Zeelan Voedselbank heeft nooit helpende handen te veel Vikingen nemen Reddingboot vaart naar Zweden Van elkaar leren is doel uitwisselingsproject SI Nachtbus 30 I Zaterdag 19 mei 2007 PZC Hulporganisatie houdt op 9 juni voor tweede keer supermarktactie. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Een artikel in de krant? De medewerkers van de Voedsel bank Schouwen-Duiveland ne men graag de tijd. En zien meteen tal van mogelijkheden. Want de supermarktactie van 9 juni moet publiciteit krijgen. Net als vorig jaar wordt mensen gevraagd extra houdbare producten te kopen en die bij de ingang aan vrijwilligers van de Voedselbank af te staan. En hopelijk lezen potentiële vrij willigers het stukje. Er zijn er nu zo'n vijftig, maar helpende han den bij het inpakken van pakket ten of het ophalen van producten zijn er nooit te veel. Datzelfde geldt voor gulle middenstanders: die moeten hun producten die ze over hebben voortaan niet weg gooien, maar aan de vrijwilligers geven. En bovendien: ook mensen die in aanmerking komen voor hulp melden zich misschien mak kelijker dankzij wat publiciteit. Die laatste groep goed bereiken, is momenteel de grootste zorg van de nieuwe bestuursleden, die nu enkele weken bezig zijn. Iedereen die aan landelijk vastgestelde crite ria voldoet, kan via maatschappe lijk werk de Voedselbank inschake len. „Mensen schamen zich vaak bij ons aan te kloppen", vertelt Iri- na Knepper. „Wij denken dus dat er veel minima zijn die hier nog niet komen, maar een extraatje goed kunnen gebruiken." Nu maakt de Voedselbank per week een veertigtal pakketten, ver tellen Knepper en haar collega Mir jam Jumelet in het Leger des Heils-gebouw in Zierikzee. Ze zijn daar elke vrijdag van elf tot één. Mensen druppelen er binnen om een pakket op te halen. De één ver- Wl De Voedselbank Schouwen-Dui- veland helpt per week veertig mi nima aan een pakket eten. De or ganisatie wil steeds meer een be grip worden in de streek. dwijnt snel weer, de ander blijft even voor een praatje en een kop je koffie. Ook in Renesse en Brou wershaven zijn uitgiftepunten. Aan het uitdelen gaan flink wat uurtjes werk vooraf. Op donder dag rijden chauffeurs het hele ei land over: langs (groente)boeren, bakkers en winkeliers. En naar Middelburg, waar het hoofdkan toor van het rayon zit en naar Rot terdam waar vandaan producten worden aangeleverd. De opbrengst gaat naar een schuur bij Kerkwer- ve, waar de pakketten worden ge maakt: een grote voor families, een wat kleinere voor één of twee personen. Gisteren zaten er onder meer aardappelen, kiwi's, witlofj soep, een blik erwten, een zak pas ta, koffie, sap en een zakje paaseie ren in. Paaseieren in mei? „Juist zulke producten willen winkeliers graag kwijt", verklaart Jumelet. „Zelf verkopen ze die niet meer. En wij zijn er hartstikke blij mee." www.voedselbankschouwenduive- land.nl Ook bemanning die niet meegaat neemt vrij om trip mogelijk te maken. door Martijn de Koning NEELTJE JANS - De reddingboot Koopmansdank vertrekt op woens dag 30 mei naar Zweden. Niet om mensen in nood uit het water te halen, maar om een vierjaarlijkse conferentie bij te wonen van de In ternational Lifeboat Federation. Daar komen redders uit negentig landen samen om elkaar wijzer te maken op het gebied van kennis, materiaal, training en fondswer ving. De Zeeuwse boot vertegen woordigt er samen met de Frans Hogewind uit Terschelling de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. De Koopmansdank bezet de Noordzeekant van reddingspost Noordland bij Neeltje lans. Van de twintig vrijwilligers gaan er acht mee. Van hen is een deel alleen de heen- of terugreis aan boord. Niet alleen zij hebben overigens vrije dagen opgenomen voor de trip, vertelt bemanningslid Hans Saa- man. „We moeten natuurlijk in ac tie kunnen komen als er op de Noordzee iets gebeurt. Om daar overdag voldoende mensen voor Noormannen bieden theatermakers en kunstenaars inspiratie. door Ali Pankow BURCH - Elf eeuwen geleden wer den ze gevreesd: De beesten uit het noorden met hun blonde ha ren en rode baarden. Geen won der, want: ze moordden, brandden dorpen af, onteerden vrouwen en ver trapten het graf. Zo leert het lied in het openluchtspel De Bruiden van Burgh. Anno 2007 spreken de Noorman nen van weleer tot de verbeelding. De Vikingen bieden theaterma kers, beeldend kunstenaars en mu seumprogrammeurs een rijke in spiratiebron. In vervolg op de Stichting Historische Spelen die deze zomer de tweede reeks voor stelling brengt van 'De Bruiden...', spelen de Noormannen nu ook een rol in de veertiende editie van De Kunstschouw. Beeldend kun stenares Francine Bisscheroux uit Hellevoetsluis lanceert het project Daar komen de Vikingen in deze tiendaagse kunstmanifestatie die van 15 tot en met 23 juni in de Westhoek wordt gehouden. Verder is gedurende het gehele sei zoen in museum De Burghse Schoole in Burgh de wisselten toonstelling over Ringwalburgen te zien. De Ringwalburg, een aar den