Zeeland m naar Zeeland te komen Kwee" antwoorden in Spitsbergen Meer"u,mvt'rl' helpen L Belgen zoeken Zeeland op - met pe Zeeuw GAAT het GOeP, Mer zeelanjp GAAT het slecht Praat mee zeelamp moet ZORGLAND WORpen; VAN wellness, tot SeNIOReNHUISVeSTING TOT mepisoh TOeRISMe 'Z.MÈ ui %'i'd wordt geopend pzc Zaterdag 19 mei 2007 43 Met hulp van De Grote Rivieren krabbelt de kinderpsychiatrie op. door Claudia Sondervan goes - Er kunnen weer meer kin deren terecht bij de kinder- en jeugdpsychiatrie van Emergis. Het aantal opnamen stijgt en de opnameduur daalt sinds de Dordt- se instelling De Grote Rivieren de - leiding over Ithaka vorig jaar over nam. Ook de samenwerking met Bureau Jeugdzorg Zeeland bij indi caties loopt beter, zegt directeur/ psychiater M. van der Geld van Emergis. Ithaka kampte de afgelopen jaren met grote problemen door een te kort aan kinderpsychiaters en ge schoolde begeleiding. Daardoor kon de kliniek veel kinderen niet opnemen of de nodige begeleiding geven en bleven patiëntjes'langer dan bedoeld in de kliniek. Veel Zeeuwse kinderen moesten uitwijken naar instellingen en psy chiaters in Brabant, België of ver der weg. Eind 2006 stond de kli niek er zo slecht voor dat die 'door de bodem van de zorg dreigde te zakken,' zoals de raad van bestuur van Emergis het noemde. Met de intrede van De Grote Rivieren kwamen nieuwe jeugdpsychiaters. Dat versterkt vooral de ambulante hulp aan kinderen en verkort de opnameduur voor kinderen die in de kliniek verblijven. In 2004 ver zorgde de kliniek 56 kinderen voor opnames van gemiddeld 185 da gen. Voor ambulante hulp kende de kli niek dat jaar 1242 nieuwe inschrij vingen. In 2005 kreeg de kliniek 68 kinderen die er gemiddeld 157 da gen bleven en daalde het aantal nieuwe patiënten voor ambulante hulp tot 808. Afgelopen jaar steeg het aantal opnamen tot 95 en daal de de verblijfsduur per kind tot ge middeld 120 dagen. De ambulante hulp nam dat jaar 1169 nieuwe in schrijvingen aan. Ithaka beschikt nu over 5 psychia ters en leidt twee eigen mensen op. Er is nog een vacature open. goes - Zeeland staat in toenemen de mate in de belangstelling van Belgische vakantiegangers. Dat concluderen het Kenniscentrum Toerisme en de Stichting Promo tie en Marketing Zeeland Delta op basis van de ervaringen rond He melvaartsdag. De organisaties noemen de groei van het aantal Belgische gasten 'op vallend'. Ze zien daarin het effect van meer gerichte promotie op de Vlaamse en Waalse markt in com binatie met de Westerscheldetun- nel. Ook het aantal Duitse gasten lijkt weer aan te trekken. De Stichting Promotie en het Ken niscentrum hebben voor de He- melvaartvakantie een enquête uit gezet onder recreatie-onderne mers. De helft geeft aan dat de be zetting vergelijkbaar was met vorig jaar. Een kwart meldt een lichte stijging, terwijl de andere 25 pro cent minder gasten verwelkomde. jp Zeelamp r Heeer re weiNiG 1 KWALITeiT em VARIATie VOOR pe ei6entijpse TOeRIST A Reageer op de stellingen van Paul Schnabel. De spraakmakendste standpunten worden door de PZC beloond met een kaartje voor de lezing en het aansluitende debat met Paul Schnabel, dinsdag 29 mei in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Inzendingen: Redactiesecretariaat PZC, postbus 314460 AA Goes ovv stellingen Schnabel of: lezersredacteur@pzc.nl Pruijssers, Goedbloed en vier studie genoten gaan een radiodocumentai re maken over de gevolgen van de zeespiegelstijging voor Nederland en, meer specifiek, voor Zeeland. Ze gebruiken de hoofdstad Longyear- byen als uitvalsbasis. Sinds, de berichten over de zeespie gelstijging elkaar in hoog tempo op volgen, is ook de Nederlandse be langstelling voor de noordelijke ijs kap flink gestegen. Nova, Jeugdjour naal, VPRO's Noorderlicht en zelfs muziekzender 3FM stuurden teams op pad. Via een weblog bij het pro gramma Noorderlicht zijn de ver richtingen van de biologen te vol gen. „Als we terug zijn willen we hun bevindingen ook naast andere theorieën leggen en met meer des kundigen gaan praten. Zo is er een In het Internationale Pooljaar rei- zen twee Zeeuwse studenten journalistiek in juni af naar Spits bergen om daar de verrichtingen van onderzoekers te volgen. expert in Delft die juist weer be weert dat het allemaal meevalt met de zeespiegelstijging en dat het echt zo'n vaart niet zal lopen", aldus Pruijssers. Het jaar 2007/2008 is uitgeroepen tot International Polar Year. Zestig landen vaardigen wetenschappers af naar Noord- en Zuidpool voor uiteenlopende onderzoeken. De coördinatie is in handen van de In ternational Council for Science (ICSU) en de World Meteorologi cal Organisation (WMO). arnemuiden - De Meermanwerf aan de Zuidwal in Arnemuiden wordt