Theater staat nooit los van het leven Artikgroep stelt verbinding centraal Lange Jan Project bedoeld als ontmoeting geloof en cultuur PZC Zaterdag 19 mei 2007 45 Nieuwe productie Zeelandia verbindt historie met actualiteit. door Ali Pankow middelburg - 'Werk alsof je geen geld nodig hebt'luidt een van de motto's van regisseur Vincent van den Elshout. De man is een en al bevlogenheid als hij aan de voora vond van de eerste try-out, mor genavond in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven, vertelt over Be- stevaer. Deze kameropera over de vete tus sen Cornelis Tromp en Michiel de Ruyter van Nirav Christophe (li bretto) en Douwe Eisenga (mu ziek) is de tweede voorstelling van productiehuis Zeelandia. De opera werd in 2001 - onder de naam ga haal - gespeeld in het kader van het Zeeland Nazomerfestival. Dat gebeurde toen eveneens onder re gie van Van den Elshout. Echter tussen Kabaal en Bestevaer zijn wezenlijke verschillen, vol gens de regisseur. Ging het hem in die eerdere versie om de schaduw kanten van genoemde zeehelden, dit keer ligt de nadruk op het smet teloze blazoen van 'bestevaer', het koosnaampje van Michiel de Ruy ter. „Om De Ruyter nog hoger te laten stijgen dan aanvankelijk mo gelijk was, werd zelfs de titel 'luite- nant-admiraal-generaal' inge voerd", zegt de regisseur. Hij wil in Bestevaer ook de afdaling van Regisseur Vincent van den Elshout grote hoogte laten zien. Het ver haal gaat, kort gezegd, over het feit dat Tromp het heeft voorzien op De Ruyter's positie van opperbe velhebber van de zeestrijdkrach- 'Dit is de situatie: Iconen van de natie bevechten elkaar op leven en dood' ten. Stadhouder Willem III stelt Tromp deze functie in het vooruit zicht als hij bereid is de executie van de gebroeders De Wit bij te wonen. „Dat is dus al besloten, maar de zaak moet nog wel even door het parlement gejast wor den", zegt Van den Elshout. Hier ligt voor hem een belangrijke rela tie met het hier en nu. Een vergelij king met het sturen van Neder landse troepen naar Afghanistan ligt voor de hand. „Theater mag ook nooit los staan van het leven. Ik wil het verhaal naar deze tijd halen. Wat moet ik met die tijd van 400 jaar geleden? Alle programma-onderdelen in het kader van de herdenking van De Ruyter gaan al over die perio de. Ik wil verbinding met nu ma ken. Dat wil niet zeggen dat ik Cor nelis Tromp als bad guy veroor deel, maar ik wil wel aangeven dat er in naam van God en Vaderland al heel veel is gedaan", aldus de re gisseur. Niet voor niets dragen Tromp en De Ruyter in deze voor stelling de smetteloos witte, heden daagse tropenkostuums zoals de mannen van de marine doen. De regisseur kiest dit keer voor een speelvlak middenin de ruimte dat tegelijkertijd zowel een vlieg- dekschip als een rechtbankopstel ling verbeeldt. „Die enscenering is mede geïnspi reerd op de film A few good men met lack Nicholson. Het publiek zit er als een soort jury omheen. Niet dat er een oordeel van de toe schouwers wordt verwacht, maar ze zijn als een soort getuigen wel rechtstreeks bij de zaak betrok ken." Van den Elshout toont zich intens gelukkig met de mensen met wie hij Bestevaer maakt. Nirav Christohe geldt als zijn 'waerde compaan' met wie hij al vele pro ducties heeft samengewerkt. Zijn waardering geldt ook componist Douwe Eisenga, evenals bariton Frans Fislier (Michiel de Ruyter), tenor Rein Kolpa (Comelis Tromp) en slagwerker Michiel van Vliet (Willem III). Hij voelt zich als regisseur iemand die voortdu rend pakjes mag uitpakken. Elke keer weer hebben de uitvoeren den prettige verrassingen voor hem in petto. „En dan Robbert Steijn. Hij behan delt als muzikaal leider de noten alsof het juwelen zijn. Daardoor krijgt de voorstelling een dubbele zeggingskracht", aldus een bevlo gen regisseur Hij denkt overigens al aan een nieuwe productie voor het Zee land Nazomerfestival, op termijn dan wel te verstaan. „Het zittende meisje over Charley Toorop. Ik heb het idee al geopperd bij direc teur Ruud van Meyel", laat Van den Elshout weten. Kameropera 'Bestevaer', try-outs: zon. 20, di. 22 première wo. 23 mei, Tonnenmagazijn, Brouwersha ven, 20.00 uur. Daarna t/m 30 juni door de provincie en in kader Straat festival: do 5 t/m zo. 8 juli, stadhuis Vlissingen, 22.00 uur. Scène uit Bestevaer met Tromp en De Ruyter. foto Lex de Meester Groningse kunstenaars exposeren in Raadskelder Sluis door Anita Tournois SLUIS - Acht beeldend kunstenaars, afkomstig uit de stad en de provin cie Groningen exposeren als kun stenaarsgroep Artik gezamenlijk hun werk in de Raadskelder van het Belfort in Sluis. Onder het thema Artik zoekt ver binding laten ze hun fantasie de vrije loop. Het resultaat daarvan is zeer divers werkElk op eigen ma nier geven de exposanten blijk van een specifieke gedachte of verras send concept. Voor kunstenaar Ton