Consument De borst is heilig 1 PZC Maandag 21 mei 2007 45 Geen betere zuigelingenvoeding dan borstvoeding, aldus wetenschappers. Daarom bepleit de overheid volledige borstvoeding voor baby's tot zes maanden en is reclame voor flesvoeding verboden. Maar het pro-borstvoedingsbeleid slaat door, meent een groep moeders. „Praten over flesvoeding is taboe." door Mandy Pijl foto CPD Tijdens haar zwangerschap nam Dian van de Poll zich voor om borstvoeding te geven. „In moedermelk zit ten namelijk antistoffen waarvan ik het belangrijk vond dat mijn kind ze kreeg." Na een tangverlos sing in het ziekenhuis liep het hele maal anders. Het lukte Van de Poll niet om haar zoontje goed aan te leggen. De begeleiding door het medisch personeel liet daarbij vol gens haar te wensen over. „Na drie dagen had hij nauwelijks voeding binnengekregen", vertelt ze. Om toch borstvoeding te kun nen geven, kolfde ze haar melk twee maanden lang af. Ondertus sen probeerde ze haar zoontje te vergeefs aan te leggen. Maar haar zoontje leek niet ge noeg te hebben aan de moeder melk. „Met de afgekolfde melk was hij slechts een half uur tevreden. Daarna begon hij vreselijk te hui len en dat ging door tot de volgen de voeding. Hij kreeg duidelijk te weinig." Onmogelijk, oordeelde de wijkverpleegkundige van het con sultatiebureau bij wie Van de Poll te rade ging. „Ik moest borstvoe ding blijven geven. Terwijl ik graag flesvoeding wilde proberen. Na tuurlijk is borstvoeding beter. Maar als dat niet gaat, wil je een al ternatief proberen en daar infor matie over krijgen." Van de Poll zette door en flesvoe ding bood wel degelijk uitkomst. „Na de eerste fles stopte mijn zoon met huilen en sliep vervol gens vier uur tot de volgende voe ding." Het Nederlandse borstvoedingsbe- leid, dat voorschrijft dat reclame A Volgens de WHO is borstvoeding de ideale voeding voor een gezonde groei en ontwikkeling. foto GPD voor flesvoeding voor baby's jon ger dan zes maanden is verboden, is gebaseerd op de gedragscode van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) om borstvoeding te bevorderen. Volgens de WHO is borstvoeding de ideale voeding voor een gezonde groei en ontwik keling. Zo zijn de antistoffen en be schermende eiwitten in moeder melk niet na te maken. Bovendien draagt borstvoeding bij aan de hechting tussen moeder en kind. Redenen voor de overheid om er op toe te zien dat fabrikanten hun flesvoeding niet promoten. „Begrijpelijk", vindt ook moeder Mariska Stellingwerf, overtuigd van het belang van borstvoeding. Ze nam haar zoontje na zijn ge boorte daarom direct aan de borst. „Ik vond het heel speciaal dat hij door mijn melk zou groeien en zich zou ontwikkelen." Toch was ook hij niet tevreden met de moe dermelk. Stellingwerf wendde zich tot het consultatiebureau met de vraag om informatie over flesvoe ding. „Ik moest maar gewoon doorgaan met de borst. Moeders in mijn omgeving zeiden hetzelf de. Ik kreeg het gevoel dat ik een slechte moeder was." Op een internetforum voor jonge ouders ontmoetten Mariska Stel lingwerf en Dian de Poll elkaar en andere moeders met vergelijkbare ervaringen. „Vooral de teleurstel ling over de reacties van deskundi gen, zoals medewerkers van het consultatiebureau en huisartsen, was herkenbaar", vertelt ze. „Ik ging juist naar hen toe voor steun en advies. Ik wilde van ze horen dat ze me zouden helpen bij het zoeken naar de juiste flesvoeding. Maar de wijkverpleegkundige leef de niet met me mee en zei dat ze geen informatie over flesvoeding mocht geven. Het onderwerp was taboe." Volgens Andrea Ortega, woord voerder van Actiz, de brancheorga nisatie van thuiszorginstellingen, waartoe veel consultatiebureaus be horen, moeten medewerkers van consultatiebureaus ouders objec tief informeren over voeding. „Dus ook over flesvoeding. Ouders moeten op de hoogte zijn van de soorten voeding, drinktechnieken en de hygiëne." Van de Poll en Stellingwerf vinden Borstvoeding Ondanks het vermeende ge brek aan informatie krijgen Ne derlandse kinderen massaal de fles. Bijna 80 procent van de moeders probeerde in 2005 de kinderen direct na de beval ling aan te legggen. Na een maand kreeg nog maar de helft van de baby's borstvoe