'Ouwen toeter' Zeeland Scheldetheater haakt met plein in op evenementen ||®t: Roctus stapt op bij Algemeen Belang Hulst op zijn gemakje Sigarettenroof Blommaert vertelt 30 Zaterdag 19 mei 2007 PZCZ Zes jaar na de opening beschikt het theater over alle faciliteiten. door Wout Bareman TERNEUZEN - Bijna zes jaar na de opening is het Scheldetheater in Terneuzen eindelijk af De parkeer garage is gereed en werklieden leg gen momenteel de laatste hand aan het Theaterplein. Directeur F. Lievens: „We gaan dat plein opti maal benutten. Het is een leuk ex traatje. Er kunnen nu ook voorstel lingen of optredens in de open lucht worden gehouden. Boven dien is er nu ruimte voor een ter ras." Het theater haakt ook in op ande re evenementen in de stad, zoals de Havendagen, het jazzfestival én de aankomst van de Eneco-wieler- ronde. Het (bijna) afgelopen seizoen trok het theater opnieuw 55.000 bezoe kers. Lievens: „Dat aantal haalden we de afgelopen seizoenen ook al; er is dus sprake van een stabilise- SP benieuwd naar positie van ABH-wethouder Maas. door Harold de Puysseleijr HULST - Fons Roctus is opgestapt als voorzitter van de politieke groe pering Algemeen Belang Hulst (ABH). Hij heeft zelf zijn conse quenties getrokken uit de reacties op de pittige uitspraken die hij vo rige week deed over het functione ren van de gemeentepolitiek. Roc tus trok de integriteit van veel loka le en regionale politici in twijfel, met uitzondering van PvdA'er Ma ria le Roy. De fractie van de Socia listische Partij (SP) in de gemeente raad reageerde onmiddellijk met schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Die worden donderdag 24 mei be antwoord tijdens de raadsvergade ring. Algemeen Belang is met wet- ring. Op een potentieel van zo'n 100.000 Zeeuws-Vlamingen is dat een respectabel aantal." Het thea ter trekt overigens steeds meer toe schouwers uit de Vlaamse grens streek. Volgens Lievens komen de Vlamingen af op het uiterst geva rieerde aanbod van voorstellingen. „De Belgen zijn dat in eigen land kennelijk niet gewend. Maar we hebben duidelijk ook steeds na drukkelijker een grensoverschrij dende functie." Die wordt versterkt door een uit wisselingsproject van het Schelde theater, De Bijloke in Gent en het Concertgebouw in Brugge. Het project Cultuurpromotie Schelde- mond wordt gesteund door de drie Euregio-provincies en gesubsi dieerd door 'Brussel'. Het Scheldetheater heeft voor ko mend seizoen zo'n 110 voorstellin- Het theater in Terneuzen is einde- lijk af. Al eerder werd de parkeer garage voor de deur in gebruik genomen. Nu is ook het Theater plein bijna klaar. houder Toon Maas vertegenwoor digd in het college van B en W. Als de wethouder het met een of meer uitspraken van Roctus eens is, moet ook Maas daar de conclu sie aan verbinden dat hij moet af treden, zo vindt de SP. De socialis ten zeggen het overigens te betreu ren dat Roctus als voorzitter van Algemeen Belang is teruggetreden, omdat hij veel voor de politiek in de streek heeft betekend. „Nu Roctus de consequentie heeft getrokken uit zijn uitspraken, is het aan Maas om duidelijkheid te verschaffen over zijn positie in het college", zegt SP-fractievoorzitter Ger van Unen. Maas zegt dat hij niet van plan is af te treden als wethouder. Hij vindt de uitlatingen die Roctus heeft gedaan veel te ver gaan. Voor zitter Fons Dobbelaer van de ge meenteraadsfractie van ABH zegt dat ook de fractie afstand neemt gen geprogrammeerd. Het nieuwe seizoen begint op zaterdag 22 sep tember met een concert van