Wat moet ik zonder mensen? Vijftig reeën vinden dood in verkeer Kinderen springen zich in het zweet op de trampoline. foto Ronald den Dekker PZC Maandag 21 mei 2007 1 5 Trampolinecentrum begint aan veertigste seizoen. door Melita Lanting WESTENSCHOUWEN - Hij hoopt er zijn pensioen te halen. „Ja, abso luut. Wat moet ik zonder al die mensen?" Jan Midavaine (56), eige naar van het trampolinecentrum Westenschouwen, is zaterdag be gonnen aan zijn veertigste sei zoen. Een kleine ondernemer die zich al die jaren staande heeft ge houden tussen de recreatiereuzen. „Maar het is wel alle hens aan dek hoor", zegt Midavaine. „Het wordt wel steeds minder. Grote cam pings en parken hebben allemaal een animatieteam en mini-cam pings hebben meestal zelf een trampoline." Midavaine rommelt wat op het openluchtcentrum. De vlaggen worden opgehangen, de stoelen klaargezet. „Of het vechten tegen de bierkaai is? Ja, eigenlijk wel", lacht hij. „Maar gisteren kreeg ik van iemand een compli ment, en daar doe je het toch voor?" Hij vertelt dat inmiddels de derde generatie kinderen bij hem komt springen. „Dan heb ik de opa's en oma's hier ook al gehad." Zijn bedrijf is een wonderlijke ver zameling van zaken onder het motto alle kleine beetjes helpen. Hij heeft trampolines, hij verhuurt skelters, bolderwagens en fietsen, hij verkoop strandspulletjes en or ganiseert natuurexcursies, geeft les in fotografie en hij maakt samen met zijn vrouw Ellen natuurboek- jes met routes langs mooie plekjes. Dat maakt het bedrijf ook zo bij zonder. Je huurt er een skelter of je kind gaat springen en je krijgt er automatisch een enthousiast ver haal over de omgeving bij. Midavaine noemt zijn kantoor dan ook met trots natuurinformatie- punt. Op het terrein ligt allerlei natuur lijk spul. Hij pakt een tak met mos sen. „Kijk, mossen. Dan kan ik la- 'lk wacht liever tot ze rode wangen hebben van het springen' ten zien hoe schoon de lucht hier is." Bij de achterpoort melden zich een paar Duitsers die fietsen heb ben gehuurd, f Midavaine mis schien nog een andere fiets heeft, deze zit niet goed. Midavaine knikt begrijpend. „Ja hoor." Het tekent de sfeer die hangt rond om het centrum. Gemoedelijk en er kan veel. Officieel mogen de kinderen een kwartier springen voor twee euro maar Midavaine is niet de man die met een stopwatch klaar staat. „Ik wacht liever tot ze rode wangen hebben. Behalve als het heel druk is. Dan moeten ze wel op tijd stop pen. De kinderen doen daar nooit moeilijk over, maar de ouders hé.." De klanten komen zich ondertus sen ipelden. Veerle, Julia en Luc uit Dordrecht komen voor de trampolines. Ze springen zich het zweet op het hoofd en proberen salto's te maken. Anouk, Tom, Maartje, Carlijn en hond Merijn huren een skelter. Ze krijgen een natuurroute mee. „En als je een blaadje van de Robinia mee terug neemt krijg je een surpise." VVV Renesse gaat naar transferium RENESSE - De VW Renesse ver huist definitief naar het informatie gebouw op het transferium. De toeristeninformatie zit nu nog in het dorp, maar wil daar weg. In het gebouw bij het transferium zit in het zomerseizoen nu al een WV-informatiepunt. De verhuizing zal naar verwach ting ergens in het naseizoen zijn. Eerst moet het pand nog wat aan gepast worden. Zwarte zeekoet zwemt in Oosterschelde ZIERIKZEE - In haven De Val bij Zie- rikzee is zaterdag de zeldzame zwarte zeekoet gesignaleerd. Het dier zwom op ongeveer tien meter vanaf de wal en liet zich goed zien aan enkele tientallen vogelaars. Het gaat om