Buitenland Radio beste medium Afrika Nazarbajev kan langer aanblijven Multifocale perfectie de kijkkamer Jfmm* Franse dorpskerken met afbraak bedreigd Ontspannen zien op alle afstanden PZC Zaterdag 19 mei 2007 9 HifllO WESRDÖMfif •-.tk-v' ry/SK Soulé Issiaka: Regimes realiseerden zich niet dat streekradio een stem aan het volk gaf. foto llona Eveleens/GPD Streekradiozenders sluiten aan bij tradities van het continent. door onze correspondente llona Eveleens allada - Een groepje mannen schuilt voor de middaghitte onder een enorme mangoboom. De man nen zitten in een halve kring rond een transistorradio. Af en toe kij ken ze op als een vrachtwagen over de weg dendert. Allada, in het zuiden van Benin, ligt aan de drukke verbindingsroute naar het noorden van het land. „Mensen uit andere Afrikaanse lan den vertellen hoe ze malaria aan pakken. Daar zitten heel prakti sche tips bij", fluistert één van de mannen. Hij is net als de meeste andere inwoners van Allada een boer met een akker langs de enor me teakhoutplantage aan weerszij den van de weg. De oude man is een trouwe luisteraar van Voie de l'Ama, de streekradiozender die een gebied van 50 kilometer in de omtrek bestrijkt. „Er is nieuws uit het dorp, uit Be nin, de hele wereld. We horen wie in onze gemeenschap gaat trou wen en wie gestorven is. Ook zijn er programma's die ons dingen le ren. En natuurlijk is er muziek." De redactie van Voie de l'Ama be staat grotendeels uit vrijwilligers. Slechts een handjevol mensen ont vangt een klein salaris. De kosten van de zender bedragen zo'n vijf honderd euro per maand. „Die internationale discussiepro gramma's over malaria, goed be stuur en landbouwmethoden krij gen we van het Afrikaanse bureau van Radio Nederland Wereldom roep", vertelt de technicus van de Beninse zender. In een oude, beet je gammele boekenkast staan rijen cd's van de Wereldomroep, geflan keerd door stapels cassettebandjes met vooral traditionele muziek. Het kantoor van de Afrikaanse af deling van de Wereldomroep staat in Cotonou, de hoofdstad van Be nin. Precies tien jaar geleden werd het opgezet en sindsdien werkt het samen met meer dan 500 streekradiozenders. Radio is een populair medium, het sluit aan bij de orale traditie in Afrika. „Streek radio heeft een beschermende en ontwikkelende taak. Vaak wordt naast Engels of Frans in lokale ta len uitgezonden waardoor die be houden blijven net als lokale tradi ties. Tegelijkertijd wordt kennis overgedragen", legt directeur Soulé Issiaka uit. Streekradio heeft vaak een groot effect gehad op de democratische ontwikkeling. Issia ka: „Een aantal regimes realiseerde zich niet dat streekradio een stem aan het volk gaf Wij spelen daar op in met programma's over de mocratisering en ontwikkeling." De directeur kon zelf jarenlang niet terug naar Benin vanwege een regering die onderdrukte. Hij werk te tot 1997 op de Franstalige afde ling van de Wereldomroep in Hil- 'Een paar batterijen voor de transistor heeft iedereen' versum. Issiaka: „Kortegolf-radio was decennialang de enige manier om in landen met repressieve regi mes te informeren over de werke lijkheid. Bij nationale en interna tionale zenders kijken ze nogal eens neer op de streekradio. Maar streekjournalistiek heeft meer ef fect op de samenleving dan de an deren." Streekradiozenders spelen een steeds belangrijkere rol bij ver kiezingen. Als op het platteland ge fraudeerd wordt, is streekradio snel en eenvoudig te bereiken. Er varingen van ooggetuigen kunnen direct de ether in. Op het platte land is radio nog lang niet achter haald. Issiaka: „Een paar batterijen voor de transistor heeft iedereen. Voorlopig nog altijd het nuttigste medium om mensen in grote de len van Afrika te bereiken." President Kazachstan kan blijven deelnemen aan verkiezingen. astana - Het parlement van Ka zachstan heeft gisteren een amen dement op de grondwet aangeno men om beperkingen aan de ambtsuitoefening van president Noersoeltan Nazarbajev op te hef fen. Dat heeft het staatspersbureau Ka- zinform gezegd. De wijziging zou betekenen dat de 66-jarige Nazarbajev, die al zeven tien jaar aan het bewind is en vol gens de huidige reglementen in 