het Noord Nederlands Orkest en wordt op dinsdag 13 mei afgeslo ten met een optreden van Karin Bloemen. Op het programma prij ken voorts onder anderen namen als Magna Carta, Golden Earring, Will Tura, Belle Perez, Racoon, The Rosenberg Family, Marianne Weber, de Lama's, Dolf lansen, Da na Winner, Moscow Circus on Ice, het Don Kosaken Chor Rusland, Jeans, Najib Amhali, Tineke Schou ten, Guus Meeuwis, Linda van Dy- ck en Tom Jansen, Purper, Bert Visscher, Acda en de Munnik, Rob de Nijs, Lenny Kuhr, Kommil Foo, Frank Boeyen, Benny Neijman, Jürgen Raymann en Jan-Jaap van der Wal. De voorverkoop begint dinsdagochtend (22 mei) om tien uur. Die dag verschijnt ook de nieuwe seizoensbrochure met aan dacht voor alle voorstellingen en een bestelformulier. Er kan ook worden besteld via de website www.scheldetheater.nl Vertrekkend ABH-voorzitter Fons Roctus. van de uitspraken. De veroorzaker van de politieke storm wil zelf niet te veel woorden meer vuilmaken aan zijn uitspraken, waar hij overi gens wel volledig achter blijft staan, zo zegt Roctus. „Ik had niet verwacht dat het zo hard over zou komen. Om verdere ruzie te voorkomen, heb ik beslo ten er een punt achter te zetten", aldus Roctus. Jan Goossen speelt al 80 jaar bij harmonie in Kloosterzande. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Als Jan Goossen het nog vijf of tien jaar volhoudt, dan heeft de Koninklijke Neder landse Federatie van Muziekvereni gingen (KNFM) een apart pro bleem; voor een dergelijk jubi leum is geen speldje. Goossen (89) blaast nu tachtig jaar mee bij de Koninklijke Harmonie Sint Cecilia uit Kloosterzande. Met recht een 'ouwen toeter'. Hij was nog maar een klein knaap je, maar Goossen weet het nog goed; de blinkende trombone van zijn vader die in het ouderlijk huis aan een spijker boven de kachel hing. „Daar oefende ik op, maar moeder had dat liever niet en va der mocht het al helemaal niet we ten. Instrumenten in die tijd wer den behandeld alsof ze van goud waren." Op negenjarige leeftijd mocht Jantje dan eindelijk in de harmonie. Na zes weken mocht hij al meespelen, op de bugel. Na de bugel werd het de alto, daarna de bariton en inmiddels is de tuba al ruim dertig jaar zijn grote liefde. Het instrument is eigendom van Sint Cecilia („De euro's groeien niet aan de bomen hoor, waarom zou ik er een kopen als ik hem van de harmonie krijg?") en echtgeno te Tessa zorgt ervoor dat de tuba voor elk optreden zo blinkt dat het pijn doet aan de ogen. Met zil verpoets doet ze dat. En grondig. Goossen is steeds veranderd van instrument omdat hij zo meer par tijen kon spelen. Hij vergelijkt het met promotie maken. „En als je eenmaal op één koperinstrument kunt spelen, dan kun je op alle maal spelen. Ik heb spijt dat ik nooit geleerd heb klarinet te spe len." Inmiddels prijken er op het uniformjasje al een heleboel jubi leumspeldjes van eremetaal. Som mige met zirkonia of een robijntje. Vanavond komt er eentje bij als Goossen, tijdens een jubileumcon cert van Sint Cecilia in de Honte- nissehal opnieuw wordt gehul digd, samen met baritonsaxofonist Frans van Waes (zestig jaar lid) en Els de Loos die veertig jaar aan de harmonie is verbonden. Goossen spant de kroon, speldjes voor een tachtigjarig lidmaatschap worden niet vaak uitgedeeld. „Maar een unicum is het ook niet", zegt Mar cel de Paauw, jubileumfunctiona ris van de Zeeuwse afdeling van de KNFM. „Vorig jaar was er nog ie mand op de Bevelanden tachtig jaar lid. Ik heb een dergelijk jubi leum in tien jaar nu twee keer