Rutte verdedigt fraudeonderzoek Somaliërs Bussen volledig vernield Software helpt school met veiligheidsplan KLM wekt woede bij Klub Lange Mensen Troepen u» Afghanistan ANTIEK GEVRAAGD Show in Volkel Anne Frankhuis en expositie dieren beklad Top van Onderop betoogt tegen milieubeleid rijke landen en oorlog in Irak pzc Maandag 21 mei 2007 5 Gericht onderzoek naar bevolkingsgroep moet kunnen volgens WD'er. den haag - Gemeenten moeten ge richt onderzoek kunnen doen naar fraude binnen een bepaalde bevolkingsgroep. Dat zegt WD-lei- der Mark Rutte in reactie op een uitspraak van de Haarlemse recht bank. Die oordeelde dat hij zich als staatssecretaris van Sociale Za ken schuldig maakte aan rassendis criminatie door gemeenten te vra gen inwoners van Somalische af komst extra te controleren. Rutte noemt de uitspraak van de rechtbank 'vreemd'. „Kennelijk is het nu niet mogelijk bepaalde be volkingsgroepen gericht te onder zoeken. Als dat zo is moet de wet worden aangepast." Staatssecretaris van Sociale Zaken Achmed Aboutaleb liet gisteren weten het voorstel van Rutte af te wijzen. Hij voelt er niets voor om bevolkingsgroepen anders te be handelen op basis van etnische kenmerken. Rutte adviseerde in een brief ge meenten alle circa 25.000 inwo ners van Somalische afkomst op fraude te controleren. Aanleiding was de verdenking dat tientallen Somaliërs bijstandsfraude hadden gepleegd. Volgens de rechtbank in Haarlem is dat discriminatoir en in strijd met de grondwet. Onzin, vindt Rutte. „Ik zou de brief zo weer sturen. Dit heeft niets met rassendiscriminatie te maken, maar alles met fraudebestrijding. We hebben hetzelfde gedaan bij woonwagenbewoners. Ook daar kwam een patroon van misbruik naar voren en hebben we gemeen ten gevraagd extra te controleren." De rechtbank in Haarlem deed uit spraak in een zaak die was aange spannen door een Somaliër die De gerechtelijke uitspraak over de handelwijze van Rutte is vol gens SP-Kamerlid Karabulut 'ern stig'. De Somalische gemeen schap reageert echter verheugd. werd gecontroleerd op fraude na dat rechercheurs hem staande hiel den op grond van uiterlijke ken merken. De man weigerde hen toe gang tot zijn woning, waarna hij zijn uitkering verloor. SP-Kamerlid Sadet Karabulut noemt de uitspraak van de Haar lemse rechtbank 'zeer ernstig'. Zij kondigt aan Kamervragen te gaan stellen. De Somalische gemeenschap in Nederland is 'verheugd' met de uit spraak. „Natuurlijk moet fraude worden aangepakt, maar niet door alle Somaliërs in een hoek te zet ten", zegt secretaris Ahmed Abdul- wahab van de Federatie Somali sche Associaties Nederland. bloedkoraal, granaat, schilderijen, zilverwerk etc. Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl volkel - Ruim 40.000 bezochten gisteren de show 'Volkel in de Wol ken' op vliegbasis Volkel in het oosten van Noord-Brabant. Daar kwamen onder meer een F16, Pila- tus PC-7-toestellen, een Spitfire en een Antonov in actie. Honderd mensen gaan stadbussen Almere te lijf. almere - Een groep van honderd mensen heeft vrijdagavond twee stadsbussen in Almere gesloopt. Dat maakte de politie gisteren be kend. In de bussen werd met vuur werk gegooid, het interieur werd vernield en er was sprake van vechtpartijen. De stadsbussen werden uiteinde lijk stopgezet bij een bushalte in de Almeerse Kruidenwijk. Naar de toedracht van het geweld kan de politie vooralsnog slechts gissen. „Dit hebben we nog niet eerder meegemaakt", aldus een woordvoerster. Voor zover bekend vielen er geen gewonden. De twee bussen raakten fors beschadigd, maar konden nog wel rijden. Toen agenten arriveerden waren de rel schoppers gevlucht. De politie heeft nog niemand kunnen arreste ren. Busmaatschappij Con- nexxion, die de stadslijnen in Al mere exploiteert, was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. amsterdam - Vredesactivisten demonsteren tij dens De Top van Onderop tegen het milieubeleid van de rijkste landen en de oorlog in Irak. Vol gens de organisatie verzamelden zich gisteren op het Amsterdamse Museumplein 1200 mensen. Onder de sprekers was de Amerikaanse Cindy Sheehan, moeder van een in Irak gesneuvelde sol daat. Zij voert actie tegen de oorlog en deed een