Computer snoer History weet beter Draadloze stroom, volgens Tesla PZC Zaterdag 19 mei 2007 25 Draadloze stroom toe komstmuziek? Kijk eens naar de elektrische tan denborstel die je 's och tends gebruikt. Een tandenborstel is niet het meest veilige apparaat om met een simpele stekker op te laden. Dus staan de meeste model len in of op een houder. Op bijna magische wijze worden ze van stroom voorzien, zonder draad tus sen houder en borstel. De tech niek heet inductie. Laat stroom door een spoel lopen en het kan, van zeer nabij, door een stroomaf nemer worden 'overgenomen'. Ook het Wildcharge-matje werkt op die manier. Voorwaarde is dat er tussen beide onderdelen con tact moet bestaan. Een tandenbor stel mag dan draadloos zijn, con tactloos is hij zeker niet. Dat is wel het geval bij Powercast, waar de af stand tussen 'zender' en ontvan ger een meter kan bedragen. Dat lijkt een doorbraak, maar is het niet. Het eerste patent dateert al uit 1900, vergeven aan Nicholas Tesla, de van origine Oostenrijks/ Hongaarse wetenschapper die ook wisselstroom 'uitvond'. Tesla wil de het principe in praktijk breng en met een 40 meter hoge toren op Long Island. Hij paaide geld schieters door de nadruk vooral te leggen op de mogelijkheid voor ra dio-uitzendingen vanaf het bouw werk. Toen geldschieter J.P. Mor gan er achter kwam wat Tesla's werkelijke intenties waren, zette hij na 150.000 dollar de bijdrage stop. De toren bleef tot de Eerste Wereldoorlog onafgebouwd staan. Tesla claimde dat hij bij experi menten 1,5 megawatt rond de aar de kon zenden en ontvangen zon der dat er iets verloren ging. Tesla gebruikte daarvoor een metalen bol die werd opgeladen om vervol gens in een puls zijn lading te ver zenden via gewone draadanten nes. Tesla stelde in obeservaties, ex perimenten en metingen vast dat 'elektrische energie op economi sche wijze kan worden verzonden over elke mogelijke afstand'. Hij meende dat het praktisch mogelijk is om 'energie vanuit een centraal punt in ongelimiteerde hoeveelhe den te verzenden, met een verlies van minder dan 1 procent'. Tesla kon de belofte nooit waarma ken. Powercast en Philips honderd jaar later wel. vaak - en op welke - reclame (sponsored links) is geklikt. Gebruikers kunnen in History wel aangeven of zoekopdrachten ver wijderd moeten worden. Ook kan het indexeren van zoekgegevens tij delijk worden stilgezet. Het zoekgedrag wordt alleen vast gelegd als de gebruiker is aange meld bij Google, om bijvoorbeeld gebruik te maken van één van de diensten van het bedrijf De gege vens zijn dan beveiligd met het al gemene wachtwoord dat voor de Googlediensten wordt gebruikt. Ook gebruikers van de Google Toolbar, een hulpje dat in de web- browser is geïnstalleerd, worden via History in de gaten gehouden, desgewenst anoniem. Ook van in ternetters die zonder die hulpmid delen surfen, wordt het gedrag bij Google vastgelegd, semi-anoniem. Aan de gegevens wordt wel het zo geheten IP-nummer - het vrijwel altijd unieke internetnummer van iedere computer - verbonden. Maar die gegevens zijn vervolgens niet via Google History na te vra gen. ETALAGE ALLEGAARTJE BEVY Het nieuwste hebbedingetje voor de iPod Shuffle komt van het merk Mophie. Het heet Bevy, een cu rieuze combinatie van flessen- opener, sleutelhanger en oortjes haspel. De Bevy biedt de iPod ook bescherming. Hij is ge maakt van kristalhelder, hard plastic met een binnenzijde van roestvrij staal. De Bevy is te koop voor 14,99 euro in vijf kleuren, zoals zilver en oranje. www.2moso.com www.google.com/history/ Het logo van Google History. De Bevy. HUfSDIERSIERADEN Het schijnt een trend te zijn, spulle tjes, kleertjes en sieraden voor kat en hond. Het trendy merk Dolce Luna komt met een collec tie colliers en halsbandhangers. Ze zijn ontworpen door Daniel le Jong, die hoogwaardige mate rialen gebruikte als Swarov- ski-kristal. Exclusief te koop bij tien filialen van juweliersketen Lucardi en de webwinkel www.lucardi.nl Om het hele maal af te maken, zijn er ook bij passende halskettingen voor het baasje, vanaf 99,95 euro. www.cesar-starcollection.nl GIRLZ'OWN Een kruising tussen Habbohotel en Hyves. Kortweg is dat de opzet van Girlz'own (www.girlzown.nl). Girlz'own is een nieuwe internet club, spe ciaal voor meiden van tien tot zestien jaar. Ze kunnen met hun 'avatars' (zelf aangeklede poppetjes) in virtuele clubhui zen rondsnuffelen, spelletjes doen, chatten en shoppen. Kle ren, schoenen en kapsels wor den betaald met credits die zijn te verdienen met spelletjes spe len. Inloggen kost anderhalve euro per maand. Moderatoren houden een oogje in het zeil. SPELEN MET SPIDER-MAN Spider-Man fladdert weer rond door de bioscopen. Dus wordt er weer een lading speelgoed het land in gestuurd. Volgens speelgoedfirma Hasbro geschikt voor jong en oud. Nou ja, oud... Opa's zien we nog niet zo gauw webben schieten of knotsen met 'Bump 'n go'-voertuigen. Poppen zijn er vanaf 10,99 euro. Voor 39,99 euro scheur je met de Battle Action Auto en vuur je webraketten af SUGAR SNOBS De Sugar Snobs kennen we van de strip in de Hitkrant, agenda's, posters en shirts van C&A. Nu zijn de stripfiguren ingezet in een kwar tetspel, dat kinderen bewust moet maken van hun msn- en surfgedrag. Onder het spelen worden pubers op een vrolijke manier geconfronteerd met hun gedrag en krijgen ze stof tot na denken. Bij proefintroducties is gebleken dat kinderen veel ple zier aan het spel beleven. Maar of dat lang duurt... foto CPD www.intemetkwartet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25