Kijk verder dan vogels Nieuwsgierig beestje PZC Zaterdag 19 mei 2007 21 Het bruin blauwtje. foto Chiel Jacobusse De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaalgaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Dagvlinders zijn er de laatste jaren niet minder populair op geworden. De acti viteiten van de Vlinder- en libellen- werkgroep Zeeland en de atlas Dag vlinders in Zeeland die de groep in samenwer king met Het Zeeuwse Landschap uitbracht, hebben er voor gezorgd dat dagvlinders stevig op de kaart staan. Daar is ook alle aanleiding toe. Dagvlinders vormen een zwaar bedreigde groep en er zijn al diverse soorten uit Neder land en uit Zeeland uitgestorven. Gelukkig is daarvoor ook oog in het beleid. Er is een rode lijst van dagvlinders opgesteld en er gebeurt landelijk en provinciaal heel wat om de nega tieve trend om te buigen. Daarbij ligt het voor de hand dat inspannin gen vooral gericht zijn op soorten die niet al leen zeldzaam en achteruitgaand zijn, maar dat er ook goed gekeken wordt naar het be lang en de verantwoordelijkheid die een land of een regio heeft voor een bepaalde soort. Een niet al te zeldzaam dier dat het zwaarte punt van zijn verspreiding in Nederland heeft, verdient meer beschermingsmaatregelen dan een soort die uiterst zeldzaam is domweg omdat onze regio aan da noordgrens van zijn areaal ligt. Dergelijke zeldzaamheden zijn soms een paar honderd kilometer naar het zuiden al heel algemeen. Kijkend op provinciale schaal ligt het voor de hand om behalve het internationale belang ook het nationale belang in ogenschouw te ne men. Een soort die met zijn Nederlandse ver spreiding een zwaartepunt in Zeeland heeft verdient hoge prioriteit. Dat is bijvoorbeeld het bruin blauwtje. Het is een vlinder met een rui me verspreiding, die voorkomt vanaf Zuid-Zwe den tot in Noord-Afrika. Nederland ligt tame lijk centraal in het verspreidingsgebied en in zo'n geval is het bijzonder dat het zwaartepunt van de Nederlandse verspreiding in Zeeland ligt. Overigens is de status van de soort niet he lemaal helder. Sommige deskundigen denken dat het om een complex van meerdere soorten gaat. Reden te meer om de soort zorgvuldig te beschermen. Sommige natuurbeheerders gaan er vanuit dat zorgvuldig beheer van het landschap voldoen de is om de variatie in levensvormen in stand te houden. Er wordt gekeken naar het wel en wee van vogels en hogere planten en verder ge looft men het wel. Dat berust op een gevaarlijk soort gemakzucht die tot grote verliezen kan leiden. Soms geeft alleen het beoordelen van vogels en planten in een gebied een volstrekt schaaf beeld van de waarde ervan. Daarom heeft het Ministerie van LNV bijvoorbeeld een meetnet van paddenstoelen ingericht om de kwaliteitsontwikkeling van voedselarme bos sen op de droge zandgronden te kunnen vol gen. Het blijkt voor de paddenstoelenflora enorm verschil te maken hoe het beheer ge voerd wordt, terwijl er op vogels en planten bij gebrek aan goede indicatorsoorten nauwelijks effecten meetbaar zijn. Beleidsmakers die al leen bereid zijn om met vogels en hogere plan ten te rekenen zijn erg kortzichtig bezig. Ook bijvoorbeeld vlinders, paddenstoelen, amfibie ën en zoogdieren zijn onmisbare elementen om de natuurwaarde van een gebied te kun nen beoordelen. tekening Adri Karman Zelden laten ze zich zien, de mar- terachtigen. Een ontmoeting is dik wijls een gelukstreffer en slechts een schimp vangen we dan op van de wezel, bunzing of de hier afge beelde hermelijn. Schuwe dieren zijn het die zowel in inlagen als duingebieden en polders voorko men. Voor de geduldige waarne mer is er soms nog een kans om de ontmoeting te verlengen. De dieren zijn namelijk heel nieuws gierig en dikwijls trachten ze hun vermeende belager te volgen. Het kan gebeuren dat zo'n ontdekt dier terug komt onrte zien of de kust veilig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21