vrijdag 8 juni officieel geo pend. Hoogtepunt is een vloot- schouw van hoogaarzen en heng sten op het Arnekanaal. De histori sche bouwplaats houdt een dag la ter open huis met een feest. Aan de inrichting van de werf is sinds najaar 2006 gewerkt. Op ver schillende manieren wordt de ge schiedenis vertelt van ruim twee honderd jaar typisch Zeeuwse scheepsbouw. Zeeland. Dat verklaart dat hij zijn standpunten voorzichtig formu leert. Op de vraag of het niet in het belang zou zijn van mensen in en buiten Zeeland als de provincie een groene long blijft in een ge bied van steden en havens, ant woordt hij behoedzaam. „Het lijkt me in het belang van ie dereen om die situatie in stand te houden, maar ik kan niet bewij zen dat het zo is, omdat ik daar geen onderzoek naar heb gedaan. Alleen al vanuit het oogpunt van milieu lijkt het wel voor de hand te liggen. Zo'n groene oase zorgt voor een verdunning van de ver vuiling die plaatsvindt in de om ringende steden en havens. Als die Programma Standplaats Zeeland gebieden in elkaar zouden schui ven, lijken de gevolgen voor het milieu mij niet zo positief." Maar zeggen wat er moet gebeu ren - investeren in natuur, land bouw, bedrijvigheid of dijken - Schnabel zal zich daar niet aan be zondigen. „We heten dan wel een planbureau, maar we zijn een on derzoeksinstituut ten behoeve van het kabinet en anderen. Over de beleidskeuzes gaat de politiek. En het is natuurlijk niet zo logisch als ik zeg wat er in Zeeland moet ge beuren, voordat ik naar de provin cie toe kom. Ik kom juist kijken wat er speelt in de hoop informa tie mee te nemen waar wij later wat aan kunnen hebben." Dinsdag 29 mei wordt Paul Schnabel om 9.00 uur ontvangen in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg, 's Middags is hij te gast bij de Roosevelt Academy. Om 20.00 uur houdt hij in de Zeeuwse Bibliotheek een lezing over geluk in Zeeland, plus debat, mede georganiseerd door de PZC. Woensdag 30 mei: geluk en wonen op het platteland, van 11.30-13.30 uur in Slot Moermond in Renesse. 's Avonds om 19.30 bijeenkomst in het Belfort in Sluis, georganiseerd door de gemeente. Donderdag 31 mei bezoeken aan verschillende zorginstellingen in Zee land. Om 16.00 uur Leescafé Live in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, gratis toegang voor iedereen. Vrijdag 1 juni: slotbijeenkomst bij de provincie in het Prinsenlogement in Middelburg (voor genodigden). PZC Willem Adriaansens foto links Sociaal en Cultureel Planbureau foto rechts Willem Mieras 'In kleinere steden of dorpen voelen mensen zich over het algemeen ook meer verbonden met elkaar' gebruik maakt van culturele voor zieningen is klein." Loopt het inwoneraantal terug dan gaat wellicht ook het voorzie ningenniveau achteruit met als ge volg dat de streek - ondanks de grote voordelen van rust en ruim te - toch een minder aantrekkelijk woongebied wordt. Vandaar dat ge meenten en provincies nieuwe in woners werven. Logisch, vindt Schnabel, zolang ze maar niet den ken dat het gebrek aan voorzienin gen echt is op te lossen. „Zelf woon ik in Utrecht. Toch ga ik voor een concert of een uitvoering vaak naar Amsterdam, naar het Concertgebouw of het Muziekthea ter. Zo zijn Zeeuwen aangewezen op steden als Middelburg, Vlissin- gen en Goes. Uiteindelijk maakt het in tijd niet zo veel uit, ook al omdat er in Zeeland weinig files groot. In de Randstad zouden we daaraan moeten wennen, maar de meeste mensen in de provincie vinden dat geen probleem. Die zijn gewend om te reizen." Schnabel verheugt zich op zijn vierdaagse verblijf in Zeeland. „Vanuit het planbureau bekijken we dingen over het algemeen op nationaal niveau. We komen er niet altijd aan toe om iets te be zien vanuit het perspectief van de regio. Vandaar dat ik af en toe het land in ga om te kijken hoe de din gen er daar in de praktijk voor staan. Het is goed om te horen wat er speelt op lokaal niveau en het is goed om te weten hoe er vanuit verschillende hoeken van het land wordt aangekeken tegen Den Haag en tegen het nationale beleid." Hij komt niet met pasklare ant woorden of beleidsadviezen naar nere steden of dorpen voelen men sen zich over het algemeen ook meer verbonden met elkaar. Daar staat tegenover dat het voorzienin genniveau lager is. Ie ziet dat voor al bij het culturele aanbod. Daar is een grotere schaal voor nodig. Het aantal mensen dat in Zeeland echt zijn. Je weet dat je voor je voorzie ningen naar de stad moet en voor de echt grote dingen moet je de provincie uit. Denk aan grote voet balwedstrijden. Die vinden ook niet in Zeeland plaats. Dat is de prijs die je betaalt als je in de pro vincie woont. De afstanden zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45