Goochelaar en branieschopper v13 PZC Zaterdag 19 mei 2007 Ze konden hem soms wel ach ter het behang plakken we gens zijn platvloersheid. Maar, zegt een van zijn colle ga's: „Richard was ook een man die je vele malen vaker aan je hart kon drukken om zijn gevoeligheid, char me en bovenal zijn artisticiteit en feilloos gevoel voor de manier waarop de goochel kunst moet worden beoefend." Richard Ross, in het dagelijks leven Henk Richard Rozeboom, stierf op zijn 55ste in zijn tuin in Bennebroek aan een hartaan val. Bewonderaar en amateurgoochelaar Ferry Kwee sprak met familie, vrienden en collega's en schreef de biografie Richard Ross, een ster. Uit het boek rijst het beeld van een man van uitersten. Van een aima bele vakman, ongelooflijk creatief; maar za kelijk gezien een ramp. Henk Richard Rozeboom (1946) groeit op in Amsterdam. Op zijn zestiende koopt hij, met geld dat hij heeft verdiend met een krantenwijk, zijn eerste truc bij goo- chelwinkel Cortiny in Amsterdam: de Sipro, waarbij de goochelaar schijnbaar si garetten uit de lucht plukt. Na maanden oefenen demonstreert hij de truc op een verjaardagsfeest. „]e merkt opeens dat je in het middelpunt van de belangstelling staat, dat is toch iets prachtigs?", zegt hij daar later over. Hij ontwikkelt een eindeloos geduld om te trainen. Munten, kaarten en balletjes rol len constant door zijn vingers. De biljart ballen dreunen regelmatig op de grond, tot wanhoop van de buren. Hij begint met optredens in de buurt en meet zichzelf de artiestennaam Rosaldi aan. Die vindt hij later te goedkoop. Het wordt Richard Ross. Onder die naam treedt hij op tijdens het Nationaal Goochel Congres in 1965 waar hij, in een geleend rokkostuum, de derde prijs wint. Bij goochelwinkel Cortiny neemt de de monstrates ontslag. Ross kan zijn baan overnemen, een geschenk uit de hemel. Hij kan zich de hele dag bezig houden met goochelen. In die tijd ontmoet hij ook de veertienjarige Ger Copper, die bij hem in de leer gaat. Het is het begin van een vriendschap voor het leven. Ross geeft Ger gratis les. De jon gen, die later uitgroeit tot een groot illusio nist en vele malen nationaal kampioen en eenmaal wereldkampioen wordt, is zo ge fascineerd door zijn oudere collega dat hij hem exact kopieert. „Ik was een soort mi- ni-Richard." Ross heeft een enorme creativiteit. Hij oe fent fanatiek op het vervolmaken van de kaartenroutine (Self Cutting Deck), waar bij een spel kaarten zich vanzelf in tweeën deelt. Begin jaren zeventig perfectioneert hij zijn versie van de Linking Rings, losse ringen die goochelaars via slaan in elkaar haken. Ross maakt zijn eigen variant: hij laat het voorkomen alsof de ringen in el kaar smelten, waardoor de illusie veel ster ker wordt. Munten en kaarten maakt hij groter. Zo is de illusie voor mensen achter in de zaal ook te zien. Het betekent wel dat hij een aparte manipulatietechniek moet ontwik kelen om er vloeiend mee te werken. In 1970 doet hij mee aan het FISM-wereldcon- gres van goochelaars in Amsterdam. De 24-jarige 'rooie tovenaar' manipuleert zo gemakkelijk met zijn grote munten en kaarten, dat hij er de jongste wereldkampi oen aller tijden mee wordt. Iedereen stort zich op Ross, die naar eigen zeggen nooit een goochelboek heeft inge keken. Maar zijn no-nonsense aanpak kan niet iedereen bekoren. Henk Vermeyden en Fred Kaps, de twee goochelgrootheden van dat moment, moeten niet veel van hem hebben. De gedistingeerde Kaps kijkt een beetje neer op de kwajongen Ross, met zijn dubbelzinnige humor. Ross wordt beroepsgoochelaar. In 1973 wordt hij in Parijs voor