Versteld van haar eigen succes Bettini laat zich aftroeven door Arvesen Federer is te sterk voor Nadal Verrassende ontknoping in Olympia's Tour L_ Elisabeth Willeboordse wint in Lissabon derde WB-toernooi op rij. door Roeland van Vliet goes/lissabon - Elisabeth Wille boordse is heel hard op weg zich te kwalificeren voor de Olympi sche Spelen van 2008. De Middel burgse judoka won gisteren in Lis sabon al weer haar derde wereldbe kertoernooi op rij en staat op de olympische ranking ver voor op de concurrentie in de klasse -63 ki logram. Om zich voor de Spelen van Pe king te kwalificeren, moet Wille boordse een topvijfnotering halen op het WK in september óf door hamburg - Roger Federer bezorg de zichzelf in Hamburg een enor me opsteker in de aanloop naar Roland Garros. De Zwitserse num mer één van de wereld rekende in de finale van het tennistoernooi uit de Masters Series voor het eerst in zijn loopbaan op gravel af met Rafael Nadal. Hij maakte met 2-6 6-2 6-0 een ein de aan de ongeslagen reeks van de Spaanse koning van het gravel van 81 wedstrijden. „Ik wilde graag de gene zijn die de serie van Rafael zou beëindigen. Dat is mij gelukt", jubelde Federer. In de vijf eerdere ontmoetingen tussen de twee ster ren van het internationale tennis ging de zege steeds naar Nadal. Ook vorige maand triomfeerde de tweevoudig winnaar van Roland Garros ten koste van Federer in Monte Carlo. Nadal baalde van het einde van zijn prachtige reeks waarmee hij in twee jaar dertien ti tels op rij veroverde. Hij kon er echter vrede mee hebben dat Fede rer voor zijn eerste nederlaag in ja ren verantwoordelijk was. „Als ik van iemand had moeten verliezen, was het van Roger", stelde Nadal. „Je hebt van hem ook nooit ge wonnen voordat een partij over is. Ik feliciteer hem bij deze." Wereldkampioen krijgt vandaag nieuwe kans op een etappezege. door Ad Pertijs FIORANO MODENESE/DEN HAAG - Paolo Bettini baalde gisteren in de Giro weer eens als een stekker. De veelkunner met de snelle benen dacht dicht bij huis in Fiorano Mo- denese naar de ritwinst te snellen. In de laatste meters troefde de Noor Kurt-Asle Arvesen hem ech ter alsnog af Bettini oogde verrast. De jump naar de voor de koproep uitrijden de Sella leek perfect getimed, maar er was één renner die het eindspel in de toch al enerverende rit nog beter speelde. Dat Arvesen snel is, middel van vier klinkende resulta ten hoog uitkomen op de olympi sche ranking. Hoewel ze nu een fa voriet is voor de mondiale titel, wil ze niet op de eerste plaatsings mogelijkheid gokken. Maar dat hoeft ook niet, nu ze al drie toer nooizeges achter haar naam heeft staan. „Ik sta er heel goed voor en er is een grote kans dat ik aan het einde van de rit bij de beste vijf op de ranglijst sta", zei Willeboordse gisteravond. „Maar meer wil ik er niet over kwijt. Ik ben nog niet met die Spelen bezig. Ik richt me eerst op het WK." Al het succes van nu is terug te voeren op de vroege uitschakeling op het EK in Belgrado, in de eerste week van april. Willeboordse: weet Bettini wel. De inmiddels 32-jarige Noor won tien jaar gele den de wereldtitel bij de beloften in de massaspurt. Maar daarna won hij nog weinig grote sprints. Eigenlijk alleen een rit in de Giro van 2003. Geen wonder dat wereld kampioen Bettini de gok aandurf de. Het was geen kunst voor Arvesen om het goede wiel te kiezen: de kleine Toscaan aast al een paar da gen op een etappezege in eigen streek. Zaterdag kwam hij - in de massasprint op het circuit van Mu- gello - niet verder dan de derde plaats. Die spurt werd een prooi voor Pe- tacchi, die na een eerdere ritzege zijn definitieve comeback vierde. „Ik ben weer helemaal de oude", „Daar werd duidelijk dat ik zo niet verder moest Ik wilde niet meer als een kneusje op de mat staan. Ik moest niet meer bang zijn om te verliezen, ik moest weer eens echt gaan judoën. En dat lukt nu, al sta ik er wel versteld van hoe goed het gaat. Maar blijkbaar valt alles op z'n plek." In het Deense Vejen, waar haar eerste optreden was na het EK, pakte Willeboordse meteen goud. Een week later greep ze de hoofd prijs op de Super World Cup van Door winst in Lissabon staat Elisa- beth Willeboordse ruimschoots eerste op de olympische ranking. Op de wereldranglijst is ze geste gen naar de tweede plaats. zei Petacchi. Vandaag krijgt de we reldkampioen een nieuwe kans om in Toscane een rit te winnen. De etappe eindigt aan de kust in Lido Camaiore. Dat wordt nog las tig