Royalty Slowakije krijgt eindelijk groen licht van Beatrix PZC Zaterdag 19 mei 2007 23 Voor de Slowaakse ambas sadeur Oksana Tomava waren het spannende maanden: 'komt-ze wel, komt-ze niet'. Het groene licht kwam uiteindelijk in januari. „Ik zal die dag nooit vergeten", zegt Oksana Tomava opgetogen. Het was een koude januaridag. Alle in Nederland geaccrediteerde diplo maten hadden zich verzameld in paleis Noordeinde voor de jaarlijk se nieuwjaarsontvangst van konin gin Beatrix. „Of ik na afloop van de receptie even bij de koningin wilde komen, vroeg de grootmees ter", vertelt de Slowaakse ambassa deur. Een moment van spanning, zou het eindelijk doorgaan? „Er is een lange wachtlijst met landen die koningin Beatrix op bezoek willen hebben", zei toenmalig mi nister van Buitenlandse Zaken Ben Bot een jaar geleden aan het einde van het staatsbezoek aan Let land. Vooral de 'nieuwe' landen van Eu ropa staan te dringen, wist de be windsman. Het betekent voor hen bestendiging van de relaties en een belangrijke erkenning. „Het is voor ons een historische gebeurte nis", beaamt Tomava. Slowakije kwam na de losmaking uit de Tsjecho-Slowaakse federatie in 1993 lange tijd niet in aanmer king voor een bezoek, in tegenstel ling tot het andere verzelfstandig de landsdeel, Tsjechië. Beatrix en Claus gingen daar al in 1994 heen. „De politieke situatie in mijn land maakte dat niet mogelijk", erkent de Slowaakse ambassadeur. Maar toen haar land in 2004 toetrad tot Navo en Europese Unie waren die m belemmeringen opgeheven. Het wachten was op een gaatje in de koninklijke agenda. Tomava werd het voorbije jaar re gelmatig op het paleis uitgeno digd. 'De koningin staat positief te genover een bezoek' kreeg ze te ho ren. 'Er is nog plaats in de agenda' luidde de boodschap een volgende keer, maar uitsluitsel kwam er niet. Het aantreden van een nieu we regering in Bratislava in het na jaar en geruzie over de rechten van de Hongaarse minderheid ver minderden de kansen niet, werd Tomava verzekerd. Dat Beatrix in februari van dit jaar al naar Tur kije ging, was ook geen beletsel. Het groene licht kwam echter pas tijdens de nieuwjaarsreceptie op 9 januari. „Geweldig", vindt Tomava nog steeds. Maar daarmee brak meteen een drukke tijd aan. Ze ging te rade bij haar collega's van Argentinië, Letland en Turkije, die koningin Beatrix en haar gevolg net over de vloer hadden gehad. Op die manier leerde ze over de wensen en nukken van de vorstin, die staatsbezoeken graag gewicht geeft. Het programma van zo'n visite krijgt vervolgens gestalte door in- tenstief overleg tussen paleis, am bassade, Nederlandse vertegen woordiging in Bratislava en het bu reau van de Slowaakse president Ivan Gasparovic, de gastheer van de koningin. Het programma, hoewel niet be paald zwaar - de koningin is nau welijks 48 uur in Slowakije - is ty pisch Beatrix: een vleugje cultuur, moderne kunst, gesprekken over de overgang van Slowakije van communisme naar EU, aandacht voor het milieu en voor minderhe den, en de verplichte ceremoniële onderdelen. Wat dat betreft zal het mogelijke tweede staatsbezoek aan India in het najaar, gezien de grootte van dat land en de economische belan gen van Nederland, er wat anders uitzien. En dan gaan ook Maxima en Willem-Alexander, die nu thuisblijven, weer mee. Zie voor het staatsbezoek ook www.royalblog.nl Staatsbezoek aan Slowakije, het programma. Maandag 21 mei: aankomst op luchthaven Bratislava. Ceremonieel wel kom door president Ivan Gasparovic. Onderhoud met parlementsvoorzit ter Paska. Ontmoeting met minister-president Fico, in diens werkpaleis. Di ner, aangeboden door president, met tafelredes president