de tweede keer we reldkampioen. Zelf relativeert hij zijn pres tatie. „Dat wereldkampioenschap is alleen maar een diploma, een soort rijbewijs. Je bent geslaagd en nu moet je bewijzen dat je ook nog een auto kunt besturen." Het goochelen is belangrijk. Maar nog be langrijker in zijn leven is plezier maken en gezelligheid. Waar hij ook gaat of staat, al tijd verzamelt de goochelaar mensen om zich heen. Hoe slordig hij ook is met af spraken, niemand kan echt boos op hem worden. Daar was hij, zeggen ze, veel te aardig voor. In 1975 ontmoet hij Veronique Dabrowski, Frans fotomodel en mannequin. Ze kun nen elkaar amper verstaan, maar de liefde overwint alle taalbarrières. Veronique wordt zijn nieuwe assistente en echtgeno te. Begin jaren tachtig krijgt Ross een beetje genoeg van het maanden lang van huis zijn. Hij wil het liefst in eigen land aan de slag. Dat doet hij met een aantal tv-shows voor loop van der Ende: de 1-2-3-show, gepresen teerd door Rudi Carell met onder meer Piet Bambergen en Connie van Gorp. Ook koopt hij een oude bollenschuur in Ben nebroek. Hij wil een eigen goochelclub in Nederland beginnen. Zijn Magic Art Cen ter (MAC) wordt het trainingscentrum voor de tv-show. Het oefenen loopt vaak uit op spelletjes tot diep in de nacht Ver stoppertje spelen, tot in de keukenkastjes aan toe. Op een gegeven moment krijgt Ross een brainwave en bedenkt zijn Magie Spray. Die hij in een van zijn tv-shows introdu ceert met een liedje: 'Zit je ergens mee, Ma gie Spray, je schoonmoeder hoezee, ver dwijnt er zomaar mee, Magie Spray, heb je reuze zin, maar krijg je 'm er niet in, Magie Spray." Het MAC wordt een ontmoetingscentrum voor goochelaars. Bovendien is het een po dium voor presentaties en exclusieve shows. Ross coacht jonge vakgenoten, zo als Dan LeFay, Ronald Moray, Christian Farla en Peter Vogel. Daarnaast doet hij vooral bedrijfspresentaties en openingen. Dat doet hij op de voor hem kenmerkende wijze: alles op het laatste moment en zon der een goede berekening van de kosten. Met zijn voortdurend improviseren drijft hij zijn team vaak tot wanhoop. Hij kan niet anders, zegt Ross. „Ik presteer het best wanneer de stress tot mijn kruin staat" Een Van zijn meest memorabele presenta ties is die van de nieuwe Fokker 50 in 1986. Ross krijgt de opdracht het vliegtuig uit het niets tevoorschijn te toveren. Hij creëert een illusie waarbij het lijkt alsof het vliegtuig door de wolken de hangar komt binnenvliegen. Het is een spektakel van de bovenste plank, dat het journaal haalt. In april 2001 ontvangt hij de Hollywood Fellowship Award, een prestigieuze goo- chelonderscheiding. Op een dag gaat hij wat scharrelen in de tuin. Daar vindt zijn vrouw Veronique hem even later. Er waren vage signalen ge weest dat het niet echt lekker ging. Ross was zenuwachtig voor optredens, sloeg drankjes af, zei zijn vrienden wat al te na drukkelijk gedag. „Alsof hij voelde dat er wat ging gebeuren." Richard Ross is niet meer. De biografie Richard Ross, een ster kost 30 eu- ro en is te bestellen via de website www.ri- chardross.nl. Boekomslag van de biografie van goochelaar Richard Ross. Richard Ross tijdens een act in 1984. foto Poppe de Boer Goochelaar Richard Ross (1946-2001) was een Amsterdamse branieschopper. Altijd in voor een geintje, dol op gezelligheid, spelletjes, sigaretten en drank. Nu is er de biografie Richard Ross, een ster, over de man met de feilloze techniek die toppers als Ger" Copper en Hans Klok de kneepjes van het vak bijbracht. door Margot Klompmaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97