Buitenland Lonen Wereldbank op straat Bloedige aanslag op moskee India leidt tot rellen VS komen snel met opvolger Wolfowitz VS legaliseren twaalf miljoen immigranten wszssm Kapitein Kapahulehua overleden PZC Zaterdag 19 mei 2007 7 Riante vergoedingen voor bestrijders van armoede in de wereld. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het conflict rond Paul Wolfowitz heeft niet veel goed gedaan voor het imago van de Wereldbank in de VS. Niet al leen zijn de bureaucratische machtsspelletjes aan het licht geko men, ook de riante salarissen van de tienduizend werknemers zijn nu algemeen bekend. De Wereld bank wil armoede bestrijden, te beginnen bij het eigen personeel, zo is de indruk. Zo zal de opvolger van Wolfowitz weer ruim 400.000 dollar per jaar krijgen om de ar moede en honger uit de wereld te krijgen. Wolfowitz kwam ten val, omdat hij zijn vriendin Shaha Ri- za een salarisverhoging gaf van 133.000 naar 193.000 dollar. De Li bische Britse ontving dat belasting vrij, net als alle andere buitenland se werknemers op het hoofdkan toor in Washington. Het Ameri kaanse personeel krijgt belasting gedeeltelijk vergoed door de bank. Door de machtsstrijd rond Wolfo witz zijn Amerikaanse media ook uitvoerig gaan kijken naar de ver goedingen die andere armoedebe strijders krijgen. Duidelijk is dat niemand te klagen heeft. Het ge middelde jaarsalaris ligt rond de 124.000 dollar. De top van de bank 'Wereldbank is als Hotel California; niemand checkt ooit uit' heeft het nog beter voor elkaar. Ie mand als Ad Melkert verdiende er voor.zijn vertrek naar de VN zo'n 230.000 dollar belastingvrij, meer dan een Amerikaanse minister. Ruim 17 procent van het perso neelsbestand incasseert jaarlijks tussen 170.000 en 232.000 dollar. De secundaire voorwaarden zijn ook uitstekend. Medewerkers van de ontwikkelingsbank vliegen stan daard eerste klas. In het buiten land verblijven ze altijd in de beste Paul Wolfowitz hotels. Als ze een tijd overzee moe ten dienen, krijgen ze alle kosten vergoed. Een krant vergeleek een baan bij de Wereldbank al met 'Hotel California': niemand checkt ooit uit. Het leven bij het instituut is simpelweg te goed. Vooral de rechtse Wall Street |our- nal, die meent dat Wolfowitz het slachtoffer is van een hypocriet machtsspel, hamert erop dat de riante vergoedingen aangepakt moeten worden. De krant noemt de Wereldbank een 'corrupt insti tuut', dat wordt misbruikt om uit gerangeerde politici een riant be taalde baan te bezorgen. Niet alleen het aanzien van de We reldbank is door de affaire-Wolfo- witz ernstig beschadigd, de kwes tie kan de allerarmste ontwikke lingslanden duperen, denkt profes sor ontwikkelingseconomie Jan Willem Gunning van de Vrije Uni versiteit Amsterdam. De Wereldbank kent voor de aller armste ontwikkelingslanden een speciaal fonds dat binnenkort weer moet worden gevuld. „Daar voor dienen de Amerikanen en de Europeanen met elkaar te onder handelen over wie hoeveel betaalt. De emoties zijn hoog opgelopen en dat bemoeilijkt zo'n overleg. Het gevolg kan zijn dat de armste landen uiteindelijk minder geld krijgen." Elf doden en ruim dertig gewonden bij bomaanslag. NEW DELHI - Een bomaanslag op een historische moskee in de Zuid-Indiase stad Hyderabad heeft gisteren aan elf mensen het leven gekost. Er vielen meer dan dertig gewonden. Na de aanslag braken rellen uit, waarbij zeker twee do den vielen. De politie heeft dat be kendgemaakt De bom ontplofte toen de gelovi gen na de vrijdagdienst de Mecca Masjid, een moskee uit de 17de eeuw, verlieten. Doorgaans wordt de dienst door zo'n tienduizend mensen gevolgd en de explosie ver oorzaakte paniek. Vrijwel meteen ontstonden protesten van mos lims die er schande van spraken dat de politie hun bevolkingsgroep niet meer bescherming biedt. Som migen begonnen agenten met ste nen te bekogelen, waarop