en koningin. Dinsdag 22 mei: de koningin ontmoet burgemeester Durkovsky in het voormalig aartsbisschoppelijk paleis, Bratislava. Bijeenkomst over snelle transitie van Slowakije. Stadswandeling en aansluitend taaiseminar in uni versiteit van Bratislava. Themalunch over economische ontwikkeling. Be zoek aan het Danubiana Meulensteen Art Museum. Receptie voor in Slo wakije wonende Nederlanders. Pianoconcert door Wibi Soerjadi en recep tie voor Slowaakse genodigden, aangeboden door koningin in Slowaaks Nationaal Theater in Bratislava. Woensdag 23 mei: de koningin ontmoet burgemeester Knapik in het stad huis Kosice en maakt daarna een stadswandeling. Bezoek aan Groene School en daarna bezoek aan het conservatorium, waar de koningin een masterclass van Wibi Soerjadi bijwoont. Koningin Beatrix brengt vanaf maandag een staatsbezoek aan Slowakije. Een historisch bezoek, vinden de Slowaken. Nooit eerder kwam er een Oranje op visite. door Hans Jacobs foto's ANP Koningin Beatrix was vaker in Oost-Europa. In 1996 bezocht ze Hongarije. Polen, 1997: koningin Beatrix en prins Claus in gesprek met studenten. ALLEMENSEN Liefdesbrieven van tsaar geveild Twee dozijn liefdesbrieven van de Russische tsaar Alexander II (1818-1881) zijn deze week voor tienduizend euro geveild in Pa rijs. Ze vormen slechts een klein deel van de duizenden brieven die de tsaar en zijn minnares Ekaterina (Catherine) Dolgarou- kaya, met wie de keizer een zeer gepassioneerde relatie had, aan elkaar schreven. Om hun activi teiten enigszins te verhullen be dachten de twee een eigen Frans woord voor seks, 'bingerle'. „Ik hoop dat je hebt genoten van on ze bingerle", schreef Katia eens aan Alexander, die bij haar vier kinderen verwekte. Samoa klaar voor begrafenis koning Heel Samoa werd afgelopen nacht verwacht bij de uitvaart van koning Malietoa Tanumafili II, die vorige week vrijdag na een regeerperiode van 45 jaar op 94-jarige leeftijd overleed. De au toriteiten in het eilandstaatje in de Grote Oceaan verwachtten de komst van 180.000 mensen, bijna de hele bevolking. Uit Au stralië en Nieuw-Zeeland, waar veel Samoanen wonen, komen nog eens duizenden belangstel lenden. Donderdag kon de bevol king van het 2944 vierkante kilo meter grote Samoa afscheid ne men van de koning, wiens opvol ger de komende weken wordt aangewezen door het parlement. Op stap zonder Monod de Froideville Ceremoniemeester Gilbert Mo nod de Froideville ontbreekt ko mende week bij het staatsbe zoek van koningin Beatrix aan Slowakije. Hoewel Monod pas op 1 juni met leeftijdspensioen gaat, laat hij dit bezoek al geheel over aan zijn opvolger Willem Cosijn. „Ik wil hem niet voor de voeten lopen", aldus Monod de Froideville (64). De ceremonie meester is de man die er moet zorgen dat alles op rolletjes ver loopt. Japanse keizerin zou graag onzichtbaar zijn Keizerin Michiko van Japan droomt er wel eens van dat ze een jas kan aantrekken die haar onzichtbaar maakt. Op die ma nier kan ze zonder last van hof houding en beveiliging de stad in. Naar een kunsttentoonstel ling, of gewoon naar boekenwin kels, zoals vroeger toen ze nog niet was getrouwd met (toen nog) kroonprins Akihito. Die stil le wens onthulde Michiko deze week tijdens een strak geregis seerd vraaggesprek met journalis ten voorafgaande aan het keizer lijk bezoek aan Zweden, de Balti- sche republieken en Groot-Brit- tannië. Michiko lijdt net als haar schoondochter Masako ernstig onder de druk van het hofleven. Keizerin Michiko van Japan foto EPA Staatsbezoek aan Roemenië, 2001. Koningin Beatrix krijgt in Timisoara het traditionele brood en zout aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22