Het ringrijden Zeelmci College Kapelle: kritiek op bouwbeleid onterecht Panna, rap en dance Goes heeft minder over voor filmfestival Borsele deelt rookmelders uit Schatgravers op Baniaardstrand 3 O Zaterdag 19 mei 2007 pzcB Gemeente Kapelle krijgt binnen afzienbare tijd 30 nieuwe huurhuizen. door Willem van Dam kapelle - Het college van B en W van Kapelle vindt de kritiek op zijn woningbouwbeleid niet te recht. In een reactie op de voor jaarsnota had oppositiepartij Ge meentebelang het woningbouwbe leid een 'lachertje' genoemd, om dat er te weinig huur- en starters- woningen in Kapelle zouden wor den gebouwd. B en W erkennen dat er geruime tijd geen huurwoningen zijn ge bouwd. De laatste werden halver wege de jaren negentig in de wijk Eliwerve neergezet. Inmiddels liggen er afspraken met de RWS om 30 huurhuizen te rea liseren: 6 aan de Achterweg in We- meldinge en 24 in het plan Zuid hoek. Daarnaast is het de bedoe ling om in de eerste twee fasen van het plan Zuidhoek 20 starters- heinkenszand - Rookmelders in huis kunnen levens redden, zeker in een uitgestrekte gemeente als Borsele waar de brandweer niet al tijd de opkomsttijd voor woning branden - acht minuten - kan ha len. Borsele begint daarom in na volging van woningcorporatie R8cB Wonen een rookmeldersac tie. Wie dat wil, kan voor een ei gen bijdrage van 10 euro twee rookmelders laten installeren. De gemeente legt per opdracht de rest (4,50 euro) op tafel. Kosten a 7000 woningen zijn geschat op 30.000 euro. Bewoners wordt ook een on derhoudscontract voor vijf jaar aangeboden. Een bekend pro bleem is dat het vernieuwen van batterijen in rookmelders nogal eens wordt vergeten, wat ze ge woonweg waardeloos maakt. Pannatoernooi op de Grote Markt in Goes trekt veel jongeren. door Gertjan Vis goes - longens spelen panna, mei den staan vooral achter de boar ding te kijken. Een sluw passje, schijnbeweging, een panna, de tru- kendoos open. Balkunstenaars ver zamelden zich gistermiddag op de Grote Markt in Goes. Jongerenwerker Peter Remijn zette met hulp van enkele jongeren het Streetsoccer tournament op touw. Peter: „Helaas hebben zich dit jaar maar vier mensen aangemeld voor het toernooi, vorig jaar 32. De prij zen blijven nu in de kast, die be waar ik voor de volgende keer." Ondanks de weinige inschrijvin gen, kwamen er toch veel jonge ren op af en kon er een toernooi gespeeld worden. Staande op een woningen te bouwen. Bovendien wordt door Apron een plan ont wikkeld voor de Oude Veiling, waarin ook starterswoningen zijn gepland. Het college onderzoekt nog steeds de mogelijkheden om te komen tot een uitbreiding van het bedrij venterrein Choorhoek in Wemel- dinge. Dat is niet alleen nodig om zittende bedrijven meer armslag te bieden, maar ook om verplaat sing van bedrijven vanuit de dorps kern mogelijk te maken. B en W melden dat de voorberei dingen voor de uitbreiding van Ecotank (groothandel in onder meer vloeibare brandstoffen) nog steeds lopen. Met name de aan vraag van een milieuvergunning vergt veel tijd. Het college rekent er min of meer 1^ Oppositiepartij Gemeentebelang in Kapelle noemde het gemeente lijke woningbouwbeleid een 'la chertje'. B en w vinden die kri tiek niet terecht. door Harmen van der Werf goes - Filmfestival Beelden aan Water dat 15 september voor het eerst is gepland in de Goese stads- haven, vreest in het programma te moeten snijden. Het college van B en W van Goes wil 'slechts' 17.500 euro in plaats van de gevraagde 30.000 euro subsidie beschikbaar stellen. WoordvoerderLittooij van de or ganisatie is teleurgesteld. „Vorig jaar was het college bereid een bij drage te verlenen van 30.000 euro. Toen kon het festival niet door gaan, omdat de stadshaven geen medewerking verleende. Voor dit jaar is het geregeld en dan wordt er voorgesteld minder subsidie te verstrekken. Erg jammer." podiumwagen draaide dj Bonanza muziek; rap en dance. Verder was er een panna-cage (voor één tegen op, dat het nog dit jaar een aan zienlijke hoeveelheid (ongeveer 8000 vierkante meter) bedrijfs- grond op het bedrijventerrein Smokkelhoek kan slijten. De ge meente voert daarover al geruime tijd onderhandelingen met een niet bij naam genoemd bedrijf Te gen die achtergrond vindt het col lege het tijd worden om serieus te gaan nadenken over uitvoering van de voorgenomen uitbreiding van de Smokkelhoek. Het college meldt verder, dat het waarschijnlijk is dat DC1 (meet techniek), nu nog gevestigd aan de Stationsstraat, verhuist naar het be drijventerrein bij 's-Heer Arends- kerke. Pogingen van het college om het bedrijf voor de gemeente Kapelle te behouden, slaagden niet. B en W hebben met DCI ge sproken over een verhuizing naar de Smokkelhoek. Het bedrijf koos echter voor 's-Heer Arendskerke omdat het daar een pand vond dat aan alle vestigingseisen voldoet en bovendien