Wouter Bos verdedigt wat hij eerder zelf als Kamerlid bestreed 'Nederlandse tandartsenzorg leidt aan wildgroei, patiënten zijn overgeleverd aan willekeur' PZC Maandag 21 mei 2007 9 Aantal klachten neemt toe volgens Utrechts cliëntenplatform. door Berry van der Heijden den haag - Het bezoekje aan de tandarts blijft voor veel mensen een zenuwslopende ervaring. Nu neemt ook het aantal klachten over de tandartsenzorg toe, vooral in de grote steden. Dat meldt het cliëntenplatform Utrecht. Patiënten klagen onder meer over onvolledige of onnodige behande lingen, onheuse bejegening, slecht of geen Nederlands sprekende tandartsen en een slechte of zelfs geheel ontbrekende klachtenrege ling. Gaat het zo slecht in de tandartsen zorg? „Nee", zegt woordvoerder Rob Dortmundt van de Neder landse Maatschappij ter bevorde ring van de Tandheelkunde NMT. „Jaarlijks komen er gemiddeld vier honderd klachten. De helft daar van wordt ingetrokken, meestal gaat het in die gevallen om nota's die niet helder waren. Van de ove rige klachten kunnen er ongeveer honderdvijftig worden opgelost door via bemiddeling. De centrale klachtencommissie wijst er dertig af Uiteindelijk worden er dus cir ca twintig gegrond verklaard. Dat is te veel, maar op 30 miljoen pa tiëntencontacten valt het nogal mee", vindt Dortmundt. Een woordvoerder van de Inspec tie voor de Gezondheidszorg be vestigt de cijfers voor de eerste helft van dit jaar. „Daarnaast kun je altijd naar de rechter." Toch valt er wel wat te verbeteren in de tandartsenzorg. De NMT heeft een kwaliteitsregister ontwik keld, waarvoor zich na twee we ken ongeveer 1200 van de zesdui zend NMT-leden hebben aange meld. Vanaf 1 juli kunnen cliënten op het internet zien of hun tand arts daar bij staat. De tandartsen die in het kwaliteits register zijn opgenomen verklaren onder meer bijscholingscursussen te volgen, meer dan 14 uur per week te werken en van een onaf hankelijke klachtencommissie ge bruik te maken. Registratie is vrij willig. Of het register veel effect zal sorte ren valt echter te betwijfelen, want 1600 leden van de andere tandartsenorganisatie, Associatie Nederlandse Tandartsen (ANT), doen niet mee. Zij vinden deze vorm van registratie te vrijblij vend. „Drie van de voorwaarden zijn al verplicht. Bovendien is nauwelijks te controleren wat de kwaliteit is van de gevolgde cursussen", zegt ANT-directeur Emile Homan. De ANT wil de kwaliteit van de tandartsenzorg bevorderen met een stichting garantiefonds mond- zorg, waarvoor de patiënt per nota 50 cent bijdraagt. Er is een onaf hankelijke klachtencommissie. Wanneer de tandarts fout zit krijgt de patiënt een nieuwe be handeling of kosten vergoed. Uit het fonds kunnen bijvoorbeeld vi- 'Wanneer een tandarts in de fout gaat kun je altijd nog naar de rechter stappen' sitatiecommissies worden betaald, die in de praktijken zullen contro leren. Het is niet bekend hoeveel tandart sen er zijn in Nederland. Dat heeft er mee te maken dat een tandarts uit een andere lidstaat van de Euro pese Unie een paar maanden in Nederland mag werken en dan weer kan vertrekken. Homan: „In theorie kan een com mercieel denkende tandarts een praktijk openen en tien studenten of buitenlanders voor zich laten werken. Geen mens die dat contro leert. Er is sprake van wildgroei en patiënten zijn aan willekeur over geleverd." Jaarlijks komen er volgens de NMT driehonderd tandartsen uit het buitenland in Nederland wer ken. De meesten zijn afkomstig uit de Europese Unie, maar een Argen tijn kan via Spanje ook in ons land aan de slag. En dan maar ho pen dat daar geen 'paardensmid' tussen zit. Minister legt morgen verantwoording af over beleid voorganger Zalm. door Ap van den Berg en Wierd Duk DEN haag - Voor een gewone ster veling is het moeilijk te bevatten: minister van Financiën, Wouter Bos (PvdA), die het beleid van zijn voorganger Gerrit Zalm (WD) ver dedigt. Dezelfde Zalm tegen wie hij te vuur en te zwaard oppositie heeft gevoerd. Het gebeurt mor gen tijdens het Kamerdebat over 'Verantwoordingsdag', in Haags jar gon spottend 'gehaktdag' ge noemd. Sinds zeven jaar behoort Verant woordingsdag, in mei, tot de ritue len van de Haagse politiek. Het ka binet geeft dan rekenschap voor het gevoerde beleid in het afgelo pen jaar. De oppositie zou in theorie dus ge hakt kunnen maken van de rege ring. Maar van die mogelijkheid wordt nauwelijks gebruik ge maakt. Doorgaans storten de oppo sitiepartijen zich met overgave op alle beloften waaraan het kabinet zich niet heeft gehouden. Waarop de regeringspartijen filoso- 'Eigen schuld. Had Bos maar niet in het kabinet zitting moeten nemen' feren over wat er in het komende jaar vooral beter moet. Elkaar ont wijken is tot kunst verheven. In Den Haag vinden de meeste po litici dat Verantwoordingsdag - tij dens Paars 2 geïnitieerd door PvdA-Kamerlid Jan van Zijl - an ders moet worden ingevuld. Vol gens minister Bos leidt alle verant woordingsdrift tot 'cijferfetisj is me'. „De jongerenwerker, de do cent, de politieagent zijn steeds meer tijd kwijt aan rapportages." Bos wil daarom meer nadruk leg gen op de effectiviteit van beleid 'in plaats van op de vraag of alles wel volgens de regels is gegaan'. Maar afschaffing van Gehaktdag is niet aan de orde. „Je moet je als ka binet op een goed moment toch verantwoorden voor alle toezeggin gen die zijn gedaan om de grote vraagstukken in onze samenleving aan te pakken", vindt Kamerlid Frans de Nerée tot Babberich van regeringspartij CDA. Ferd Crone, financieel specialist van regeringspartner PvdA, is het met zijn CDA-collega eens. „Rege ring en oppositie behoren de geza menlijke belangen voor ogen te houden. Zoals de kwelling die de professionals in het land moeten ondergaan door de bureaucratie. De oplopende wachtlijsten in de jeugdzorg zijn daar een voorbeeld van. Het is in ieders belang dat kabinet en Kamer daar oplossingen voor aandragen." Wat de positie van mi nister Bos betreft: „Natuurlijk zit hij in een lastige spagaat, maar hij draagt nu eenmaal de politieke ver antwoordelijkheid. Dat betekent dat hij de lusten én de lasten van zijn voorgangers overneemt." „Eigen schuld, had Bos maar niet in het kabinet zitting moeten ne men", reageert Frans Weekers van oppositiepartij WD. Maar hij heeft ook opbeurende woorden: „De WD is blij dat Balkenende-III de zaken netjes heeft achtergela ten. Maar wij vrezen wat ons met dit kabinet te wachten staat. Dus zullen we ook vooruit kijken. Maar wees niet bang: wij stippen in het debat ook de dingen aan die de afgelopen jaren niet goed zijn gegaan. Want het is ook belangrijk dat we lessen trekken voor de toe komst." Wouter Bos moet morgen tijdens 'gehaktdag' verantwoording afleggen over het kabinetsbeleid van het afgelopen jaar. foto Robert Vos/ANP Pitbulls Henk Jan Ormel (CDA) stond za terdag (19-05) in de krant in een stuk over de RAD (Regeling Agres sieve Dieren) n.a.v. de in beslag ge nomen Stafford Hellas. Volgens hem ligt de oplossing met dit soort honden niet in de RAD. Zou hij dan misschien zijn eigen minister even wakker willen ma ken? Begin februari heeft Esther Ouwehand van de PvdD al vragen gesteld aan de minister en voorstel len ingediend inzake de RAD. Daarbij hebben ze de minister dringend verzocht om een versnel de evaluatie van deze regeling om dat het aantal in beslag genomen honden en het euthanaseren van deze dieren dramatisch is geste gen. Dit leidt uiteraard tot grote onrust onder de eigenaren van