Buitenland Iran zoekt vergeefs Arabische steun op Wereld Economisch Forum 'Honderden Tamils gedood' Roemeense president wint referendum, maar chaos blij fit Schat in wrak half miljard waard m Reuzengolven teisteren Azië Noord-Koreaans schip meert aan in Zuid-Koreaanse haven Ooievaar terug in westen van Japan 6 Maandag 21 mei 2007 PZC Kiezers geven Traian Basescu mandaat voor hervormingen. door onze correspondent Marloes de Koning BOEKAREST - De Roemenen vin den dat president Traian Basescu de kans moet krijgen een grote schoonmaak in de politiek te hou den. Bij een referendum zaterdag over het plan van het parlement om de geschorste president te ont slaan, stemde driekwart tegen zijn vertrek. De opkomst viel met bijna 44 pro cent tegen. Basescu sprak nadat de uitslag bekend werd triomfantelijk over een sterk mandaat om te wer ken aan een 'nieuw en modern Roemenië'. Aan zijn schorsing komt nu een einde, maar daarmee nog niet aan de politieke verdeeld heid. De campagne van Basescu liet wei nig aan duidelijkheid te wensen over. De 322 parlementariërs die voor zijn schorsing stemden, wer den door zijn aanhang afgebeeld In Roemenië is na een referen- dum de weg vrij voor hervormin gen, maar de politiek is zo ver deeld dat dat geen eenvoudige opgave zal zijn. SEOUL - Na ruim vijftig jaar is giste ren weer een Noord-Koreaans vrachtschip een Zuid-Koreaanse haven binnengevaren. Donderdag werd er al een symbolische treinrit uitgevoerd tussen de twee landen, die formeel nog in staat van oor log met elkaar verkeren. Het vrachtschip Kang Song Ho ging gisterochtend in de haven van Busan voor anker, aldus de Zuid-Koreaanse kustwacht. Het schip werd geïnspecteerd en zal als varkens in een trein die zouden moeten worden afgevoerd. Zowel oppositie als coalitiepartijen waar schuwden de afgelopen maanden dat Basescu zich voordoet als een zame eerzame strijder, maar dat hij in werkelijkheid een machts wellusteling is. De oud-zeekapitein en burgemees ter van Boekarest is volgens hen een straatvechter, die geniet van macht en het daarbij niet te nauw neemt met de grondwet. Ook de corruptievechter zelf is niet hele maal vrij van verdenking van be langenverstrengeling en misbruik van de geheime dienst. De liberale premier Calin Popescu Tariceanu werd door Basescu zo getergd dat hij van een mede- in een tegen stander veranderde. Rustig zal het de komende tijd nog niet worden, want Europese, lokale, parlementaire en presiden tiële verkiezingen volgen elkaar in Roemenië de komende tijd in hoog tempo op. De Europese Commissie heeft gis teren verheugd gereageerd op de uitslag van het referendum. Com missievoorzitter Jose Manuel Bar- roso hoopt dat het land nu 'voor uitgang gaat maken met de hervor mingen, vooral wat betreft de strijd tegen corruptie en juridische veranderingen'. vermoedelijk vandaag aanleggen in de haven. Het is de bedoeling dat het schip driemaal per maand een vracht gaat vervoeren tussen Busan en de Noord-Koreaanse ha venstad Rajin. Donderdag reden twee treinen over de zwaarbewaak te grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Zij passeerden daarbij de vier kilometer diepe gedemilita riseerde zone die beide landen sinds de beëindiging van de vijan delijkheden in 1953 scheidt. colombo - In de afgelopen vier maanden zijn bij gevechten tussen het Sri Lankaanse leger en de Ta mil Tijgers 541 rebellen en 44 mili tairen om het leven gekomen. Dat heeft het leger gisteren gemeld. De doden vielen bij gevechten in de noordelijke districten Mannar en Vavuniya, op de grens tussen re- geringsgebied en gebied dat in han- Schatzoekers blijven vaag over kapitale vondst op zeebodem. londen/tampa - De grootste schat ooit uit een scheepswrak geborgen komt waarschijnlijk van de zeebo dem ten westen van het Zuid-En gelse Cornwall. Schatzoekers meldden vrijdag dat ze in de Atlantische Oceaan een enorme schat vonden. De schat be staat uit zware gouden en zilveren munten. Waar het scheepswrak zich precies bevindt, willen de vin ders niet vertellen. Maar de BBC meldde dat de vind plaats mogelijk ten zuidwesten van het Engelse graafschap Corn- den is van de rebellen, aldus het le ger. Het was niet mogelijk de cijfers te verifiëren. Volgens diplomatieke bronnen en leden van de Noord-Europese bestandscommis sie overdrijven beide partijen stel selmatig de verliezen van de tegen partij. De cijfers laten wel zien dat van het bestand dat de twee par- wall ligt. Volgens een Amerikaan se muntenexpert vertelden de vin ders over deze schat tijdens juridi sche procedures in de VS aan de rechter dat het om een zeventien- de-eeuws schip gaat dat ruim 75 ki lometer ten zuidwesten van Corn wall op de zeebodem ligt. Kenners van de zeventiende-eeuw- se handelsvloot vermoeden dat het om een Engels vaartuig gaat, de Merchant Royal, die in dat ge bied in 1641 zonk met een schat uit Mexico aan boord. Vermoedelijk ten westen van het Zuid-Engelse Cornwall hebben schatzoekers in een wrak een grote hoeveelheid zilveren en gouden munten gevonden. tijen begin 2002 sloten weinig over is, hoewel de commissie die op het bestand toeziet nog actief is. Volgens de commissie heeft de strijd sinds december 2005 ruim vijfduizend levens geëist. De nieuwste slachtoffers