Sport Een hele kudde Rubiquils staat te trappelen II II II I I Update te gespannen voor topprestatie Ondernemer PZC Zaterdag 19 mei 2007 49 Hexagons toppaard kan zijn talenten goed overbrengen. door Koen de Vries EINDHOVEN - De in binnen- en bui tenland bekende Stal Hexagon uit Schore breidde zondag zijn roem verder uit. Thamar Zweistra won in Oirschot met de merrie Hexa gons Roumanda een wedstrijd in de klasse Intermediar II, waardoor de combinatie promoveerde naar de Grand Prix. Het is het zevende paard waarover Hexagon kan be schikken om in het walhalla van de dressuursport uit te komen. De merrie Roumanda zal zeker niet het laatste Hexagon-paard zijn dat de Grand Prix haalt. In Schore staan vele jonge paarden op stal die het hoogste niveau kun nen halen. De hengst Rubiquil is daar verantwoordelijk voor. Hij zorgt voor steeds meer talentvolle nazaten die bij wijze van spreken staan te popelen in de voetsporen van de vader te treden. Een van hen is Hexagons Update. De zesja rige ruin debuteerde gisteren met Thamar Zweistra als jongste paard op het NK in de klasse ZZ licht. Rubiquil, op 10 juni 1992 geboren in Schore, vererft heel goed, zoals dat heet. Hij is heel vruchtbaar en zijn kwaliteiten komen bij zijn na komelingen uitstekend terug. Toen stal Hexagon-oprichter Leu- nus van Lieren zich een hele kud de Rubiquil-nakomelingen wens te, was dat echter nog niet bekend. Hij was helemaal weg van het paard omdat het zo leergierig was. „Bij het zadelmak maken was Ru biquil zo meewerkend, dat had ik nog nooit meegemaakt. Hij wilde alles meteen goed doen." Van Lieren was meteen overtuigd van de kwaliteiten van de hengst, maar vond niet veel gehoor bij zijn vakbroeders. Zijn paard werd goedgekeurd door de NRPS, 'het tweede stamboek van Nederland, maar de nummer één van Neder land, het befaamde KWPN, liet hem aanvankelijk niet toe. Pas toen Rubiquil nationale en Eu ropese titels behaalde, ging de deur voor hem open. Hij was toen al negen, ongewoon laat voor een tophengst. Ook na die toelating bleef er scepsis. Pas nadat Van Lie- rens zoon Laurens met Rubiquils eerste nakomeling Ollright twee jaar geleden derde werd op het NK en op het EK en WK medail les in de wacht sleepte, werd de be langstelling groter. Terwijl in Schore al een hele kud de Rubiquils klaarstaat om de he mel te bestormen, wordt de Zeeuwse hengst nu ook steeds va ker gevraagd elders als dekhengst te dienen. Rubiquil staat al enkele jaren niet meer op stal in Schore. Hij logeert op een dekstation in Stal Hexagon beschikt over ze- ven paarden die mogen uitko men op Grand Prixniveau. Verant woordelijk daarvoor is de hengst Rubiquil. Aarle-Rixtel, waar vraag en aan bod van paardenzaad samenko men. Rubiquil kan er zich volledig concentreren op het voortbrengen van nageslacht. Hexagons Update is een bijzonde re Rubiquil. De ruin is net als zijn vader enorm leergierig en getalen teerd voor dressuur. Maar zijn moeder Bonetta heeft ook een duit in het zakje gedaan. „Dat is een wild beest, dat zich nooit za delmak heeft laten maken", weet Leunus van Lieren. „Pas op haar veertiende heb ik haar hoeven voor het eerst kunnen kappen." „Het rijden op Update is daarom geen appeltje-eitje", vertelt Tha mar Zweistra. „Afgelopen zaterdag liet hij zich op Horses by the Sea door de harde wind helemaal gek maken. Hij was onbestuurbaar. Voor mij is het een uitdaging zo'n paard aan het lopen te krijgen. Als hij op zijn gemak is, kan hij on wijs goed galopperen en heeft hij een goede draf" Dat hebben de se- PZC Felix Binicewicz bron: Stal Hexagons lectieheren van de bond ook al ge zien. De kans is groot dat Update Nederland deze zomer vertegen woordigt op het WK voor jonge paarden in het Duitse Verden. Rubiquil heeft 440 nakomelingen Rubiquil heeft inmiddels voor 440 nakomelingen gezorgd. De inmiddels vijftienjarige hengst heeft als dressuurpaard een lange staat van dienst en mag nog steeds op Grand Prix-niveau uitkomen. Op zijn zesde won hij met Laurens van Lieren het kampioenschap van de KNF (paardensportbond) in klasse Z2. Daarna werd hij met Laurens van Lieren vier keer voor Nederland uitge zonden naar Europese jeugdkampioenschappen. Ze wonnen twee keer goud en één keer zilver in de landenwedstrijden. Update is een van de beloftevolle kinderen van Rubiquil. Andere talen ten zijn onder meer Parmanda, Roumanda, Rodinde, Showbird, Truppa, Unchained en Versailles. De opvolger van Rubiquil lijkt al klaar te staan. De 3-jarige Zidane lijkt over dezelfde kwaliteiten te beschikken als zijn vader. Thamar Zweistra loopt met ruin finale ZZ licht op het NK mis. door Koen de Vries EINDHOVEN - Thamar Zweistra heeft zich met Hexagons Update gisteren niet kunnen plaatsen voor de allerlaatste proef van het NK dressuur in de klasse ZZ licht. De amazone uit Schore overleefde eerder dit seizoen met de Rubi- quil-nakomeling twee voorronden en de halve finale, maar kon zich in Eindhoven niet bij de laatste acht klasseren. „Update was te heet", was de simpele verklaring. En dat betekende in gewone men sentaal dat de zesjarige ruin (gecas treerde hengst) te opgewonden was om op fraaie wijze door de ring te kunnen stappen, galoppe ren en te draven. Zweistra en Up date maakten twee foutjes tijdens de proef, maar het belangrijkst was dat in elke beweging een stuk je spanning zat. Het koppel scoor de 61.371 procent, waarmee het veertiende van de zestien starters werd. De beste acht gingen over naar de finale van morgenoch tend. Update is van nature een opgewon den standje. Dat heeft hij geërfd van zijn moeder Bonetta. De gene rale repetitie van vorige week in Domburg deed geen goed aan dat gegeven. Op Horses by the Sea werd Update helemaal gek van de storm en de regen. De hoop dat het paard de angst van vorige week achter zich had gelaten, bleek ijdel. „Achteraf gezien had den we in Domburg niet moeten starten", keek Zweistra balend te rug. „Ik kwam hier vooral om Up date ervaring op te laten doen. En dit was geen positieve ervaring." Met Update is het echter hinken Hexagons Update is te heet om de finale van het nationaal kam pioenschap te haien. Met Tha mar Zweistra in het zadel werd de ruin veertiende. op twee gedachten. Het gevoelige paard moet veel ervaring opdoen in dit soort omstandigheden om later uit te kunnen groeien tot een toppaard. Als Update zich laat tem men en klaar is voor het grotere werk, heeft hij een voorsprong op zijn koelere vakbroeders. „Als Up date de Grand Prix haalt, is het een superfijn paard", verwacht Zweistra. „Dat sensitieve is dan juist nodig om op het hoogste ni veau topprestaties te kunnen ver richten." Al met al is Update op zijn zesde iets verder dan zijn vader. Rubi quil kwam op zijn zesde samen met Laurens van Lieren uit bij de junioren en reed op Z2-niveau één stapje lager dan waarop Update loopt. Of die voorsprong iets belooft voor de toekomst, durft Zweistra niet te zeggen. „Update heeft het karakter en de aanleg om heel goed te worden, maar dat zegt niet alles. Er zijn zoveel factoren die een rol spelen." Rubiquil Belangrijkste nakomelingen van Hexagons Gisteren namen Thamar Zweistra en haar paard Hexagons Update deel aan het NK dressuur in de klasse ZZ-licht. Update is een van de vele talentvolle nakomelingen van de hengst Rubiquil. Hier een overzicht van de belangrijkste nakomelingen van Rubiquil 1996 Ollright (ruin) 1997 Parmanda (merrie) Goedkeuring NRPS Roumanda (merrie) Robbins (ruin) Regules (ruin) 1999 Sinderella (merrie) Showbird (merrie) Sonetta (merrie) Rodinde (merrie) 1998 2000 Taketwo (merrie) Truman (ruin) Truppa (ruin) Tweety (merrie) Trumanda (merrie) Tequilla (merrie) Ruby's Tyler (ruin) Goedkeuring KWPN KWPN 2003 90 veulens 2004 68 veulens 2005 90 veulens 2006 130 dekkingen Ushimanda (merrie) Uruguay (ruin) Replay (ruin) Unchained (ruin) Update (ruin) Ustinov (ruin) Radetzky (ruin) Razani (merrie) Venco (ruin) Vonetta (merrie) Variëty (merrie) Valdemar(ruin) Vangilst (ruin) Versailles (ruin) Vivaldi (ruin) WGGGNGR dagbladen www.deondernemer.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51