Binnenland Links rijden is grootste ergernis Bokito moet mogelijk achter glas Justitie kondigt arrestatie aan van tientallen topcriminelen 4 Maandag 21 mei 2007 PZC Rijkswaterstaat en KLPD ondervroegen 2700 bezoekers AutoRai. DRIEBERGEN - Onnodig links rijden is de grootste ergernis onder auto mobilisten op de snelweg. Dat blijkt uit de Ergernis top tien die het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) en Rijkswaterstaat hebben opgesteld. Het onvoldoen de afstand houden (bumperkle- ven) en het rijden met een te lage snelheid eindigden op de tweede en de derde plaats. Het KLPD en Rijkswaterstaat on dervroegen voor de ranglijst 2700 bezoekers van de AutoRai. Van de ondervraagden zei 62 procent zich wel eens te ergeren aan automobi listen die onnodig links blijven rij den. Bij bumperkleven was de sco re 56 procent. De ranglijst met ergernissen, die voor de derde keer sinds 1998 werd opgesteld, is een belangrijke leidraad voor de onopvallende vi deosurveillance van het KLPD. „We pikken er iedere maand een onderdeel uit waar onze teams extra op letten", aldus een woord- Het KLPD houdt bij het bekeuren rekening met de top tien van er gernissen in het verkeer. De grootste ergernis is onnodig linksrijden. voerder van het korps. „Bovendien houden we er rekening mee als we iemand aanhouden. Stel dat we ie mand betrappen op rechts inhalen en onnodig lang links rijden, dan zullen we hem voor dat laatste be keuren." Verkeerspsycholoog Cees Wilder- vanck plaatst vraagtekens bij het onderzoek. Dat onnodig links rij den en langzaam rijden beide in de top drie staan, zegt volgens hem vooral veel over de onder vraagden. „Het lijkt wel of de jak keraars hier aan het woord zijn ge weest. Misschien niet zo gek als je juist bezoekers van de AutoRai on dervraagt. Autoliefhebbers hou den ook vaak van hard rijden." Voor de vorige top tien, in 2001, ondervroegen het KLPD en Rijks waterstaat mensen op grote par keerplaatsen. Wildervanck: „Dan spreek je een heel andere groep aan. Die methode is een stuk repre sentatiever." Het KLPD meldde zaterdag dat de medewerkers van de videosurveil lance vorig jaar 8335 bestuurders staande hielden en 10.243 bekeu ringen -uitschreven. Voor onvol doende afstand houden werden 607 bonnen uitgedeeld, voor onno dig links rijden 636. De videosur- veillanceteams betrapten vooral veel mobiele bellers. Dat leverde 2149 bekeuringen op. In 143 geval len werd het rijbewijs ingenomen. Ergernis top tien 2007 (Tussen haakjes de notering 2001) 1. Onnodig links rijden (2) 2. Onvoldoende afstand houden bumperkleven (1) 3. Te lage snelheid (-) 4. Onjuiste verlichting voeren (4) 5. Inhalende vrachtauto's (7) 6. Richtingaanwijzer niet/onjuist gebruiken (5) 7. Rechts inhalen (5) 8. Geen ruimte geven aan in/uitvoeger (-) 9. Afwijkend gedrag door alcohol en drugs (10) 10. Te hard rijden bij wegwerk zaamheden (6) OM-baas voorziet aanhouding mensen uit boven- en onderwereld. DEN HAAG - fustitie zal op korte ter mijn enkele tientallen topcrimine len en hun handlangers arresteren. Het gaat daarbij niet alleen om per sonen uit de onderwereld, maar ook om 'stromannen' uit de boven wereld die hielpen bij onder meer afpersing en het witwassen van cri mineel geld. Dat kondigde Harm Brouwer, de hoogste baas van het Openbaar Ministerie, zaterdag aan in het Algemeen Dagblad. De aanhoudingen maken onder deel uit van een offensief tegen de Amsterdamse onderwereld, aldus Brouwer. Het OM werkt volgens hem aan een operatie in drie stap pen om de organisatie rond topcri minelen als Willem Holleeder plat te leggen. De eerste stap is het op rollen van de groep die verdacht wordt van afpersing en geweld. Daarna volgt het oplossen van li quidaties. „Daar zijn we druk mee bezig", aldus Brouwer. „We maken vorderingen, er volgen zeker nieu we arrestaties." Stap drie wordt het aanpakken van 'stromannen' uit de bovenwereld. „Dat zijn de mensen die meehielpen bij wit wassen en andere feiten. Ook zij moeten zich verantwoorden." Volgens Brouwer is een veroorde ling van Holleeder, die sinds sep tember terecht staat wegens het af persen van vastgoedhandelaren en mogelijk later wordt vervolgd voor betrokkenheid bij liquidaties, niet het eindstation. „We zijn niet eens halverwege. De Nederlandse on derwereld heeft niet één leider, er zijn meerdere topcriminelen. Som migen lopen nog vrij rond, maar we willen ze allemaal pakken." Bij criminoloog Petrus van Duyne van de Universiteit van Tilburg roepen de uitlatingen van