Zeeland tegenover loverboys ZONDAG GEOPEND Brugman Toekomst Kritiek op rol Delta in havens Informatie en telefoonnummers voor hulp Vragen SP over gebruik internet PZC Zaterdag 19 mei 2007 3 COMMENTAAR Met de Zeeuw gaat het goed, met Zeeland gaat het slecht. Met deze stelling komt Paul Schnabel, de directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau, op bezoek. Hij zal de provincie de maat nemen. Vooral wat betreft geluk. Kan het beter? Moet het beter? Is het erg als Zeeland een soort overdrukventiel blijft tussen de agglomeraties Rotterdam en Antwerpen? Schnabel laat er terecht geen misverstand over bestaan dat het antwoord uit Zeeland zelf moet komen. En hij zet de Zeeuwen meteen met beide benen op de grond. Want de oude tegenstellingen zullen blijven. Tegenover goed wonen, veel ruimte en een grote geborgenheid staan gebrekkige voorzieningen en relatief weinig economisch perspectief Schnabel verwacht niet dat het tij kan worden gekeerd door mensen naar Zeeland te lokken. Uiteindelijk zal het toch gaan om binding of een baan. Loverboys zoeken onzekere, vroegrijpe meisjes uit en palmen hen in met een knap voorkomen, snelle auto's, aandacht en dure cadeaus. Ze weken het meisje los van haar familie en halen haar over om, onder het voorwendsel van gevaarlijke schulden, met seks geld voor hen te verdienen. foto Camile Schelstraete den erg moeilijk maakt. Volgens de Antwerpse zedenpoli tie waren er vorig jaar 202 Neder landse meisjes onder de 561 prosti- tués die de stad toen telde. Vol gens hoofdinspecteur J. Piedfort is hun aantal pas recent zo hoog ge worden. De twee jonge vrouwen die betrok ken zijn bij de recente arrestaties zijn beiden oud-vmbo-leerlingen van het Goese Lyceum. Hooy- meyer geeft daar jaarlijks voorlich ting gaf over loverboys aan twaalf- en dertienjarige vmbo-leerlingen. De Pontesscholengroep is tot nu toe de enige waar Hooymeyer jaar lijks voorlichting geeft. „Bij elke groep merk ik er gemiddeld drie op waarvan ik denk dat die iets met loverboys te maken hebben," vertelt zij. Ze heeft waardering voor het Zeeuwse speciaal onder wijs. „Daar kwamen tot voor kort de meeste Zeeuwse slachtoffers van loverboys vandaan. Maar die zijn goed bezig met weerbaarheid- projecten." Bureau Jeugdzorg Zeeland brengt deze zomer een notitie uit over de aanpak voor een Zeeuws meld punt Loverboys waar ouders, hulp verleners, scholen en meisjes zelf hun signalen kunnen achterlaten. „We maken goed herkenbaar wat we eigenlijk altijd al gedaan heb ben, maar zonder dat etiket," vat directeur F. van den Brüle samen. BJZ ziet de problematiek vaak, stelt hij. Volgens hem heeft jeugd zorg Zeeland wel degelijk de ken nis in huis om de meisjes te hel pen. „Ook na hun achttiende, mits ze daarvoor al bij ons in zorg wa ren." Voor de daadwerkelijke hulp wordt in de Taskforce Jeugd van ge meenten en provincie uitgeknob- beld welke zorgverlener wat kan doen. BJZ vraagt voor het meld punt extra geld aan de provincie, zegt Van den Brüle. Hoeveel, staat ook in de aankomende notitie. door Maurits Sep MIDDELBURG - De SP in de Tweede Kamer wil dat de Walcherse wo ningcorporaties huurhuizen toch weer via woonbonnen gaat aanbie den. „Ouderen en mensen die geen geld hebben om een compu ter met internet aan te schaffen, moeten ook in staat zijn aanspraak te maken op woningen", stelt SP-Kamerlid F. Luijben uit Wals oorden. Hij heeft gisteren schriftelijke vra gen gesteld over het besluit van de Walcherse corporaties om het wo ningaanbod alleen nog via inter- Punten van herkenning Meisjes worden vaak gestrikt tussen hun twaalfde en vijf tiende jaar. Alle meisjes lopen risico. Wie voelt zich niet gestreeld door aandacht en cadeaus van mooie, succesvolle jongeman nen? Meisjes die vallen voor een loverboy zijn vaak erg onzeker, lichamelijk vroeg rijp en heb ben problemen thuis. Vaak hebben ze een lage oplei ding of gaat het niet goed op school. Het overkomt evengoed meis jes uit dorpen als meisjes uit de stad. Slachtoffers gedagen zich plots uitdagend, gebruiken drugs en hebben hopen geld uit te ge ven, maar zijn wisselend kwaad en down of supergelukkig. net bekend te maken. Een artikel in de PZC over het toenemende ge bruik van internet waardoor voor al ouderen zich buitenspel gezet voelen, was de directe aanleiding voor de vragen. „Woningcorpora ties hebben de hele bevolking als doelgroep en mogen geen groepen uitsluiten vanwege bedrijfsecono mische factoren", vindt Luijben. De SP heeft de minister van Wo nen gevraagd of die bevoegdheden heeft - en die wil gebruiken - om de corporaties voor te schrijven dat zij woonbonnen moeten ge bruiken. Schnabels realiteitszin zal nuchterheid ontmoeten. Met kleine variaties in wensen. Meer toerisme, meer havens, meer bejaarden. Of gewoon alle kansen pakken. Maar steeds in het besef dat de provincie nu al een goede voedingsbodem voor geluk is. Dat werd begin dit jaar nog bevestigd door onderzoek van deze krant. Maar als Zeeland nog verder zou achterblijven, komt dat geluk wel degelijk in het geding. Dus met de Zeeuw gaat het goed, maar hij moet zich - ook via Schnabel - wel steeds in Den Haag laten horen. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta moet de aandelen in op- en over slagbedrijf Verbrugge Terminals van de hand doen. Dat is de strekking van het ant woord dat het dagelijks provincie bestuur geeft op vragen van WD-Statenlid S. Heijning. Hij vraagt zich af of het wenselijk is dat de provincie indirect (via Delta) een flink belang heeft in een bedrijf waarvan de belangen niet steeds parallel lopen met die van Zeeland Seaports. Gedeputeerde Staten vinden dat te genstrijdige belangen voorkomen moeten worden. Ze schrijven in het antwoord aan Heijning dat Delta geen beslissende zeggen schap in Verbrugge heeft. En dat daardoor geen sprake is van tegen strijdige belangen. Toch stelt het dagelijks provinciebestuur dat 'een deelneming in een bedrijf dat zich in hoofdzaak bezig houdt met op en overslag geen kernactiviteit van Delta is'. Gedeputeerde Staten wijzen er op dat als er besluiten worden geno men in de aandeelhoudersvergade ring van Verbrugge Terminals dat een bevoegdheid is van Delta zelf en niet van de provincie Zeeland. ^■j Meldpunt Slachtoffers Loverboys Zeeland: 06 - 06-22551793 bureau Jeugdzorg Zeeland: 0118 - 677600 Informatie over loverboys en hun praktijken is te vinden op: www.ggdzeeland.nl, zoekopdracht 'loverboys'. www.lover-boy.nl. van 12.00 tot 18.00 uur 1 Hulst* Absdaalseweg 19 Telefoon 0114-320080 WWW.BltUGMAN.RL KEUKENS BADKAMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3