Computer Anoniem op internet? Google Fietsen met mayonaise 24 I Zaterdag 19 mei 2007 PZC KOOP door Wouter Klootwijk Gehannes is het, gesol met de burger, mijnheer de minister alvé heeft goed nieuws', schrijft Calvé. Een nieuwe f dop. Persbericht: 'Een dop die perfect schoon blijft'. De dop zit op knijpflessen mayo van Calvé die geen naise mogen heten. Alleen maar mayo. Omdat er minder olie in zit dan in mayonaise. De warenwet schrijft het voor. In ech te mayonaise moet minstens 70 procent zitten. Al een halve eeuw geleden is fritessaus bedacht. Mayo waarvan een deel van de naise vervangen is door water. Ook mayo van Calvé is natter dan vet. En beter? Persbericht: 'Met de Extra Light Mayo is het altijd genieten zonder je schul dig te voelen'. Pardon, maar wat zegt u nu? Er staat een logo, een aanbeveling op het etiket dat de regering hier volledig ach ter staat, het Ik Kies Bewust-logo. Als we alleen nog maar Kies Bewust-voedsel eten, zo redeneert de regering bij monde van haar Voedingscentrum, worden we kerngezond en lang zullen we leven. Daar is weer het eeuwige addertje onder het gras. Als Calvé (Unilever) aanbeveelt om 'altijd te genieten zon der je schuldig te voelen', schie ten we er niets mee op. Zo'n tekst zet aan tot onbekommerd doorkanen. Als het Kies Be- wust-merkje er maar op staat. Minder vette saus over de frie ten helpt geen zier als je er meer van eet omdat je je niet meer schuldig hoeft te voelen. Je bent beter af door op de fiets naar je werk te gaan en bij uitzonde ring eens heel goeie friet te eten met geweldige mayonaise. Het Kies Bewust-logo is bedacht door de overheid en levens middelenindustrie samen. De industrie - geef haar eens onge lijk - maakt het tot wat in handelskringen wordt genoemd een marketinginstrument: 'Eet meer mayo, het mag van het Voe dingscentrum, kijk maar, het staat er op'. Wij argeloze consumenten zijn er mooi klaar mee als we voor het gele sauzenschap in de supermarkt staan. Laten we er voor het gemak van uitgaan dat het vet- en suikergehalte in een saus bepalen of hij slecht of minder slecht voor je is als je er een emmer van leeg lepelt. De kloeke fles fritessaus van ■AkjSJ" Gouda's Glorie. Geen Kies Be- wust-saus, wan: geer logo. Ve! gehalte 25 procent, en 15 gram i suiker op 100 gram saus. Het be langrijkste bestanddeel is water. Het is in mijn Supercoop de goedkoopste saus. Dan is er fritessaus van Heinz. Met nieuwe dop, het zit in de lucht, nieuwe doppen die niet vies worden. Geen kiesbewuste saus, de Heinz. Water met- 21 procent olie en 12 procent sui ker. Dan liever Remia Halfvol? Die is wel van de kiesbewuste soort en met 'handige anti knoei- dop!' Hij staat stijf van de voe- dingstechnische hulpmiddelen, maar er zit 13 procent vet in en nog geen 4 procent suiker. Maar dan. Er is er nog een, de fritessaus van Calvé. Ook met het regeringskeurmerk Kies Be wust. Hoe kan dat nou? Naast 10 procent suiker zit hier op eens 27 gram vet in. Dat is toch echt meer dan in de kies bewust-eloze Gouda's Glo rie en in de saus van Heinz die ook niet bewust kiest Wat nou bewust kiezen? Gehannes is het, gesol met de burger, mijnheer de minister van Volksgezondheid. Calvé kondigt aan deze zomer groots reclame te gaan maken voor vijf kiesbewuste mayo's die onderling aanzienlijk verschil len in vetgehalte, zodat je niet weet hoe onschuldig je je moet voelen bij welke saus. Ofwel hoeveel je er wel niet van op kan. Maar bovenal is er ook een lekkere, namelijk de echte mayonai se van Calvé. Een advertentie, niet bestemd voor consumenten, maar in een vakblad voor kruideniers: 'Vorig jaar introduceerde marktlei der Calvé met succes een verbeterd recept mayonaise. De om zet steeg maar liefst 7,8 procent'. Dit jaar belooft dan ook een grandioos mayonaisejaar te worden, voorspelt Unilever de kruideniers: Bestel snel. Ik fiets op friet met citroenmayonaise van Devos Lemmens (D&L). Zit vrijwel geen suiker in (1,3 procent), maar dat lobbi ge en dat fris zure... Bewuste sauzen van Remia en Calvé. foto GPO Stroom zonder Draadloze stroom lijkt een droom. Maar die droom wordt werkelijkheid. Philips komt met een snoerloze lamp, die zijn stroom uit de ether ontvangt. door Herman Stil illustratie Marcel Groenen Op het walhalla van de elektronica, de jaarlijk se CES-beurs in Las Vegas, was een stukje van de draadloze droom te zien: een zilvergrijs matje met een elek- triciteitssnoer eraan. Op het matje lag een mobieltje en een iPod. De batterijen van de gsm en de iPod werden op het matje draadloos op geladen. Er was ook een grotere va riant, die een laptop oplaadde. Pro ducent Wildcharge zweeg in alle talen over de gebruikte technolo gie. Hoe apart ook, het matje is klein nieuws vergeleken met de techno logie waarmee het eveneens Ame rikaanse Powercast zich sinds 2003 bezighoudt. Het bedrijf kan stroom versturen via radiogolven. De techniek bestaat uit twee appa raatjes. Een stekker die in het stop contact gestoken moet worden en zwakstroom omzet in radiogolven. Een ontvanger ter grootte van een muntstuk zet die radiogolven weer om in stroom. Philips is één