Buitenland 'Halt exodus medici uit arme landen' EU harmoniseert eisen aan kredietverstekkers Bush wil meer inzet van grote Navo-lidstaten in Afghanistan m 8 Dinsdag 22 mei 2007 PZC Uittocht naar Westen ondermijnt zorg moederland, zegt WHO. door onze correspondent Bob Kroon genève - De Wereldgezondheids organisatie WHO wil paal en perk stellen aan de uittocht van me disch en zorgpersoneel uit ontwik kelingslanden naar het Westen. Naar schatting werken bijna een half miljoen artsen, verplegers en verpleegsters uit Afrika, Azië en La- tijns-Amerika in West-Europa en de Verenigde Staten. Daardoor ont staat een nijpend tekort in de zorg sector van hun landen van her komst, waar gezondheidsvoorzie ningen toch al zwaar te kort schie ten, waarschuwt Margaret Chan, de nieuwe directeur-generaal van de WHO. „Dit is dweilen met de kraan open", aldus Chan, met ver wijzing naar de miljarden kosten de medische hulp aan de derde we reld. Op de huidige jaarvergadering van de WHO is daarom besloten tot oprichting van een technische werkgroep onder leiding van Mary Robinson, de voormalige Hoge Commissaris van de VN voor de Veel artsen uit arme landen wer- ken in het Westen, wat de zorg in hun geboorteland ondermijnt. De Wereldgezondheidsorganisa tie pleit voor maatregelen. Mensenrechten, in samenwerking met de ILO, de Internationale Ar beidsorganisatie van de VN en de Internationale Organisatie voor Mi gratie. Chan zegt dat in Westerse landen het aantal buitenlandse art sen de laatste dertig jaar is verdrie voudigd. „Sommige Afrikaanse lan den zien een derde van hun zorg personeel verkassen voor beter be taalde banen in het Westen", al dus Robinson. „Zo leidt Swaziland jaarlijks negentig verplegers op, waarvan driekwart emigreert naar Groot-Brittannië." De migratie in de zorgsector is overigens niet be perkt tot ontwikkelingslanden. Me disch personeel uit Oekraïne zoekt een beter betalende baan in Mid- den-Europese landen, terwijl Slow aakse, Hongaarse en Tsjechische dokters opschuiven naar Duits land, Oostenrijk of Zwitserland. „Je kunt niemand verbieden el ders een betere toekomst te zoe ken", stelt Mary Robinson. „Maar het is schandalig, dat rijke landen bezuinigen in de opleiding in hun zorgsector door de kosten indirect af te schuiven op ontwikkelingslan den. Het tekort aan medisch en verplegend personeel in de rijke landen moet door die landen zelf worden aangepakt." Binnen enke le maanden moet de werk- groep-Robinson met praktische voorstellen komen. „Het zal daar bij niet meevallen om de kool en de geit te sparen", aldus een Neder landse WHO-specialist. Contracten moeten in heel Europa dezelfde vorm krijgen. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De EU-landen zijn het gisteren eens geworden over maat regelen die het de consument mak kelijker moeten maken om krediet verstrekkers met elkaar te vergelij ken en in het buitenland persoon lijke leningen af te sluiten. Krediet verstrekkers moeten kandidaat-le ners voortaan in de hele EU daar om dezelfde informatie geven over voorwaarden en tarieven. Zowel het kredietvoorstel als het uiteindelijke contract moeten in de hele EU straks dezelfde vorm hebben. Daardoor kunnen in één oogopslag de verschillen tussen di verse aanbieders zichtbaar wor den, zelfs als die in een andere taal zijn gesteld. Dat is volgens de EU een mes dat aan twee zijden snijdt: het is goed voor de consu ment die een meer verantwoorde FJ1 Uniforme regels voor het ver- strekken van leningen moeten het voor consumenten gemakke lijker maken over de grens geld te lenen. keuze kan maken, en het vergroot de kansen van kredietverstrekkers om ook in het buitenland klanten te werven. De maatregelen gelden overigens niet voor hypotheken. Grensoverschrijdende persoonlijke leningen maken nu slechts één procent uit van alle kredieten in de EU. Volgens Brussel is de klant zo terughoudend omdat hij de fi nanciële aanbiedingen uit de diver se landen niet goed kan vergelij ken. De rentetarieven lopen bij voorbeeld sterk uiteen, van zes pro cent in Finland tot twaalf procent in Portugal. Banken die in een ander land ac tief willen zijn met leningen, moe ten daar nu eerst eigen kantoren opzetten om aan de bak te komen. De EU hoopt dat met deze nieuwe richtlijn dat overbodig wordt. De consument krijgt ook het recht om binnen veertien dagen na het afsluiten van een lening, die weer op te zeggen zonder opgave van re denen en zonder boete. Voorts wordt het vervroegd aflos sen van een lening een recht, ter wijl de kredietverstrekker daar voor alleen een compensatie kan claimen van 0,5 tot één procent van de vervroegd afgeloste som, als die groter is dan tienduizend euro per jaar. 