'Abortus hoort bij het leven van vrouwen' W; v14 Zaterdag 19 mei 2007 PZC Rebecca Gomperts (40) is oprichter van Women on Waves, de organisatie die op een schip overtijdbehandelingen uitvoert in landen waar abortus verboden is. Behalve abortusactiviste is Gomperts ook moeder van twee kinderen. Momenteel probeert ze de aangescherpte Nederlandse abortuswetgeving via de rechter weer te versoepelen. door Frouke Tamsma k ben niet anders over abortus I gaan denken nu ik zelf kinderen I heb, al zou je dat misschien ver- I wachten. Het is bijzonder, een JL. kind dat in jou aan het groeien is. Zwanger zijn kan heel mooi zijn als het gewenst is. Vaak is het dat niet, omdat de pil niet goed werkte, of omdat je verkracht bent. Het klinkt misschien raar, maar ik verge lijk zwangerschap wel met seks. Als je ge wenst met iemand vrijt, is het fijn. Prettig. Fantastisch. Als je verkracht wordt, is het een afschuwelijke ervaring. Nederland loopt qua seksuele voorlichting en de beschikbaarheid van anticonceptie middelen voorop in de wereld. We heb ben het laagste abortuscijfer. Toch zal ook hier de behoefte aan abormssen blijven be staan. De pil faalt, maar wij falen zelf ook. Als er passie in het spel is, verliezen we allemaal ons hoofd wel eens. Ik denk dat iedereen wel een keer onveilig heeft gevreeën. Moet je dan tegen die vrouwen zeggen: je bent stom geweest dus draag je zwangerschap dan ook maar uit? Nee, een vrouw mag daar nooit toe gedwongen worden. Ik ben een praktisch denkend mens: het uitdra gen van een zwangerschap is een levensbe dreigende situatie. Zelfs in een land als Ne derland sterft één op de 12.000 vrouwen tijdens de bevalling. Een vroege abortus is veel veiliger: daaraan overlijdt maximaal één op een half miljoen. Abortus hoort bij het leven van vrouwen. In Nederland ondergaat een op de vijf vrouwen een keer een abortus in haar le ven. Het is kortzichtig om daar je ogen voor te sluiten. Hier kan het gelukkig heel veilig. Het gebeurt vaak thuis en het ver loopt meestal zoals een miskraam. In landen waar abortus verboden is, grij pen vrouwen noodgedwongen naar alter natieve methoden, de een nog afschuwelij ker dan de ander. Dan worden de breinaal den erbij gehaald, of laten ze zich van de trap vallen. Dat zijn geen indianenverha len, dat gebeurt nog steeds. Wereldwijd sterft een van de driehonderd vrouwen die een abortus hebben ondergaan. Ik weet eigenlijk niet precies waarom ik abortusarts ben geworden, waarom ik op mijn achttiende medicijnen ging studeren. Mijn vader was werktuigbouwkundige, mijn moeder onderwijzeres. Ik heb wel een paar familieleden die arts zijn. Ik ben in Suriname geboren, maar ben opge groeid in Vlissingen. Mijn vader moest voor zijn werk naar Gui nee in West-Afrika. Wij woonden in die periode gewoon in Nederland, maar als ik hem opzocht, zag ik wel de ellendige situa tie van veel vrouwen daar. Misschien is daar het idee ontstaan. Ik wilde in Amsterdam studeren, dat was wel meteen duidelijk. Ik weet niet eens of mijn ouders dit weten, maar als zeventien jarige ging ik er regelmatig met vriendinne tjes heen. Liftend vanuit Zeeland. Het ging altijd goed, toen kon dat nog. Ik woon en werk nog steeds in Amsterdam. Aanvankelijk was ik niet erg enthousiast over mijn studie. Ik vond het weinig crea tief. Ik zag het helemaal niet zitten om de rest van mijn leven in de kelder van een of ander ziekenhuis foto's te gaan zitten bekij ken. Niet voor niets ben ik toen ook de Rietveldacademie gaan doen. Die twee studies vormden een mooie com binatie, hard stampen en nadenken. Ik heb beide afgerond. Ik vind dat belangrijk: maak de dingen af waar je aan begint. Na mijn afstuderen ging ik in opleiding voor abortusarts. In die periode ben ik ook voor Greenpeace gaan varen. Dat wilde ik als kind al. We voeren naar Mexico, en daar kwam ik in aanraking met vrouwen die een onveilige abortus hadden gehad. Het oprichten van Women on Waves was een natuurlijk gevolg van de dingen die ik tot dan toe had gedaan. Ik heb niet zoveel met het concept landsgrenzen. De wereld is groter dan het landje waarin je woont. Al dat reizen is nu met twee kinderen na tuurlijk even minder leuk. Maar het moet, voor het netwerken en fondsen werven. Dat verhaal met die boot is minder roman tisch dan het lijkt. Leuk om op een schip te zitten, maar je kunt er niets. Er is geen fax, geen telefoon en geen internet, je kunt er geen campagne leiden. Daarom reizen we zelf per vliegtuig naar onze bestem ming en huren daar een hotelkamer en een werkplek. Alleen de bemanning vaart de boot naar het betreffende land. Women on Waves ging in 2001 naar Ier land, daarna naar Polen en in 2004 hebben we voor de kust van Portugal gelegen. Tij dens die laatste reis was ik zwanger van mijn oudste. Internet is sowieso heel be langrijk voor ons, we bereiken er zoveel vrouwen mee. We publiceren instructies op onze website over hoe zij veilig een abortus kunnen ondergaan met behulp van de in hun land verkrijgbare middelen. Het