Geschil met stiltecentrum op scherp PZCI13 Dorpsraad hangt in Clinge bloemen op ÜUWS-VLAAN DEREN 20 Vakantiehuizen gehandicapten Natuur- en milieumarkt Axel trekt veel belangstelling Emigreren Sluise gemeenteraad wil gebouwen Cadzand nog niet legaliseren. door Frank van Cooten cadzand - Na drie jaar is er nog steeds geen oplossing in het ge schil tussen het boeddhistisch stil tecentrum Naropa en de buren, de familie Jongman, aan de Vierhon derdpolderdijk in Cadzand. Petra Jongman is de wanhoop na bij. Zij vreest dat ze haar boerderij, al eeuwenlang een familiebedrijf moet sluiten als gasten van het stil tecentrum gaan klagen over ge luidsoverlast. „Als mijn bedrijf naar de donder is houdt het van zelf op. Probleem opgelost." Volgens voorzitter Ian van der Veer van het instituut hoeft de fa milie nergens bang voor te zijn. „Wij willen een goede samenwer king met onze buren. We zijn er niet op uit om ruzie te maken. De familie zal geen last van ons heb ben. Deze toezegging staat in een brief aan de wethouder." Volgens Petra Jongman zijn dat lo ze woorden. „Een gast kan klagen of Naropa kan het instituut verkopen aan ie mand anders." Het geschil draait om het legalise ren van een aantal gebouwen die in t998 tijdelijk waren neergezet om asielzoekers te huisvesten. Die zouden na vijf jaar worden afge broken. Ze staan er echter nog steeds. De gemeente Sluis wil de gebou wen legaliseren om Naropa de ge legenheid te bieden daarin apparte menten te bouwen. Deze staan echter vrij dicht op het boerenbe drijf van de familie Jongman. De familie vreest daarom dat de mi lieuvergunning wordt ingetrokken als gasten of het instituut klagen. Nieuwe wetgeving verandert daar volgens Petra Jongman niets aan. Een groot deel van de gemeente raad is het met haar eens. „Zij kan geen kant meer op", zegt Lia Flik- weert (CDA). „In de nieuwe wetgeving is dan wel geen sprake meer van milieu- cirkels maar ze mag niet uitbrei den en ze mag geen koe vervan gen door een geit", vult Robert Evers (PvdA) aan. Na drie jaar is er nog steeds geen oplossing in het geschil tus sen stiltecentrum Naropa en de familie Jongman. De familie vreest voor hun boerderij. Volgens hem is er maar één oplos sing. „Naropa moet met een reëel bod komen voor verplaatsing van de boerderij, anders gaat het legalise ren niet door." Naropa bood de familie 94.000 eu ro, veel lager dan de taxatiewaarde van ruim drie ton. Wethouder Henk Luijendijk doet deze week een uiterste verzoe ningspoging. Dat lijkt weinig zin vol omdat Naropa alle onderhan delingen heeft afgebroken. De gemeenteraad beslist donder dag waarschijnlijk om het besluit tot legaliseren op te schorten. Straatartiesten brengen publiek aan het lachen Maandag 21 mei 2007 Schilderen in het voetspoor van Mondriaan Tip? redtern@pzc.nl HULSTERLOO - Sam Cooris zweept het publiek op tijdens de Hulsterloofeesten in Nieuw-Namen. Gooris, met zijn vrouw Kelly een van de hoofdrol spelers in de tv-serie De Pfaffs, heeft zaterdaga vond de harten van de bezoekers, ledereen wil een glimp opvangen van deze Belgische casano va. Men gaat er zelfs voor op de stoel staan. Na het optreden van Sam is het tijd voor het hoogte punt. Dan klimt Kelly Pfaff achter haar draaita fels. Terwijl de eerste tonen uit de speakers klin ken, kijken veel bezoekers lachend naar elkaar. Dat deuntje hebben ze vaker gehoord tijdens de afleveringen van De Pfaffs. „Zou ze iedere keer hetzelfde draaien", vraagt een jongen aan zijn vrienden. Toch weet ze het publiek in de stem ming te houden met haar mix aan dance- en feestnummers. Hierbij krijgt ze hulp van een oudere