Graftombe 1 2 Donderdag 24 mei 2007 PZC De laatste reis van De vondst van de vierduizend jaar oude, maar volledig intacte graftombe van Henu is bijzonder. Zelfs voor de ontdekker, de Nederlandse egyptoloog Harco Willems. In dienst van de universiteit van het Belgische Leuven groef hij al heel wat zeldzaamheden op in de omgeving van Dayr al-Barsha. door Tanja Kits foto's Marleen De Meyer Katholieke Universiteit Leuven Professor Harco Willems stoft, vlak na de vondst van de mummie, voorzichtig het deksel van de graftombe af op zoek naar inscripties. „Ik hoop dat deze vondsten ooit terechtkomen in een museum. In de stad El Minya, vlakbij de vindplaats, wordt gewerkt aan een nieuw museum. Een geweldig futuristisch project. Het zou prachtig zijn als de beelden daar ooit worden tentoonge steld. Ze zullen Egypte in ieder geval niet verlaten. Gelukkig niet. Wat er nu nog gevonden wordt moet hier blijven." Door een klein gaatje tussen de uitgehakte rotsen kon professor Harco Willems twee maanden geleden naar binnen loeren. „Toen mijn ogen een beetje gewend waren aan de duisternis, was het moge lijk iets van beeldjes te onderschei den. Dat is dan het moment dat het tot je doordringt dat je wel eens een ongeschonden graf zou kunnen hebben gevonden. Pas toen het graf helemaal open was zagen we hoe bijzonder het alle maal was." De tombe dateert van ongeveer 2050 voor Christus en bevatte on der meer een perfect bewaarde mummie en zeldzame beeldhouw werken. De Katholieke Universiteit van Leuven voert al sinds 1988 opgra vingen uit rond Dayr al-Barsha. Sinds twee jaar onderzoekt weten schappelijk medewerkster Mar leen De Meyer een gravencomplex op de zuidelijke heuvel van de site. Egyptoloog Harco Willems be vond zich ergens op het veertig vierkante kilometer grote terrein dat de Leuvense universiteit tot haar beschikking heeft in Egypte, toen hij gebeld werd door archeo loge De Meijer. Zij had de eerst te kenen van de tombe ontdekt. De kleine grafkamer stamt uit de Eer ste Tussenperiode, tussen het Oude en het Middenrijk, 2050 jaar voor Christus. „Vooral de beeldjes zijn van zeldza me kwaliteit. Meestal liggen bij de doden uit die tijd geschilderde stokjes die de figuren uit het do denrijk moeten voorstellen. Zo gaaf en welgevormd als deze zijn er nauwelijks. De meeste beelden behoren tot het standaardrepertoi- De mummie is in ongeschonden toestand aan getroffen in de graftombe. Het onderzoeks team wil de mummie niet afwikkelen. Uit een CT-scan moet blijken hoe oud de man was, waaraan hij is overleden en of er een doden masker of amuletten onder zitten. Het beeldje van de mannen die bakstenen ma ken is het meest bijzonder. Voor zover be kend is er slechts twee keer eerder een beeld met dit thema gevonden. De maker is uiterst nauwkeurig geweest, de handen van een van de mannen zijn zelfs voorzien van modder. Vindplaats graf van Henu - Cairo El Minya Dayr al-Barsha SAU. AR. 200 km infographic: RV, ANP bron; KU Leuven re van graftombes, zoals de boot met roeiers, de vrouwen die graan malen, een beeld van de overlede ne zelf Op één na. Dat is het beeld van de mannen die ste nen bakken. Zo iets is nog maar twee keer eer der gevonden. Heel bijzon der." Euforisch dat eerste mo ment? „Nee", zegt de egyp toloog die zijn studie in Gronin gen volgde. „Ik was vooral bezig met de vraag: hoe pak ik dit aan met de Egyptische autoriteiten. Die willen zo'n graf meteen leeg halen, binnen een paar uur het liefst, terwijl wij daar wat langer over wilden doen. Dat kost diplo matiek overleg. Wij wilden het bij voorbeeld ook snel wereldkundig maken. Maar de Egyptische autori teiten hebben het recht om het als eerste aan de media bekend te ma ken. Daar hebben ze anderhalve maand mee gewacht. Achteraf niet zo erg, zo hebben we in betrekkelij ke rust onderzoek kunnen doen en een mooie website kunnen ma ken. „Bovendien is het voor mij niet de meest bijzondere ontdekking", ver klaart Willems zijn nuchterheid. De K.U. Leuven voert al sinds 1988 opgravingen uit rond Dayr al-Bars- ha. „Ieder jaar doen we interessan te vondsten. Zoals het eerste jaar, toen we een weg ontdekten van 4000 jaar oud. Dat was heel bijzon der. Maar ja, daar stap je niet mee naar de media. Een modderige weg toont gewoon niet. Deze gave beeldjes uit de graftombe juist wel." www.kuleuven.be

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12