De zee zou er gewoon overal v2 Zaterdag 19 mei 2007 PZC Op de hoogste duin van Nederland krijgt de wind zo'n opwaartse zwieper, dat je er al gauw in de luwte loopt. Westwaarts glanzen zee en zand, aan de andere kant ligt Biggekerke onder handbereik. De Week van de Zee wil ons bij de les houden. We hebben iets met de zee. Maar dat weten we zelf ook wel. door Jan van Damme Uitzicht vanaf de hoogste duin van Nederland, bij Zoutelande. foto Ludo Goossens Voor de zesde keer zijn we toe aan de Week van de Zee. Het gaat een beetje moeizaam. Alsof we niet echt wil len. De paar schamele activiteiten boven de Westerschelde mogen - met alle respect - nauwelijks naam hebben, en zouden ook heel goed zonder een zeeweek tot hun recht komen. In Zeeuws-Vlaanderen speelt men enthousiaster in op het water. Zo'n veertig activiteiten dit jaar. Bij de VW en alle actieve be sturen, bedrijven en verenigingen zijn ze er maar wat trots op. De zee leeft, van d'Ee tot Hontenisse. Zelfs in een stad als Hulst, die toch al eeuwenlang geen zout meer op de lippen proeft. Het is slechts een veronderstelling. Zou het kunnen dat het enthousias me in Zeeuws-Vlaanderen gevoed wordt door de begeestering net over de grens in West-Vlaanderen? De Week van de Zee ontstond daar zo'n tien jaar geleden en richt te zich in eerste instantie vooral op scholieren. Veel excursies met de klas, een hele reeks boeken over water- en zandprojecten, van zee mansliederen tot windschilderen. Pas sinds 2002 werd het evene ment - zoals onze buren dat zeg gen - 'opengetrokken naar het bre dere publiek'. Dat was ook het jaar dat Nederland aanhaakte en be sloot een eigen, landelijke Week van de Zee te organiseren. Hoe zeer er in Europees verband ook geprobeerd wordt grenzen te slechten, met een toch betrekkelijk overzichtelijk evenement als de zeeweek is dat in elk geval niet ge lukt. West-Vlaanderen besteedde kust een Week van de Zee weinig natuurlijk aandoet. In Zeeland zou den we het eigenlijk elke dag over de zee moeten hebben, het hele jaar door. Anders gezegd: een pro vincie die zich een delta noemt, zou geen Week van de Zee nodig moeten hebben. Helaas, zo zitten de zaken niet in elkaar. Sinds we dijken kunnen bouwen hebben we met man en macht geprobeerd om de zee bui ten te sluiten. Het ruime sop, daar niet opnieuw meemaken. Maar als de zee zo goed is afgeschermd, dat je een rondje door de provincie kunt maken zonder te dobberen, is er ergens iets mis gegaan. Een ge voelig thema, natuurlijk, het tu mult over de eventuele ontpol- deringen is net een beetje geluwd. Toch zou - als er niet meteen stel lingen worden betrokken - er best eens nagedacht kunnen worden over de vraag hoe we een voor alle inwoners zeewaardige provincie kunnen worden. Een gewest waar de zee gewoon aanwezig is en niet moet worden opgezocht. Nu dat nog wel het geval is, namen we afgelopen week op een wisselvalli ge doordeweekse voor jaarsdag de moeite om te kijken of het op- of afgaand water was. De Week van de Zee stond immers voor de deur. Met het thema 'In vo gelvlucht' in het achterhoofd, be klommen we de 122 treden van de duin bij Groot-Valkenisse. Hoger dan de 47 meter daar kun je op Ne derlandse en Belgische zeewerin gen niet komen. Het is een hoop zand met historie. Er zijn munten gevonden, die in het jaar 192 na Chrisms gedateerd konden wor den. Al met al heeft het 2000 jaar geduurd voor de toenmalige strand- 'Als de zee zo goed is afgeschermd, dat je een rondje door de provincie kunt maken bijna zonder te dobberen, is er ergens iets misgegaan' dit jaar van 27 april tot 13 mei aan dacht aan de natuur en cultuur op de grens van water en land. Het overkoepelende thema was 'smaak', voor de tweede achtereen volgende keer. Proef eens een visje, zo mag je het ook zeggen. De Ne derlandse Week van de Zee begint vandaag. En heeft ook iets met eten, maar dan voor wie warm loopt voor vogeltrek en foerageer- gebieden. In tegenstelling tot in Vlaanderen kan er veel gekeken en veel minder geproefd worden. Een andere reden dat de Week van de Zee niet erg van de grond lijkt te komen, moet wellicht in een heel andere richting worden ge zocht. We komen zo zoetjes aan om in de 'weken van'. Van boeken tot lingerie, van oesters tot psychia trie, er gaat geen week voorbij of er staat wel een of ander thema op de agenda. In die stortvloed baart de zee weinig opzien. Bijkomende factor is dat zeker in een gewest met zo'n 350 kilometer was weinig plezier aan te beleven. Alleen wie er zijn brood mee moest verdienen, waagde zich aan en op het water. Pas veel later wer den daarover heldenverhalen ge schreven, die jonge harten sneller deden kloppen. De zee buiten sluiten luk te lang niet altijd. Na 1953, de laatste grote rampzalige overstro ming, werden de zaken nog drasti scher aangepakt. Zeegaten werden gedicht of met beweegbare klep pen tot rust gemaand. Door alle dammen, dijken en ook bruggen en tunnels werden veerdiensten overbodig. Afgezien van de toeris tische pontjes hebben we er nog één, een haperend fietsvoetveer tussen Vlissingen en Breskens. Heel voorzichtig begint het besef door te dringen, dat we met de Del tawerken misschien een tikje zijn doorgeschoten. Veiligheid is een groot goed, een Ramp willen we wal de hoogste duin van Panne tot Den Helder werd. Verhalen en do cumentaires over de oersaaie Ne derlandse kust met langs een li niaal getrokken dijken worden daar met uitzicht op Vlissingen, Breskens, Knokke - waar zich een regenffont aandient - Zoutelande, Westkapelle en Middelburg op slag gelogenstraft. Een bezoek aan mi- niatuur-Walcheren is niet meer no dig. Op het strand lijkt een lange rij strandhuisjes de voet van de dui nen te beschermen. De zich terug trekkende zee wordt door schuim- strepen getekend. Op de top van de duin hebben zwaluwen hun speeltuin ingericht. Ze cirkelen bo ven de struiken aan de landkant en maken uitschieters tot boven het wandelpad, waar ze zich uitgelaten in de opwaartse luchtstroom laten vallen. Het was dus eb. En toen moest de Week van de Zee nog beginnen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 86