Binnenland 'Ik keek om, en daar stond die enorme aap' 'Rutte zette aan tot rassendiscriminatie' Smolders klaagt burgemeester van Tilburg aan 6 Zaterdag 19 mei 2007 PZC Studente ontsnapt aan zilverruggorilla door keuken in te vluchten. door Floor Ligtvoet ROTTERDAM - „Ik hoorde glasgerin kel en keek om. Daar stond die enorme aap in het restaurant. Al les sloeg-ie kort en klein." Pa bo-studente Nicolette Boers staat nog na te trillen van Bokito, de zil verruggorilla die gistermiddag op nog onbekende wijze zijn apen rots in dierentuin Blijdorp wist te ontvluchten. Op het parkeerterrein vlakbij enke le politieauto's komt ze langzaam op adem. Bokito lastige puber - De gisteren ontsnapte 11-jari ge mannetjesgorilla Bokito uit de Rotterdamse dierentuin Blij dorp zit in de puberteit. Dat zou een reden kunnen zijn voor zijn ontsnapping. Dit zegt een woordvoerder van het Apeldoornse dierenpark Apen- heul, expert op het gebied van apen. „Als de aap buiten het hek komt, raakt hij in paniek of zet het op een lopen naar een rustig plekje." Volgens de woordvoerder staan gorilla's niet bekend om hun lef en la ten ze zich niet zo snel uitda gen, behalve wanneer ze hun jonkies en vrouwtjes moeten verdedigen. Mogelijk voelde Bo kito zich uitgedaagd, maar dat is onduidelijk. - De gorilla is de grootste mens aap. Mannetjes worden meer dan twee meter en kunnen een gewicht van 250 kilo berei ken. De vrouwtjes zijn kleiner en we gen maximaal 100 kilo. Mannetjes worden zilverrug ge noemd, omdat ze een zilver kleurige rug hebben. De zilver- kleur komt pas na tien jaar. De zilverrug is het hoofd van een familiegroep die verder uit vijf tot acht vrouwtjes en hun jongen bestaat. Gorilla's kunnen soms tot vijf tig jaar oud worden. De ambulance is dan al weg met een vrouw die door het dier in haar hand is gebeten. „Ik ben gelukkig snel de keuken in gevlucht en ben zo ontsnapt", zegt Boers met grote, nog waterige ogen. „Dat beest was hartstikke eng." Rennend door het park joeg de 180 kilo zware reus vele bezoekers de stuipen op het lijf „Buggy's vlo gen door de lucht. Iedereen rende weg. Uiteindelijk kwam de gorilla met een enorme vaart op ons af', vertelt André van der Linden die met zijn gezin net in het restau rant zat. „Dwars door de glazen deur liep hij, nog geen halve meter van me vandaan." Nu hij veilig buiten staat, vindt hij het wel een avontuur. „Het was best bijzonder", klinkt het nuchter- tjes. Voor zijn zoontjes en vrouw is de spanning misschien toch iets te 'Dwars door de glazen deur liep hij, nog geen halve meter van me vandaan' veel geworden. Wat stil en bleek jes staan ze aan zijn zijde. Ondertussen stromen duizenden bezoekers naar buiten. Volgens Nicolette Boers had het personeel geen enkel idee wat het moest doen. „Er is een gorilla ont snapt, riep een medewerker ons toe. Maar verder gebeurde er niets." „Al met al toch niet zo'n ideaal uitje voor met de klas", besluit een medestudente. Er vormt zich een rij voor de die rentuin van mensen die hun geld terug willen. De ontsnapping van de levensgevaarlijke gorilla heeft hun dag toch een beetje verpest. Anderen besluiten zich buiten te vermaken met het kijken naar de toegestroomde pers. Velen van hen stonden niet oog in oog met de gigant en vinden de ontruiming vooral lastig en jam mer. Als ruim een uur later de meeste gasten op weg naar huis zijn, gaan de deuren van de dierentuin toch weer open. Bokito is inmiddels verdoofd met een pijltje uit het geweer van de dierenarts. Hij slaapt nu zijn roes uit in het binnenvertrek. Een enkeling durft het weer aan. Zo ook het gezin Troost. „Ia, hij is nu toch gevangen en verdoofd", zegt vader Armin. „Als de politie zegt dat het weer goed is, dan ver trouw ik daar op", vindt ook zijn vrouw. „Of vind jij dat raar?" Op hun gemak en in relatieve stilte be kijken ze het park. Nog nooit