Zeeland binnen Als je Uitwisseling studenten toerisme met Berlijn Vijfentwintig jaar reptielenzoo Iguana Pinkstermarkt op boulevard 30 I Zaterdag 19 mei 2007 PZC W Benefietconcert in dorpskerk Arnemuiden arnemuiden - Organist Martin Mans en panfluitist Noortje van Middelkoop geven vanavond om 19,30 uur een concert in de Arne- muidse dorpskerk. Ook het jeugdkoor Jubilate en het koor De Lofstem verzorgen een op treden. Tijdens de samenzang wordt een collecte gehouden voor 'Zeeland helpt vluchtelingen in Cartagena' in Colombia van Stichting Woord en Daad. Magic Gospel Pearls in Sint Jacobskerk vlissingen - Het gospelkoor The Magie Gospel Pearls verzorgt van avond om 20.00 uur een concert in de Sint Jacobskerk te Vlissingen. Het koor is afkomstig uit de Vere nigde Staten. Een deel van het concert zal be staan uit een hommage aan de ko ningin van de gospelzang, Mahalia Jackson. Ondernemer J. Geldof zet stageproject op met Duitse universiteit. door Maurits Sep vrouwenpolder - Reizenorganisa tor Jan Geldof uit Vrouwenpolder is bezig met een uitwisselingspro ject voor studenten toerisme. De eerste studente van de universiteit in Berlijn gaat van juni tot septem ber stage lopen op Walcheren. Geldof verzorgt reizen naar Ber lijn. De hotelhouder met wie hij zaken doet, is toevallig ook profes sor aan de universiteit. En die was voor een studente weer op zoek naar een stageplaats in Nederland. Zo ontstond het idee voor een uit wisseling. En zo belandde de 21-ja- rige Berlijnse Nadja Hennig don derdag in Vrouwenpolder. Ze Junior waterspelen in Vrijburgbad Vlissingen vlissingen - In het Vlissingse Vrij burgbad vinden morgen vanaf 11.00 uur de regionale voorrondes van de Ola Waterspelen plaats. De Waterspelen bestaan uit acht spel len in het water, gebaseerd op de olympische sporten. Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen in teams van vier tot zes personen meedingen naar de halve finales op 11 augustus. Voor aanmelding en meer info: www.olawaterspelen.nl Oosterschelde per fiets en per boot yerseke - IVN De Bevelanden houdt van 22 t/m 24 mei een drie daags fiets-vaarprogramma rond en op natuurpark de Oosterschel de. Vertrek- en aankomstpunten zijn respectievelijk de havens van Yerseke, Zierikzee en Colijnsplaat. Tochten worden begeleid door IVN- en Oosterscheldegidsen. Re serveren kan bij IVN: 0113-301883. komt een paar dagen kennisma ken met de omgeving waar ze als stagiair aan de slag gaat. Hennig is in haar studie vooral be zig met evenementenorganisatie, promotie en management. Haar eerste stage liep ze in de Verenigde Staten, de tweede dus op Walche ren. „Omdat ik later in Nederland wil gaan wonen. Mijn vriend komt hier vandaan", vertelt ze. Zij was het die met haar verzoek aan professor Kaske eigenlijk de ba sis legde voor het project. "„Er zijn genoeg mogelijkheden voor stages in Duitsland. Zelfs in Berlijn zelf Maar daar liggen de structuren Deze zomer loopt de eerste Duit- se studente toerisme stage op Walcheren. Mogelijk kunnen la ter ook Zeeuwse studenten sta ge gaan lopen in Berlijn. Schatgravers op Banjaardstrand kamperland - Het Banjaardstrand op de kop van Noord-Beveland wacht volgende week zaterdag de officiële opening van het strandsei- zoen 2007. Wethouder P. de Putter en gedepu teerde T. Poppelaars geven het startsein. De reddingsbrigade komt in actie. Kort daarna begint vanaf 14.00 uur de wedstrijd schat graven. Die duurt een uur, waarna de prijswinnaars bekend worden gemaakt. Open huis Vrije School in Middelburg middelburg - De Vrije School aan de W. Arondeusstraat in Middel burg houdt