bol). Druk stevig in een ingevet boterkoekblik met een doorsnee van 22 cm. Bak bodem in oven in ca. 15 minuten lichtbruin. p Vermeng maple sirup met bruine suiker, vanillesuiker, boter en zu re room in een kookpan. Breng aan de kook en laat ca. 2 minuten inkoken, zodat het iets indikt. Voeg grofgehakte gemengde noten toe. Roer goed door en bedek de bodem met noten-stroopmeng- sel. Bak in ca. 20 minuten tot koek stevig is. Laat helemaal afkoe len en snijd in puntjes. Heerlijk bij thee of koffie. p Tip: combineer met bol roomijs, dot slagroom en scheutje maple syrup en u hebt een heerlijk toetje. Garneer met verse aardbeien of bosbessen. Mag lekker er ook lekker uitzien? Sterker nog, het móet. Wat we verwachten van een zitzak, mobiele telefoon, zomerjas of mountainbike, geldt ook voor de dagelijkse boodschappen in de supermarkt. Ze moeten u verleiden tot aankoop. door Puck Kerkhoven foto's CPD Marielle Bordewijk en Nina Rosens verdie pen zich dagelijks in de X-factor van ont bijtkoek, appelstroop en bosvruch tenthee. Nieuwe producten verzin nen is hun vak. Stap een willekeurige supermarkt binnen en ze wijzen je op het ene na het andere sterke staaltje van food design en verpakkingskunst. Neem de driehoekige Toblerone chocoladereep. Echt handig is hij niet, maar iedereen herkent hem onmiddellijk aan zijn afwijkende vorm. Ook de paarse verpakking van Milka knalt 'eruit. Vroeger was paars voor chocolade ondenkbaar. Puur hoorde in een rode en melk in een blauwe wikkel. Paars was een kleur voor cosmetica en sham poo. Milka weet zich er knap mee te profiteren. De vorm maakt het product vaak tot wat het is. De bekende u-vorm van onze rookworst bijvoorbeeld. Ooit had hij een functie, toen de slager zijn rookworst nog over een stok schoof, om ze in de rookkast te kunnen hangen. Met de produc tiemethoden van tegenwoordig zou hij net zo gemakkelijk recht kunnen zijn, maar het lijkt wel als of een rookworst met die ver trouwde bocht lekkerder, winter- ser smaakt. V; - M lijp Waarom zit Yakult in zo'n onhan dig klein flesje? Waarom zijn er zo veel verschillende vormen pasta? Waarom moeten chips knapperig kraken en stroopwafels taai mee buigen? Omdat een goed product zoveel meer is dan alleen de smaak. Structuur, geur, kleur, vorm, klank, alle sensorische eigen schappen moeten kloppen in de beleving van de consument, weten food designer Marielle Bordewijk (34) en verpakkingsspecialiste Ni- na Rosens (48). Beiden hebben hun eigen ontwerpbureau in Utrecht. Bordewijk studeerde voor industri eel vormgever aan de TU in Delft. Zij ontwerpt nieuwe voedingsmid delen in opdracht van grote fabri kanten als Douwe Egberts, Unile ver en Friesland Food. Maar ze be denkt ook nieuwe broodjes voor de warme bakkers en gezonde snacks voor de kiosken op NS-sta- tions. Rosens is grafisch ontwerpster. Ze heeft zich gespecialiseerd in de uit straling van verpakkingen. „Dat gaat veel verder dan een mooi plaatje. Ook de vorm van de ver pakking en het materiaal moeten het juiste verhaal communiceren. Stoer of juist elegant, luxe of juist betaalbaar, geheimzinnig of juist puur en eerlijk. Product en verpak king, je kunt ze bijna niet los zien van elkaar. Vandaar dat Marielle en ik regelmatig samenwerken." Toch koop je soms een product in de supermarkt waarvan je op basis van de verpakking heel wat ver wacht. Maak je het thuis open, dan blijkt er een kleurloze prak in te zitten en bekruipt je een gevoel van 'is dat alles?' Bordewijk her kent het. „Wij noemen dat in vak- Een lolly van verse aardbeien. door Jacques Hermus foto CPD De Italiaanse keuken is blijkbaar onuitputtelijk. Jaar in jaar uit verschij nen er tientallen boe ken over Italiaans eten, drinken, drinken en eten, pasta's, kazen, pasta's met kazen en ga maar door. Nu is de Italiaanse keuken in al zijn eenvoud en schoonheid ook een mooie inspiratiebron voor de thuiskok, maar soms word je wel een beetje moe van al die boe ken vol 'fantastische foto's en ver rukkelijke, maar eenvoudige recep ten'. Daarom kijken we met enige twij fel naar het boek van Laura Zavan, My Little Italy. Alleen al door de ti tel, want Laura Zavan is geboren en getogen in de buurt van Vene tië en woont sinds twaalf jaar in Parijs. Hoezo dus een Engelse titel voor een oorspronkelijk Frans boek? Zavan werkt regelmatig als styliste en als receptenschrijfster voor vele bekende tijdschriften, zo als Elle. Ze heeft, naar eigen zeggen, een passie voor producten met een ge schiedenis en haalt haar inspiratie voor recepten vaak uit haar geboor testreek en het zuiden van Italië. Haar kookstijl is eenvoudig en gast vrij. Dat blijkt ook uit het tweede deel van het boek: de recepten zijn in derdaad eenvoudig te maken, maar ook-niet bijster origineel. Alle twijfels worden goedgemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20