eerder hadden ze de die rentuin bijna voor zichzelf Staatssecretaris gaf advies om Somaliërs te controleren op fraude. door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - WD-leider Mark Rut- te heeft volgens de Haarlemse rechtbank in 2003 gemeenten aan gezet tot rassendiscriminatie. Rut- te was toen nog staatssecretaris van Sociale Zaken. Hij adviseerde in een brief aan gemeenten alle cir ca 25.000 inwoners van Somali sche afkomst te traceren en op eventuele fraude te controleren. Aanleiding was de verdenking dat enkele tientallen Somaliërs bij standsfraude hadden gepleegd. Vol gens de rechtbank in Haarlem is dat discriminatoir en in strijd met de grondwet. De rechtbank velde haar oordeel mede op grond van een brief van Rutte. Ze behandel de een zaak van een Somalische man die werd onderworpen aan een fraudeonderzoek. In de bewus te brief adviseerde Rutte hoe ge meenten inwoners van Somali sche afkomst kunnen achterhalen, door in de gemeentelijke basisad ministratie op geboorteplaats te se lecteren. Ook adviseert hij alle So maliërs die tevens een bijstandsuit kering ontvangen nader te bekij ken. De rechtbank in Haarlem oor deelt dat een onderzoek dat 'uit sluitend gericht is op personen van Somalische afkomst strijdig is met de grondwet. Die verbiedt dis criminatie op welke grond dan ook. Volgens de rechtbank is er sprake van 'discriminatie naar ras, omdat het een groep mensen van Somalische afkomst betreft, onge acht de nationaliteit van de betrok kenen'. De rechtbank verwijst naar de brief van Rutte. De gemeente Haarlem maakte op grond van het advies van Rutte een lijst van 84 namen van Somali sche inwoners die een bijstandsuit kering kregen. Allen werden onder worpen aan nader administratief onderzoek en een huisbezoek. De woordvoerder van Mark Rutte laat weten dat de WD-leider eerst wil weten wat de motivering van de rechtbank is, voordat hij zal rea geren. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken zegt foto ANP dat de uitspraak geen gevolgen heeft voor het rijksbeleid. „Sinds 2004 zijn gemeenten en niet lan ger het rijk verantwoordelijk voor de fraudebestrijding. Daarbij had die oproep een actuele aanleiding. Er waren signalen dat er veelvul dig werd gefraudeerd met bij standsuitkeringen door Soma liërs." De gemeente Haarlem zegt de zaak te betreuren. TILBURG - Gemeenteraadslid Hans Smolders van De Lijst Smolders Tilburg doet aangifte tegen burge meester Vreeman en de wethou ders van Tilburg. Dit maakte Smol ders gisteren bekend. Volgens hem heeft het college van B en W straf baar gehandeld met het onterecht wachtgeld uitkeren aan ex-raadsle- den. Smolders werd woensdag aan gehouden wegens het lekken van informatie. Vervolgens besloot het college enige tijd geen van de frac ties vertrouwelijke informatie te verstrekken. De wachtgeldkwestie werd vorig jaar geopenbaard door Smolders, de ex-chauffeur van Pim Fortuyn. Pensioengerechtigde raadsleden die vertrokken kregen wachtgeld. Binnenlandse Zaken stelde dat dat geld niet voor hen is bedoeld. Het wachtgeld staat gelijk aan een werkeloosheidsuitkering en dient als overbrugging naar een nieuwe baan. Binnenverblijf] Eorillajs Kijkhut bezoekers infographic: CvW foto: Blijdorp Gorilla Bokito Bokito sleepteen bezoekster enkele meters mee. In een half uur tijd heeft Bokito paniek veroorzaakt in Diergaarde Blijdorp. Een reconstructie van zijn wandeling door het park. meter Naar hoofdingang O 14.30 uur Bokito jr springt over de gracht en ontsnapt uit zijn verblijf. O Bokito jaagt bezoekers op het terras van het Oewanja-restaurant stuipen op het lijf. O 14.50 uur Bokito stormt restaurant binnen. Blijdorp wordt ontruimd. Gealarmeerde schiet- ploeg verdooft Bokito. Hij raakt om 15.50 uur buiten bewustzijn en wordt terug naar zijn verblijf gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6