maandag en dinsdag open huis voor belangstellenden. Maandag wordt vanaf 20.00 uur in formatie gegeven over het onder wijs aan de Vrije School. Dinsdag is er een inloopochtend bij de kleu terklassen (van 8.45 uur tot 10.30 uur). voor bijvoorbeeld promotie en ma nagement al heel vast. Hier is het losser en ik hoop veel meer een ei gen inbreng te kunnen hebben." Ze denkt bovendien het voordeel te hebben als buitenlandse en dus buitenstaander op een andere ma nier naar het toerisme in de regio te kunnen kijken dan de mensen die erin werken. Geldof heeft voorlopig een stage plek voor haar gevonden bij een hotel-restaurant in Vrouwenpol der. Hij zoekt nog meer plekken, zodat ze in drie maanden veel ver- schillende.dingen kan doen. Als het Hennig, Geldof én de on dernemers bevalt, kunnen er meer Duitse studenten komen. Geldof hoopt ook het ROC Zeeland te kunnen interesseren om studen ten toerisme stage te laten lopen in Berlijn. Is het echt zo erg in winkelcentrum Dauwendaele? door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg is niet meer van deze tijd. Dat werd deze week geconcludeerd tijdens een symposium over buurtwinkel centra. Het centrum verliest klan ten, heeft geen uitstraling, is toe aan een grondige opknapbeurt of het moet verplaatst worden. Is het echt zo erg en hoe denken winke liers en klanten erover? Een rondje Dauwendaele. Het is niet heel druk deze vrijdag, rond het middaguur, maar veel mensen hebben een vrije dag en zijn er misschien op uit getrokken. Vanuit het - vrij lage - plafond komt muziek naar beneden die moeilijk thuis te brengen is. Het enige daglicht komt uit rijtjes ra men in het dak. De eerste winkel na binnenkomst in het centrum is, aan de linker kant, tijdschriften-en tabakszaak Primera. Eigenaar G. van 't West- ende heeft zeker geen gebrek aan klanten. „Het gaat niet slecht. We hebben het wel gemerkt toen het winkelcentrum in de Magistraat- wijk open ging, maar we mogen niet klagen. Dit winkelcentrum is niet meer echt van deze tijd, maar veel ondernemers zijn nog tevre den over het aantal klanten." Winkelcentrum Dauwendaele is geopend in 1973. In 2000 is het ge renoveerd. Van 't Westende: „Dat is nog niet eens zo lang geleden. Het heeft denk ik niet zoveel zin om dat nu weer te gaan doen. Ik hóef niet weg uit Dauwendaele, maar er is wel eens over gesproken dat het ROC aan de Torenweg weg zou gaan. Dat zou wel een super- plek zijn voor een winkelcentrum, vlakbij de Mortiere." De winkel tegenover de Primera is aan het verbouwen. Over een tijd je heropent hier drogisterij Uni que. Die ziet blijkbaar nog wel toe komst in het centrum. In winkelcentrum Dauwendaele zijn zo'n 25 winkels met een heel divers aanbod: van bakker tot piz zeria en van boekhandel tot dieren speciaalzaak. Er zijn zelfs verschil lende pinautomaten. En er is een fotostudio. Eigenaar is T. van de Genugten. Hij is ook voorzitter van de ondernemersvereniging van winkelcentrum Dauwendaele. Volgens Van de Genugten gaat het niet zo slecht met het centrum. „Maar op lange termijn, over een jaar of vijftien, moet er wel iets ge beuren. We willen kijken naar de mogelijkheden, maar dan moet de gemeente wel meedenken en dat gebeurt op het moment niet. Dau wendaele is een naar binnen ge keerd winkelcentrum, maar als je er eenmaal in bent, valt het wel mee." Van de Genugten ziet niet veel in verhuizing naar de Mortie re. „Dit centrum heeft ook een so ciale functie. Er heerst hier een dorpsmentaliteit. En er zijn verzor gingshuizen in de buurt. Die men sen kunnen niet naar de Mortiere, maar de bewoners van de Mortie- 'Het is niet