man. „Zou ze het niet alleen kunnen?", vraagt Natascha (23) uit Ossenisse zich af. Na haar laatste beats gaat het feest in Nieuw-Namen nog even door. foto Camile Schelstraete nieuwvliet - Ze zijn uniek voor Zeeland, de drie vakantiewonin gen voor gehandicapten in Park Sint Pierre bij Nieuwvliet. Zaterdag was het open huis in de drie woningen, ingericht voor be zoekers met alle soorten beperkin gen. Per huis is er plaats voor drie mensen met een handicap en vier familieleden of begeleiders. Indien nodig kan er een beroep worden gedaan op thuiszorg. Dankzij de medewerking van Rijkswaterstaat is er de mogelijkheid om per auto het strand te bereiken. „Het is ons doel om voor deze mensen met hun familie in een aangepaste omgeving vakantie mo gelijk te maken," aldus I. de Smit van het Rode Kruis, afdeling Oost- burg. „Ook echtparen van wie er eentje in een verzorgingshuis moet ver blijven hebben hier de kans om weer een keer samen vakantie te houden." Het enige dat nog ont breekt is een aansluiting voor inter net. Burgemeester I. Sala van Sluis kwam ook een kijkje nemen en be loofde gelijk contact op te nemen met Zeelandnet om hiervoor een oplossing te vinden. De drie woningen aan het Lamsoor 10 beschikken over een groot terras met uitzicht over de wijde polders bij Nieuwvliet. Ze zijn het hele jaar beschikbaar. ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl clince - De dorpsraad Clinge zegt het met bloemetjes. Zaterdagoch tend hebben leden van de dorps raad in de doorgaande 's Graven straat vijftig met bloemen gevulde baskets opgehangen. Deze kleurrij ke uitstraling van de straat met pe tunia's, bromelia's en ver- geet-mij-nietjes kreeg bijval van veel inwoners. Zij waren duidelijk gecharmeerd. Ook de wethouders van de gemeente Hulst die een kijkje kwamen nemen waren en thousiast. Secretaris Max Peters van de dorpsraad: „Dit unieke pro ject is tot stand gekomen door goed overleg en samenwerking van de dorpsraad met de stichting Tragel." Clinge is in ieder geval de komende twee zomers verzekerd van pracht en praal in het cen trum. Peters hoopt dat er daarna middelen gevonden worden om dit project voort te zetten. axel - Natuurliefhebbers kwamen afgelopen zaterdag op de natuur- en milieumarkt i. Axel weer vol op aan hun trekke' Op de Kleine Markt voorzagen negentien stand houders de bezoekers van informa tie, streekproducten en andere ma terialen. „De belangstelling van de mensen is overweldigend en dat geeft aan, dat het evenement toch wel leeft en dat doet ons goed", al dus Karei Leeftink van Natuur&Zo, die samen met na- tuurvereniging De Steltkluut de markt organiseert. Tijdens de markt gaf De Steltkluut uitleg over haar activiteiten en was ook Groei& Bloei, VW, de bijenvereni ging en de Wereldwinkel aanwezig om de natuur en het milieu onder de aandacht te brengen. De markt is onderdeel van De Week van de Zee, die de komende negen dagen in Zeeuws-Vlaanderen plaats vindt. De Week van de Zee duurt nog tot en met 27 mei aanstaande. Informatie via de VW-kantoren of via www.weekvandezee.nl. De ouders van de vierjarige Tim emigreren binnenkort naar Ame rika. En Tim gaat uiteraard mee. Om hem wat voor te bereiden, krijgt Tim Engelse les van zijn vader. Het kereltje leert spelen derwijs en met veel plezier. Een paar weken voor vertrek vraagt zijn vader aan Tim: „Als je nou straks naar school gaat in Beavercreek en de juffrouw vraagt: Hoe heet jij jongetje? Wat zeg jij dan?" De vierjarige is even stil en antwoordt dan: „Dat kan niet, de juffrouw praat geen Nederlands.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59