oproep aan Amerika de troepen terug te trekken. De Top van Onderop is volgens de politie rustig verlopen. foto Robert Vos/ANP amsterdam - Stichting Consu ment en Veiligheid heeft een com puterprogramma ontwikkeld waar door scholen tijd kunnen bespa ren bij het maken van een veilig heidsplan. In het programma wordt onder meer aandacht be steed aan voorkoming van gewelds incidenten en van ongelukken tij dens de gymles. Ook de brandvei ligheid op school wordt beschre ven. Het programma wordt van daag naar scholen gestuurd, meldt Cees Meijer, woordvoerder van Consument en Veiligheid. Door ongelukken op en rond school belanden jaarlijks 10.000 leerlingen uit het voortgezet onder wijs op de afdeling spoedeisende hulp van een ziekenhuis. De mees te letsels (6500) worden opgelo pen tijdens gymlessen, 420 scholie ren raken gewond door geweld en ongeveer eenzelfde aantal loopt verwondingen op tijdens prak tijklessen, aldus cijfers van Consu ment en Veiligheid. Meijer: „Iedere keer als er een on geluk gebeurt, is een school er tijd aan kwijt. Wij zorgen er nu voor dat ze meer tijd overhouden om les te geven. Het programma geeft bijvoorbeeld aan wat er allemaal bij komt kijken om te voldoen aan de eisen voor brandveiligheid. Al leen dat scheelt al veel geregel." Volgens Consument en Veiligheid is het belangrijk dat een school al le ongelukken registreert. „Dat kan met dit programma, dat ook helpt om een oplossing te vinden en waarmee tevens een risicoanalyse kan worden gemaakt", aldus Me ijer. „Zo zou bijvoorbeeld naar vo ren kunnen komen dat een accom modatie eigenlijk niet geschikt is vanwege achterstallig onderhoud, dat in sommige lessen de groepen te groot zijn of dat het schoolplein moet worden aangepast." amsterdam - De politie van Am sterdam heeft in de nacht van za terdag op zondag twee jongens van 16 en 17 jaar gearresteerd die graffiti hadden gespoten op het Anne Frankhuis aan de Prinsen gracht, panden in de omgeving en de openluchtfototentoonstelling over wilde dieren op de Wester- markt. Het duo heeft volgens de politie voor duizenden euro's scha de aangericht. Bij hun arrestatie hadden de jongens spuitbussen bij zich. De lak zat nog op hun han den. Het duo liet tientallen 'tags' (een soort handtekening die wordt gebruikt als visitekaartje) achter op panden en foto's van de buitenexpositie. De politie onder zoekt waar de jongens nog meer tags hebben aangebracht. De kna pen lopen het risico dat de bena deelde partijen zowel de schade als de schoonmaakkosten op hen zullen verhalen. den haag - De Klub voor Lange Mensen (KLM) is boos op de luchtvaartmaatschappij die dezelf de afkorting draagt. Reden is dat de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij bij wijze van proef men sen meer laat betalen voor een stoel bij de nooduitgang, die extra beenruimte biedt. Tot voor kort bestond de afspraak dat leden van de Klub voor Lange Mensen op vermelding van hun lidmaatschapsnummer een plaats met extra beenruimte toegewezen kregen. Die afspraak is volgens de vereniging eenzijdig door de KLM opgezegd. „We kregen te horen dat het niet meer kan", zegt voor zitter John Hekelaar van de club. „Terwijl die afspraak al 25 jaar be stond, Het ergste is dat ze niet eens met ons hebben overlegd." De KLM meldde onlangs dat men sen die een plek bij de nooduit gang willen vijftig euro meer moe ten betalen. Ook andere plaatsen met meer beenruimte in de eco nomy class, bijvoorbeeld voor een tussenschot, kosten meer. De luchtvaartmaatschappij laat we ten dat het nu al mogelijk is voor andere reizigers om plekken met extra beenruimte te boeken. „Het enige dat verandert is dat er meer voor moet worden betaald", aldus een woordvoerder. Toch heeft de KLM volgens hem begrip voor de Klub voor Lange Mensen. „We zijn bereid voor extreem lange mensen een uitzondering te blij ven maken." De Klub voor Lange Mensen telt 2.000 leden. Mannen moeten lan ger zijn dan 1.90 meter om lid te worden, vrouwen langer dan 1.80 meter. De gemiddelde lengte van de mannelijke leden is 2.05 meter. Volgens de vereniging voldoen in Nederland 800.000 mensen aan het criterium 'lang persoon'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5