een nog vrij jong exemplaar. De zwarte zeekoet komt zelden voor langs de Neder landse kust en als hij gezien wordt, is dat meestal in de winter en niet in het voorjaar. Dekzeilen vernield in Krabbendijke KRABBENDIJKE - In de nacht van za- terdag op zondag werden op een bedrijfsterrein aan de Zuidweg in Krabbendijke ongeveer 15 dekzei len van vrachtwagens, opleggers en aanhangwagens opengesneden. Uit een van de opleggers werd een printer gestolen. De dader(s) kwam(en) het terrein op door de omheining te vernie len. De schade bedraagt enkele dui zenden euro's. Cheque voor aanschaf aangepaste huifkar OOSTERLAND - De stichting paard rijden voor gehandicapten heeft af gelopen zaterdag een cheque gekre gen van 15.000 euro. De cheque wordt gebruikt om een huifkar te kopen waar ook rolstoelen in kun nen zodat gehandicapten een rit over het eiland kunnen maken. De cheque werd zaterdag overhan digd tijdens het men-evenement bij Oosterland en is de opbrengst van de vorige editie van het paar- denevenement. Minder reeën, meer damherten blijkt uit telling in Westhoek. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Vorig jaar zijn vijftig reeën en drie damherten op de Kop van Schouwen doodgereden in het verkeer. Dat blijkt uit de cij fers van de Wild Beheereenheid Schouwen-Duiveland. Daarbij gaat het uitsluitend om geregistreerde gevallen, benadrukt woordvoerder H. Bode. „Niet iedereen meldt een aanrijding." Dat de meeste verkeersslachtoffers reeën zijn is verklaarbaar. De die ren worden steeds meer verdron gen uit de natuurgebieden door de sterke groei van de populatie dam herten. „Ze trekken de polder in en kruisen dan wegen." Uit de cij fers blijkt ook dat in de Kop van Schouwen een paar plaatsen zijn waar ongelukken met reeën vaak voorkomen (zie kaartje), maar ook op andere wegen worden dieren aangereden. Het gevaarlijkst is de Rampweg tussen Renesse en Scha- rendijke. Daar waren vorig jaar tien aanrijdingen. Ook gevaarlijk is het op de N57, bij Serooskerke. Ter hoogte van de Schelhoek en voormalige vuilstort zijn vorig jaar zes dieren gesneu veld. Afgelopen vrijdag sneuvelde op die route ook nog een ree. Be rucht zijn ook de Kraaijenstein- weg, de aanzet van de Oosterschel- dekering en de Stoofweg richting Renesse. Een aanrijding met een ree is voor het dier fataal, maar voor de automobilist blijft de scha lk In 2006 zijn 50 reeën doodgere- den op de Kop van Schouwen. Uit tellingen blijkt dat er steeds minder reeën zijn. Het aantal damherten neemt toe. de vrijwel altijd beperkt tot blik schade. Dat ligt anders bij een aan rijding met een damhert. „Die is veel groter. Een ree is als een hond, die schuift onder de auto door. Een damhert vliegt over de motorkap en zit bij wijze van spre ken naast je op de stoel." De WBE heeft ook de cijfers be kendgemaakt van de jaarlijkse voorjaarstelling. Daaruit blijkt dat het aantal reeën in de Kop het afge lopen jaar opnieuw flink is ge daald. Tijdens de telling zijn 259 reeën gezien, 122 minder dan het jaar daarvoor. Voor een deel is dit volgens Bode toe te schrijven aan de verkeersslachtoffers. Overigens is het werkelijk aantal reeën waar schijnlijk hoger, het weer was slecht en dan laten de dieren zich minder zien. De populatie damher ten is vorige jaar met 25 procent toegenomen. Tijdens de telling zijn 545 damherten gezien. Doodgereden herten Plaatsen op de Kop van Schouwen waar in 2006 de meeste ongevallen met herten en reeën voorkwamen. PZC Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55