goedkoper is. B en W willen niet het hele ge vraagde bedrag subsidiëren, omdat de begroting cultuur grenzen kent en nog meer aanvragen voor een malige evenementen zijn te ver wachten. Littooij richt zijn hoop op de gemeenteraad. „We moeten ons anders op het programma be raden." De totale kosten van het evene ment zijn begroot op 112.150 euro. Er was ook gerekend op 30.000 eu ro van de provincie. Die geeft de helft. De organisatie moet het ver der van sponsors hebben. Dat lukt goed. Beelden aan Water - met on der meer filmprojecties op zeilen van oude schepen - wordt vrij toe gankelijk. Littooij: „We willen ie dereen kunnen bereiken." één panna), een veld (voor twee te gen twee panna) en een hockey veld. Ibi, volgens Peter één van de Ons Genoegen is een buitenbeentje met de korte lans. door Gertjan Vis yerseke - Een essentieel verschil. De korte lans waar ringrijderijver- eniging Ons Genoegen uit Wemel- dinge mee rijdt en de lange lans, waarmee de meeste andere vereni gingen rijden. „Een kleine bewe ging met de korte lans en je steekt al mis", vertelt Rinus Mol, be stuurslid van Ons Genoegen. De Wemeldingse ringrijdersvereni- ging is opgericht in 1919. Ze rijden niet onder de vlag van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRV). Ons Genoegen is eigen baas en wil dat ook blijven. „Met de Kapelse afde ling van de ZRV werken we wel sa men", legt Rinus uit. „Bij onze ver eniging gaat het er wat losser aan toe. De wedstrijdregels hanteren we minder strak. Het gaat vooral om de sfeer en de gezelligheid." De club kampt met een teruglo pend ledenaantal. Ze telt nu 52 le den. Daarvan zijn er ongeveer twintig die wedstrijden rijden en actief zijn. Rinus: „Mensen blijven vrijwel altijd lid voor de rest van hun leven. Oudere leden komen soms nog wel naar vergaderingen, maar rijden geen wedstrijden meer." Eén van de actieve leden is Christa van Boven. Al op haar dertiende verzorgde ze een trekpaard en ging ze wel eens mee naar ringrij- wedstrijden. Nu heeft ze zelf een Nederlands trekpaard. In de tuin van haar schoonouders is een ring- rijbaan aangelegd. „Om dicht bij huis te oefenen. Mijn paard wordt een dagje ouder en dan hoef ik niet vanuit Yerseke te paard naar de oefenbaan in Kapelle te rijden." Ons Genoegen balkunstenaars van Goes, dolde soms bij het panna z'n tegenstan ders. „Het is elk jaar leuk." Christa vindt het jammer dat het aantal actieve leden terugloopt. „Mensen hebben het tegenwoor dig druk met van alles. Er is een ge brek aan motivatie om een actieve rol te spelen binnen de vereniging. We zoeken mensen die een beetje fanatiek zijn." Bij demonstraties en wedstrijden komt steevast veel publiek opda gen. Christa: „Mensen vinden het machtig mooi, als die zware benen van de trekpaarden in beweging komen." Eveline Vos, bestuurslid van Ons Genoegen, vult aan: „Mensen komen voor de sfeer, tra ditie en voor de competitie. Wat we daarna graag willen horen, is: ik probeer het eens, ik rijd een oe fenwedstrijd mee." Dat het ledenaantal terugloopt, komt vooral door de relatieve on bekendheid van Ons Genoegen. 'De rug van een trekpaard is net een stoel, daar val je niet zomaar vanaf „De mensen weten ons niet goed te vinden", zegt Rinus. Vanaf het zestiende levensjaar is iedereen welkom bij de vereniging. „Vroe ger werden alleen leden uit We- meldinge toegelaten, tegenwoordig komen ze overal vandaan." Moet je goed kunnen paardrijden om mee te doen? Christa: „Als je zelfverzekerd bent en op een paard kunt blijven zitten, lukt het wel. Trekpaarden zijn koudbloe dig. Schrikken doen ze niet snel. Bij wedstrijden slapen ze vaak tot ze weer moeten rijden." De ringrij ders rijden zonder zadel. Maar dat maakt niets uit. Christa: „De rug van een trekpaard is net een stoel, daar val je niet zomaar vanaf" De Wemeldingse ringrijderijvereniging is opgericht in 1919. Prins Bernhard was de beschermheer van Ons Genoegen. Bij het tachtigjarig bestaan, in 1999, schonk hij een medaille voor de win naar van de Wemeldingse wedstrijd. Ons Genoegen rijdt op 7 juli 2007 een wedstrijd in Wemeldinge. Meer informatie over Ons Genoegen of aanmelden kan bij Rinus Mol: rinusmol@zeelandnet.nl of telefoon: 06 22600917. Het pannaveld op de Grote Markt in Goes. Een panna is een tegenstander de bal door de benen spelen, waarna je de bal in bezit houdt, zonder dat die de boarding heeft geraakt. foto Willem Mieras kamperland - Het Banjaardstrand op de kop van Noord-Beveland wacht volgende week zaterdag de officiële opening van het strandsei- zoen 2007. Wethouder Piet de Put ter en gedeputeerde Toine Poppe- laars geven het startsein. De red dingsbrigade komt in actie. Kort daarna begint vanaf 14.00 uur de wedstrijd schatgraven. Die duurt een uur, waarna de prijswinnaars bekend worden gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62