van de honderd be drijven die een licentie hebben ge nomen op de technologie. De elek tronicafabrikant heeft grootse plan nen met Powercast, te beginnen op het gebied van verlichting. Dat is stoutmoedig, omdat er een Snoerloze stroom Stroom uit de ether Het Amerikaanse bedrijf Power cast ontwikkelt op dit moment de meest veelbelovende ma nier om stroom via radiogol ven te transporteren. Met vele andere bedrijven heeft Philips een licentie ge kocht om de Powercast-techno- logie toe te passen. Er kan op dit moment alleen zwakstroom over korte af stand verzonden worden. Led-lampjes, waar Philips fors op gaat inzetten, hebben aan zwakstroom voldoende. Ook kleine (beveiligings-)came- ra's en medische apparaatjes zouden via de ether van stroom voorzien kunnen wor den. groot nadeel aan de stroomzender kleeft. Hij kan alleen zwakstroom verzenden van 4 tot 6 volt, hetzelf de als vier standaard batterijtjes. Dat is prima te doen voor appara ten als mp3-spelers of mobiele tele foons, maar een lamp heeft toch al snel veel meer stroom nodig om een beetje licht te geven. Zo niet de lampen die Philips in gedach ten heeft. Het bedrijf is bezig groots in te zetten op led-verlich ting. Ledjes, lichtgevende halfgelei ders, zijn nu vooral bekend als de minilampjes die bijvoorbeeld aan geven of de tv aanstaat. De tech niek is inmiddels zo vergevorderd, dat een bundel led-diodes even veel licht geeft als een doorsnee gloei- of spaarlamp, maar een frac tie van de stroom verbruikt. „Ongeveer acht maanden geleden kwamen we in contact met Power cast", zegt Govi Rao, directeur van Philips Solid State Lighting in de Speciale stekker zet zwakstroom om naar radiogolven Lamp is uitgerust met ontvanger, die radiogolven weer omzet in stroom stopcontact VS. „We zagen een interessante manier om onze ledjes die heel weinig stroom nodig hebben, draadloos te voorzien van elektrici teit. We hebben de technologie ge test op onze lightstick, een lamp die we nu verkopen met een snoer. We brengen iets op de markt dat een bestaand probleem oplost en eenvoudig is in het ge bruik. We doen het niet omdat het cool is." Grotere stroomvreters zullen nog niet snel hun snoer verliezen. Voor laptops zou de technologie een uitkomst kunnen zijn, maar de hoge voltages die voor zo'n ap paraat nodig zijn, kunnen niet vei lig worden verzonden. De benodig de radiogolven zouden dan te sterk worden. De huidige toepassing is ge test en goedgekeurd door de Amerikaanse Federal Communications Commission, een voorwaarde van Philips om met Powercast in zee te gaan. Angst voor draadloze stroom is vol gens het bedrijf onzin: de gemid delde mens wordt al omgeven door radiogolven van draadloos in ternet, bluetooth, mobiele telefo nie - om van radio en tv nog maar te zwijgen. De stroomgolven wor den op de 902-928 megaherzband uitgezonden. Momenteel kan daar mee tot op een afstand van een meter worden opgeladen. De toepassingen zijn, volgens Keith Kressin van Powercast, legio. Speelgoed kan draadloos van stroom worden voorzien, net als bewakingscamera's, afstandsbedie ningen en pc-accessoires. Maar ook medische apparatuur kan draadloos functioneren. Wellicht kunnen in de toekomst zelfs pace makers worden opgeladen. Een eerste proef is in de dieren tuin van Philadelphia gehouden, waar de techniek warmte- en vochtsensoren van stroom voor zag. Powercast en Wildcharge zijn niet de enige ondernemers die zich met draadloze stroom bezighou den. Het machtige Amerikaanse onderzoeksinstituut MIT heeft een elektromagnetische variant in voorbereiding. Philips gebruikt voor zijn elektrische tandenbor stels al contactloze inductietechnie ken, waardoor ze niet meer met een draadje opgeladen hoeven te worden. door Herman Stil Wie zich nog illusies maakt over zijn ano nimiteit op internet, moet eens op be zoek bij een nieuwe dienst van Google: Google History. Daar staat keurig opgesomd welke zoekop drachten je ooit hebt opgegeven bij de zoekmachine. Ik heb, sinds ik me in augustus 2005 met naam en wachtwoord opgaf bij Google om gebruik te kunnen maken van de gratis maildienst Gmail, 5868 zoek opdrachten ingevoerd, meldt de dienst nauwkeurig. Op de bijbehorende statistieken pagina is te zien dat ik in juli het meeste zoek, in augustus het minst. Dinsdag is mijn actiefste Googledag, zaterdag de rustigste. De meeste zoekopdrachten heb ik deze anderhalfjaar tussen vier uur en vijf uur 's middags inge tikt. Inderdaad, ook mijn allereerste ge registreerde zoekopdracht is haar fijn terug te vinden. Op een kalen- dertje is precies te zien op welke dagen er veel gegoogeld is en op welke dagen weinig. Per dag, per uur zelfs, kunnen de resultaten worden bekeken. Alle zoekopdrachten zijn aan te klikken, zodat ze nog eens kun nen worden uitgevoerd. Google geeft tips welke websites goed pas sen bij het zoekgedrag. Niet alleen van zoekopdrachten zijn de resul taten haarfijn te zien, ook van de Googlediensten Maps (kaarten, routes), foto's en Video wordt pre cies bijgehouden wat wanneer is opgezocht. Zelfs is te zien hoe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24