Brou wer vraagtekens op. „Meestal kon dig je dit soort arrestaties niet aan, maar maak je ze pas bekend als je ze hebt verricht. Ik weet ook niet of het verstandig is, want het af breukrisico is groot. PETER Heeft U DIT rappokt GELEZEM0 ER. S7TWT HGLCAAVAAL (VJTetv iki Vrouw komt om bij brand campinghoeve GROENLO - Bij een uitslaande brand op campingboerderij Groot-Antink in het Achterhoekse Groenlo is gistermorgen een 35-ja- rige vrouw omgekomen. Haar man en twee kinderen, en haar schoonouders bleven ongedeerd. De vrouw was aanvankelijk ook de woning ontvlucht, maar is volgens de politie het pand weer binnenge gaan. Het stoffelijk overschot is gis termiddag gevonden. PvdA en SP in peiling bijna even groot AMSTERDAM - De PvdA is in de we kelijkse peiling van Maurice de Hond met 27 zetels bijna even groot als de SP (28). Bij de Kamer verkiezingen behaalden zij er res pectievelijk 25 en 33. Het CDA (41) krijgt er in de peiling 37. De WD blijft zakken is gepeild op twintig. Daarentegen groeit de Partij voor de Vrijheid naar zestien zetels. De partij bezet er negen in de Kamer. De brandweer gaat het vuur te lijf. foto Harm Meter/ANP Dode door brand in woning Groningen GRONINGEN - Bij een brand in een woning en schuur in Groningen is zaterdagavond een man om het le ven gekomen. Het gaat vermoede lijk om de bewoner van het pand. De brand ontstond even na 20.30 uur. De brandweer kon geen red dingspoging meer doen, omdat bij aankomst de woning en de schuur al geheel in brand stonden. De oor zaak van de brand is onbekend. Keukenhof sluit deuren na druk seizoen LISSE - De Keukenhof sloot giste ren na een druk seizoen zijn deu ren. Ruim 825.000 mensen bezoch ten de bloemententoonstelling in Lisse, zei een woordvoerster. De Keukenhof stond dit jaar in het te ken van de Zweedse arts en plant kundige Carolus Linnaeus, wiens 300ste verjaardag dit jaar gevierd wordt. Daarom opende de Zweed se prinses Victoria op 21 maart de bloemententoonstelling. Peuter valt in put van Fort Asperen ACQUOY - Een 2-jarige peuter is za terdag in Fort Asperen in de Betu we in een vier meter diepe put ge vallen. Hulpverleners lieten het fort ontruimen, zodat zij ruimte kregen om hun werk te doen. Na een uur lukte het de brandweer om het kind met een stok om hoog te tillen. De peuter is naar het ziekenhuis gebracht, maar bleek ongedeerd, aldus de politie. Apeneiland Blijdorp beter beveiligd na aanval op bezoekster. ROTTERDAM - De Rotterdamse dier gaarde Blijdorp overweegt het apeneiland waar vandaan vrijdag de gorilla Bokito wist te ontsnap pen te beveiligen met een kooicon structie of glazen wanden. Bokito, die een vrouw ernstig verwondde, werd geplaagd door steentjes- gooiende kinderen. Ook het ge drag van de vrouw die hij aanviel, droeg vermoedelijk bij aan zijn uit braak. Een woordvoerder van de dierentuin vermoedt dat de combi natie van deze gebeurtenissen Bo kito agressief heeft gemaakt. De 180 kilo zware Bokito zaaide paniek toen hij ontsnapte, over een terras stormde en het interi eur van een restaurant vernielde. Op een pad greep hij een vrouw en sleurde haar enkele meters mee. Zij ligt met botbreuken in haar arm, een verbrijzelde hand en tientallen bijtwonden in het ziekenhuis. De vrouw, een vaste bezoeker van de dierentuin, is het afgelopen weekeinde meerdere ke ren geopereerd, maar heeft de in tensieve zorg inmiddels verlaten. Ze liet gisteren weten te overwe- De voorlopig binnen huizende gorilla oog in oog met bezoekers. gen een schadeclaim tegen Blij dorp in te dienen. Afgeknapt op de aap lijkt ze echter niet te zijn. „Hij is en blijft mijn lieveling. Sinds hij in Blijdorp zit, maak ik contact met hem. Als ik mijn hand op het glas legde, deed hij hetzelfde. Als ik naar hem lachte, lachte hij terug", zei ze gisteren in een interview met De Telegraaf Blijdorp-directeur Ton Dorresteijn sluit niet uit dat de aap het spe ciaal op de vrouw had voorzien. Volgens hem wordt het gedrag foto ANP van de aap fout uitgelegd. „Bezoe kers lachen naar de gorilla en zien hem teruglachen. Alleen lacht een gorilla nooit. Als hij zijn bovenlip optilt, dan is dat uit dreiging." Volgens Dorresteijn is intussen be kend op welke plek Bokito over de gracht rond zijn verblijf sprong. Nu wordt onderzocht hoe het ver blijf beter is te beveiligen. „Je zou de gracht kunnen verbreden, maar het is de vraag of dat afdoende is. Daarom denken we ook over een kooiconstructie of glaswanden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4