Zeeland PZC FiZi heeft goed jaar achter de rug Speurtochten laten sporen na SCHOUWEN-DUIVELAND 19 13 20 Maaltijd blijft betaalbaar voor ouderen Emigreren Dertigste editie van Renessedag trekt veel volk Straatartiesten brengen publiek aan het lachen Schilderen in het voetspoor van Mondriaan Maandag 21 mei 2007 Tip? redzzee@pzc.nl Dertig procent meer bezoekers naar filmtheater Zierikzee. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het structurele exploi tatietekort van filmtheater Fizi in Zierikzee is weggewerkt. Dat blijkt uit het jaarverslag over 2006. Twee jaar geleden nog moest de gemeen te bijspringen met een extra subsi die omdat het anders einde ver haal zou zijn. Secretaris F. Meulenberg is dan ook een tevreden man: „Wij zijn blij en verrast. Als je de getallen op een rij ziet, is dat heel mooi." Uit de jaarcijfers blijkt dat het film theater ongeveer dertig procent meer bezoekers heeft getrokken dan het jaar daarvoor. En daarmee scoort FiZi tegen de landelijke trend in, omdat filmhuizen en bio scopen vrijwel allemaal te maken hebben met een afnemend aantal bezoekers. „En dertig procent meer bezoekers betekent dertig procent meer recet tes en ook dertig procent meer bar- opbrengst." Het stijgende bezoekersaantal schrijft Meulenberg voor een groot deel toe aan de programme ring. „Zonder anderen te kort te doen maar als er iemand is die alle credits verdient, is het onze pro grammeur Atske Warnaar. Zij heeft een goed gevoel voor kwali teit, maar ook voor wat het pu bliek wil." FiZi is een klein filmtheater dat drijft op vrijwilligers, vaak wel met een professionele achter grond. In het theater worden de betere bioscoopfilms gedraaid, maar ook de typische filmhuis-pro ducties. Daarnaast wordt de zaal gebruikt voor andere bijeenkom sten zoals literaire avonden. Meulenberg stelt dat FiZi in de af gelopen twee jaar het bestaans recht helemaal heeft waargemaakt. „FiZi wordt zo langzamerhand ge dragen door de inwoners. We hoe ven niet meer uit te leggen wie wij zijn." De rooskleurige cijfers over het vo rige jaar betekent volgens Meulen berg zeker niet dat FiZi er nu is. „We draaien nu bijna op de nul-lijn. We hebben nog een klein Filmtheater FiZi heeft in het afge- lopen jaar het exploitatietekort weggewerkt. Twee jaar geleden dreigde nog sluiting voor het film- en cultuurhuis. verlies." Bovendien moet het film theater geld gaan reserveren voor vervangingsinvesteringen. Als er op dit moment een apparaat ka pot gaat, is er onvoldoende geld voor reparatie of nieuwe aanschaf. Daarom is het bestuur van FiZi ac tief de boer op gegaan om subsi dies te verwerven. Op het wensenlijstje staan onder meer een beamer, surround-geluid en extra toneelsport om te kun nen gebruiken bij de culturele avonden. Daarnaast wordt gewerkt aan een fond voor een nieuwe projector, omdat de huidige projector oud is. ZIERIKZEE - Mensen die de warme maaltijden van Zorgcentrum De Wieken in Zierikzee niet kunnen betalen, kunnen een beroep doen op bijzondere bijstand. Een extra subsidie voor De Wieken zit er vol gens het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland niet in. Dat blijkt uit de beantwoording van vragen van de gemeenteraads- fractie van Leefbaar Schou wen-Duiveland. De raadsfractie wilde van het colle ge van B en W weten of zorgcen trum De Wieken extra subsidie kon krijgen voor de verzorging van de maaltijden, nu blijkt dat veel mensen overstappen van de koelverse maaltijden die Tafeltje Dekje serveert naar de warme hap van De Wieken. De maaltijden die Tafeltje Dekje af neemt van zorgkoepel Allévo, moe ten opgewarmd worden met de magnetron. Niet alle aangesloten klanten kunnen of willen dat doen. Tafeltje Dekje heeft nog tot halver wege 2009 een contract met Al lévo. Het college van B en W geeft aan op termijn naar de manier van maaltijdvoorziening te kijken. Daarbij is aanbesteding een van de opties. Tip? redactie@pzc.nl De ouders van de vierjarige Tim emigreren binnenkort naar Ame rika. En Tim gaat uiteraard mee. Om hem wat voor te bereiden, krijgt Tim Engelse les van zijn vader. Het kereltje leert spelen derwijs en met veel plezier. Een paar weken voor vertrek vraagt zijn vader aan Tim: „Als je nou straks naar school gaat in Beavercreek en de juffrouw vraagt: Hoe heet jij jongetje? Wat zeg jij dan?" De vierjarige is even stil en antwoordt dan: „Dat kan niet, de juffrouw praat geen Nederlands." Boswachter is de achtergelaten linten en kaarten helemaal zat. door Melita Lanting WESTENSCHOUWEN - Het speur- tochtenseizoen is weer begonnen en dat is goed te zien in de bossen en duinen rondom Burgh-Haam- stede. Overal hangen rood-witte linten, draadjes, kartonnetjes met nummertjes, aanwijzingen die met punaises aan bomen zijn ge prikt, noem maar op. Restanten van wat ongetwijfeld een leuke tocht was maar boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer is er minder blij mee. „Het is smerig en vies. Mensen zetten de tocht uit maar ruimen het vervolgens niet op." Fluijt is er helemaal niet op tegen dat er speurtochten gehouden wor den in de natuur, integendeel. Hij wil alleen wel dat mensen dat net jes melden en de troep na afloop even opruimen. „Mensen melden meestal niet wat er aan de hand is, dus de dader ligt op het kerkhof Zelf meenemen it rn blijft een las tig verhaal en wij t 'nnen de rom mel opruimen." Een probleem van heel andere or de is volgens Fluijt de droppings. „Dan zijn echt de wolven los in het bos", zegt Fluijt. „Die mensen verstoren onnoemelijk veel," Laat in de avond, in het donker, worden de deelnemers in het bos gedropt en dan moeten ze zelf de weg terugvinden. Dat gaat meestal gepaard met heel veel lawaai. Het probleem is dat deze mensen regel matig de weg kwijtraken en - op zoek naar het eindpunt - van de paden afgaan met alle gevolgen van dien zoals verstoring van de dieren. Fluijt hoopt dat de deelnemers zich realiseren dat ze met dit ge drag zelf ook een risico lopen. In het dichte struikgewas lopen men sen veel kans op een tekenbeet. „En als ze op de paden blijven is er niets aan de hand." zonder de gebruikelijke tweedehands tafeltjes en serviesgoed. De verkoop van tweedehands rom mel kostte de organisatie te veel energie en bo vendien liepen de kosten voor de stort van alle niet-verkochte spullen hoog op. De Renessedag heeft de vier organiserende clubs (muziek, voet bal, tennis en de kerk) ieder 2000 euro opgele verd voor de eigen kas. foto Ronald den Dekker RENESSE - Het publiek wist zaterdag de dertigste editie van de Renessedag massaal te vinden. Van begin tot het eind was het druk bij de kramen en in het dorp. De markt was dit jaar voor het eerst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53