verdedigingswap gold in de tij den van monniken en ridders (500-1000) als beschuttingsplek voor de bevolking tegen de aanval len van de Noormannen. Een kleine maand voor het offi ciële begin van De Kunstschouw werpen de Vikingen hun schaduw reeds vooruit. Naast de excursie- schuur van Staatsbosbeheer aan de ingang van de Boswachterij in Westenschouwen verrijst een sta ketsel waarvan veel passanten zich afvragen wat het moet voorstellen. De aan elkaar gelaste stukken ge vlochten beton bieden de contou ren van een vikingschip. „Deze stellage dient als onderstel voor een publiek kunstwerk. Tijdens de Kunstschouw mag iedereen er een bijdrage aan leveren. Bezoekers kunnen het schip versieren met keramiek. Tijdens de weekenden en op de woensdag kunnen zij hier hun eigen kunstwerk ma ken", vertelt Francine Bisscheroux. Met leerlingen van cbs 'Onder de Wieken' heeft zij de eerste objec ten deze week al gemaakt. Daniël- le Orelio en Arnold Koopmans las ten de delen voor het vikingschip aan elkaar. Inmiddels zijn ook de voorberei dingen voor de tweede opvoerings reeks van De Bruiden van Burgh in volle gang. „De kaartverkoop is de ze week begonnen", haast voorzit ter Aad van der Wouden van de Stichting Historische Spelen zich te melden. Het succes van de op- 'Vier voorstellingen van 'De Bruid' op Schouwen en de vijfde bij ons?' voeringen vorig jaar hebben onder meer geleid tot groot enthousias me bij de Stichting Karolingische Burg in Oost-Souburg. Ook daar leeft al lange tijd de wens een bij zondere manifestatie te houden met de Burg als decor. Voorzitter Ko Hamelink zou 'De Bruiden... dan ook graag in Oost-Souburg ge speeld zien. „Vier voorstellingen op Schouwen en de vijfde bij ons?", vroeg hij de Stichting Histo rische Spelen. Hoewel Van der Wouden groot voorstander is dat de Stichting haar vleugels uitslaat, geeft hij aan dat zo'n productie niet zomaar te verplaatsen is. In overleg met wethouder Ton Cron van Vlissingen én kernbestuurdei van Oost-Souburg overlegt hij nt over busvervoer voor publiek daar vandaan naar een van de opvoerin gen in Burgh. Verder wil hij Oost-Souburg wel graag adviseren voor een eigen manifestatie. De Koopmansdank, hier op de voorgrond, vertrekt op 30 mei voor een dik ke week naar een internationaal congres in Zweden, foto Dirk-Jan Gjeltema te hebben, heeft een deel van de bemanning vakantie genomen." De redders krijgen tot 8 juni de be schikking over een vervangende boot uit IJmuiden. Als alles goed gaat, keert de Koopmansdank die dag weer terug op zijn post. Over Noormannen en Ringwalburgen De Kunstschouw Westerschouwen met het publieke kunstwerk 'Daar ko men de Vikingen', van zaterdag 16 tot en met zondag 24 juni. Het openluchtspel 'De Bruiden van Burgh' wordt opgevoerd op vrij. 22, zat. 23, do. 28, vrij. 29 en zat. 30 juni, aanvang 21.00 uur. (Kaartverkoop bij ABN Amro Zierikzee, reservering tel. 06-22295190 of via www.histori- schespefen.nl) Burghse Schoole: di. t/m zat. 14.00-17.00 u. (juli/aug. 12.00-17.00 u. RENESSE - De laatste nachtbussen vanuit Renesse (lijn 134 en 135) ver trekken vanaf vandaag om 02.35 uur. Het gaat om de bussen die op zaterdagavond rijden om het uit gaanspubliek naar huis te brengen. In de nieuwe dienstregeling ko men de laatste bussen in zowel Zie rikzee als Bruinisse om 3.15 aan. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Eikaars cul tuur en gewoonten leren kennen. En je Engels oefenen. Dat zijn de hoofddoelen van het uitwisselings programma Schouwen-Duive- land-Namestovo. Deze week waren Slowaakse jonge ren te gast in Westerschouwen. De vriendschapsbanden tussen Schou wen-Duiveland en het Slowaakse Namestovo gaan terug tot 1992. In 2005 werd een punt gezet achter de bestuurlijke uitwisselingen tus sen de toenmalige gemeente Wes terschouwen en de gemeente Na mestovo. Wat bleef was het jaarlijk se uitwisselingsprogramma voor jongeren. Daar is, zegt I. Bijl van de organiserende Stichting Na mestovo en Schouwen-Duiveland, nog steeds veel animo voor. De Schouwen-Duivelandse kinderen kijken er naar uit en hetzelfde geldt volgens docente Zdenka Vel- jacikova voor hun Slowaakse leef tijdsgenoten. „Ze leren veel tijdens zo'n week", aldus Veljacikova. „Ze leren een andere manier van leven kennen en uit zo'n bezoek ont staan ook vriendschappen." Woorden waarin Bijl zich hele maal kan vinden. „Het onderling begrip wordt beter én het is ook een mooie gelegenheid om het En gels te oefenen, want dat is de on derlinge voertaal." De Slowaakse gasten werden ondergebracht bij Slowaakse jongeren deden gisteren mee aan een GPS-speurtocht. foto Dirk-Jan Gjeltema gastgezinnen in de Kop van Schou wen en kregen een uitgebreid weekprogramma voorgeschoteld. Gisteren werden ze ontvangen in restaurant Mollenberg in Haamste de. Vandaar werd een GPS-ontdek- kingstocht gehouden en ging het per bus naar Veere voor een vaar tocht. Vandaag wordt de thuisreis aanvaard. - www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68