I Geluk geen reden o SKÏSi. Studenten zoeken W AOoill mm %0 I m III H Jk ML Geluk ia 'Zei 42 Zaterdag 19 mei 2007 pzc VRAGEN AAN WILLEM LAFEBER Benzinedieven worden brutaler. Wegrijden na het tanken volstaat niet meer, dankzij nieuwe opsporingsmogelijkheden. Ze doen het nu met een 'goede smoes' aan de kassa. Naam: Willem Lafeber L Leeftijd: 39 jaar - fjfl Woonplaats: Zierikzee Beroep: boekhouder bij Mol Schuddebeurs, ei genaar van 22 tankstations in de regio. \'V>. A. x door Marcel Modde Hebben jullie last van 'kloppers', klanten die na het tanken naar de kassa lopen, onderweg al hun zakken afkloppen en merken dat ze geen geld bij zich hebben? „Laat ik voorop stellen dat er ook mensen tussen zitten die écht hun por temonnee zijn vergeten. Die categorie zie je nog de zelfde.dag terug om te betalen. De klant krijgt van ons een formulier om in te vullen. Een soort schuldbekentenis, waarin ze toezeggen binnen vier dagen te zul len betalen. Zoniet, dan wordt een incassoprocedure begonnen en zijn ze aanmerkelijk meer geld kwijt." Werkt dat een beetje? „Als ik een heel grove schatting maak: in vijftig procent van de gevallen wel. Voor die andere helft kunnen we fluiten naar onze centen. Wat we tegenkomen zijn mensen uit - bijvoorbeeld - de omgeving Rotterdam die heel legitiem het formulier invullen, maar vervolgens niets meer van zich laten horen. Wanneer de gerechtsdeurwaarder bij het opgegeven adres een kijkje neemt, blijkt het te gaan om één of andere bijzondere inrichting. Een opvangcentrum voor daklozen of iets vergelijkbaars. Die gasten hebben daar een postbus en dat is het. Wat je kunt proberen, is dat postadres laten opheffen, maar daar schieten wij per saldo vaak wei nig mee op." Bestaat er iets als een zwarte lijst van dubieuze klanten? „Die houden we er inderdaad op na. Voor intern gebruik. Daarop staan naam, kenteken en het automerk. Maar doorgaans is dat lastig traceren. Wanneer zo'n figuur een tijd later met een andere auto aan de pomp komt en hij tankt, is het al te laat." Valt een potentiële benzinedief te herkennen aan opvallend gedrag? „Sommigen wel. Ervaren shophouders hebben al snel in de smiezen wanneer iets niet in de haak is. Maar dan nog moet je heel voorzichtig zijn met ingrijpen. Laatst nog hadden we een akkefietje met een man in net pak en een grote, wat oudere auto. Hij had een heel vlotte babbel. En meestal hebben ze erge haast, moeten ze naar een begrafenis of cre matie. Moeilijk in te schatten wat daar van waar is. Ze proberen in te spelen op je geweten. Achteraf bleek deze man dus een notoire doorrij der te zijn." Komt wegrijden na tanken nog vaak voor? „Dat wordt steeds minder. Op een kenteken heb je iemand zo te pak ken. De gerechtsdeurwaarder kan tegenwoordig dezelfde dag nog de ge- gegevens van de kentekenhouder opvragen. Heel effectief." Gebeurt dat op het platteland meer of minder dan in de Randstad? „Veel minder. Zeg maar 5 gevallen daar op 1 hier." Wat is de beste smoes die je hebt gehoord? „Recentelijk, een man die niet uit Nederland kwam. Hij dacht dat de be- zine hier gratis was, omdat er niemand aan de pomp verscheen. Het was niet in zijn hoofd opgekomen om de winkel in te lopen. Hij liep een beetje te drentelen. Overigens heeft hij uiteindelijk wel keurig be taald." Hoe kan je het verschijnsel doorrijders en kloppers volledig uitbannen? „Door alle schops dicht te gooien en daar onbemande pompen van te maken. Dus door simpelweg eerst te betalen voordat je wat kunt halen. Die ontwikkeling zet wel door. Wij kiezen daar vooralsnog niet voor. We hebben wel pompen waar je met een kaart kunt betalen, maar op de meeste locaties is er altijd nog een winkel of wat dan ook bij waar je naar binnen kan lopen. Voor ons speelt het sociale karakter ook een be langrijke rol in die bedrijfsvoering. Even een praatje op z'n tijd doet nie mand kwaad." door Ernst Jan Rozendaal Zeeuwen zijn gelukkig. Dat bleek onlangs uit een enquête van de PZC. Vorig jaar had ook het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) al geconcludeerd dat het leven op het platteland beter is dan in de stad. Toch heeft dat niet geleid tot een uittocht van Rotter dammers, Hagenaars en Amster dammers naar pakweg IJzendijke, Waarde en Nieuwerkerk, hoe graag het provinciebestuur dat ook had gezien. Sterker nog, de campagne Wel kom in Zeeland, die mensen moest overtuigen van de vele voor delen van het leven in deze provin cie, is faliekant