PZCI47 FA Cup glimt als vanouds Bedreigingen aan het adres van Creg LeMond doen dopingzaak van Floyd Landis geen goed 48 49 Italiaanse winst in Olympia's Tour Ajax en AZ beginnen gehavend aan laatste etappe van seizoen Zaterdag 19 mei 2007 Hexagon's Rubiquil heeft de kenners inmiddels overtuigd Tip? sport@pzc.nl PZC Rolant Quist foto's EPA/Lindsay Parnaby/Howard Walker/Geoff Caddick Aartsrivalen vechten om eerste prijs in nieuw Wembley. door Eric de Jager LONDEN - In het geweld van de gro te internationale wedstrijden ver loor de Engelse FA Cup de laatste jaren iets aan glans. Dat de eind strijd niet meer op Wembley, maar in Cardiff werd afgewerkt, hielp ook al niet mee. Maar van daag glimt de belangrijkste natio nale beker weer als vanouds. De aftrap is vanmiddag in het Wembley-stadion, met de groot machten Manchester United en Chelsea als opponenten. „Een troostprijs? Niets ervan, de hele wereld kijkt. De FA Cup is meer waard dan de Champions League of het kampioenschap", zegt Chel- sea-speler Joe Cole. Dat is geen kletspraat van een speler die dit seizoen naast die andere twee prij zen greep, bitst zijn coach José Mourinho. De Portugees gaf al voor de halve finale van de Cham pions League extra lading aan de wedstrijd van vandaag, door te zeg gen dat Liverpool-Chelsea niet de belangrijkste wedstrijd van het jaar was: „We hebben ook nog de FA-Cupfinale." De beker is de enige Engelse trofee die Chelsea nog niet won sinds de komst van 'big spender' Roman Abramovitsj. Bovendien won de club in 2000 de laatste FA Cup in het oude Wembley; er is de Londenaren veel aan gelegen eveneens de eer ste prijs uit het nieuwe stadion mee te nemen. Maar ook Uni- ted-coach Alex Ferguson heeft ge voel voor historie. „Toen we vorig jaar in de achtste finale van Liver pool verloren, hoopte ik al dat Wembley niet op tijd klaar zou zijn voor de finale." Hij kreeg zijn zin: Liverpool won de cup in het Millennium Stadium in Cardiff en ManU heeft de kans de eerste win naar in het nieuwe Wembley te worden. Met de Cup Final terug in Wem bley is een oude traditie hersteld. En met de wedstrijd tussen 'rood' en 'blauw' wordt een recente tradi tie verlengd: de vete tussen Alex Ferguson en José Mourinho. De Portugees heeft zijn spelers welis- Manchester United en Chelsea betwisten vanmiddag de FA Cup in het nieuwe Wembley. De coaches van beide teams bek vechten er weer vrolijk op los. waar opgeroepen kampioen Man chester United met applaus te ont vangen, maar die aanval van sporti viteit wordt overschaduwd door een reeks ordinaire ruzies tussen de twee trainers. Mourinho: „Met de nieuwe spelregels is het moei lijk voetballen. Het is verboden een strafschop tegen United te ge ven en verboden er een aan Chel sea te geven." Ferguson: „De bond geeft Chelsea veel meer tijd om te herstellen dan andere clubs. Chel sea schijnt veel macht te hebben als het om dit soort zaken gaat." En: „Ik vind dat José de rest van het seizoen zijn kop moet hou den." Het bekvechten ging deze week onverminderd verder. „Ik hoop dat het een eerlijke finale wordt. Aan óns zal dat niet liggen, wij gedragen ons nooit slecht", al dus een suggestieve Mourinho. FA Cup in cijfers Chelsea en Manchester United speelden één keer eerder om de beker op Wembley. In 1994 won ManU overtuigend met 4-0, onder meer door twee goals van Eric Cantona. De finale is de eerste in het Wembley-stadion sinds 2000. De verouderde sporttempel werd voor 1,1 miljard euro ge sloopt en herbouwd. De tussen liggende zes finales werden ge speeld in het Millennium Sta dium in Cardiff. Manchester United kan de eer ste 'dubbel' (kampioenschap en beker) winnen sinds 1999. Manchester United is record houder met 18 finaleplaatsen en 11 cups. Chelsea won de be ker 3 keer en staat voor de achtste keer in de finale. Chelsea won dit seizoen de League Cup, de tweede beker competitie in Engeland. SON EN BREUGEL - De Italiaan Jaco- po Guarnieri heeft gisteren de ze vende etappe van Olympia's Tour gewonnen. De renner uit de Italiaanse baanse- lectie liet na 2ir kilometer in Son en Breugel Martijn Maaskant (tweede) en Bram Schmitz (der de) achter zich. Door de bonificatieseconden knab belde Maaskant weer zes tellen af van zijn achterstand op ploegge noot Lars Boom, die de leiding be hield in het algemeen klassement. Het verschil tussen de twee be draagt nog zeven tellen. Manager Tourwinnaar direct ontslagen na zijn dreigtelefoontje. door Edward Swier DEN HAAG - Het was alsof Floyd Landis de bui had zien hangen. De gele stropdas die hij tijdens de eer ste drie dagen van de hoorzitting had gedragen, was vervangen door een zwarte. Het was een state ment, om te laten blijken wat hij dacht van de getuigenis van Greg LeMond. Landis' manager had dat eerder al gedaan: hij bleek Le Mond via de telefoon met 'de meest afschuwelijke teksten' te hebben bedreigd. En dat was niet eens het meest op merkelijke nieuws in de rechtszaal van de Pepperdine Universiteit in Malibu, Californië. LeMond vertel de voor een volle zaal in zijn jeugd seksueel misbruikt te zijn. Het had hem zijn hele leven achtervolgd. Toen Landis hem vorig jaar na het positieve dopingplasje in de Tour de France belde, had LeMond dan ook gezegd dat Landis open kaart moest spelen. Het zou hem welis waar de zege in de Tour van 2006 kosten, constateerde LeMond, maar de rest van zijn leven wel een stuk aangenamer maken. Het is nog afwachten wat de getui genis van LeMond waard is. De af gelopen jaren voerde hij, ook al via de telefoon, een discussie met Lance Armstrong, die later via de media een vervolg kreeg. De twee beschuldigden elkaar over en weer van dopinggebruik en rare spelle tjes. LeMond kon echter niks sta ven met bewijzen. Nu heeft LeMond zijn zaakjes be ter op orde. Hij bleek het 'anonie me' telefoontje te hebben nage trokken. Landis' manager Will Geoghegan was de beller. Dat nieuws had bizarre gevolgen. Geog hegan maakte nog tijdens de zit ting zijn excuses aan LeMond én werd - nadat dat bekend werd - door Landis en diens advocaten- team stante pede ontslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49