Zeeuwse Top 40 vraagt om meer PROFILINE Film by the Sea in teken Bief www.profiline.nl Scholieren tekenen hun droom WOONPLAZA MIDDELBURG 299 w PZC Zaterdag 19 mei 2007 3 5 BLIK OP ONEINDIGE MOGELIJKHEDEN Onbetwist uw kozijnen specialist! Alu - Hout - Kunststof Bel voor een vrijblijvend advies (0113)671 225 'Aan de kust' mag het nieuwe Zeeuwse volkslied worden door Jan van Damme OOST-SOUBURG - Met oud en nieuw is de top 2000 op Radio 2 voor trouwe luisteraars een must. Veel Beatles, Stones en Queen, aan gevuld met herinneringen en anek dotes van luisteraars. De eerste kus, het eerste popconcert of een andere belevenis waarvan men zegt: die vergeet je nóóit meer. Het enorme succes van die met nostalgie omkleedde top vroeg na tuurlijk om navolging. Die is her en der ook gekomen, met tops van de jaren tachtig en andere varian ten. Ook regionale omroepen voel den er wel voor om via een stem ming van luisteraars tot een eigen favorietenlijst te komen. In Lim burg is de Limbo-Top 100 met veel Toon Hermans en Rowwen Hèze een traditie. Drenthe koestert het eigen talent ook al langer in een door luisteraars samengestelde lijst. Omroep Zeeland bracht op Hemel vaartsdag tussen 1 en 6 uur voor het eerst een compleet Zeeuwse Top 40 in de ether. De drie kwar tier voorafgaand aan de uitzen ding werden nummers gedraaid, die (net) te weinig support had den gekregen. Luisteraars konden stemmen op tachtig door de om roep geselecteerde titels. Daarnaast kon elke luisteraar zelf een artiest of groep nomineren. Uit die cate gorie blijkt niet één nummer vol doende stemmen te hebben ge haald. „Misschien jammer", zegt presen tator Wilbert Moerkerk (27) over de afvallers. „Aan de andere kant zou je ook kunnen concluderen dat we een goede voorselectie heb ben gemaakt." Moerkerk presenteerde het radio programma samen met Elsa van Hermon. Er kwamen veel trouba dours voorbij, die het Zeeuwse le venslied tot hogere kunst hebben verheven. In de eigen 'taole', maar dat spreekt voor zich. Engel Rein- houdt, Ries de Vuyst, Peter Diele- man, Anja Kopmels, Piet Brak man, Bei Cock. Ook in groepsver band kwam het Zeeuws goed door, met hoge noteringen voor Surrender en de Lamaketta's. Toch was dialect geen voorwaarde. Moerkerk: „Het gaat om muziek van Zeeuwse bodem. De zanger of zangeres moet Zeeuw zijn. En bij een groep moet een meerderheid van de bandleden in Zeeland gebo ren zijn. De taal is daarbij niet van belang, al wordt er in het Armeens gezongen." Dus kunnen good old Dragonfly, Danny Vera, De Niro en Racoon voor een ruime Engelse inbreng zorgen. Het Algemeen Beschaafd Nederlands speelt een aanmerke lijk bescheidener rol. Bluf blijkt met vier nummers de belangrijk ste vertegenwoordiger van dat gen re. En levert met 'Aan.de kust' met een ook een geheide nummer één. Moerkerk: „Veel luisteraars gaven te kennen dat die Blof-compositie het nieuwe Zeeuwse volkslied moet worden." Wilbert Moerkerk is behalve pre- 'Bennie de Veth was met het lied 'De Cling' een uiterst lokale uitschieter' sentator ook initiatiefnemer van de top 40. Hij kende voorbeelden bij andere regionale omroepen. Vo rig jaar moest hij verslag doen van het liedjesfestival Zing Zeeuws in Kapelle. Daar trof hij drie- tot vier honderd toehoorders, die hele maal gek bleken te zijn van streek- muziek. Toen was het idee rijp: met zo veel enthousiasme in de polder moest ook de omroep mee kunnen deinen op de rauwe klan ken van streekrock en -ballads. In totaal brachten 2.200 luisteraars een stem uit. Voor een eerste keer een mooi resultaat, vindt Moer kerk: „Je moest vijf nummers selec teren. En als het even kon een