meegemaakt." De Paauw signa leert een vervelende trend. „De aanvraag voor speldjes voor veer tig-, vijftig- en zestigjarige jubilea nemen toe, maar die voor 12,5 en Jubileumspeldjes van muziekvereniging stoppen bij tachtig jaar vijfentwintig jaar nemen juist af Mensen halen zulke jubilea vaak niet eens meer. Maar wie zijn eer ste jubileumspeldje krijgt, is meest al wel een blijvertje." Goossen vindt dat Sint Cecilia niets te klagen heeft over jonge aanwas. „Dat komt omdat jonge ren gebruik mogen maken van on ze instrumenten als ze op de mu ziekschool zitten. En daarna ho pen we dat ze bij ons blijven en dat doen ze dan ook vaak." De Paauw is minder positief „Het is steeds moeilijker jongeren te inte resseren voor de harmonie, fanfa re, brassband, kapel of een big band. Geen idee hoe dat komt" Als het aan Goossen ligt, moet de KNFM gaan zoeken naar iets origi neels om hem over vijf of tien jaar of zelfs nog vaker mee te verras sen. Hij is vastbesloten minimaal honderd te worden. En zolang hij leeft, blijft hij lid van Sint Cecilia. Niet alleen 'oude mannen' bij muziekverenigingen Bij de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen zijn ruim 1400 verenigingen aangesloten. De federatie behartigt de belangen van 77.000 individuele leden. Van het totale ledenbestand is circa 56 procent jonger dan dertig jaar. Het ledental bestaat voor ongeveer 57 procent uit mannen. Tot de KNFM behoren ook signaal-, majorette-, twirl- en color guard- verenigingen. Philippine - Uit een winkelpand in Philippine is tussen woensdaga vond en gisterochtend vroeg de voorraad rookwaar geroofd. De buit bestond uit rookwaren ter waarde van een paar duizend eu ro. De politie stelt een onderzoek in naar de inbraak in het Philip- piense winkelpand. door Jeanette Vergouwen NIEUW-NAMEN - Als verteller is Juli- ën Blommaert (68) een bekend streekfiguur. Als schrijver van een boek vol Kauterse vertelsels die op het gemak gelezen moeten wor den, nog niet. Maar daar komt nu verandering in. „Ik schreef wel eens een verhaaltje in het dialect van den Kauter in het voetbalblad en de carnavalskrant. Dat vond ik plezierig. George Sponselee wilde dat ik die zou bundelen. Dialect schrijven en lezen is niet gemakke lijk en ik wil zonder geweld te doen aan de taal, het leesbaar hou den. Ik denk dat ik hier aardig in geslaagd ben", vertelt Blommaert. Inspiratie vond hij op straat in ge boortedorp Nieuw-Namen waar hij als Kauterse mol tot 1996 woon de. „De meeste zaken, situaties uit de jaren '40 en '50, heb ik van ho ren vertellen. Ik heb mijn hele le ven aantekeningen gemaakt en be waard. Vertellen is totaal anders dan schrijven. Als ik vertel, pas ik me aan het publiek aan en ben ge bonden aan de tijd. In mijn boek kon ik meer Kauterse woorden kwijt zoals verduiken (verstoppen), pielewieter (worm), de krachtterm gorténdieje en nar de wieter lüüpen (Iaat hem opkrassen). Door die woorden wordt een verhaal beel dend, smaakvoller." De titel Op 't Gemakske is dubbel: het boek moet niet te vlug gelezen worden Rasverteller Juliën Blommaert heeft zijn verhalen voor het eerst in een boek gebundeld. foto Wim Kooijman en liefst hardop om het dialect extra uit te laten komen en lezen op het gemak is een veel voorko mende bezigheid. Blommaert, die een transportbedrijf had, vertelt graag over zijn dorp waar alles draaide om de visserij. Het boek is te koop in café 't Rost Zand in Nieuw-Namen en boekhandels in Hulst en Kieldrecht. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 76