kiezen voor de concurrentie: Allessandro Petacchi: 'Ik ben weer helemaal de oude' het wiel van Petacchi of dat van Bettini? Vandaag wordt ook duidelijk of McEwen nog in staat is een rit te winnen. Zaterdag had de Austra liër geen vinger in de pap in de sprint (veertiende) en gisteren moest hij zich reppen om op tijd Moskou. En weer twee weken la ter was ze ook de beste in Lissa bon. Ze versloeg niet de minsten. De Europees kampioene van 2005 schakelde in de kwartfinale de Duitse Malzahn uit en won in de halve finale van de Britse Clark. In de wedstrijd om het goud ver schalkte ze vervolgens de Sloveen se Zolnir, de nummer één van de wereld die ze in Moskou ook al de baas was. „Ik won weer van haar met een golden score, maar nu was het verschil duidelijker", ver telde Willeboordse. „Ik maakte het uiteindelijk met een heupworp, waarvoor ik een yuko kreeg, af" Op de wereldranglijst staat Elisa beth Willeboordse nu op de twee de plaats, vlak achter Zolnir. binnen te komen. McEwen loste in de openingsfase en zag met nog dertien anderen geen kans terug te keren in de hoofdmacht. Max van Heeswijk trof hetzelfde lot. „Ik vond dit de meest enerve rende etappe die ik heb meege maakt in de Giro", zei Rabobank- ploegleider Adri van Houwelin- gen. „Er werd fel gekoerst vanaf de eerste meters. De man in de leider strui (Pinotti) moest zelf rijden om in het 'roze' te blijven en dan tot slot die sprint." Zijn pupil William Walker pro beerde in de finale de sprint te ont lopen. Van Houwelingen: „Natuur lijk had hij weinig kans, maar ik ben al blij dat zo'n jonge renner in deze etappe in staat was in de kop groep te zitten." PZC Maandag 21 mei 2007 29 Van Heeswijk stopt wellicht na dit seizoen SPOLETO - Indien de gezondheids klachten niet snel verdwijnen, stopt Max van Heeswijk na dit sei zoen met wielrennen. De Limbur ger kampt al enige tijd met inspan ningsastma en ondervindt daar steeds meer hinder van. „Dit houd ik niet langer vol", aldus Van Hees wijk, die momenteel in de Ronde van Italië rijdt. „Ik ga nog één keer met de doktoren praten. Hopen dat zij nog iets aan mijn luchtwe gen kunnen doen, anders stop ik", zei Van Heeswijk. Hunter eindwinnaar Ronde van Picardië laon - Robert Hunter heeft giste ren de Ronde van Picardië gewon nen. De Zuid-Afrikaanse wielren ner behield de leiding in de vierde en laatste etappe, die werd gewon nen door Janeck Tombak uit Est land. Eerder op de dag had Sébas- tien Chavanel gezegevierd in de derde rit Hij was na een rit over 93 kilometer in Soissons de snelste in de sprint van het peloton. Sprinter Hans Dekkers uit IJzendij- ke eindigde daarin als tiende. Merckx Europees kampioen driebanden salon-de-provence - De Belgische biljarter Eddy Merckx heeft zijn erelijst uigebreid met de Europese titel driebanden. In het Franse Sa- lon-de-Provence versloeg hij giste ren in de finale zijn landgenoot Frédéric Caudron in vijf sets (3-2). De beslissende set eindigde in 15-10. Caudron had in de halve fi nale Dick Jaspers verslagen (3-1), terwijl Merckx moeizaam afreken de met Daniel Sanchez (3-2). BUCHTEN - Wielrenner Thomas Berkhout heeft gisteren verras send Olympia's Tour gewonnen. Hij maakte in de slotetappe van Buchten tot Buchten net voldoen de goed op klassementsleider Mar- tijn Maaskant, om zijn ploegge noot (Rabobank) in de eindrang schikking te achterhalen. De negende en laatste etappe ein digde in een zege voor Paul van Schalen. Berkhout kwam in de slo tetappe zes minuten en dertien se conden eerder over de streep dan Maaskant, die daarmee zijn leiden de positie met twee seconden ver loor. Berkhout, die een half uur moest wachten voor de jury de eindwin naar kon aanwijzen, was zelf stom verbaasd over zijn eindzege. „Toen ik met de kopgroep meeging, was het niet de bedoeling om voor de leiderstrui te gaan. Ik sprong sa men met Tom Veelers mee om te proberen nog een dagzege binnen te halen. Toen de voorsprong groot bleef, begon ik wel te den ken 'het zal toch niet'." De winnende Westlander kon niet betrapt worden op een uitbun dig juichen na afloop. „Natuurlijk ben ik er blij mee. Ik heb de eindzege niet gestolen. Ik heb er een week bard voor moe ten fietsen en veel voorin de eerste waaier gereden. Ik hoop dat dit de eerste in een reeks van mooie re sultaten is." Roger Federer slaat een volley in de finale tegen Rafael Nadal. De Zwitser won in drie sets. foto Fabian Bimmer/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31