mislukt. Dat lijkt paradoxaal, erkent direc- Paui Schnabel Geboren op 17 juli 1948 in Bergen op Zoom. Sinds 1986 hoogleraar aan de Universiteit Utrecht. Sinds 1998 directeur Sociaal en Cultureel Planbureau. Columnist NRC Handelsblad en Het Financieele Dagblad. teur Paul Schnabel van het SCP, maar dat is het niet. „Ik denk dat geen provincie probeert mensen die ontevreden zijn naar zich toe te trekken. Men richt zich juist op de mensen die ook in een stedelij ke omgeving al hoog scoren op de geluksschaal. De meesten daarvan hebben geen reden om naar Zee land te verhuizen, zelfs niet na hun pensionering." Ook zonder zich te hebben ver diept in de campagne Welkom in Zeeland, durft Schnabel de stelling aan dat het resultaat van dergelijke promotie-acties niet hoog moet worden ingeschat. „Het werkt zo niet. Waarom zou iemand zich ves tigen in een streek buiten het landscentrum? Omdat hij daar een baan kan krijgen, bijvoorbeeld. Of omdat hij niet meer hoeft te wer ken. Maar in dat geval zal het toch vooral gaan om mensen die oor spronkelijk uit Zeeland komen en naar de provincie terug verlangen. Het lijkt me onwaarschijnlijk dat mensen zich in Zeeland vestigen als er geen baan op ze wacht of als ze er geen binding mee hebben." Maar dat geluk dan? Iedereen wil toch een zo fijn mogelijk leven? Concludeert het SCP zelf niet dat het leven op het platteland beter is dan in de stad? Een nuancering is op zijn plaats, stelt Schnabel. „Je ziet dat vooral steden armere men sen aantrekken, bijvoorbeeld al lochtonen en vluchtelingen. Als er in steden meer mensen wonen die er minder aan toe zijn, heeft: dat in vloed op het gemiddelde geluk van de stedeling." Het is ook niet deze bevolkings groep die zal profiteren van bij voorbeeld lagere woonkosten op het platteland. Schnabel: „Het is vooral in de koopsector dat huizen op het platteland goedkoper zijn. In de huursector zijn de verschil len vrij gering. Dat komt door de manier waarop de woningmarkt in Nederland is georganiseerd. Ik denk dat juist mensen in een huur woning vaak wat minder tevreden zijn. Als een verhuizing veel geld kost, terwijl de huur van een Zeeuwse woning niet veel lager is, waarom zouden ze dan verhui zen?" Nog zo'n paradox: als mensen in Zeeland gelukkig zijn, omdat er volop ruimte is en veel natuur, moet je dan wel bedrijven en werk nemers willen lokken? „Buiten de grote steden is het welzijn van mensen groter, omdat de woonsi tuatie beter is, omdat mensen dich ter bij de natuur wonen, omdat de veiligheid groter is en omdat je met minder geld vaak meer kunt doen", legt Schnabel uit. „In klei- middelburg - Een 28-jarige vrouw uit Arnemuiden is gisterochtend rond kwart over acht op de Looierssingel in Middelburg met haar auto in de struiken beland. De vrouw reed op de linker rijstrook van een verdrijvingsvlak en stuurde te sterk naar rechts, waarbij haar auto slipte en tegen de stoeprand reed. Vervolgens slip te de auto achteruit verder om aan de linkerzijde van de weg in de struiken tot stilstand te komen. De vrouw kwam met de schrik vrij. Zeeuwsen maken radiodocumentaire over zeespiegelstijging. door Marcel Modde goes - Het is het noordelijkste stukje bewoonde wereld. Zo'n 2700 mensen verblijven er; vooral onderzoekers, mijnwerkers en reis leiders. De gemiddelde zomertem- peratuur ligt rond vijf graden Cel sius en het landschap beperkt zicht tot ijsmassa's en mos. Wanneer Joanne Pruijssers uit 's-Heer Hendrikskinderen en de Middelburgse Hemma Goedbloed volgende maand afreizen naar Spitsbergen zijn de ijsbeer, het ren dier en de walrus op hun actiefst. De studenten journalistiek aan de hogeschool in Ede zullen hun aan dacht echter vooral richten op het werk van twee maritiem biologen van de Universiteit Groningen. De wetenschappers doen onderzoek naar algen en bacteriën in relatie tot smeltende gletsjers. Binnenkort is Zeeland voor enkele dagen de standplaats van Paul Schnabel, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau in Den Haag. Vier dagen lang verdiept hij zich in het geluk van de Zeeuwen. Dat gebeurt onder meer in een mede door de PZC georgani seerd debat waarvoor Schna bel drie stellingen poneert. Vi'erwielbesturing met zeer kleine draaicirkel Zeeuwse eilanden en West-Brabant: VAN WEELE BV. Stadseweg 14, Wolphaartsdijk, tel. 0113-581751 Zeeuws-Vlaanderen: VERVAET BV. Hoofdplaatseweg 18, Biervliet, tel. 0115-481710

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44