meer van deze tijd, maar veel ondernemers zijn nog tevreden' re hebben volgens mij allemaal een auto, dus die kunnen best naar hier komen." Heikel punt in winkelcentrum Dauwendaele blijft het conflict met supermarkt Em-té. De super markt is geen lid van de Vereni ging van Eigenaren en betaalt dus niet mee aan de kosten van het centrum (onderhoud, energie, schoonmaak). Deze houding is de andere winkeliers al jaren een doorn in het oog. Volgens P. van Limbergen van de fiets- en scoo tershop kunnen de ondernemers hierdoor nooit een eenheid vor men en wordt het daardoor ook nooit iets met het centrum. Een winkelende mevrouw uit Nieuw- en Sint Joosland is het niet met hem eens. „Ik doe hier el ke week mijn boodschappen. Voor mij is het voldoende. Al kan het as sortiment bij de super wel wat be ter." Naast het tentoonstellen van reptielen vangt Iguana dieren ook op. door Miriam van den Broek vlissingen - Reptielenzoo Iguana in Vlissingen bestaat vandaag pre cies vijfentwintig jaar. Beheerder Ad Bom wist bij de opening in 1982 al dat Iguana in een behoefte zou voorzien. „Ik vertelde de wet houder, dat we binnen tien, vijf tien jaar gegroeid zouden zijn naar een vloeroppervlakte van 2500 vierkante meter. Inmiddels beslaat het museum 4000 vierkante me ter." Naast het tentoonstellen van slan gen, spinnen, hagedissen, schild padden en krokodillen, is Iguana ook aangewezen als opvangplaats voor gesmokkelde en in beslag ge nomen reptielen. Bom probeert die dieren, als ze weer op krachten zijn, terug te plaatsen in het land van herkomst. Daar gaat vaak een langdurig en moeizaam traject aan vooraf als het al lukt. „We moeten van het Nederlandse ministerie een uitvoervergunning krijgen. Die krijgen we pas als we van het land waar het dier naartoe gaat, een invoervergunning krijgen. En dat is vaak een groot probleem. Zo dra zo'n land een invoervergun ning verstrekt, geven ze in feite toe dat er dieren vanuit hun land ge smokkeld zijn en dat zij dus onvol doende daarop gecontroleerd heb ben. Jaren geleden weigerde Kenia daarom vijfhonderd schildpadden terug te nemen. Omdat die dieren ook voorkomen in buurland Tan zania, hebben we geprobeerd ze daarheen te brengen. Tanzania wil de daaraan meewerken. Maar toen kwam Kenia in opstand omdat Tanzania er met hun schildpad den vandoor zou gaan. Op dat vlissingen - Op de boulevard van Vlissingen wordt zondag 27 mei de eerste Pinkstermarkt gehouden. De markt begint om 10.00 uur. Er staan 150 kramen. Vanaf 13.30 uur wordt live muziek gespeeld op het podium bij de Leeuwentrap. Voor de kinderen zijn er een springkus sen, een draaimolen en een tram poline. Ze kunnen ook op een po ny rijden. De Pinkstermarkt duurt tot 17.00 uur. Bij reptielenzoo Iguana zijn zowel levende kaaimannen te zien als een repli ca van de grootste krokodil ter wereld. foto Ruben Oreel soort problemen stuiten wij dus re gelmatig." Sinds een jaar of zeven loopt het aantal in beslag genomen dieren sterk terug. „Dat is verontrustend omdat er niet minder gesmokkeld wordt. Maar het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit heeft de prioriteiten op ande re gebieden liggen. Voor ons is dat heel lastig, omdat we wel altijd be schikbaar moeten zijn om dieren op te vangen." Wie meer over Iguana wil weten of er gewoon eens wil kijken, kan nog tot juni met korting naar bin nen, wegens het vijfentwintig ja rig jubileum. Alleen vandaag krij gen bezoekers een gratis consump tie, mogen kinderen grabbelen en vertellen gidsen tal van wetens waardigheden over de dieren. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32