ding. Met drie maanden kreeg nog slechts 30 procent van de baby's borstvoeding en na zes maanden net iets meer dan 20 procent. Van de laagopgeleide vrouwen begint 66 procent met borst voeding, versus 91 procent met een hoog opleidingsni veau. Van de rokende moeders begint 62 procent met borst voeding versus 81 procent niet-rokers. Allochtone moe ders geven vaker de borst dan in Nederland geboren moe ders: 88 procent versus 78 pro cent. Na de vierde maand gaan voor al vrouwen door die niet of minder dan 16 uur per week werken (44 procent versus 32 procent en lager) en thuis be vallen zijn (43 procent versus 29 in ziekenhuis). a Bron: TNO Kwaliteit van Leven, april 2005. het nodig dat de overheid zich ac tief gaat bemoeien met een betere informatievoorziening over fles voeding. Ze stelden een petitie op voor minister Ab Klink van Volks gezondheid waarin ze vragen om een betere informatieverstrekking. Zo'n veertig moeders onderteken den de brief, die spreekt van een 'belerende overheid' die teveel op borstvoeding focust. „Borstvoeding moet vooral wor den gepromoot", zegt Van de Poll. „Maar dat mag de informatiever strekking over flesvoeding niet in de weg staan. We vragen niet om reclame, we willen weten waar we op moeten letten als we overgaan op flesvoeding. Het gaat ons im mers om de gezondheid van onze kinderen, die gaat voor alles." De bewindsman ziet echter geen aan leiding om zijn beleid aan te pas sen en de informatievoorziening omtrent flesvoeding te verbeteren. „De overheid gaat er vanuit dat deskundigen adviseren ten bate van het kind. Als borstvoeding niet lukt, dan is flesvoeding ook volgens de overheid een volwaar dig alternatief', zegt woordvoer der Bas Kuik. ALLEMENSEN Ruzie Anne Heche en ex over alimentatie De scheiding van actrice Anne Heche (37) en Coley LafFoon (33) verloopt niet zonder kleer scheuren. Afgelopen week noem de Lafïöond de actrice 'een slech te moeder' met 'bizarre wanen'. Heche beschuldigt haar ex ervan dat hij liegt om meer geld van haar los te peuteren. LafFoon wil minstens 33.000 dollar per maand en de voogdij over hun vijfjarige zoontje Homer. Heche stelt dat LafFoon de afgelopen ja ren uitsluitend van haar geld heeft geleefd en heeft geweigerd om zelf een baan te zoeken. Paris Hilton berust in celstraf van 45 dagen Paris Hilton zal zich niet langer verzetten tegen de celstraf van 45 dagen die ze onlangs kreeg op gelegd. Een advocaat van de ho- telerfgename heeft tegenover de rechter verklaard dat zij niet in beroep gaat tegen het vonnis, dat op 4 mei werd uitgesproken. De steenrijke blondine moet 5 juni de gevangenis in, omdat ze tot tweemaal toe zonder geldig rijbewijs achter het stuur van haar auto zat. Als de 26-jarige Hilton zich naar behoren ge draagt, zit ze waarschijnlijk niet langer dan 23 dagen achter de tra lies. De veelbesproken socialite krijgt een plekje in een deel van de gevangenis dat is gereserveerd voor veroordeelde politieagen ten, politici en sterren. Jennifer Lopez kreeg inspiratie in bad Jennifer Lopez kreeg het idee voor haar nieuwe Spaanstalige tv-serie terwijl ze in bad lag. De zangeres/actrice schreef zelf het scenario voor het vijf uur duren de muzikale drama La Flor Pali- da. Deze zomer word de serie in Amerika uitgezonden. Lopez: „Ik zat in bad en toen was daar spontaan het idee. Voor ik het wist, had ik een programmavoor- stel van twaalf pagina's geschre ven." In La Flor Palida zijn lied jes verwerkt van het Spaanstali ge album Como Ama Una Mujer. Michael Jackson tegen veiling memorabilia voormalige zakenpartner van lackson, Henry Vacaro. Onder de memorabilia zijn kostuums van de groep Jackson 5, waarvan Michael deel uitmaakte. Ook zit er een nog niet openbaar ge maakte opname van lackson bij. Michael Jackson is tegen een vei ling van voormalige eigendom men van de familie lackson. De Amerikaanse popster (4S) ziet het niet zitten dat ruim 20.000 kostuums, schilderijen en ande re memorabilia onder de hamer komen. De veiling in Las Vegas is gepland voor eind deze maand. De spullen zijn eigen dom van de ondernemer Ri chard Altomare, die zegt dat hij de collectie verwierf van een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47