2012 moet opstappen, ongelimi teerd aan presidentsverkiezingen kan blijven deelnemen. Bij de laatste verkiezingen in 2005, die volgens internationale waarne mers niet eerlijk verliepen, behaal de hij 91 procent van de uitge brachte stemmen. Nazarbajev moet de gemelde grondwetswijziging bekrachtigen. Of hij dat zal doen is niet duide lijk. Woensdag diende hij een pakket politieke hervormingen in, waar onder een voorstel om de presiden tiële ambtstermijn na 2012 te ver korten van zeven tot vijf jaar en de macht van het parlement te vergro ten. Het parlement nam de voorstellen over, maar voegde er eigen amen dementen, waaronder het eerder genoemde, aan toe. Het amende ment over de presidentiële ambts termijn heeft alleen betrekking op Nazarbajev. Toekomstige presiden ten, voor wie de vijfjarige termijn zou gelden, zouden slechts twee termijnen achtereen mogen die nen. Het vergroten van de macht van het parlement kan worden gezien als een poging van Nazarbajev om zijn invloed te behouden na een eventueel aftreden. Het parlement bestaat geheel uit politici die loyaal zijn aan de presi dent. Groepsverkrachting door Hongaarse politie Boedapest - De Hongaarse pre mier Gyurcsany heeft gisteren zijn ontzetting en schaamte betoond over een verkrachtingszaak waarin vijf politieagenten de verdachten zijn. De vijf zijn aangehouden op verdenking van een gezamenlijke verkrachting van een meisje. Een reeks misdrijven waarbij politie mensen de daders zijn, hebben de afgelopen maanden het Hongaarse publiek geschokt. Pilotenuniform voor vrouw het meest sexy berlijn - Van alle soorten werkkle ding van mannen, komt het uni form van piloten het meest sexy over op vrouwen tussen 20 en 49 jaar. Dit blijkt uit onderzoek, zo meldde de Duitse krant Die Welt gisteren. Ook militaire uniformen doen het goed. Liftboys kunnen zich beter na hun werk maar om kleden, want hun kleding wordt als totaal niet erotisch gezien. Rebellenleider laat 400 kindsoldaten gaan bangui - Rebellenleider Damene Zakaria in de Centraal-Afrikaanse Republiek (CAR) heeft besloten 400 kindsoldaten naar huis te la ten terugkeren. Dat heeft UNICEF gisteren bekendgemaakt. Zakaria is echter slechts een van de krijgs heren die kindsoldaten inzetten. Vorige maand sloot de centrale re gering vrede met hem. Naar schat ting zijn in totaal 1500 kinderen onder de wapenen in de CAR. Geldschat op bodem oceaan gevonden washington - Schatzoekers heb ben op de bodem van de Atlan tische Oceaan een schat gevonden. Een half miljoen gouden en zilve ren munten zijn in een scheeps wrak aangetroffen. De schat is zo groot dat de onderneming in Flori da die de operatie uitvoerde, ui terst discreet blijft over de vondst. De waarde zou in de honderden miljoenen dollars lopen. parijs - Bijna een vijfde van de 15.000 kerken op het Franse platte land worden met afbraak be dreigd. De onderhoudskosten van de be dehuizen zijn zo hoog dat burge meesters zich afvragen of het nog wel waard is de gebouwen te laten staan. Dat blijkt uit een rapport van de Franse Senaat, waarover de krant Le Figaro bericht. Kerken zijn in Frankrijk eigendom van de staat. Volgens Christian Prunier, die een website met foto's van klokkentorens bijhoudt, is het taboe om kerken niet af te breken doorbroken. Een gemeente die van een kerk afwil, kan het ge bouw twintig jaar verwaarlozen. Het instortingsgevaar is daarna zo groot dat weinigen zich nog tegen afbraak verzetten. Zo zijn in de Vendée in het westen van Frank rijk al diverse kerken verdwenen. passie voor brillen Segeersstraat Middelburg T 674004 zondag en maandag geslolen Wilt u ook multifocale brillenglazen waarvan u nauwelijks merkt dat u ze draagt? Dat is echt mogelijk dankzij Relaxed Vision van Carl Zeiss. Relaxed Vision is een digitaal meetsysteem dat niet alleen uw sterkte maar ook uw persoonlijke meetgegevens direct verwerkt in hightech Zeiss brillenglazen. Storende visuele afwijkingen worden zo tot een minimum beperkt en kijkgebieden optimaal afgestemd aan uw ogen én uw kijkgedrag. Kom vrijblijvend langs of maak een afspraak en ontdek de mogelijkheden van ontspannen zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9