werden zater dag gemeld, toen volgens het leger drie rebellen werden gedood op het noordelijke schiereiland iaffna. De schat heeft zo'n grote omvang dat de onderneming Odyssey Mari ne Exploration in de Amerikaanse staat Florida, onder wiens vleugels de schat is gevonden en geborgen, uiterst discreet blijft over de vondst. Het betreft meer dan een half mil joen vooral zilveren munten, hon derden gouden munten en diverse kunstschatten. De totale waarde kan snel een half miljard dollar be dragen, zeggen deskundigen. De schatzoekers gaan door met zoeken in het gebied omdat er meer scheepswrakken liggen. Maar ook om meer te weten te ko men over het schip dat de inmid dels veilig opgeborgen schat her bergde. BANGKOK - Nadat metershoge gol ven vorige week de westkust van het Indonesische eiland Sumatra teisterden, werden dit weekeinde de stranden in Thailand getroffen door golven van bijna vier meter hoog. Er waren geen meldingen van slachtoffers. Op Sumatra zijn honderden woningen en vissers schepen verwoest in de streek die door de tsunami in december 2004 vrijwel van de kaart werd ge veegd. Meer dan 1200 kustbewo ners vluchtten het binnenland in. Vrijdag en zaterdag werden ook de Indonesische eilanden Lombok, Bali en Flores getroffen door over stromingen. Zeker 150 huizen wer den verwoest. TOYOOKA - In Toyooka, in het westen van Japan, is gisteren een ooievaar geboren. Het was meer dan veertig jaar geleden dat deze soort in dat deel van Japan weer tot broeden kwam. foto AP Arabische landen zijn beducht voor groeiende invloed Teheran. ZUID-SHUNEH - Iran heeft gisteren op de slotdag van het driedaagse Wereld Economisch Forum in het Jordaanse Zuid-Shuneh Arabische steun gezocht voor zijn omstreden nucleaire programma. Moham med Larijani, een voormalig onder minister van Buitenlandse Zaken en een broer van de belangrijkste Iraanse nucleaire onderhandelaar, zei dat Arabische landen de nucle aire ontwikkeling van Iran beho ren te waarderen, omdat ook zij in de toekomst te maken kunnen krij gen met energieproblemen. De reactie van Arabische leiders was evenwel over het algemeen koel. Veel hunner zijn beducht voor de groeiende invloed van Iran in de regio. Het niet-Arabi- sche Iran bevond zich tijdens de conferentie dan ook in een geïso leerde positie. „Iran zal een partner, een broeder lijke partner, zijn en zijn capacitei ten delen met de volkeren van de regio", zei Larijani. Hij waarschuw de ervoor dat het Westen afwij zend zal reageren als Arabische lan den om nucleaire hulp zullen ver zoeken. De Jordaanse minister van Buiten landse Zaken Abdul-Ilah al Khatib verweet Iran inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Arabische landen, een kennelijke verwijzing naar Irans groeiende in vloed in Irak. Ook de Iraakse vi ce-president Tariq al Hashemi, een soennitische Arabier, was kritisch over de rol van Teheran. „Wij zeg gen: Stop uw inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden, stop met het vereffenen van oude rekeningen op ons grondgebied, stop ermee deel uit te maken van geheime plannen om Irak te desta biliseren", aldus Al Hashemi. Iran botste ook met Arabische deelnemers over Arabische plan nen voor een oplossing van de Pa lestijns-Israëlische crisis. De Iraan se minister van Buitenlandse Za ken Manouchehr Mottaki toonde zich hier ronduit sceptisch over. Arabische vertegenwoordigers lob byden voor hun recente initiatief dat uitgaat van volledige erken- Arabische landen en Iran botsten op de conferentie in Joranië ook over het vinden van een oplos sing voor het Palestijns-Israëli sche conflict. ning van fsraël in ruil voor de ge bieden die Israël in de Zesdaagse Oorlog van 1967 bezette. De Vere nigde Staten en Israël hebben ge zegd dat het plan een basis kan vormen voor een nieuwe vredes- ronde. Israël tekende daarbij aan dat het reserves heeft ten aanzien van verscheidene elementen, waar onder de voorgestelde oplossing voor het Palestijnse vluchtelingen probleem. De Israëlische vice-pre mier Shimon Peres kwam daarom gisteren met een tegenvoorstel.. Twee Amerikaanse Republikeinse senatoren op de conferentie, Orrin Hatch en Gordon Smith, zeiden bewijzen te hebben gezien dat Iran wapens en instructeurs naar Irak stuurt voor het plegen van ter reuraanslagen. Larijani ontkende dat en wees er op dat er in Irak vol doende wapens zijn. Grootste Italiaanse bank wordt nog groter rome - Het bestuur van UniCre- dit, de grootste bank van Italië, heeft unaniem ingestemd met een overname van de kleinere rivaal Capitalia. Daarmee is het vrijwel zeker dat Capitalia voor bijna 21,9 miljard euro in aandelen wordt overgenomen door UniCredit. Eer der op de dag stemden de belang rijkste aandeelhouders van Capita lia, waaronder ABN Amro, al in met het bod. China trekt binnenkort meer toeristen dan VS peking - China zal vanaf 2008 jaar lijks meer toeristen trekken dan de Verenigde Staten. De Aziatische grootmacht zal dan de VS vervangen als de op twee na populairste internationale toeris tische bestemming, aldus een zegs man van de VN-organisatie voor toerisme (Unwto).De populairste toeristische bestemmingen in de wereld zijn Frankrijk en Spanje. L - - aë

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6