de Vreede - de enige met driedimensionaal werk - vormt de boot een essen tieel onderdeel van zijn objecten Hij vervaardigt van glas, vaak zijn het aaneengesmolten kleine stuk jes vensterglas, in combinatie met metaal. Zoals Pontos, een sierlijke combina tie van brug en boot, en geïnspi reerd opde mythologie. „Pontos be tekent in het Grieks verbinding over het water", laat De Vreede we ten. Ook Reinier van den Berg grijpt in zijn werk terug op de mythologie. Raven, afgebeeld in felle tinten olieverf en acryl op vierkante pane len, waren in de oudheid vogels die de verbinding vormden tussen de oppergod en de negen werel den. Geschilderde takken vinden hun weg verder in de opvallende metalen omkadering met fraai uit gesneden vertakkingen. losefien Alkema is gefascineerd door het weggetje met bomen dat van haar huis de verbinding vormt met het dorp. Zij geeft het weer in Werk van Groningse kunstenaars in Raadskelder Sluis. foto Wim Kooyman diverse jaargetijden met acryl op doek. Nostalgie spreekt uit Boerin met suikerbietoogst, olieverf op pa neel, en ode aan weleer, gemaakt doorTanja Klein. Kleurrijke acrylwerken op doek of paneel als Dikke vrienden, geschil derd in een vrolijke absurdistische stijl van Griet Schotanus, verbeel- 'Pontos betekent in het Grieks verbinding over het water' den de verbinding tussen mensen onderling en tussen mens en dier. Gekrulde mondhoeken en spreken de ogen vormen opvallende ken merken. Bekkentrekkers noemt ze ze zelf: de uitgezaagde contouren van met acryl geschilderde portretten. Ze gaf ze als titel Giechel Hannah of Marlies met kwastjesmuts. Deze kin deren van Mary Velthoen doen ge woon maf, creëren een band door gewoon terug te kijken. Marijke de Jong maakt gebruik van een bijna onopvallende maar zeer fraaie en verrassende collagetechniek. Ze blijft met haar werk dicht bij huis en portretteert haar zoontjes. In het werk van Sjoerdtsje de Boer vormt modeltekenen de rode draad. Haar bijna karikaturale soms mo delcollages met diverse standen en beweging geven veel ruimte voor eigen interpretatie 0 Tentoonstelling 'Artik zoekt verbin ding" t/m 24 juni in Raadskelder van het Belfort, Markt, Sluis. Ope ningstijden: dag. behalve do. en vr. 14.00-17.00 uur. 1ste Pinksterdag gesloten. middelburg - Dat er behoefte is aan de zomermanifestatie Het Lan ge Jan Project in Middelburg blijkt volgens woordvoerster Annemarie Pluijmers alleen al uit het feit dat het programma dit seizoen voor de negentiende keer wordt aange boden. De Middelburgse toren geldt als blikvangend middelpunt van de locatie waar een groot deel van het programma plaatsvindt. „Doelstelling van dit project is ge loof en cultuur samen te brengen. Dat doen we met een expositie, miniconcerten, een wandelroute langs zes verschillende kerken, een middagpauzedienst en met indivi duele gesprekken", vertelt Pluij mers. Het Lange Jan Project 2007 begint donderdag met een middag pauzedienst om 13.00 uur met aan sluitend een pianoconcert van Hei een van Leerzem. De exposities en wandelroutes beginnen in juni. Circus Ronaldo treedt op bij Straatfestival vlissingen - Een van de trekpleis ters tijdens het Straatfestival Vlis singen van 5 tot en met 8 juli wordt Circus Ronaldo. De broers Danny en David Ronal do treden dan dagelijks op de Spui- kom in Vlissingen op met de voor stelling La Cucina dell'Arte, aan vang 21.00 uur. Kaartverkoop: Uit in Vlissingen, tel. 0118-416662 of www.straatfesti- val.nl of www.uitinvlissingen.nl. Magie Gospel Pearls in Sint Jacobskerk vlissingen - Het gospelkoor Magie Gospel Pearls geeft vanavond een optreden in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. „Het koor brengt een zeer inspirerend feel good-concert. Door de vrolijke, swingende en spirituele uitstraling is het met na me een trekker voor het jonge pu bliek", zegt A. Smit-van Tilburg van de Stichting instandhouding Sint Jacobskerk. Het concert be gint om 20.00 uur. Eerste muziekexamen Roosevelt Academy middelburg - Studente Gerda Joos- se uit Middelburg legt maandag in de Nieuwe Kerk als eerste in het bestaan van de Roosevelt Aca demy het muziekexamen af Joosse geeft vanaf 17.00 uur voor de examencommissie een open baar toegankelijk pianoconcert waarin zij composities uit vele stijl perioden laat horen. Joosse volgde haar opleiding bij docente Mar- greeth de Jonge. Expositie Vals Plat in Galerie aan De Bree middelburg - Kunstenares Nel Douma uit Middelburg heeft in haar atelierruimte aan de Bree 32 een gelegenheidsgalerie ingericht. Vanaf vandaag t/m 9 juni expo seert zij hier onder de titel Vals Plat werk uit begin jaren negentig. Zij is ook bezig met nieuw werk, waarvan één schilderij geïnspi reerd is op de betreffende ruimte aan de Bree. Openingstijden: vrij dag en zaterdag van 14 tot 17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47