de ze honden, die ze vaak al hadden voordat de regeling van kracht werd. De PvdD vind dan ook dat in ieder geval het doden van deze in beslag genomen dieren in af wachting van de evaluatie gestopt moet worden. R Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Pedofilie In de PZC van 18-05 het vreselijke verhaal van een decadent duo, dat plannen had een klein meisje te ontvoeren, in een kelder op te slui ten en ernstig te misbruiken. Het is om misselijk van te worden. Ge lukkig is de ontvoering verijdeld, maar je vraagt je wel af of er meer van die kelders en van die lieden zijn. In Nederland werd vorige week een man veroordeeld, omdat hij de aanrander van zijn kinderen had doodgeslagen. De man, wiens kinderen net als de moeder waar schijnlijk een levenslang trauma hebben en de man zelf mogelijk ook, werd veroordeeld tot tien jaar cel. Is dat niet wat veel voor een man wiens leven toch al kapot is? Wie zou als vader niet... Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Boekhoute aan zee Boekhoute en Philippine aan zee (PZC 16-05) lijkt een leuk plan, al leen moet Nederland er wel even voor zorgen dat de Braakman weer een open verbinding krijgt met de Westerschelde. Dat burgemeester Lonink het een interessant plan vindt, is op zijn minst eigenaardig, want als Braak man- Noord ontpolderd wordt, zal dit gevolgen hebben voor DOW. Wat betreft Braakman-Zuid is het weer zo dat België de voordelen krijgt en Nederland met de gevol gen zit. Denk daarbij aan de veiligheid, er zullen dus hoge dijken rond de Braakman moeten worden aange legd en er zal verzilting in de om liggende polders plaatsvinden. Dat Nederland al moet meewerken aan de verdieping van de Wester schelde is een gegeven, maar ik vind dat ze in België eens moeten stoppen met steeds plannen te ma ken op Nederlands grondgebied. Als Boekhoute zonodig aan zee wil komen te liggen, maken ze het Leopoldskanaal maar veel groter, dan kunnen ze varen naar zee en wel over hun eigen grondgebied. Bram van Hoeve Burg. Dhoogeweg 5, Philippine Gorilla Vrijdagmiddag 18 mei is in Dier gaarde Blijdorp een gorilla ont snapt. Kort heeft het dier van zijn vrij heid mogen genieten, om na een verdovingsschot weer te ontwaken op zijn eigen apeneiland. Wat bezielt de mens om wilde die ren, puur ter vermaak, levenslang in gevangenschap op te sluiten? Dierentuinen kunnen onmogelijk voldoen aan de wensen van deze grote mensaap, die in de natuur over hectares grond beschikt. Dierentuinen zijn jaarrond geo pend. Elk moment van de dag - en vaak avond - moeten de dieren voor bezoekers te bewonderen zijn. Van écht rennen en klauteren, laat staan privacy en rust, is geen spra ke. Dieren hebben een eigen waarde, die in dierentuinen niet tot zijn recht komt. Zij zijn een verzamel object voor de toeschouwer gewor den. Corrie van Schaik Ruiter 7, Enkhuizen Oud zeer Oud zeer kwam bij me boven toen ik in de Walcherse editie van de PZC van 18 mei een foto zag met twee blije studentes en een be jaarde dame achter een schaal met roomsoezen. Zij doet haar best een exemplaar naar binnen te wer ken. De reden, dat de studentes blij zijn is tweeledig: 1. ze zijn blij omdat ze een liefda dig gebaar maken 2. ze zijn blij omdat zij in het Rog geveenhuis wonen. De bejaarde dame en met haar de totale bewonersgroep hebben plaats gemaakt voor studenten huisvesting. De bejaarden zijn nu gehuisvest in containers op het Ar duin-terrein en in het zorgcen trum Buitenrust. Indertijd vond ik het een gênante vertoning. De foto met bijschrift in de krant haalt de herinnering op. Zij brengt oud zeer bij mij en naar ik aanneem bij veel anderen naar boven. Henk Soepenberg Seisstraat 23a, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9