mo tivering erbij zetten. Dat kost tijd. Als je dan toch zo'n groot aantal reacties binnenkrijgt, mag je niet mopperen." Je zag volgens hem dat er specifiek per regio werd ge stemd. Zeeuws-Vlamingen kozen Zeeuws-Vlaams, Bevelanders hiel den het op artiesten van boven de Schelde.. Bennie de Veth was met het lied 'De Cling' een uiterst loka le uitschieter. Een relatief onbe kend nummer, maar naar het schijnt heeft iedereen in Clinge de moeite genomen om Bennie in de ranglijst omhoog te stuwen. Grote kans dat er volgend jaar een nieuwe editie van de Zeeuwse Top 40 wordt uitgezonden. Want ook in artiestenland zijn de reacties po sitief Piet Brakman, die met de 'Bresjes 17' (14) en 'Zeeuws meisje' (17) goed vertegenwoordigd is, heeft het idee dat de Zeeuwse mu ziek momenteel erg leeft: „Niet zo zeer in het dialect, maar breder. De Zeeuwse artiest staat centraal, dat vind ik leuk. Achteraf krijg je toch altijd discussie of er niet al leen voor dialect gekozen had moe ten worden. Dat is niet nodig. Het publiek moet genieten. Jammer was wel dat er voor 'Zeeuws meis je' een versie van een lp uit - ik ge loof - 1982 was gebruikt. Daar heb ik nu veel betere opnamen van." Muziekdocumentaire UMOJA opent filmfestival door Jan van Damme VLISSINGEN - Het festival Film by the Sea - dit jaar van vrijdag 14 tot en met zondag 23 september - staat voor een belangrijk deel in het teken van de Zeeuwse band Blof Met de film 'Een manier om thuis te komen - Umoja live' wordt het festival geopend. De mu ziekdocumentaire laat zien hoe de cd/dvd Umoja tot stand is geko men. Concertbeelden vormden de basis van het geheel. Na de premiè re in Vlissingen draait de film van af 20 september in de Nederlandse bioscopen. Chiem van Houwenin- ge jr. en Blof-bassist Peter Slager re gisseerden de documentaire. Film by the Sea probeert een aan tal van de muziekgroepen, die aan de cd Umoja hebben meegewerkt, te laten optreden. Ook wordt on derzocht of er films, die inspelen op Umoja-thema's als water- schaarste en armoede - kunnen worden vertoond. Maandag wordt tijdens een pers conferentie in Cannes bekend ge maakt dat Blof en Film by the Sea dit jaar veel met elkaar te maken hebben. De cd/dvd Umoja werd vorig jaar in Nederland het best verkochte album. 'Aanzoek zonder ringen', 'Hemingway' en 'Een ma nier om thuis te komen' werden hitsingles. MIDDELBURG - Enkele honderden leerlingen van Walcherse Middel bare scholen exposeren vanaf vrij dag 1 juni in boekhandel De Druk kerij in Middelburg. Ze maakten hun werk voor het project 'Dromen van de Zee', opge zet door de Teeken Akademie Mid delburg. Het scholenproject wordt dit jaar in samenwerking met de docenten tekenen voor de dertiende achter eenvolgende keer gehouden. Het thema 'Dromen van de Zee' be looft een rijke oogst aan strand en zeegezichten. Tijdens de opening van de exposi tie op donderdag 31 mei speelt de Akademie in op het jaar van Michiel de Ruyter. Het is de bedoe ling dat de zeeheld in hoogsteigen persoon aanwezig zal zijn. Deelnemers aan het project zijn: de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren, de Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia, OPDC Griffioen, het Calvijncolle- ge en de Stedelijke Scholenge meenschap Scheldemond. De Teeken Akademie werd in 1778 opgericht. Het was de grootste on derwijsinstelling van Middelburg. OP jËÈÊÊÊÈ Buitenruststraat 20 4337 EH Middelburg 0118674010 www.woonplazamiddelburg.nl OP! Elsa van Hermon en Wilbert Moerkerk: „De taal is in de Zeeuwse Top 40 niet van belang, al wordt er in het Armeens gezongen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37