'De lasten moeten eerlijker verdeeld worden binnen Navo.' door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De Amerikaanse president George Bush wil dat Na vo-lidstaten meer doen om de si tuatie in Afghanistan te verbete ren. Bush meent dat de lasten eer lijker verdeeld moeten worden tus sen de leden van het militair bond genootschap. Dat zei hij gisteren tijdens een tweedaags bezoek van secretaris-generaal van de Navo, 'Jaap de Hoop Scheffer, aan de ranch van Bush in Texas. De Hoop Scheffer was het eens met zijn gastheer. Hij noemde de oorlog in Afghanistan 'een front lijn in de oorlog tegen terrorisme'. „Die frontlijn moet geen breuklijn worden", aldus de Navo-topman. De Hoop Scheffer en Bush willen samen meer druk uitoefenen op de passieve lidstaten van het bond genoot om meer verantwoordelijk heid te dragen. Volgens Bush is dat de enige manier waarop de Navo effectief kan functioneren. Landen als Canada en Nederland klagen al langer dat zij een grote in spanning leveren in Afghanistan, terwijl grote lidstaten als Turkije, Polen, Italië, Frankrijk en Spanje relatief weinig doen. De Hoop Scheffer is er tot dusver niet in geslaagd die landen over te halen een grotere bijdrage te leve ren aan de strijd tegen de Taliban. De twijfel over de missie in Afgha nistan is de laatste tijd sterk toege- Grote Navo-lidstaten doen te wei nig in Afghanistan, vindt George Bush. Navo-topman De Hoop Scheffer, bij hem op bezoek, is het met hem eens. nomen. De Taliban blijken sterker dan voorheen en door de intensie ve gevechten vallen er veel burger slachtoffers. Volgens waarnemers in Afghanistan dreigt de ISAF-ope- ratie daardoor snel aan krediet te verliezen. Dit jaar alleen al zijn er meer dan 1600 doden gevallen on der de Afghaanse burgerbevolking. De Hoop Scheffer erkende dat de missie 'soms moeilijk is', maar op geven is geen optie. De Nederlandse secretaris-gene raal is één van weinige vertrouwe lingen die de Amerikaanse presi dent nog heeft in de internationa le gemeenschap. De Hoop Schef fer heeft zijn baan voor een groot deel te danken aan de steun van het Witte Huis. De twee mannen brachten zondag samen met hun vrouwen een nacht door op de Prairy Chapel Ranch in Crawford, een plek waar alleen 'vrienden' van Bush komen. Levenslang voor Rwandese verkrachter arusha - De Kamer van Beroep van het Rwanda-Tribunaal heeft de veroordeling tot levenslang be vestigd van de 57-jarige Hutu Mika Muhimana. Tijdens de genocide in Rwanda in 1994 sneed hij de buik van een zwangere Tutsi-vrouw open en haalde de foetus eruit. Ook verkrachtte hij thuis twee Tut- si-meisjes. Onderzoek: Viagra helpt tegen jetlag Washington - De erectiepil Viagra helpt wellicht tegen een jetlag. Het middel is mogelijk ook ideaal voor personen die moeite hebben in slaap te vallen door een verstoord dag- en nachtritme. Dat stellen Ar gentijnse wetenschappers na proe ven met hamsters. Dieren die een beetje Viagra geïnjecteerd kregen, herstelden beter van kunstmatige veranderingen van het dag- en nachtritme dan andere. Ouders bespioneren internetgedrag kind londen - Steeds meer ouders con troleren stiekem het internetge drag van hun kinderen, blijkt uit onderzoek door de Britse hulplijn Parentline Plus. Bijna de helft neust rond op websites die hun kinderen hebben bezocht. Ouders vrezen dat netwerken als MySpace en MSN een jachtveld vormen voor pedofielen en stalkers. Koningin Elizabeth moet vee verkopen londen - De zeer lage melkprijs heeft in Groot-Brittannië al veel boeren in de problemen gebracht. De Britse koningin Elizabeth laat het niet zo ver komen en biedt haar kudde Ayrshire-koeien te koop aan. Het gaat om 175 koeien en 160 kal veren. Koningin Elizabeth houdt wel haar Jersey-koeien, voor eigen ge bruik. Reuzengolven in Azië ontstaan in Zuid-Afrika jakarta - De metershoge golven die in grote delen van Indonesië grote schade hebben veroorzaakt, zijn ten zuiden van Zuid-Afrika ontstaan. Daar woedde anderhalve week geleden een zware storm, die voor hoge golven zorgde. Die zijn daarna over de Indische Oceaan getrokken naar Azië, blijkt uit satellietgegevens van ESA. Belgen vinden 4000 jaar oud graf in Egypte brussel - Archeologen van de Ka tholieke Universiteit in het Bel gische Leuven hebben in Egypte een volledig intacte graftombe ge vonden uit 2050 voor Christus. In de tombe vonden ze onder meer een perfect bewaarde mummie in een houten kist en beeldhouwwer ken. Het is voor het eerst in twintig jaar dat er nog een perfect be waard graf uit die tijd is gevonden. NAVO-topman Jaap de Hoop Scheffer en zijn vrouw Jeannine zijn sinds zondag te gast bij de president George Bush en 'first lady' Laura op hun ranch in Texas. foto Lawrence Jackson/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8