abortusmedicijn misoprostol is eigen lijk een reumamiddel, maar sommige apo theken verkopen het, voor heel veel geld, ook onder de toonbank. In Polen is dui zend euro een normale prijs voor een ille gale abortus. Het is enorme discriminatie, alleen rijke, hoogopgeleide vrouwen kun nen het daar betalen. omen on Waves heeft een katalyserende werking en kan politieke processen ver snellen. Wij maken het pro bleem illegale abortus zichtbaar, we dwin gen regeringen om er iets mee te doen. Dat was heel duidelijk in Portugal. De Por tugese regering had twee oorlogsschepen op onze boot afgestuurd. Er ontstond een enorme rel, zelfs het Europees parlement ging zich ermee bemoeien, maar kort na ons bezoek werd abortus er wel legaal. Ik ben daar niet zozeer trots op. Ik vind het vooral heel fijn dat we de rechten van de vrouwen in zo'n land hebben kunnen verbeteren. Ik dring niemand een abortus op, vrouwen moeten alleen wel de moge lijkheid hebben. Women on Waves verspreidt shirtjes met op de buik de tekst: Ik had een abortus. Dat is niet over the top, ik vind het ontzet tend belangrijk dat het taboe doorbroken wordt. Er hangt nog steeds een sfeer van slechtheid om abortus heen. Deze regering draagt daaraan bij, we hebben al vijfjaar een christelijke meerderheid. Veel vrouwen denken trouwens dat ze de enige zijn, omdat niemand erover praat. Ze lopen een abortuskliniek binnen en zijn verbaasd dat er nog zoveel andere vrouwen zitten te wachten. Waarom kun je op een feestje rustig zeggen: „Ik ben aan mijn blinde darm geopereerd", en moet je je voor een abortus altijd verantwoorden? Ik heb zelf ook een abortus gehad. Het is een medisch noodzakelijke ingreep als el ke andere. Ik hoor het de tegenstanders roepen hoor: „Door abortus vindt er elke dag een holocaust plaats". Medisch-weten- schappelijk gezien is dit volkomen onjuist. Van iemand die hersendood in een zieken flPLj Women on Waves De abortusboot van Women on Waves. foto Paulo Cunha/EPA huis ligt, accepteert iedereen dat zijn leven ophoudt. Voor een foetus van 22 of 24 we ken geldt in wezen hetzelfde. Die heeft nog geen hersenactiviteit, maar dat wil er niet in. Al die kritiek raakt mij niet. Ik heb niets met die mensen te maken. Wat mij zou ra ken, is wanneer een vrouw tegen mij zegt: „Rebecca, je hebt me slecht behandeld". We bereiden momenteel een hoger be roep voor tegen de Staat. De regering wil dat ook de overtijdbehandeling, die tot de zevende week van de zwangerschap kan worden uitgevoerd, in een kliniek plaats vindt. Dat is voor veel vrouwen een pro bleem, want ze moeten daar wel snel te recht kunnen. Je bent zo zeven weken zwanger. Het zou veel beter zijn als de huisarts de abortuspil ging voorschrijven. De steun van mijn vader en moeder en mijn partner Willem Velthoven is onmis baar voor me. Ik heb geweldige ouders, ze vergezelden me op mijn reizen. Ik zou dit werk niet kunnen doen als mijn naasten niet achter mij stonden. Ik kan geen relatie hebben met iemand die er anders over denkt. Voor de meeste buitenstaanders is abortus misschien een abstract onderwerp, maar mijn dagelijks werk bestaat uit vrouwen die mij bellen en mailen en die mijn hulp hard nodig hebben. Het is niet aan mij, noch aan een kerk, regering of arts, om iets van abortus te vinden. Abortus is bij uitstek een privé-zaak. De vrouw beslist. Daarom zijn die vijf dagen bedenktijd vóór een abortus onzinnig. Er is geen vrouw die niet van tevoren heeft nagedacht over een abortus. Zij kan echt wel bepalen hoeveel bedenktijd ze nodig heeft. Women on Waves kan nu aan boord van het schip de abortuspil geven tot zwanger schappen van zes en een halve week. We willen een vergunning tot twaalf weken. Op die manier kunnen we 95 procent van de vrouwen die een abortus willen, goed helpen. In Polen zocht een acht weken zwangere vrouw onze hulp. Ik vond het heel erg, maar we konden haar niet helpen. Wij wil len per se binnen de Nederlandse wet wer ken, want we worden ongelooflijk onder de loep genomen. Als wij ons niet aan de wet houden, kunnen we niet meer varen. Overigens hebben we voor deze vrouw toch een oplossing gevonden. Dat was nog een heel gedoe. Haar man, die haar mis handelde, mocht het niet weten. Ik ben niet bang voor mijn eigen veilig heid, al heb ik van dichtbij meegemaakt hoe agressief de anti-abortusbeweging kan zijn. In de Verenigde Staten is abortus ge vaarlijker voor de artsen dan voor de vrou wen. Abortusartsen moeten in kogelvrije vesten naar hun werk, er worden daar ge woon artsen vermoord. Ik krijg heus wel eens een nare e-mail, maar ik ben geen 'target'. Je voorkomt geen abortussen door mij te doden. Toch noem ik de namen van mijn kinderen lie ver niet. Ik heb een dochter van twee en een zoontje van acht maanden. Women on Waves komt binnenkort zeker weer in actie. We moeten in Europa nog naar Malta, maar ook in Zuid-Amerika is nog veel te doen. Op de volgende reis neem ik ze misschien wel mee. Lijkt me heel leuk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 98