de poli tie traangas inzette en de menigte uiteen probeerde te jagen om de ambulances doorgang te verlenen. Later werd ook met scherp gescho ten op betogers, en daarbij vielen ten minste twee doden. De aan slag en onlusten wekten vrees voor een plaatselijke oorlog tussen hindoes en moslims. Spanningen tussen die bevolkingsgroepen zijn in Hyderabad in het verleden her haaldelijk tot uitbarsting gekomen. De premier van deelstaat Andhra Pradesh waartoe de stad behoort, maande tot kalmte. Hij noemde de aanslag een daad van 'sabotage van de vrede en rust in het land.' Nieuwe president Wereldbank moet minder omstreden zijn. Washington - De Amerikaanse president Bush zal op korte ter mijn een kandidaat presenteren die Paul Wolfowitz moet opvol gen als president van de Wereld bank. Het Witte Huis gaat ervan uit dat ook de volgende leider van de ontwikkelingsbank een Ameri kaan zal zijn. Een woordvoerder van Bush bevestigde dat gisteren. De nieuwe president van de We reldbank zal minder omstreden zijn dan Paul Wolfowitz. De VS willen een kandidaat die voor ie dereen acceptabel is, omdat lang niet alle lidstaten nog van mening zijn dat een Amerikaan automa tisch de leiding moet krijgen. Wolfowitz kondigde gisternacht zijn ontslag aan nadat dagenlang was onderhandeld over de voor waarden van het vertrek. Op aan dringen van Wolfowitz verklaarde de Wereldbank dat de president 'naar eer en geweten' had gehan deld bij het wegpromoveren van zijn vriendin. 'Fouten van meerde re personen' werden als oorzaak van het schandaal opgevoerd. Minister Bert Koenders voor Ont wikkelingssamenwerking vindt het goed dat Wolfowitz de eer aan zichzelf heeft gehouden. „Zijn ver trek was onvermijdelijk." Honolulu - Kawika Kapahulehua, de kapitein die in 1976 de histori sche oversteek van Hawaï naar Ta hiti maakte met een replica van een traditionele Polynesische ka no, is donderdag op 76-jarige leef tijd overleden. Dat heeft de Polyne sian Voyaging Society gemeld. Ka pahulehua was de eerste in zeshon derd jaar die de oversteek maakte met het traditionele zeilvaartuig, met twee rompen en een lengte van negentien meter. Dat zei Nai- noa Thompson, die indertijd op de terugreis meevoer met de kano, de Hokulea. Washington - Na maanden van praten hebben senatoren en het Witte Huis een akkoord bereikt over hervorming van de immigra- tiewetten. Het moet leiden tot lega lisering van ongeveer twaalf mil joen illegale immigranten in de VS. Maar er klinkt ook al kritiek op het compromis. De leiders van de Democraten in zowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat heb ben al laten weten niet volledig te vreden te zijn. Nancy Pelosi, de zeer invloedrijke Democratische voorzitter van het Huis, verklaarde zich 'ernstige zorgen te maken over sommige elementen van het voorstel'. Ze voegde eraan toe: „De wet moet in de Senaat worden ver beterd." Volgens het plan wordt eerst gewerkt aan de indamming van de stroom illegale immigran ten. Dat zal onder meer gebeuren door de versterking van de grens politie met ongeveer 18.000 man. Verder komen er tientallen radar en cameratorens langs de grens met Mexico en worden nieuwe hekken langs deze grens aange legd. Ook zullen de autoriteiten harder gaan opgetreden tegen werkgevers die illegalen in dienst nemen. De illegalen die al voor 1 januari 2007 in de VS waren, moeten vol gens het voorstel een boete van 5000 dollar betalen en krijgen dan een zogeheten Z-visum die ze uit eindelijk in staat zal stellen om in aanmerking te komen voor een permanente verblijfsvergunning. Ook komt er een nieuw visum waarmee mensen voor twee jaar in de VS kunnen werken. Dit vi sum kan maximaal twee keer ver nieuwd worden. Het immigratie- vraagstuk verdeelt beide partijen, waardoor een compromis moeilijk bereikt kon worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7